Citat:Tako je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, povodom sankcija i vraćanja Krima Ukrajini, ispričala anegdotu o Petru Porošenku i njegovom razgovoru sa bogom.
Tako se molio Porošenko: "Bože, pomozi da vratimo Krim".
A bog mu je na to odgovorio: "Krim ste već vratili, sad vratite novac".
Државни дуг Италије достигао рекордних 2,228 билиона евра
Ове године се од фебруара до марта повећао за целих 14 милијарди евра
ИТАЛИЈА је поставила свој нови рекорд. Тачније: свој нови и веома опасни антирекорд.
Како је управо објавила њена централна банка, државни дуг је у марту достигао рекордних 2,228 билиона евра.
Годину дана раније – у марту 2015-те – државни дуг Италије био је 2,218 билиона евра. То је у том тренутку такође био „рекорд“.
Од фебруара до марта ове године, италијански државни дуг је порастао за 14 милијарди евра.
Да све буде још горе, италијанска централна банка признаје да то није плод већег задуживања италијанских регија или градова већ – повећаних расхода централног државног апарата.
Влада премијера Матеа Ренција обећавала је прошле године да ће смањити ниво државног дуга у односу на национални БДП, али се то није догодило. Напротив: и тај показатељ се додатно погоршао...
Evropski čelnici centralnih banaka ozbiljno razmišljaju o "bacanju novca iz helikoptera" kao planu za spas posrnulih ekonomija u Evropi, ali i šire.
Brojne države u Evropi, uključujući i Hrvatsku, trenutno umesto inflacije imaju deflaciju - koja može biti izrazito opasna na dugi rok, javlja Independent.
Kako cene robe i usluga padaju, poslodavci više ne mogu da priušte da održe plate na istom nivou, pa dolazi do otkaza i rezanja plata, što tera ekonomiju u dalji kolaps.
Jedno od rešenja za problem deflacije je i "novac iz helikoptera", koncept koji je prvi ponudio ekonomista Milton Fridman 1969. godine. Prema Fridmanu, centralne banke uvek mogu da održe zdrav rast ponude novca, jer im na raspolaganju uvek stoji štampanje novčanica i ‘bacanje novca iz helikoptera na izgladnelu ekonomiju’.
Postoji nekoliko modela za iskorišćavanje takvog novca, od kojih je najjednostavniji i najegalitarniji deljenje fiksnog novčanog iznosa svim građanima, na primer 500 evra svima u EU.
Ideju je pre dva dana ponovno aktualizovao lord Ader Tarner, bivši šef britanskog Zavoda za finansijske usluge, na londonskoj konferenciji o transformisanju finansija.
“Nalazimo se u toliko dubokoj deflacijskoj zamci da bismo trebali da razmislimo o novcu iz helikoptera”, rekao je.
Čelnik Evropske centralne banke Mario Dragi pre dva meseca je i sam izrazio zanimanje za ideju novca iz helikoptera, koju je nazvao "zanimljivim konceptom".
Ipak, ekonomisti upozoravaju kako se ne radi o rešenju za sve probleme, već potencijalnom delu većeg plana za oživljavanje posrnulih privreda.
“Ne bismo to smeli da smatramo ludom idejom, ali nije ni lek za sve bolesti”, rekao je Ader.
Britanski tabloid The Express ispitivao je više od 22.000 Britanaca i utvrdio da bi skoro 80% njih otišlo u Rusiju kada bi tamo dobili imanje.
Anketa je usledila nakon izveštaja da je ruski predsednik Vladimir Putin ponudio 100 ari zemlje za svakoga ko je voljan da se preseli na daleki istok države, a sve s ciljem jačanja ekonomije u toj oblasti.
Jedan Britanac je rekao: „U Velikoj Britaniji postoji veliko razočarenje kada je u pitanju britanski način života. Svi smo toliko potčinjeni da nismo svesni šta se dešava“.
Drugi je rekao: „Bilo bi svakako bolje živeti tamo nego po zakonima premijera Dejvida Kamerona i Džeremija Korbina (lidera radničke partije)“.
Mnogi anketirani su pohvalili Putinovu ponudu i izrazili divljenje za ruskog lidera.
Ruski parlament je odobrio novi zakon prošlog meseca, a on pomalo podseća na američki zakon koji je pomogao da se naseli „divlji zapad“.
A recent article in the UK’s Daily Express cites a poll in which almost 80 percent of the respondents said they would be ready to emigrate to Russia to take up Putin’s offer of free land to foreigners.
The article reads: "Disillusioned by life in modern Britain, 78% of more than 22,000 respondents replied 'Yes! Bargain' to the question Would you move to Russia in exchange for free land?'”
The excitement came after it was revealed that President Putin is offering 2.5 acres of land for free to people willing to move to the country’s Siberian wilderness in a bid to boost the area’s economy.
"Prijateljski" zajam - skoro kao ceo srpski BDP Kairo -- Rusija će Egiptu dati kredit od 25 milijardi dolara kako bi finansirala izgradnju nuklearne elektrane, objavili su zvaničnici Egipta.
Egipat i Rusija su u novembru prošle godine potpisale ugovor koji predviđa da Rusija izgradi prvu nuklearku u Egiptu i odobri zajam koji bi bio dovoljan da pokrije troškove izgradnje.
Egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi je izjavio da će kredit biti odobren na 35 godina, uz kamatnu stopu od 3 odsto godišnje, a otplata prve rate počeće u oktobru 2029.
"Egipatska strana će iskoristiti kredit u periodu od 13 godina, odnosno od 2016. do 2028. godine", navodi se u službenom glasniku.
Kreditom će se finansirati 85 odsto vrednosti svih radova, a preostalih 15 odsto će obezbediti egipatska vlada.
Nuklearka će biti izgrađena u gradu Daba, na severu zemlje, i trebalo bi da bude završena do 2022. godine, pri čemu bi prvi od četiri reaktora trebalo da počne sa proizvodnjom električne energije 2024. godine.
Egipat, sa populacijom od 90 miliona ljudi i visokim energetskim potrebama, nastoji da diverzifikuje energetske izvore, a nedavno je, kako navodi Rojters, otkrio ogromno nalazište prirodnog gasa u vodama Sredozemnog mora.
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2016&am.....id=1133391
Сарадња Русија-АСЕАН ће омогућити ефикасније коришћење потенцијала за проширење сарадње у економској, културној и хуманитарној сфери, као и на регионалном и међународном плану, изјавио је председник Русије Владимир Путин на пријему у част лидера АСЕАН.
„Од самог почетка наша сарадња је грађена на принципу узајамног интереса и поштовања. Спаја нас заједнички прилаз за решавање многих проблема. Први пут се у Русији организују сусрети у оваквом формату, и ми у томе видимо потврду интереса, растућег интереса држава-чланица Асоцијације“, изјавио је Путин.
„Припремљена је Сочинска декларација у којој је фиксиран заједнички задатак да се партнерство између Русије и АСЕАН-a подигне на нови стратешки ниво“, додао је Путин.
Председник Русије је додао да ће то омогућити да се ефикасно искористи постојећи потенцијал за раст сарадње у економској, културној и хуманитарној сфери, али и на регионалном и међународном плану.
Важно је да се и Русија и државе-чланице АСЕАН-a залажу за јачање веза у сфери великих економских пројеката. Путин је додао да ће се на састанцима разматрати перспективе партнерства АСЕАН-а са Евроазијским савезом (Русија. Белорусија, Казахстан, Киргизија и Таџикистан) и Шангајском организацијом за сарадњу (Кина, Русија, Казахстан, Таџикистан, Киргизија, Узбекистан, Индија, Пакистан).
„Спремни смо за конструктивну сарадњу за рад у интересима наших држава. Сигуран сам да ћемо постићи успех“, додао је Путин.
Свечани пријем који је приредио председник Русије Владимир Путин у част лидера делегација земаља-учесница самита Русија-АСЕАН почео је у Сочију, где се ових дана одржава јубиларни самит билатералног партнерства Русије и Асоцијације држава Југоисточне Азије.
Пријему су присуствовали председници Мјанмара Тин Ћо и Индонезије Џоко Видодо, султан Брунеја Хаџи Хасанал Болкијах, премијери Тајланда Прајут Чан Оча, Сингапура Ли Сан Лун, Малезије Наџиб Тун Разак, Лаоса Тонглун Сисулит, Камбоџе Хун Сен и генерални секретар АСЕАН Ле Лионг Мин.
АСЕАН је основан 1967. године са циљем заштите политичких и економских интереса пет основних „некомунистичких“ земаља Југоисточне Азије (Тајланд, Индонезија, Малезија, Сингапур и Филипини). Сада су чланице ове организације и Вијетнам, Лаос, Камбоџа, Брунеј и Мјанмар.
http://srbin.info/2016/05/20/pomera-se-centar-svet.....og-istoka/
Сарадња ове организације са Русијом развија се од 1996. године.
ЈАПАНЦИ ГРАДЕ
ЈАПАНСКЕ компаније изградиле су фабрику вештачког ђубрива у Татарстану која је почела да ради у фебруару. У Чувашкој је лане почела да ради фабрика јапанских аутомобила. У Владивостоку "Мазда" производи аутомобилске моторе. Али, стратешака сарадња је у енергетици. Јапанци купују велике количине руске нафте и гаса, а "Росњефт" и "Гаспром" воде преговоре о заједничким пројектима са јапанским компанијама.
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%.....nu-granicu
Kako je ovo povezano sa ekonomskim ili vojnim sankcijama? Japan je uveo neke sankcije pa sad ukinuo sa ovim, Rusija je uvela neke sankcije pa ukinula sa ovim izdvojenim tekstom ili u čemu je važnost ove vesti? Sad treba da se radujemo u Srbiji što je Rusija platila Japanu za izgradnju fabrike ili ako je japanska onda što će njima da ostane veća zarada?
Kao da smo mi Japanci