offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6367
|
Napisano: 14 Jan 2023 22:44
Rasprava Putina i Manturova oko ugovora vezanih za avioindustriju.
Јел споменута ова расправа Путина и Мантурова у вези уговора са авиоиндустријом или је промакла?
"Терет летења: Путин је критиковао Министарство индустрије и трговине због недостатка ваздушних уговора
Председник је захтевао да се проблем реши за месец дана и изнео шест области рада за годину пред Кабинетом министара"
+ текстУ року од месец дана у Русији би требало да буду склопљени уговори са предузећима за производњу цивилних и војних авиона за 2023. годину. Такво упутство Владимир Путин је дао потпредседнику Владе, шефу Министарства индустрије и трговине Денису Мантурову на првом овогодишњем састанку са члановима владе. Председник је оштро критиковао рад министарства, истичући да се процес одуговлачио. Учесници састанка разговарали су и о ограничењима на тржишту нафте и друштвеном развоју нових региона.
Сувише дуго
11. јануара одржан је први јавни састанак председника са владом. Владимир Путин је, међутим, признао да је неколико дана пре тога разговарао са премијером и низом колега из Кабинета. Он је на почетку састанка захвалио Влади на прошлогодишњем раду. Залагањем ресора, Русији се није догодило ништа што су њени противници предвидели, рекао је председник.
Међутим, упркос успесима, Владимир Путин је прилично оштро изнео неке проблеме. Председник је посебно критиковао рад потпредседника Владе, шефа Министарства индустрије и трговине Дениса Мантурова на наручивању авиона. У појединим предузећима још увек нема поруџбина, истакао је шеф државе.
- Дуже време! Сувише дуго. Предузећа морају разумети своје изгледе, наруџбине. Морају да ангажују радну снагу, морају задржати или проширити производне капацитете, знате? Они треба да схвате колико ће војни ресор наручити, колико ће цивилних бродова бити наручено. Нека предузећа немају ни налог за 2023. годину“, рекао је председник.
Денис Мантуров је обећао „да ће покушати да уради све што је могуће са колегама из економског блока“. Посао ће бити завршен током квартала на основу могућности „које се формирају буџетом“. Заменик премијера је рекао и да ће програм за ажурирање цивилне флоте у Руској Федерацији износити 231 милијарду рубаља. Планирано је коришћење буџетских средстава, као и новца привученог са тржишта и из НВФ-а.
Међутим, председнику овај одговор није одговарао.
- Шта се ти, заправо, правиш будале? Када ће бити уговори? Ево о чему говорим. Директори предузећа ми кажу: „Нема уговора“. И имате „све измишљено“. Када ће пасоши бити доступни? – обратио се председник начелнику Министарства индустрије и трговине.
Владимир Путин је задужио Дениса Мантурова да у року од месец дана заврши посао на наручивању авиона у предузећима. Истовремено, он је нагласио да то треба учинити најкасније до назначеног времена. На то је потпредседник Владе кратко одговорио: „Да.
Олег Пантелејев, извршни директор агенције Авиапорт, сматра да ће се после овако оштрих критика шефа државе процес уговарања руских авиона убрзати.
– И председник и шеф владе су крајем прошле године у својим обраћањима скренули пажњу да је Кабинет министара припремио механизме за финансирање набавке цивилних авиона. Питање обједињене наруџбе за цивилну опрему је већ дуже време разрађено, решено је питање привлачења средстава из Фонда националног благостања за финансирање будућих испорука. Али остаје чињеница - нема уговора, - сматра Пантелејев.
Нега испод лопатице: софтвер за изградњу авионских мотора створен је у Руској Федерацији
Како ће функционисати нови домаћи програм, који по карактеристикама није инфериоран западним панданима
Према његовим речима, потписивање докумената може бити успорено због нијанси испорука: на пример, у папирима треба јасно да стоји колико кошта аутомобил, какву ће опрему имати и ко ће све то финансирати.
„Авио-компаније, уосталом, сада морају да склапају послове о набавци авиона који ће летети не месец или више година, већ деценијама, тако да овом питању приступају са највећом одговорношћу. Авиоиндустрија, заузврат, такође не жели да преузима очигледно немогуће или неисплативе обавезе“, закључио је стручњак.
Главни и одговорни уредник портала Авиа.ру Роман Гусаров подсетио је да само Министарство индустрије и трговине не учествује у потписивању уговора о испоруци опреме авио-компанијама, већ се одељење бави само јавним набавкама. А ако говоримо о војној авијацији, онда је Министарство одбране наручилац. Осим тога, вероватно се радило о прелиминарним договорима.
- Како сада потписати уговор, када сама летелица још није доступна (МС-21, Суперјет-Нев)? Чврсти уговор се потписује када су и рок испоруке и финансирање јасни. А услови финансирања се сада брзо мењају, као и тржишни услови. На пример, Аерофлот је 2022. године потписао уговор са УАЦ-ом за набавку 339 авиона до 2030. године. Уговори за њих биће потписани за посебне серије ових авиона у различитим годинама - непосредно пре испоруке, објаснио је стручњак.
После састанка, Дмитриј Песков, прес-секретар шефа државе, појаснио је да Владимир Путин нема озбиљних примедби на рад Дениса Мантурова. Критике на састанку, рекао је, представљају „нормалан ток посла“.
Проблеми са нафтом: сировине би могле порасти на 85 долара по барелу
Који су разлози за динамику цена и какву улогу у томе може да има Кина?
Праг цене
На проблематична питања током састанка скренуо је пажњу и потпредседник Владе Олександар Новак. Он је напоменуо да сада главна потешкоћа лежи у високом снижењу цене руске нафте на репер Брент. Према његовим речима, то је због високих трошкова превоза терета на танкерима. Потпредседник Владе је, међутим, изразио наду да је ситуација пролазна.
Што се тиче уговарања уопште, руске нафтне компаније нису пријавиле проблеме у процесу, рекао је председнику потпредседник владе.
— Уговорне стране понекад захтевају да уговори узму у обзир ситуацију у вези са плафоном цена. Међутим, у процесу уговарања, у складу са вашом уредбом и захтевима за предузећа, и поред тога што ступа на снагу 1. фебруара, компаније су задужене за децембар и јануар, као и приликом уговарања за фебруар, како не би стриктно узмите у обзир горњу границу у уговорним ценама“, рекао је Александар Новак.
Владимир Путин је поручио да се припреме предлози за ограничавање утицаја попуста на руску нафту на буџет.
За кога се даве: Пољска купује другоразредни угаљ и сече шуме
Власти земље траже замену за руско гориво
На састанку је било речи и о сектору угља. Упркос европском ембаргу, производња у Руској Федерацији у 2022. години повећана је за 0,3 одсто због домаћег тржишта, рекао је Александар Новак. Међутим, извоз је опао за 7%. Подсетимо, у оквиру петог пакета санкција ступио је на снагу ембарго ЕУ и УК на увоз угља из Русије.
Да би се побољшала логистика испоруке угља, министар саобраћаја Виталиј Савељев је предложио да се до краја 2023. продужи одлука о три додатна контејнерска воза у правцу Далеког истока.
„Размотрили смо овај предлог са [првим потпредседником Владе] Андрејем Ремовичем Белоусовим, он нас је подржао, а ми ћемо задржати гарантовани обим извоза угља из Кузбаса, Хакасије, Јакутије, Туве и Бурјатије само због додатних капацитета источне депоније, “, рекао је Виталиј Савељев.
Министар је додао да сада нема предуслова за пад тражње за услугама увоза и извоза контејнера преко лука Далеког истока.
На састанку су председник и чланови владе разговарали и о гасном сектору. Раније је Владимир Путин наложио Гаспрому да обезбеди фазни завршетак гасификације до 2030. године без привлачења средстава грађана. Како је на састанку рекао потпредседник Владе Руске Федерације Марат Хуснулин, програм је позитивно утицао на грађевински сектор.
- Одлука да се гас доведе у сваку кућу, наравно, дала је залет у пуштању кућа у рад. Многима који су имали недовршене куће, остало је мало да се заврше - оне су сада завршене, укњижене - рекао је потпредседник Владе.
Генерално, обим изградње у Русији је повећан за најмање 6% у 2022. години, прецизирао је он.
Благо повлачење: Министарство финансија предвидело пад БДП-а за 2,7%
Очекује се да ће се благи пад наставити у 2023.
Помоћ регионима
На састанку је разговарано и о општој ситуацији у привреди. Према речима шефа Министарства за економски развој Максима Решетњикова, инфлација у Руској Федерацији у 2022. години износила је 11,9%. Крајем 1. квартала 2023. индикатор ће нагло успорити на позадини високе базе у марту 2022. године, ау 2. кварталу може привремено пасти испод 4%.
Спољни притисак на Русију се наставља, али упркос томе, земља мора да постигне суверени развој, приметио је председник. Владимир Путин је изнео шест главних области рада за ову годину. Конкретно, приоритет рада власти сада треба да буде проширење економских односа са иностранством, развој инфраструктуре, повећање технолошких способности привреде, као и стимулисање стварања нових индустрија и нових радних места. Током састанка, председник је поновио и позив да се у потпуности испуне потребе оружаних снага.
Владимир Путин је такође позвао да се обрати пажња на подршку новим регионима. Шеф Министарства здравља Михаил Мурашко рекао је да је обим испоруке лекова ДНР, ЛНР, Запорожју и Херсонској области премашио 7,5 милијарди рубаља. Председник је наложио потпредседнику владе Татјани Голиковој да размотри питање додатних подстицаја за лекаре који раде на новим територијама. Истовремено је напоменуо да непријатељства нису разлог да се решавање проблема локалног становништва одлаже за касније.
После састанка, Татјана Голикова је саопштила да ће минимална зарада у новим регионима Руске Федерације од 1. јануара 2023. бити иста као иу другим регионима - 16.242 рубље. Заменик председника владе је такође појаснио да ће у ДНР и ЛНР просечан животни минимум износити око 11.200 рубаља, у Херсонској и Запорошкој области - 11.644 рубаља.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 19 Jan 2023 0:09
Citat:Ростец је изградио прву серијску гасну турбину великог капацитета за Краснодарску територију
Агрегат ГТД-110М, произвођача УЕЦ, успешно је прошао тестове у ПГУ Ивановские и биће пребачен у ТЕ Ударнаја. Ово ће смањити несташицу енергије у региону и побољшати поузданост енергетског система на југу Русије.
Мотор је пројектован за погон електричних генератора у склопу гаснотурбинских погона и комбинованог циклуса електричне снаге од 115 МВ.
ГТД-110М је прва домаћа турбина великог капацитета, која је оличена у хардверу и достигла фазу масовне производње. Фокусиран је првенствено на домаће тржиште и дизајниран је да замени стране турбине које се због санкција не испоручују у земљу.
Потребе енергетских инжењера се процењују на неколико десетина јединица такве опреме. Од 2024. године планирано је да се годишње производе две такве електране.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|