online
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6061
|
Сергеј Чемезов: Русија треба заувек заборавити на Боинге и Ербасове
+ клик за текстДржавна корпорација Ростец 2022. године има огромну одговорност: не само да обезбеди испуњење државног одбрамбеног налога, већ и да повећа производњу оружја и муниције која је најпотребнија за нашу војску за успешно извођење специјалне војне операције (СВО). ). Корпорација је успешно обавила овај задатак. Војска је добила и савремено наоружање и муницију, о чему је Кијев неуморно инсистирао да „је на измаку“. Са каквим резултатима је Ростец завршио 2022, какве планове има корпорација за ову годину, рекао је у интервјуу за РИА Новости Сергеј Чемезов, генерални директор Ростеца .
– Сергеје Викторовичу, шта сматрате главним резултатом рада Ростеца у протеклој години?
- Преживели смо. Супротно очекивањима противника, нису заустављали транспортере, нису отпуштали људе, нису затварали производне програме. Напротив, регрутовали су специјалисте, наставили да снабдевају војску војним производима и повећали производњу. У многим областима смо успели да испунимо своје обавезе према Министарству одбране пре рока.
Сви кључни цивилни програми - у ваздухопловној техници, моторима, електроници, медицини - такође су у току. То је велика заслуга радних колектива. Раде у неколико смена, раде све што је могуће за државу. Ово је, мислим, главни резултат.
– Прошле године је значајно повећан обим државних одбрамбених налога. Које врсте војних производа су биле најтраженије?
– То је све оно што је сада масовно укључено у зони НВО: топова и ракетна артиљерија, оклопна возила разних класа, јуришни и транспортни хеликоптери, јуришни авиони, ловци. Такође тешки системи за бацање пламена, малокалибарско оружје и муниција.
У вестима можете видети много примера наше технологије, која помаже у решавању проблема СВО. То су и тенкови Т-90М „Пробој“, и „Искандери“, и разне врсте МЛРС-а, и војна авијација – Ка-52, хеликоптери Ми-28, ловци Су-35С и Су-57, дронови Куб и Ланцет и још много тога. више.
Важно је да радимо у сарадњи са војском и да имамо повратну информацију. На овај начин можемо брзо да одговоримо на променљиве потребе, извршимо промене у дизајну и побољшамо наше производе. Иначе, на пример, јуришна пушка АК-12 је значајно унапређена на основу резултата њене употребе у НВО. Постало је много згодније, ергономскије. Ове године, ажурирана верзија ће ући у серију.
„Прошле године се много причало о томе да војска нема довољно дронова. Како је овај проблем решен?
– Спремни смо да испоручимо дронове у складу са потребама Министарства одбране. На пример, Калашњиков ради веома активно у овом правцу, проширујући производњу. Исти "Ланцети" се сада интензивно и веома ефикасно користе у зони Новог светског поретка. Стварају се и мали тактички хеликоптери који су способни за извиђање, аутоматско откривање непријатеља и усмеравање артиљерије. Они могу бацати гранате и ударати као део роја. Ова техника је значајно променила природу непријатељстава. То разумемо и ми и Министарство одбране. Блиско сарађујемо на овом питању.
- СВО захтева огромну количину муниције. Да ли је одбрана добро?
– Разговори које данас воде наши непријатељи, да Русији наводно понестаје пројектила, граната и још нечега, су потпуна бесмислица. Потрошња муниције у зони НВО је заиста велика. Реч је и о артиљерији и о тенковским погоцима, о ракетном наоружању и о муницији за малокалибарско оружје. Сходно томе, по налогу Министарства одбране, производњу муниције смо повећали неколико пута, а за неке врсте је повећана и за неколико редова.
– У којој мери је Корпорација успела да оствари финансијске показатеље зацртане за 2022, упркос новим великим антируским санкцијама које је Запад увео у вези са НВО?
- Коначни резултати још нису сумирани, али се већ могу извући неки закључци. Претпрошле године смо остварили рекордне нивое цивилног прихода: његово учешће је било 45,5%. Крајем 2022. долази до благог пада, удео цивилних производа ће оквирно бити око 40%. И ово је добар показатељ, мислим, с обзиром да су главне снаге сада концентрисане на државни одбрамбени поредак.
Консолидовани приход ће, према прогнозама, премашити 2,1 трилион рубаља - раст има, мањи је од очекиваног, али је ту, упркос санкцијама и другим потешкоћама.
- Колики је био профит? А какав профит очекујете у 2023. години?
- Боље је да се сада уздржите од прогноза, и сами разумете зашто. Ростец никада није био супер профитабилан. Прво, за нас циљ сам по себи није профит, већ развој производње и решавање државних проблема. Друго, ми смо одбрамбена индустрија, где цене нису исте као у банкарском сектору, робном пословању или трговини. Сада, када влада државни одбрамбени поредак, у најбољем случају радимо „на нулу“, ако не и на губитку. Ово је захтев времена.
Истовремено, погрешно би било рећи да ми уопште не размишљамо о профиту. Било која компанија мисли. Јер од тога зависи њена стабилност, инвестиције, кадровска ситуација. Наша стратегија предвиђа прогресиван раст финансијских показатеља, укључујући и профит. Постоје циљеви којима тежимо.
– Санкције су произвођаче оставиле без компоненти. На пример, прошле године КАМАЗ је имао потешкоћа са производњом камиона генерације К5, а програм МС-21 је, заправо, морао да буде поново покренут. Како оцењујете тренутно стање?
- Не слажем се око "ново" - програм МС-21 је заправо већ данас на циљу. Решили смо проблем са мотором, са "црним крилом". Росавиатсиа је добила одобрење за главне промене стандардног дизајна повезане са уградњом ПД-14 и крила од домаћих композита. У 2023. планирамо да почнемо са тестирањем других система као део авиона како бисмо сертификовали потпуно руски авион до краја 2024. и почели масовну производњу. Неки од ових система се већ тестирају.
Што се тиче КАМАЗ-а, резултати говоре сами за себе: до краја 2022. године произведено је скоро 44.000 возила. Односно, производња је остала скоро на нивоу из 2021, упркос ситуацији на тржишту и свим потешкоћама. После одласка западних партнера било је потребно заменити неколико хиљада компоненти. То укључује локализацију производње дизел мотора и мењача до краја. Као резултат тога, радници КАМАЗ-а не само да су поновили стране технологије, већ су чак и побољшали своје производе. На пример, камион К5 је добио смањену потрошњу горива, постао је мање бучан и може да позове сервис на сваких 150, а не на 120 хиљада километара, као што је било раније - ово је веома добар показатељ, чак и у поређењу са светски познатим брендовима.
– Који кључни пројекти цивилног и војног сегмента Корпорације очекујете да ће бити завршени 2023. године?
– Данас је читав наш фокус на одбрамбеном поретку државе. Мислим да ће ово остати главни приоритет у наредним месецима. Наш главни задатак је непромењен - 100% извршење одбрамбеног налога државе. Обим се вишеструко повећао, чинимо све да се изборимо.
У цивилној сфери, задаци авионске индустрије остају кључни. Земљи су потребни сопствени авиони – модерни и у великом броју, како би заувек заборавили на Боинг и Ербас. Већ сам говорио о МС-21. Други пројекат је замена увоза Суперџета. Ове године очекујемо да завршимо читав низ испитивања мотора ПД-8 за добијање сертификата о типу, а затим завршимо испитивање овог мотора у саставу авиона. Слично, са другим системима и јединицама авиона. Да би се започеле серијске испоруке лајнера авио-компанији у след. Задатак је веома тежак, наше авио-компаније раде на максимуму. У таквим условима, нико у свету није реализовао такве пројекте.
– Сада се много прича о индустрији авиона, али шта је са другим индустријама у којима радите?
– У Корпорацији има више од 800 предузећа, покривамо многе делатности. Лакше је рећи где не радимо. Друга индустрија у којој се од нас очекују резултати је енергетика. Уосталом, санкције су у потпуности забраниле испоруку енергетске опреме земљи. Ове године смо спремни да Гаспрому предамо прва четири ГТА-8 гасна турбина за електрану која напаја платформу за производњу нафте и гаса. Ова опрема је способна да ради и на Арктику. У Русији није било таквих пројеката, пре тога је коришћена само увозна опрема.
Поред тога, пре само неколико дана извршили смо прву испоруку серијске турбине ГТД-110М. Ово је турбина великог капацитета за производњу електричне енергије, једина у Русији тренутно у овој класи. Потпуно домаћи развој. Замениће стране јединице као што су Сименс и Џенерал електрик. Ја бих то назвао значајним догађајем.
Напомињем и медицину, где радимо у области фармације (креирамо вакцине, лекове за имунопрофилаксију) и медицинске опреме. На пример, ове године у Уралској фабрици инструмената лансирамо нову линију Мобивент вентилатора. Такође се може користити за лечење превремено рођених беба.
– Ростец је 2022. напунио 15 година: који су главни „међурезултати” рада Државне корпорације у овом озбиљном периоду? Који су кључни задаци развоја домаће индустрије решени захваљујући њеном стварању?
– Главни резултат је оно што је Ростех постао. Од расипања предузећа која тону у губицима, постали смо највећа производна компанија у земљи. Пре петнаестак година скоро половина предузећа која су нам пренета била је у кризи. Дугови многих организација се гомилају од 1990-их. Техничка опремљеност производње била је на веома ниском нивоу. Било је великих проблема са производњом цивилних производа и њиховим маркетингом. У 2009. приход наших компанија износио је око пола трилиона рубаља, док је губитак био 60 милијарди рубаља.
Данас је слика потпуно другачија: савремена опрема, нове радионице, нове врсте производа. Приходи су учетворостручени. Успели смо да створимо компанију која се успешно одупире спољном притиску и производи хиљаде производа, како војних тако и цивилних, од авиона до вакцина.
– Да ли се планира укључивање нових цивилних или војних предузећа у Ростех?
– Проширење броја предузећа није само себи циљ. Постоје два сценарија. Или улазимо у партнерство са компанијом ако има интересантне компетенције, приступ тржиштима и тако даље. Или постоји одлука државе, па се тражи нормализација рада неког актива, или је потребна консолидација надлежности, као што је био случај са авио-индустријом. У протеклих неколико година, на овом путу, у нашу структуру су била предузећа КТЗ, УВЗ, УАЦ и других компанија. Данас су сви стабилни.
Један од најсјајнијих примера је Курганмашзавод, који производи савремене типове оклопних транспортера, борбена возила пешадије и другу опрему. Био је део „Тракторских погона“, који су постали озлоглашени и готово повукли многе имовине широм земље на дно. Буквално смо спасили легендарни погон од гашења и банкрота. Данас успешно послује у оквиру Система високе прецизности, снабдевајући оклопна возила неопходном за Северни војни округ, а благовремено је завршио и Државни одбрамбени налог за набавку БМП-3, амфибијских оклопних транспортера БТР-МДМ и БМД. -4М у 2022.
Недавно је донета одлука да нам се препусти још 15 фабрика, од којих је значајан део барут. Реч је о државним предузећима која производе специјалне хемикалије и компоненте за муницију. Корпоратизоваћемо их, интегрисати у структуру наша два холдинга, извршити модернизацију и преопремање. Од 2022. године пратимо активности ових погона. Њихове потребе за опремом су већ идентификоване. Планирано је да се у њихову обнову уложе десетине милијарди рубаља. Сврха ових догађаја је стварање нове слике о индустрији муниције.
– Колико Рособоронекспорт планира да испоручује оружје у иностранство 2023. године? Да ли сте успели да испуните план специјалног извозника за набавку наоружања у наредној години?
– Као што сам већ рекао, сада су главни напори наших предузећа концентрисани на имплементацију одбрамбеног налога државе. Истовремено, Ростец има поуздане партнере у Азији, на Блиском истоку, на афричком континенту, у Латинској Америци. Ценимо њихов принципијелни став и у блиском смо контакту са њима, заједнички решавајући најтеже задатке. Постоје планови да се наша сарадња повећа.
Традиционално, нећу да износим детаље, Рособоронекспорт ради у складу са задацима које нам постављају председник и влада. Генерално, могу да кажем да се сналазимо, упркос противљењу непријатељских земаља. Нећемо одустати од својих позиција на светском тржишту наоружања.
– Колико је оправдан систем међусобних обрачуна са страним партнерима у националним валутама? Колики је проценат послова са оружјем данас у њима?
– Више пута смо најављивали прелазак на обрачуне са нашим партнерима у националним валутама. То су биле благовремене и, како тренутна ситуација показује, оправдане акције. До данас је удео таквих споразума близу 100%.
https://rostec.ru/news/sergey-chemezov-rossii-nado.....eyrbasakh/
|