offline
- Pridružio: 27 Jan 2010
- Poruke: 87
|
Kibo ::"sto se tice izgleda malinoe, takav je jer je pravljen samo za rad a izgled je bio manje bitan."
Posto ne znam nista o toj rasi, a koristi se za vojne i policijske poslove, mozda bi neko mogao ukratko da napise nesto o njima.
Zanima me kako to da je pravljen za rad? Mislim koji rad? I kada je nastala rasa?
Mogu ja to da nadjem i u Wikipediji ali smatram da ovde ima strucnjaka koji vise znaju o tome a Wiki sto se tice informacija, pa znamo da tu nije bas sve tacno inace bi Srbija do sada odavno trebala da ima 200 OT BTR-90 u naoruzanju Steta samo sto je projekat otkazan
Као и сваки овчарски пас, стваран је (тј. раса је стварана и селекционисана) за рад са стадом оваца. За разлику од пастирских раса, овчарски не служе само за одбрану стада, већ и за његову контролу, да се не расипа и да не иде куд не треба. Кад треба да се тера у торове и то пси раде, на команду пастира руком и/или звиждуком. Такви су белгијски овчари, немачки овчари, бордер колији... итд. Дакле, битнија је хитрост и интелигенција од сирове снаге. Пастирски пси, с друге стране, имају углавном одбрамбену улогу и треба да иду на вука а не да се пуно баве самим стадом. Ово су нпр. наш шарпланинац, торњак и можда кавкаски овчар, нисам сигуран за њега (иако неки пси имају то "овчар" у имену, то не мора да значи да су заправо овчарски, ја мислим да је он пастирски, али можда грешим). Из овога се између осталог види зашто је лакше дресирати НО него шарпланинца. У восјци је дуго било покушаја да се од шарца створи "multirole" службени пас као што је НО, али се у томе није успело. Е сад, да се вратим на причу о малинои као једној од 4 варијанте белгијског овчара. Крајем 19. века белгијски ветринар Адолф Реул је успео да наговори стотињак земљака који су имали сличне псе који су вршили овчарске послове да се баве контролисаним узгојем. Пошто је било доста разлика у боји и дужини длаке, пао је договор да се између себе паре пси само сличне дужине и боје длаке. Тако се почело са формирањем расе.
За време првог и другог светског рата, многи пси су настрадали и изгубљени су из гентског фонда. После 2. св. рата је почела обнова. Као што сам рекао, постоје 4 варијанте. То су малиноа (краткодлаки "лавље" боје, има светлијих и тамнијих али су то нијансе исте боје. Онај на слици са француским војницима је тамнији), тервирен - иста боја као код малиное, али дуга длака, гренендел- дуга црна длака и лакеноа- коврџава длака (најмалобројнији). Малиноа је због длаке која се лакше одржава него код других раса први почео да се уводи у "службу". Због касније селекције на основу чврстине карактера и у одбрани, напау, трагу итд, ова варијанта се више профилисала од остале 3 за рад у војсци и полицији.
С временом је примећено да има неке предности али и неке мане у односу на НО. Предности би биле боља скочност (и то пуно боља) и брже учење. Мане би биле мање стабилан карактер и пуно мања маса и слабији загриз.
Постоје тврдње и то од људи који знају расу добро, да је због тога дошло до контролисаног укрштања неких линија малиное са неким линијама НО по принципу "кап крви". Ради се о томе да се прецизно одабере пас из друге расе и упари са кујом из линије која жели да се побољша. Затим се од тих штенади одаберу она која су фенотипски у основној раси (овде малиноа) а која су ипак повукла и тражене особине од оца. Та штенад се даље нормално паре у основној раси и преносе особине унесене расе (у овом случају већа стабилност и нешто већа маса).
На популарности је добио када је почео силазак са сцене НО као службеног пса. Због проблематичних кукова било је све теже и скупље наћи пса који нема диплазију (урођено ишчашење) истих. Још горе, карактер му је све мање био довољно оштар (гледано у општој популацији те расе). Показало се да је малиноа оштар, отпоран на све климатске услове и физички здрава раса. Значи тамо где је НО помео ротвајлера, добермана и шнауцера у прошлости, помео их је и малиноа у садашњости.
Данас се користи и као одличан спортски пас на разним такмичењима, али су то друге/издвојене узгојне линије од војних и полицијских иако се и једне и друге воде као радне. Војни и полицијски су много агресивнији, али много. Мислим, и они спортски јуре на рукав као манијаци, али "службени" иду као манијци на куб.
Додао бих још једну или две ствари. Ако желите кућног љубимца и бирате између малиное и НО, обратите пажњу на следеће: на малиноу ћете морати трошити више времена и енергије. То је пас који је мање... хух.. "урбанизован" од НО и још увек је ултрадинамичан. Мора бити истрчаван и дресиран, једноставно мора. Такође, обратите пажњу на плаховитост. Има их који су плахи и таква легла треба избегавати, макар били јефтинији. Преосетљивост на пуцањ петарде и удар грома је нешто што вам не треба у животу... Али, ако одаберете штене од добрих линија, ако сте особа која воли природу и трчање, можда чак и планинарење, а желите пса који је здрав и прав и који ће с вама свукуда - онда ОК.
|