offline
- Khaless
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Sep 2005
- Poruke: 5743
|
Sirius ::GORI LI PARIZ?
Mnogim ljubiteljima ratnog filma dovoljan je samo pomen ovoga naslova pa da se s nostalgijom podsete i sete o kakvom je rasnom filmu reč. Snimljen 1966. godine, nekoliko godina posle izvikanog i preskupog ’’Najdužeg dana’’, ovaj film se neopravdano zapostavlja i zaboravlja. Zašto neopravdano? Film koji predstavlja, praktično, nastavak ’’Najdužeg dana’’ u svakom smislu reči, jeste, za razliku od spomenutog filma, i umetnički film u punom smislu te reči. Setimo se da je ’’Najduži dan’’ koštao više nego sama operacija iskrcavanja i da je metod zvani ’’All stars’’ učinio da u tom filmu strada i istorija, i estetika, pa time i svrha filmske umetnosti.
Rene Kleman nije ponovio grešku svog prethodnika. Istina je da je i on pozvao u pomoć prvu svetsku ligu glumaca, ali to je u ovom slučaju samo koincindencija jer je produkcija tih godina podrazumevala najširu svetsku saradnju i visok nivo izrade. Kuriozum je da je koscenarista filma bio niko drugi nego Frensis Ford Kopola, a muziku je pisao Moris Žar. I kao što je u fudbalu najbolji onaj sudija koji je neprimetan, tako i filmska priča, potpomognuta odličnom muzikom, teče glatko u ovom dva sata i četrdeset minuta dugom filmu, koji stvarno proleti preko ekrana.
Setimo se suštine priče i osnovice njene dramatike. Saveznici su rešili da stignu pre Rusa u Berlin, a to je podrazumevalo da zaobilaze velike gradove hitajući ka srcu Nemačke kako bi u sustizanju uništili što više žive sile i tehnike i tako sa što manje žrtava savladali Treći rajh, zauzimajući što bolju startnu poziciju za posleratnu zbilju (znamo da je mir posle kraja rata potrajao samo 14 nedelja). U Pariz stiže general čiji je zadatak ravan zadatku sudnjeg dana: da u slučaju neposrednog pada Pariza sruši sam grad do temelja. To je uračunavalo i Ajfelov toranj, Notr Dam, Luvr, Tiljeri, sve što čini Pariz njim samim. Trebalo je da to bude plamena osveta kaplarčića iz mesta Braunau na Inu, koji nikako nije mogao da preboli poniženje poraza u Prvom svetskom ratu. Međutim, ni švedski konzul (sjajni Orson Vels) ne sedi skrštenih ruku. Osetivši da general nije toliki idot i ludak kakav je njegov vođa, on vešto lavira između odlično organizovanog Pokreta otpora (u kome ima više frakcija, ali svi su jedinstveni da Pariz treba spasiti). General sve čini da se pripremi za izvršenje naređenja. Pariz je stvarno kompletno bio miniran,a s druge strane, pak uz pomoć svojih razumnih oficira vrši tihu opstrukciju tog ludačkog plana. U međuvremenu, praktično ceo Pariz pada u ruke Pokreta otpora, a zatim general kapitulira pred regularnim snagama koje predvodi legendarni general Leklerk, francuska verzija Patona. Neumoljiv, srčan jurišnik, tenkista.
Reditelj izvanredno i pedantno kombinuje dokumentarni materijal sa igranim, što nije preveliki problem jer je film crno-beli. No, svejedno, ni kvalitet svakog dokumentarnog snimka nije isti; trebalo je tražiti prvobitne pozicije odakle je kamera snimala pa to ’’upariti’’ sa glavnom kamerom filma, no to Rene Klemanu nije bilo teško. Na taj način film dodatno dobija na žestini, autentičnosti i svežini. Mora se reći da je upravo takav način rada i montaže nedostajao ’’Najdužem danu’’.
U filmu ima mnogo interesantnih detalja vrednih za pamćenje, ali i kao dokaz do koje mere su scenaristi, skripteri na dijalogu i svi asistenti mislili na svoj posao i na autentičnost. Usred ratne zbilje čovek šeta kuče, nemački vojnik tera nekoliko svinja jednim od bulevara, među građanima koji trče u susret pucnjavi i skoroj slobodi jedan nije zaboravio da ponese kišobran, itd, itd.
Samo letimičan pogled na ’’kasting’’ otkriva koliko je, zaista, mnogo sjajnih glumaca našlo mesta u ovom filmu. Uz spomenutog Orsona Velsa tu su Žan Pol Belmondo, Iv Montan, Lesli Karon, Šarl Boaje, Alen Delon, Glen Ford, Robert Stak, Klod Rič, Žan Luj Tretinjan, Mišel Pikoli, Kirk Daglas, dežurni Nemac Gert Froebe (igra odličnog, karakternog komandanta Pariza koji ne bi da stekne neronovsku slavu), i mnogi drugi, kasnije slavni glumci.
Preporučujem da obavezno odgledate ovaj film jer je više nego nastavak ’’Najdužeg dana’’, a po svojoj vokaciji je pravi umetnički film, bezrazložno, kako već spomenuh, zaboravljen i potisnut. Kada ga odgledate, i vi ćete to isto konstatovati.
Odgledao sam ga i odličan je film.
Inače meni su par epizoda zanimljive.
Prva kada Žolio-Kiri pravi Molotovljeve koktele za pokret otpora,
a Druga gde Belomdo preuzima kvislinšku stanicu žandarmerije:)
A sada malo sa snimanja "Koriolana"
Fajns komanduje srpskim specijalcima
Kroz gusti crni dim do zuba naoružani specijalci se šunjaju uza zid oronule kuće… Iznenada počinje pucnjava, a napadači pod vatrom upadaju u obližnji podrum... „Stop! Dobro je bilo, idemo ponovo”, čuje se na snimanju filma „Koriolan” koje je juče počelo u Pančevu. Specijalci se vraćaju na početnu poziciju, a ekipa užurbano priprema nastavak snimanja.
Ralf Fajns koji je i režiser filma vodi računa o svakom detalju
U uličicama u blizini keja u Pančevu juče je sve podsećalo na scenu iz nekog ratnog filma, što je prilično zbunilo Pančevce koji su čuli da se snima film po Šekspirovom komadu. A na konstataciju da je ipak u pitanju moderna verzija, okupljeni posmatrači su slegali ramenima i ponavljali: „Pa nismo znali da je baš toliko moderna!”.
Oko ulica u kojima će se snimati i narednih nekoliko dana bukvalno u svakom prolazu postavljeno je obezbeđenje koje vodi računa da niko nepozvan ne bane na snimanje. Gledajući izdaleka, izgleda kao da se snima neki akcioni film - zapaljeni automobili, gore gomile guma, a dok vetar raznosi smrad zapaljene gume, pripadnici SAJ-a, ovoga puta u ulozi glumaca, igraju... sami sebe. Na redu su scene klasičnog gerilskog rata, a specijalci postepeno napreduju kroz sokak i oslobađaju jednu po jednu zgradu. Budući da je Ralf Fajns najavio da će se pridržavati originalnog Šekspirovog teksta, biće zanimljivo videti prve najavne trejlere i, na primer, Fajnsa ili Džeralda Batlera koji garavog lica, dok se u pozadini čuju eksplozije, izgovaraju rečenice koje je slavni engleski pisac napisao početkom 17. veka.
Pripadnici SAJ-a na snimanju
Osim ljudi koji su direktno uključeni u snimanje, u okolini Pančevačke gimnazije dežuraju policajci i vatrogasci, a u obližnjoj kafani nalećemo na troje statista koji strpljivo čekaju da ih šef pozove i prepričavaju doživljaje sa snimanja kojima su ranije prisustvovali.
- Ovde nema šale sa Amerikancima, vidiš kako su zatvorili sve prilaze setu. Nisu to Italijani... e, sa njima je bilo super. Kod njih sve može - pričaju statisti, koji na naše pitanje u kojoj se sceni pojavljuju, kroz smeh odgovaraju:
- Znamo koliko i vi. To je tajna sve dok se kamere ne uključe. Dok se to ne desi, sedimo ovde, grejemo se i čekamo da dođe naš red da nas spasu iz nekog podruma.
Stanari iz okolnih zgrada manje-više su ravnodušni što se u njihovom komšiluku snima film čiji je budžet 20 miliona dolara. Najviše im smeta dim od zapaljenih guma (smrad i da ne pominjemo) ali, kako kažu, ako je opština dala dozvolu, to je za njih završena priča.
Tokom jučerašnjeg radnog dana, koji je za ekipu „Koriolana” počeo u pola osam ujutru, snimane su scene u kojima se pojavljuju Ralf Fajns i Dragan Mićanović, a u podne počela je jednosatna pauza za ručak. Tačno jedan sat kasnije, snimanje je nastavljeno. U Pančevu će se snimati do subote, a zatim se ekipa seli u Beograd. Da podsetimo, u ostvarenju „Koriolan”, osim Fajnsa i Mićanovića, igraju i Vanesa Redgrejv, Džerald Batler, Brajan Koks, Slavko Štimac, Svetislav Goncić, Marko Živić, Džesika Čestejn i drugi.
Univerzalni Šekspir
- Srećan sam što imam sjajnu ekipu i iz Srbije i iz Velike Britanije. Naravno, ovo je veliki izazov i sigurno ću imati dane kada ću misliti da je to previše za mene i pitati se šta mi je ovo trebalo. Međutim, iz dubine srca verujem u ovaj projekat, ovde smo i videćemo kako će se sve završiti. Za mene najvažnija je veza između Šekspira i savremenog sveta - ispričao je nedavno Ralf Fajns u intervjuu za „Blic” i dodao:
- Njegov jezik je univerzalan, i dalje su aktuelni problemi, porodične drame i sukobi o kojima je on pisao...
Dopuna: 19 Mar 2010 2:14
Besotted ::vathra ::...А под ”Ратовима звезда” да не мислиш на ”Забрањену планету”, са младим Лесли Нилсеном?
http://www.imdb.com/title/tt0049223/
To mi je jedan od najomiljenijih filmova svih vremena i dajem mu cistu 10-ku! Osim Odiseje 2001, Alien quadrilogy i Star Wars niti jedan drugi ne moze ni da im se priblizi.
Gledao sam ga 3 puta i uvek sa istim divljenjem.
Ko bi rekao da u njemu igra Lesli Nilsen
|