Sirius ::Линија на Дњепру
Један од филмова који доказује да Белоруси дефинитивно праве боље ратно-патриотске филмове од своје сабраће Руса. Сетимо се да је обрт у совјетској продукцији ратних филмова започео управо белоруским филмом ''Иди и гледај'' ( о коме се могу написати и докторске студије). Историјски разлози за тако нешто су бројни - Белорусија је практично изгубила сваку другу мушку главу у Великом отаџбинском рату, а векови ратовања су од њих направили праве ратнике. Преко Белорусије ка срцу Русије прелазили су Пољаци, Литванци, Немци, Чеси....Узимајући у обзир то да је белоруска филмска школа стасала у најбољим традицијама совјетске школе, није никакво чудо што нам одатле стижу изванредни филмови. Независно од тога Белорусија јесте као ратиште врло изазовна јер су се на њеној територији догодиле и у наступању и при одступању крваве, масовне битке. Посебна прича су партизани који су послужили као инспирација и за филм ''Defiance'' са Данијелом Крејгом.
У филму ''Линија на Дњепру'' ауторска екипа проговара о једној од битака којом је ''куповано'' време једне огромне армије, затечене ''спуштених панталона''. Реч је о Могиловској операцији када су се, после распада Западног фронта, захваљујући огромном пространству, створили ''котлови'' отпора. Симболично, могила на руском, као што знате, значи гроб, па ето и додатне симолике. Главни јунак је, практично, совјетски народ који, навикнут на мит о непобедивости РККА, морао да се на најсуровији могући начин буди из тог идеалистичког сна, плаћајући крваву цену ратне збиље. Прича тече изванредним литерарним током што није никакво чудо: сценарио је Алексеј Дударјев. Пажљивији читаоци (гледаоци) сетиће се да је баш те, 2007. године у Београду играла његова представа ''Не покидай меня'' (''Не напуштај ме''). Поводом 65. годишњице победе гостовало је Московско државно обласно позориште за младе , демонстрирајући класичну (читај: перфектну) руску позоришну школу, Немци су, како већ рекох, пробили Западни правац , расуло је опште...али не свуда. Одважни генерал (чија судбина подсећа на судбину Рокосовског), организује чврсту и одлучну одбрану. Крај наслућујете, па стога не препричавам даље.
Филм треба обавезно погледати јер у њему има много веристичких детаља који су у ранијим филмовима обично пропуштани. Рецимо, неколико официра носи значку ветерана Халингола и Зимског рата, што је у то време значило да је реч о врхунским борбеним официрима. На њих се комдив Зубов одмах ослања, с правом. Упоредо теку убрзане припреме за отпор, али и апсурдне ситуације - једном од официра стиже позив за суђење јер је говорио да ће их Немци напасти. Све неодољиво подсећа (у оном бољем смислу речи) на сада већ култни филм ''Брестовска тврђава''. Реквизитери , оружари, костимографи и гримери су се својски потрудили да све буде на свом месту па се овај филм може гледати и као школско-наставно средство. У њему се могу видети изворне ознаке с почетка рата, пребогат реквизитаријум оружја и веран возни парк и то на обема странама.
Све је ово одлична препорука за добро утрошено време уз обавезну напомену: руске (белоруске) филмове треба обавезно гледати са припремом и предзнањем о догађајима којима се баве јер само тако можете уживати у њима. Ако та припрема изостане, за вас ће тај филм бити само још једна херојска пуцачина...а није.
|