Srbija-Novi plan odbrane u slučaju rata

47

Srbija-Novi plan odbrane u slučaju rata

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6175

Pa jes,postoje i logori...neko i to prezivi.
Nemam ni vremena ni energije da ti opisujem krvolocnost SVIH,neprijatelja s kojima smo ratovali zadnjih par stotina godina pa do skoro.Naj manje licemerni bili su Austro-ugari.Oni su za zverstva nad civilima delili odlikovanja.Svi nakon toga kao zmija noge kriju razne ZUTE KUCE,GVANTANAME,...BONDSTILE.Samo se jedno nije promenilo.Obim stradanja Srpskog naroda zavisio je i zavisice iskljucivo od stepena okupirane teritorije.sve OSTALO JE isto.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6594

I to je bio izbor. Ako je neprijatelj sa genocidnom namerom nema predaje. Za drugacijeg neprijatelja drugacije su i opcije.
Bitnije je da Srbi prezive nego Srbija. Jer se Srbija ponovo moze dignuti od strane prezivelih Srba, a obnuto ne vazi.



offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6175

Zaboravi na Solunski front br.2,mozes je odbraniti tamo gde je Vrabac reko...

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2014
  • Poruke: 519

Zivot je jedna stvar ...ali isto je vazno na koji nacin zivis - kao rob i sluga ...ili kao ponosan slobodan covek ....pa bio i siromah. Nema nista draze od slobode. Valjda mi Srbi ne treba da ucimo tu lekciju ponovo ...posle 600 godina Turaka ....i drugih "lajni".

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10384

Cene uniformu, neće da je obuku
Rade Dragović | 12. april 2014. 21:17 |
Zbog nespremnosti mladih za odbranu zemlje, mnogi smatraju da bi ponovo trebalo uvesti služenje vojske u Srbiji. Obavezan vojni rok garantovao je spremnost građana za odbranu, dok danas to nije slučaj

KADA je Narodna skupština donela odluku da obustavi obavezu služenja vojnog roka, mladići u Srbiji su odahnuli. Ovaj potez poslao je u istoriju regrutaciju, vojnu obuku, kasarne, čizme i opasače. Tanak učinak profesionalizacije oružanih snaga, bezbednosno okruženje, ali i osnovna nespremnost mladih generacija za odbranu zemlje, međutim, razlozi su zbog čega se sve sve češće govori o ponovnom oživljavanju obaveznog služenja vojnog roka.

Vojska Srbije, koja ima više od 30.000 pripadnika u regionu, je snaga za poštovanje. Najveći deo ljudstva, međutim, ne čine vojnici, već zaposleni u vojnoj administraciji, lekarsko i drugo stručno osoblje. Stroj profesionalnih vojnika, podoficira i oficira znatno je kraći i u njemu je oko 11.000 pripadnika. Oni, zapravo, čine borbenu moć i osnovnu snagu odbrane države.

Ovaj, relativno skroman, broj vojnika doprineo je da se sa notom nostalgije gleda na danas nezamislivih 190.000 pripadnika aktivnog sastava koliko je sve do 2003. imala Vojska Jugoslavije. Iako nema dileme da današnjoj Srbiji nije potrebna ovolika vojna sila, sigurno je i joj budućnost ne garantuje miran san.

Najveća pretnja bezbednosti regiona jeste stvaranje tzv. Vojske Kosova, na kojoj albanske vlasti u pokrajini uveliko rade. Prema najavama iz Prištine, nova oružana sila na Balkanu imaće 5.000 pripadnika i 3.000 rezervista. Ove trupe trebalo bi da budu zaokružene do 2019. godine.

Snažna leđa stvaranju oružanih snaga Kosova daje NATO pakt. Ovaj savez uveliko je već na našim granicama, a u godinama koje predstoje Srbija će se naći potpuno okružena članicama ovog saveza. Prva na spisku za prijem u pakt je Crna Gora, a zeleno svetlo za ulazak mogla bi da dobije već na jesen na Samitu NATO u Velsu. U redu za briselsku vojnu pozivnicu su i BiH i Makedonija, ali je gotovo izvesno da će na prijem morati da sačekaju još koju godinu.

TRENUTNO SE NE RAZMIŠLjA
U Ministarstvu odbrane kažu da se o oživljavanju obaveze služenja vojnog roka trenutno ni ne razmišlja. - Srbija je trajno opredeljena za profesionalizaciju vojske i nije planirano preispitivanje odluke o obustavi redovnog služenja vojnog roka. Vraćanje na koncept obaveznog služenja vojnog roka isključilo bi mogućnost da pripadnici Vojske Srbije učestvuju u evrointegracijama i mirovnim misijama širom sveta, gde postižu najbolje ocene i podižu ugled zemlje.
Da princip vojne i političke neutralnosti koji je ključni u vođenju spoljne, ali i odbrambene politike Srbije, ne znači i pasivan odnos prema sopstvenoj vojsci smatra general u penziji Milivoje Jovašević. Štaviše, on naglašava da bi država morala da pronađe mehanizam obučavanja za odbranu širih masa stanovništva, ali i ojača vezu između naroda i vojske.

- Deklaracija o vojnoj neutralnosti je dobar dokument, ali on predviđa oslanjanje na sopstvene resurse - kaže Jovašević. - Države koje ulaze u vojne saveze mogu da računaju na sigurnu zaleđinu, pomoć u kadrovima i vojnoj opremi, ali i na povlastice prilikom nabavke naoružanja i složenih sistema. Neutralne države tu privilegiju nemaju.

Naš sagovornik napominje da je obavezno služenje vojnog roka, uz sve svoje mane, garantovalo da će većina stanovništva biti spremna za odbranu zemlje. Danas to nije slučaj, jer uveliko stasavaju generacije mladih koje su pušku videle samo na televiziji.

Stručaci kažu da je vojna obuka građana važan deo sistema odbrane. To je razlog zbog čega u različitim formama na njoj insistiraju i države koje imaju dovoljno duboke kase da plate profesionalnu vojsku, kakve su Švajcarska, Izrael, Norveška, Austrija. Osim što tako podižu nivo spremnosti za odbranu od napada, tako razvijaju i patriotizam i kolektivni duh.


NE ZNAJU KAKO SE BRANI ZEMLjA
Da već godinama stasavaju mladići koji zbog obustavljanja obaveze služenja vojnog roka u kasarnama, nemaju ni osnovne veštine za odbranu zemlje polako uviđaju i u Ministarstvu odbrane. Zbog toga je u nacrtu izmena i dopuna Zakona o odbrani i vojsci predviđena mogućnost uvođenja nastave na kojoj bi stariji srednjoškolci dobijali osnovna znanja o sistemu odbrane. Za razliku od stare odbrane i zaštite, buduća vojna nastava biće prilagođena ulozi i zadacima Vojske Srbije. Osnovni razlog za razmišljanje o povratku predmeta nalik nekadašnjoj odbrani i zaštiti u srednje škole jeste nedostatak čak i osnovnih znanja o vojnoj doktrini, ulozi vojske i značaju odbrane kod mladih.

Kako je kod nas situacija u mnogo čemu suprotna, pukovnik u penziji Dragan Krsmanović je još 2008. godine zatražio unošenje u Zakon o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi odredaba koje se tiču načina organzacije vojne obuke stanovništva.

- Reforma vojske nije dala pozitivne rezultate koji su očekivani - obrazlaže svoj predlog pukovnik Krsmanović. - I dok se uništavanje viška naoružanja može razumeti kao etapa u modernizaciji, potpuno urušavanje obuke potpuno je neprihvatljivo.

Suština njegovog predloga jeste kombinovan način služenja vojske. On podrazumeva kompletan profesonalni mirnodopski sastav, kao što je i danas, ali sa osposobljavanjem svih vojnosposobnih građana u sistem odbrane.

Uprkos temeljnim promenama kroz koje je vojska prošla u proteklih deceniju i po, njena popularnost u narodu nije opala. To najbolje pokazuje interesovanje za upis u vojne škole, ali i popularnost dobrovoljnog služenja vojske. Za šestomesečni odlazak u kasarne Vojske Srbije već tri godine se prijavljuje i po nekoliko puta više kandidata nego što ima mesta. U poslednjoj generaciji koja je zadužila uniformu, čak šestoro njih je jurišalo na jedno mesto u stroju. Većina njih hrli u kasarne zbog mesečnog honorara od 17.000 dinara, ali i mogućnosti da ostanu da službuju kao profesionalni vojnici.

Situacija je slična i na Vojnoj akademiji, gde zbog gužve ni najbolji uspeh u školovanju ne garantuje upis.

Služenje vojnog roka nekada se smatralo kao neka vrsta ispita zrelosti i overe odrastanja. Iako po mnogo čemu prevaziđen, koncept jednogodišnjeg nošenja uniforme imao je i niz dobrih strana.


Na njih podseća sociolog religije Ljubiša Despotović koji smatra da bi povratak obaveze služenja vojnog roka, prilagođenog aktuelnim uslovima i vremenu, doprineo obnovi osnovnih vrednosti našeg društva.

- Naše društvo je u teškom stanju - vrednosti su uništene, porodoce razorene, autoriteti nestali - nabraja Despotović. - U tom haosu služenje vojske pomoglo bi otrežnjenju mladih, jačanju njihovog patriotizma, izgradnji kulture poštovanja starijih, tolerancije, spremnosti na žrtvu. To je splet vrednosti koje smo proteklih godina izgubili. Istorija nudi pregršt primera da jedino tako narod i nacija mogu da opstanu.

http://novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno......a-je-obuku

offline
  • Pridružio: 31 Jan 2014
  • Poruke: 1630
  • Gde živiš: na zalasku sunca

"Ovaj, relativno skroman, broj vojnika doprineo je da se sa notom nostalgije gleda na danas nezamislivih 190.000 pripadnika aktivnog sastava koliko je sve do 2003. imala Vojska Jugoslavije"

da nisu pomešali sa JNA?

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10384

Mislim da je VJ/VSCG imala oko 70 000 pripadnika

offline
  • Loes 
  • Super građanin
  • Pridružio: 25 Jun 2013
  • Poruke: 1216

VJ je imala oko 120.000 pripadnika ciji se broj smanjivao od posle rata 99, JNA je imala od 600.000-800.000 zavisno od perioda u kome je posmatras,

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5743

Dobro, je dobro je, počeli su natpisi u novinama i to onim sa kredibilitetom da idu ka pozitivnom. Ovakav natpis a pogotovo ne članak koji otvoreno kritikuje profesionalizaciju i priznaje da je - propala - do skara niej bilo moguće zamisliti.
Drago mi je i izgleda da je nekolicina nas koja je prognozirala da idemo ka vraćanju vojnog roka - bila u pravu (nadam se Smile )

offline
  • Pridružio: 20 Sep 2011
  • Poruke: 213

Citat:I to je bio izbor. Ako je neprijatelj sa genocidnom namerom nema predaje. Za drugacijeg neprijatelja drugacije su i opcije.
Bitnije je da Srbi prezive nego Srbija. Jer se Srbija ponovo moze dignuti od strane prezivelih Srba, a obnuto ne vazi.

Citat:Zivot je jedna stvar ...ali isto je vazno na koji nacin zivis - kao rob i sluga ...ili kao ponosan slobodan covek ....pa bio i siromah. Nema nista draze od slobode. Valjda mi Srbi ne treba da ucimo tu lekciju ponovo ...posle 600 godina Turaka ....i drugih "lajni".
Kako tako razmisljate! Nas i Engleza je nekada bilo isto! Njih je pola pre 1400 godine potamanila kuga a nas su ratovi doveli na 7 miliona. Nasi velikani su sa tim nasim velikim neprijateljima delili ono sto je najbolje iz Srbije dok su iz sveta u kom su boravili i skolovali donosili novo znanje, kulturu i vestine.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1073 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 3 sakrivenih i 1045 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: acatomic, Aleksandar Tomić, ArchaBasha, babaroga, Bane san, Bubimir, doloress, dzoni19, Georgius, goxin, Hans Gajger, Koridor, RED4G-304, royst33, Sir Budimir, SlaKoj, solic, Trpe Grozni, VJ, Vlada1389, vladetije, vladulns, voja64, Volkhov-M, W123