online
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6061
|
Које су електронске компоненте Американци пронашли у нашим пројектилима? :-)))
9. септембар
+ preveden tekstПуних 80 хиљада читања
Пре неки дан, по мрежи су почеле да се активно шире информације о примитивности базе електронских компоненти , која се користи у руском оружју . Штавише, испоставило се да је тамо била страна! Ова чињеница изазвала је радосно кивљење, знате шта, у нашим западним круговима. У међувремену, како то обично бива, све је много, много интересантније :-)
Шта кажу Американци
Дакле, укупно су страни истраживачи избројали 650 електронских компоненти од 144 страна произвођача, углавном из ЕУ и САД. То су биле компоненте „индустријске“ категорије (за индустријску употребу), у пластичним кутијама, од којих је већина развијена крајем деведесетих – средином 20. века.
У чланцима се закључује да ако Русији „пресече кисеоник“ у погледу куповине увозних компоненти, онда неће моћи да прави нове ракете. Такође се закључује да је прелазак на домаћу елементну базу делимично немогућ (најкритичнија компонента је сателитска навигација), делимично захтева развојни и производни циклус, у најбољем случају, неколико година.
У чланцима се такође наводи да Русија ставља исте навигационе штампане плоче у различите врсте оружја, што се из неког разлога представља као велики минус.
[img]https://avatars.dzeninfra.ru/get-zen_doc/241236/pub_631709ae10bb92144fa14786_631714273bbeb0533eb75013/scale_1200[/img]
Штампане плоче блокова пријемника сателитске навигације у системима сателитске навигације руских ракета 3М14, 9М544, Кс-59 и Кс-101. Пријемник је "полица" од три плоче.
На пример, делови уграђених рачунара ракете Кх-101 и хеликоптера Ка-52 су идентични и направљени од истих неруских компоненти.
На слици испод приказане су две плоче БТ33-205 са компјутерима Багет-53-15 ракете Кх-101 и хеликоптера Ка-52:
[img]https://avatars.dzeninfra.ru/get-zen_doc/151304/pub_631709ae10bb92144fa14786_6317168da38ab347e23c4803/scale_1200[/img]
Багет-53-15 Борд компјутер ракете Кх-101
[img]https://avatars.dzeninfra.ru/get-zen_doc/1872259/pub_631709ae10bb92144fa14786_63171630e3ab4b2d4d5e1695/scale_1200[/img]
Борд компјутер Багет-53-15 хеликоптера Ка-52
Аутори студија пишу да су сви узорци сакупљени од истих неруских компоненти произведених између 2012. и 2020. године.
Моји коментари
Па, хајде да почнемо са чињеницом да на мрежи постоји мишљење да су објављене информације лажне и да не одговарају стварности. Посебно се доводи у питање употреба одређених типова конектора у условима повећане вибрације, недостатак пуњења плоча једињењем (лаком), необрисано обележавање чипова итд.
Ипак, склонији сам да верујем да је ова информација и даље тачна, али из ње изводим мало другачије закључке.
Па да почнемо са лошим...
1. Компонентна база је и даље страна
Па, шта да кажем, инфа се више пута појављивала у медијима о страним компонентама у узорцима руског наоружања. У условима када Русија, заправо, своју микроелектронику није правилно развила до 2020. године, одакле ће руска компонентна база?
Имали смо и проблем са сателитима. Погледајте, ГЛОНАСС још није пребачен на руске компоненте, иако се активан рад одвија већ дуже време. Очекује се да ће летелица система ГЛОНАСС бити 100% произведена из електронске компоненте домаће производње тек до 2025-26 . Написао сам чланак о томе пре годину и по дана.
2. Компонентна база није само страна, већ је и застарела
Али ово је већ јако добро :-) Да објасним.
Прво, развој многих врста оружја које се данас користи почео је давно, а у то време електроника се заснивала на најрелевантнијим компонентама тог времена. Наравно, данас су вероватно застарели за неке нове развоје, чије компоненте већ подлежу неким другим захтевима. Али они у потпуности испуњавају захтеве који су им наметнути током развоја.
Друго, „застарела“ база компоненти је релативан концепт. Ако су компоненте на висини задатка, онда по дефиницији не могу бити застареле. Они су једноставно развијени давно, више пута тестирани, отклоњени, немају "дечије болести" итд.
Треће, стара компонентна база је, по правилу, знатно јефтинија од нове. Стога, имајући прилику да купује јефтину електронику, Русија може да произведе више ракета за исти новац. Није ли то, поред плата једнаких долару, разлог за невероватну разлику у средствима која се троше на производњу наоружања у Русији и у САД? :-)
Четврто, пошто Русија у овом тренутку, из очигледних разлога, не може самостално да репродукује електронске компоненте најсавременијег нивоа, било би опасно базирати своје оружје на њима. Али тзв. „застареле” компоненте је много лакше копирати, репродуковати и ставити у масовну производњу, што се, како разумем, тренутно дешава, док се војна производња снабдева, мислим, са прилично великим залихама претходно купљених страних компоненти.
По мом незамућеном виђењу „експерта за софе“, већ је касно да се прекине испорука страних компоненти Русији. Мало је вероватно да бисмо се умешали у сукоб без огромне количине потребних компоненти. Нећу се изненадити ако од 2014. године, упркос првим масовним санкцијама уведеним против нас тада, ове компоненте долазе до нас у возовима. Па мораш бити јако наиван странац да би поверовао да упоредо нисмо покушавали да их репродукујемо и нисмо их репродуковали.
3. Различити производи користе исте штампане плоче.
Али супер је! Стога смо успешно објединили модуле који се користе у нашем оружју. Сећам се да је један такав задатак био још 2000-их – обједињавање свега што је могуће.
4. Користи се уобичајена невојна компонентна база
Али да ли она ради? Да. Је ли јефтино? Да. Зашто онда нешто суперзаштићено гурати у ракету ако ће се за неколико минута у оба случаја све разбити у комаде са истом ефикасношћу на истом месту у свемиру? Мислим да би и Русија требало да има заштићене копије у случају нуклеарне фазе сукоба, али зашто их сада трошити?
Други, много важнији разлог за коришћење базе компоненти која није цивилна је заштита од неовлашћеног приступа и копирања.
На пример, Министарство одбране САД има стандарде које војни извођачи морају да поштују како би отежали супротстављеним државама да направе сопствене верзије заробљеног оружја. Војне директиве такође захтевају употребу технологија против неовлашћеног приступа дизајнираних да заштите компјутерски код и упутства која говоре оружју како да пронађе своју мету. Дакле, око компјутерског чипа се обично ствара посебна мрежа која, када се опрема отвори, уклања садржај меморије чипа.
Међутим, истраживачи нису пронашли ништа слично у руској технологији. Рекли су да су шокирани очигледном равнодушношћу Русије према чињеници да има толико незаштићеног оружја које би непријатељ могао потенцијално копирати. Али у исто време су рекли:
Ово је у најбољем случају технолошки ниво касних 1990-их или средине 2000-их. То је у основи еквивалент Ксбок 360 играћој конзоли и изгледа да је отворена за свакога ко жели да је растави и направи сопствену копију.
Закључак је тако логичан - зашто трошити новац и штитити оно што сви већ одавно знају)))
Закључак
Генерално, стекао сам утисак да је оно чиме их сада бацамо нека врста старих залиха које треба одложити))) Па, хајде да будемо опрезнији, ово су јефтини потрошни материјали који се брзо могу закивати на колено и које данас није штета надвладати непријатеља спасавајући свој народ. Очигледно, нове ствари ће доћи касније, када сукоб изађе из садашњих граница, а потребно је ефикасније оружје.
То је све за данас. Радујем се вашим мишљењима у коментарима. Ставите лајкове и претплатите се на мој канал. Здраво! :-)
original tekst https://dzen.ru/media/electromozg/kakie-elektronny.....af57225adc
|