|
|
Poslao: 22 Avg 2014 16:24
|
offline
- MB120mm
- Legendarni građanin
- Pridružio: 18 Feb 2013
- Poruke: 6175
|
Prethodni post iz Politike.
Primitivizam ili skandal,tesko se odluciti...
|
|
|
|
Poslao: 22 Avg 2014 16:32
|
offline
- Pridružio: 13 Sep 2010
- Poruke: 2401
|
Shone 89 ::Na brzinu, nemam vremena traziti tabele
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/%D0%95%D.....8%3F+.html
Добро, ево узећемо да је тачно да је Русија 1/3 европског тржишта аутомобила. Мада ми податак, узевши у обзир број становника и приходе, не звучи тачно. Небитно. Узећемо да је број људи који поседују аутомобил у Русији мањи и да је старост возног парка веће - дакле потреба за новим возилима је већа него у остатку Европе.
Опет, никако не стоји ово:
Shone 89 ::
Problem sa auto industrijom je sledeci. Rusija cini 1/3 Evropske kupovine automobila, kamiona... posle Rusije drugo najvece trziste ti je Nemacka.
Rusi ce ovo uraditi ako Evropa uvede dodatne sankcije i time evropske firme gube bar 50 procenata svojih kupaca. Pitas se kako kad za Rusiju ide 33?
Нит' европске фирме држе 100% европског тржишта аутомобила, нит' је европско тржиште аутомобила једино тржиште на коме европске фирме продају возила. Дакле никао не губе "бар 50% својих купаца".
У суштини, ради се о 3 милиона аутомобила. И можда 1/4 или 1/3 држе европски произвођачи. А и од тога је питање колико се произведе у самој Русији, а колико долази са стране.
Санкције ће свакако коштати европске произвођаче, али ни у сновима онако како си ти то написао. На производњу од 15-16 милиона, пар стотина хиљада јесте осетно, али не катастрофално.
|
|
|
|
Poslao: 22 Avg 2014 17:13
|
offline
- Danko SVIK VRS
- Mod u pemziji
- Pridružio: 19 Maj 2009
- Poruke: 4980
- Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska
|
Napisano: 22 Avg 2014 17:09
http://serbian.ruvr.ru/2014_08_22/SAD-i-Evropa-guraju-Kinu-u-neprilike-9593/
САД и Европа гурају Кину у неприлике
© Photo: ru.wikipedia.org/Mauchai/cc-by-sa 3.0
Кинеска економија се постепено хлади. Темпо раста производње, трговине на мало и инвестиција је успорен упркос прогнозама. Притом власти не намеравају да предузму активне мере за стимулацију економије.
У јулу се индустријска производња повећала само за 9% у поређењу са сличним показатељем из прошле године. А пре свега неколико година стручњаци су сматрали да је критична тачка успоравања -11%. Подаци о малопродаји и инвестицијама такође су преварили чак и најпесимистичнија очекивања отприлике за 0,5-1%. По мишљењу аналитичара, уз такву динамику, економија Кине има све шансе да успори свој развој до 7%, већ у првом кварталу идуће године.
После анализе ове статистике професор Њујоршког универзитета Нуриел Рубини је са забринутошћу истакао да Кина не може избећи тешко успоравање. И ово ће се одразити на целу светску економију, - рекао је он у закључку. Међутим, амерички професор је прећутао да саме САД и Европа гурају кинеску економију у неприлике. Тако је, на пример, прошле године преко половине америчких компанија од којих свака има преко милијарду долара годишњег обрта, производне капацитете из КНР вратило у САД. Сличан процес се одвија и у Европи. У јануару 2014. године Европска комисија је издала специјални коминике „За европску индустријску ренесансу“ у којем је апеловала на то да се удео индустрије у БДП ЕУ са 15 врати на 20%.
Јасно је да су ови процеси везани за унутрашње проблеме у Европи и САД. Опасност од настанка кризе која се појављује с времена на време показала је потребу за јачањем реалног сектора. Међутим, кинески предузимачи превише зависе од спољашње конјунктуре. Све негативне појаве у економији главних трговачких партнера – САД и замаља ЕУ – одмах се болно одражавају и на кинеско тржиште, - сматра саветник Института за савремени развој Никита Маслеников.
Дешава се оно што мора да се деси. Зато што је просечан рок живота оваквог економског модела – 20-30 година. И Кина је дошла до ивице кад све треба веома да се мења. Међутим, најнасушније проблеме – зависност од извоза, промене у инвестирању, дугови локалних влада – треба да се решавају хитно.
Ипак, држава не жури да преузме активне мере за стимулацију економије. Напротив, финансијски регулатори су чак пооштрили кредитну политику. Ради се о томе што је криза 2008. године показала да активно улагање средства само продубљује настале проблеме. Управо за последњих 6 година су веома порасли дугови локалних влада и појавили су се сувишни производни капацитети.
Али, како се извући из ситуације кад Кина губи привлачност као светска фабрика, а за замену целог економског модела може бити утрошено много година? Највероватније ће Кина у садашњим условима ставити акценат на развој извоза услуга, сматра главни научни сарадник Института за Далеки исток РАН Јаков Бергер.
Извоз услуга отвара широке могућности за даље напредовање Кине на светским тржиштима. Осим тога, то је јефтин начин да се запосли вишак становништва. Отварање радних места у области услуга је много јефтиније него у области индустрије.
Удео услуга у БДП КНР прошле године је први пут премашио удео индустријске производње. Некретнине, трговина на мало и финансије су износили 46% БДП док је удео индустријске производње износио свега 44%. Међутим, има још простора за раст. Јер у развијеним земљама сфера услуга обезбеђује до 70% обима економије. Главно је да овај раст буде већи од бекства страних компанија из Кине. Иначе, за земљу могу наступити тешка времена.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/2014_08_22/SAD-i-Evropa-guraju-Kinu-u-neprilike-9593/
Dopuna: 22 Avg 2014 17:13
http://www.vestinet.rs/tema-dana/kina-odbila-ponud.....tiv-rusije
Kina odbila ponudu Vašingtona da se priključi sankcijama protiv Rusije
22. avgust 2014. 15:27 · 6 komentara
Ministarstvo spoljnih poslova Kine poručilo Amerikancima: „Kriza u Ukrajini traži političko rešenje. Sankcije po pravilu ne mogu da reše problem već – sasvim suprotno – stvaraju nove probleme”
Peking nije podlegao američkim pritiscima, namigivanjima i udvaranjima!
Kina nije prihvatila ponudu Vašingtona da se priključi sankcijama protiv Rusije!
U zvaničnoj izjavi kineske diplomatije se posebno naglašava: „Kriza u Ukrajini traži političko rešenje. Sankcije po pravilu ne mogu da reše problem već – sasvim suprotno – stvaraju nove probleme koji ne odgovaraju interesima ni jedne od strana niti njihovim prvobitnim namerama da razreše krizu. Kina zato poziva sve strane da sačuvaju hladnokrvnost i uzdržanost, da potpomognu mirovne pregovore i traže političko rešenje za postojeće probleme. Odnosno: da izbegavaju poteze koji mogu zaoštriti protivrečnosti i dovesti do eskalacije napetosti jer samo tako mogu biti obezbeđeni mir i stabilnost u regionu”.
Ovo je indirektni odgovor na izjavu koordinatora Stejt departmenta, Danijela Frida, da SAD nagovaraju Kinu da se priključi antiruskim sankcijama zbog „događaja u Ukrajini”.
Svi koji iole znaju kuda ide i šta hoće današnja Kina – drugu i drugačiju reakciju nisu ni očekivali.
|
|
|
|
Poslao: 22 Avg 2014 17:36
|
offline
- Shone 89
- Ugledni građanin
- Pridružio: 05 Dec 2011
- Poruke: 387
|
awathorn ::
Добро, ево узећемо да је тачно да је Русија 1/3 европског тржишта аутомобила. Мада ми податак, узевши у обзир број становника и приходе, не звучи тачно. Небитно. Узећемо да је број људи који поседују аутомобил у Русији мањи и да је старост возног парка веће - дакле потреба за новим возилима је већа него у остатку Европе.
Нит' европске фирме држе 100% европског тржишта аутомобила, нит' је европско тржиште аутомобила једино тржиште на коме европске фирме продају возила. Дакле никао не губе "бар 50% својих купаца".
У суштини, ради се о 3 милиона аутомобила. И можда 1/4 или 1/3 држе европски произвођачи. А и од тога је питање колико се произведе у самој Русији, а колико долази са стране.
Санкције ће свакако коштати европске произвођаче, али ни у сновима онако како си ти то написао. На производњу од 15-16 милиона, пар стотина хиљада јесте осетно, али не катастрофално.
Automobilska industrija ne podrazumeva samo automobile, vec sto je bitnije za rusko trziste kamione i razne kombije i dostavna vozila. Kada bi se gledali cisto automobili onda bi procenat bio daleko manji. Ali i po pitanju samih automobila su 1 u evropi jer su preskocili Nemacku prosle godine.
Tacno je da evropski proizvodjaci ne drze 100 posto evropskog trzista ali evropsko trziste drze fabrike iz Evrope, bez obzira na kompaniju. Ako je 1/3 evropskog trzista nedostupna za fabrike iz Evrope, one ce imati toliki gubitak jer se ostala trzista u principu snabdevaju iz fabrika u njihovih podrucjima bez obzira na proizvodjaca.
Smanjenje proizvodnje ce dovesti do smanjivanja broja radne snage u evropskim fabrikama sto ce za posledicu imati i smanjenje privrede drzava u kojima se nalaze fabrike sto dalje dovodi do smanjenja platne moci srednjeg staleza koji je najveci pokretac u drzavi i na kraju ce se taj srednji stalez odreci luksuza kao sto je novi auto sto dodatno dovodi do smanjenja obima proizvodnje u Evropi. Da li se ko od vas seca sta je bilo sa autoindustrijom 2009 godine?
Mislim da ti mene nisi shvatio, uopste nije bitno ko je proizvodjac automobila sve dok se oni proizvode u EU pa ih samim tim kace sankcije.
Sankcije nece toliko preterano pogoditi automobilske kompanije ali hoce njihove pogone u evropi i samim tim drzave u kojima se te fabrike nalaze kao i njihove gradjane.
|
|
|
|
Poslao: 22 Avg 2014 17:38
|
offline
- sremac983
- Legendarni građanin
- Neimar i savremeni farmer.
- Pridružio: 24 Nov 2010
- Poruke: 11730
- Gde živiš: U sremu voljenome...
|
Само мерцедес држи преко 30% руског тржишта камиона и доставних возила......
|
|
|
|
Poslao: 22 Avg 2014 18:14
|
offline
- Pridružio: 14 Jul 2013
- Poruke: 1097
|
I gubitak toga sigurno nije mala svota novca za mercedes.
|
|
|
|
Poslao: 22 Avg 2014 18:41
|
offline
- Eyes Wide Shut
- Počasni građanin
- Pridružio: 27 Jun 2013
- Poruke: 890
- Gde živiš: Van vidokruga jednookog
|
ART610 ::lažni đoko ::ART610 ::
lažni đoko pravo ti je ime.
Nešto pokušavaš da ko citiraš ko jebem li ga šta hoćeš reći, ali se vidi da si diletant, uhvatio si se plina ko pijan plota. Šta ako se za pet godina napravi politička klima i izgrade plinovodi iz nekih drugih zemalja i počnu snadbjevati EU plinom?Ima dosta projekata u razradi samo neki režimi moraju da se dovedu u "red", akcija je u toku. Za neke treme sem "srpstva" mora se poznavati malo i Geografija i Istorija, moj lažni đoko.
Шта ти би од једном?
Прво пажљиво прочитај шта сам писао!
У вези плина, којих пет година? Па ја сам писао до почетка ове гријне цезоне!
lažni đoko ::
Зима иде, хоће ли Беч до почетка гријне цезоне успјети да ријеши градско гриање? Или да Аустрија енормно повећа производњу струје, па да се ти људи грију на струју?
Гдје ти видје да сам поменуо пет година?
И на крају наведи бар по један примјер мога непознавања историје, географије и србовања на овом форуму.
Plin je jedini sigurni izvor za Ruski budžet i neće im padati na pamet da obustave isporuku, ali isto tako u dogledno vrijeme će zapad da traži alternativu u snadbjevaču plina.
Moja predpostavka za Vaše ne poznavanje istorije i Gografije leži u tome što ste rekli da će se pomrznuti tvoji prijatelji u Austriji. Pošto predpostavljam da se tvoji prijatelji puno ne pitaju u Austriji, nego Austrijska Vlada koja ima određene uticaje u EU, a EU u svijetu oni su već krenuli da iznalaze alternativne pravce snadbjevanja. Libija je po njihovom kontrolom koja ima naftu i plin. Rat u Siriji se vodi da bi se doveo režim kao u Libiji. Sirija je bogata naftom a isto tako tranzitna zemlja preko koje bi mogao da ide sa Bliskog istoka plin i nafta. Iz ovih razloga sam pomislio da odavno niste otvarali Atlas i da ne znate zbog čega se vode ratovi.
Vasa pretpostavka se ispostavila netacnom. A netacna je jer se stice utisak da ste potpuno neinformisani da je austrijska vlada onomad (uprkos burnom protetstovanju od strane EU) potpisala ugovor s Rusijom o izgradnji Juznog Toka na svojoj teritoriji.
Jer slucajno se ispostavlja da je poslovati s Rusijom u oblasti gasnog sektora dobar biznis!
Toliko o austrijskom "trazenju alternativa" za ruski gas.
Uvek me zacudi kolikom lakocom - u interesu branjenja svog misljenja - pojedini clanovi foruma posezu za svadjalackim tonom, porugama i uvredama.Pri tome su najcesce i sami krivi za ono za sta god okrivljuju druge (u ovom slucaju "neinformisanost").
|
|
|
|
Poslao: 23 Avg 2014 00:13
|
offline
- Pridružio: 27 Sep 2013
- Poruke: 199
|
Pošto relativno pratim auto industriju u Rusiji jer me to zanima prema pisanjima iz njihove auto štampe (Za Rulem, AvtoSreda) Rusija je trenutno treće tržište automobila u Evropi. Pre godinu dve je bilo prvo. Do pada je u međuvremenu došlo i pre celog ovog pitanja oko Ukrajine zbog prestanka državnog programa staro za novo, pada kursa Rublje i restriktivne kamatne politike Centralne Banke (što poskupljuje kredite za potrošnju) i relativno složene ekonomske situacije. Naravno tome se dodaje i celo ovo veselje oko ove "koje sasvim potpuno sasvim najbolji dasa" geopolitičke kafanske tuče.
Što se perspektiva domaćih proizvođača u Rusiji oni su suočeni sa padom prodaje, mada ne tako drastičnom kao što je to bilo 2009 koja je po tom pitanju zbog SEK-e bila svojevrsni grand šou.
Da se osvrnemo na AvtoVaz.
Pošto je Reno-Nisan ušao u AvtoVaz došlo je do postepenog obnavljanja modela. Počelo je sa Grantom 2011. godine. Ove su izbačena dva. Lada Granta liftbek i Datsun on-Do (japansko ime, šta ćeš ). Oba su zasnovana na modernizovanoj platformi Lade Kaline koja je u stvari modernizovana platforma Lade Samare. U međuvremenu je dodatno unapređeno vešanje i menjač (smanjena buka i sajle umesto poluge kao vezu sa ručicom, a ove godine je planiran i robot - pojavio se na Ladi Priori AMT). Prošle godine je i Kalina dobila restajling (Kalina II). Sve u svemu to su neki prelazni modeli zasnovani na trenutnim modelima (Kalina) - nešto slično kao što je to bila recimo Dačija Solenca pre Logana.
Motor je 1.6 snaga 82 ks (za golu verziju Standard), modernizovani 8 ventila sa 87ks - Norma (trenutno jedini motor za onDO), 16 ventila sa 98ks za automatic (japanski Jatco 4 stepena), 106 ks za Lux, 118ks za maloserijski Sport i 140ks za NFR .
Evo i slika Grante liftbek i OnDo-a.
+ Liftbek i onDo
Što se prvog pravog novog modela Lade posle ulaska Renoa (Lada Vesta) tiče to će biti značajan korak napred. Zasnovan je na novoj platformi Lada B (koriste agregate iz alijanse priča se da je zadnja osovina od Renoa Megan kao i letva i stub volana). Imaće postojeći dodatno nasviran motor 1.6 kao i novi 1.8 (mada za to nisam siguran) takođe i motore Reno. Dizajn je radio Stiv Martin koji je trenutno zadužen za to (predhodno je radio za Volvo).
Objavljene su i špijunske fotografije sa testiranja iz najverovatnije Italije. Ovaj model će se prodavati i drugde pod brendom Datsun. Proizvodnja je planirana za kraj 2015. a zvanično predstavljanje treba da bude na salonu u Moskvi uskoro.
+ Lada Vesta
Od ostalih modela trenutno su tri - četiri u planu. Dva su zasnovana na Reno platformi (verovatno Sandero II) visoki hečbek i gradski terenac (Daster), radi se i na C segmentu što trebalo da bude veća B platforma i verovatno Niva III (mada ime Niva je sada čedo GM-a koji je prodaje pod brendom Ševrolet. Nova verzija Ševi Nive koja se izbacuje uskoro nema ništa zajedničko sa Ladom, a do sada je mehanika bila Ladina) a stara Niva se prodaje kao Lada 4x4, mada kako to objasniti novinarima Kurira.
Takođe AvtoVaz proizvodi modele Renoa i Nisana. Novi Sandero treba da počne u Septembru, novi model Nisana u Iževsku, sve zajedno sa već postojećom Ladom Largus (Dačija Logan MPV licenca) i Ruskom Nisan Sentrom (karoserija Nisan, a mehanika Loganova) koji se već uveliko prave i dobro prodaju.
|
|
|
|