offline
- Pridružio: 16 Apr 2014
- Poruke: 18712
|
Citat:
У касарни уметници и архивска грађа
Некад војно здање, грађено у доба Обреновића, оживеће већ у априлу, изложбом у галеријском простору
Аутор: Бранко Пејовић
недеља, 26.03.2017. у 16:00
Ужице – У здању бивше ужичке касарне у насељу Крчагово, саграђене још за владавине Обреновића, која је потом носила имена и Стевана Немање, маршала Тита и Четвртог пука, ускоро ће стварати уметници и архивисти одлагати документа.
Годинама зврји празан овај објекат у коме су све до краја прошле деценије биле пушке, сошке и опасачи, уместо којих ће сада уселити архивска грађа, боје и штафелаји.
Градска управа ових дана је потписала уговоре са Удружењем визуелних уметника Ужица и овдашњим Историјским архивом о уступању зграде касарне на коришћење.
Архив добија око 300 квадрата простора у приземљу десног дела зграде, док ће уметници користити око 200 квадрата у левом делу. Тај дотрајали простор треба привести намени и доста уложити у његово опремање. И за то има решења, каже за наш лист Петар Благојевић, ужички градски већник за друштвене делатности, који се овим подухватом интензивно бави последњих месеци.
– Удружењу уметника, у којем је више од 40 стваралаца, и признатих и неафирмисаних, одавно недостаје простор за атељее и стварање. Овиме им решавамо проблем, а они су сами обезбедили спонзорства од привреде и других да опреме простор. Многи ће им помоћи, па ће им тако ђаци Техничке школе „Радоје Љубичић”, у оквиру праксе, заменити паркет. Уметници планирају да уз атељее створе и галеријски простор за изложбе, почели су да га сређују и већ за април најављују прву поставку – каже нам Благојевић.
Што се тиче Историјског архива, и њему много значи добијени простор у бившој касарни. Из целог региона стиже много документације о фирмама које су отишле под стечај, а архив, који је недавно остао и без депоа у Белој Земљи, нема где да је смести. Град им је изашао у сусрет, али за ово привођење намени потребан је и новац, с тим што у градској управи истичу да је архив за ову годину предвидео улагања од 500.000 динара за сређивање будућег депоа, што може користити у ове сврхе.
– Осим што тиме решавамо потребе уметника и архивиста, спречавамо и даље пропадање здање касарне. Не само од зуба времена: протеклих година она је била и на мети вандала, који су проваљивали у њу, ломили све што нађу, разбијали прозоре и врата, скидали радијаторе, чупали каблове... Сада ће зграда бити оплемењена, коришћена и заштићена од обесника. Овим се није одустало од раније намере да тај објекат буде део будућег ужичког универзитета. Решења о коришћењу су привремена, а ту је и спрат о чијој намени тек треба да се одлучи. Зграда није била под заштитом државе и у току је процедура да се заштити – додаје Петар Благојевић.
Војна имовина у Ужицу (бивши Дом Војске, као и касарна с неколико хектара простора око ње), годинама је у рукама града, који ју је добио од Министарства одбране, уз обавезу да изгради већи број станова за Војску. У овој градској управи кажу да је вредност касарне и свега око ње процењена на 5,1 милиона евра, с тим што су се до сада отплаћивале обавезе за бивши Дом Војске (који је постао Градски културни центар): најпре са 13 станова датих за војску, а ускоро ће се и потпуно отплатити, јер је за исту намену спремно још 12 станова у својини града.
И док касарни предстоји усељење, на великом плацу око ње је право градилиште. Заменик градоначелника Ужица Немања Нешић подсећа да је ту најпре подигнут форензички центар МУП-а, а да је у последње време код касарне саграђен студентски дом са 120 соба (у који ће од наредне јесени бити усељени студенти из дома у Турици), гради се продајни објекат „Лидла”, на Тројице треба да буде постављен камен темељац за нову цркву, каква недостаје насељу Крчагово, планира се уређење савременог парка до улице...
– Тренутно градска управа предузима низ послова на инфраструктури на овом делу. Само у решавање озбиљног проблема кишне канализације улажемо заједно с државом 35 милиона динара. Нису то лаки инфраструктурни радови, тим пре што о касарни није било довољно грађевинске документације, то се сматрало војном тајном, тако да нам се, рецимо, због недостатка катастра подземних инсталација овде повремено појављује и вишак радова – напомиње Нешић.
http://www.politika.rs/scc/clanak/376950/U-kasarni-umetnici-i-arhivska-grada
|