Vojna tematika i sedma umetnost

499

Vojna tematika i sedma umetnost

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11718
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Ја сам синоћ одлгедао Свет из доба јуре филм, просечан амерички филм, који захваљујући ефектима, згрће огромну лову. Мало текста, пуно јурњаве, спектакуалрних борби и то је то. Ал остадох у арени до краја филма. Да сам га којим случајем гледао кући, гледање би се сводило на силне прескоке и трајало би не 2,2 сата, већ можад 40так минута...то је та магија бисокопа, коју код куће нико нема..Ил гледаш филм у целини или га једноставно одгледаш на прескоке....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1269
  • Gde živiš: Srbija

CASTLE KEEP (1969) Cuvar Zamka

http://www.imdb.com/title/tt0064137/?ref_=fn_al_tt_1

Ovo takodje nikada nisam gledao do sada, cesto hvatajuci price o famoznoj Jugo ko-produkciji ovog filma, te sam tako i stvorio sliku da je ovo jedan od skrivenih dragulja ratnog filma. Pocetnicka greska. Film jeste nevidjeni potencijal, ali dragulj sigurno nije.
Nedorecen, konfuzan i protracen bi bila ukratko konstatacija. Dovoljno apsurdan da ne bi bio ozbiljan, i suvise ozbiljan da bi bio nadrealan. Znaci ni tamo ni ovde, vrzino kolo koje je sam reditelj (Sidni Polak) napravio. Ko i ova moja recenica, da te glava zaboli sta sam hteo da kazem. Bas takav je i film.
Sidni me inace izuzetno nervira, jer bi trebao da ima minimum 5-6 remek dela. Da ne budem pogresno shvacen, njegovi filmovi su gledljivi, neki i kultni, neki izuzetni. Covek je imao pristup gomili fenomenalnih scenarija i ideja nevidjenih potencijala i nije poentirao, nije od njih napravio filmske gromade. Garantujem da kad bi neko naveo danas svojih 20 ili 50 omiljenih filmova, ma sta 50, 100, u njima ne bi bio ni jedan Polakov.
Da se vratim filmu.

(MOGUCI "SPOJLERI")

Film stvarno pociva na jakoj i zanimljivoj simbolicnoj temi. Sa distancom od 45 godina i u pravcu u kojem se svet uputio danas, film nenadano dobija na tezini.
Zamak je simbol za Evropu, u kojem zive usamljeno i ususkano grof i njegova necaka, za koju ce se ispostaviti da mu je i zena (Oh LA LA, ali ne i meni). Okruzeni su mracnom sumom, klaustrofobijom zamka, gomilom umetnickih slika, selom u kojem zive samo kurve i prazne crkve. Ako izuzmemo pojavu horde svaba na kraju, muskih evropljana nema. Samo jedno dete u majke pekarke, koje ce biti nekakva nada za buducnost - a kojeg naprasno "usvaja" americki vojnik. Kao i pekarku naravno. Ameri su simbol novog doba, ono sto dolazi, te zapravo i ne cudi majorovo insistiranje da su sam zamak i vrednosti u njemu nebitni. Evropa je mrtva, zivela nova Evropa !
Priznacete, niti je evropa mogla biti bolje prikazana, niti Ameri, onako po nacionalnom kljucu sa sve jednim indijancem, crncem piscem, polu-retardinamin juznjakom,istoricarom umetnosti, dezerteru verskom fanatiku i ludim majorom, koji gle cuda, oplodjava lepuskastu i jedva punoletnu groficu novim naslednikom. Grof je naravno impotentan, ali zadovoljan, jer ce se loza, evropljanski duh, tradicija i hijerarhija ocuvati. Grof koketira i sa svabama, sa istim kartama i pristupom, igrajuci na obe strane, na sigurno pa ko pobedi....

Namerno sam usao u malo prepricavanja da bi se video potencijal filma, stvarno dobra ideja i mocna simbolika. Film sasvim slucajno u distanci od 45 godina dobija jace sagledavanje. Sidni Polak zasigurno nije nikakav vizionar, mi nigde ne vidimo jasnu nameru, nego upravo maniristicko natrpavanje simbola pod kojima film jednostavno puca i raspada se kao i taj zamak na kraju. Ko da mu je neko reko': "Samo ti trpaj metafore majstore, oskar garantovan, jasta".

FILM JEDNOSTAVNO U BULJUKU STILSKIH FIGURA NE MOZE DA SE RAZGOVETNO GLEDA. OPTERECUJE.
OSTAJE NEJASNO ZASTO NIJE MOGAO DA SE URADI KLASICAN RATNI FILM, SA TOM JAKOM POZADINSKOM CENTRALNOM TEMOM I SIMBOLOM.

Pored pogresnog reditelja, CUVAR ZAMKA ima i osrednju i pogresnu glumacku podelu. Bert Lankaster nije los, ali deluje kao da mu je neko rekao da igra u akcionom, a ne u artistickom filmu. Fali jos jedna zvezda, recimo Dzejms Koburn, neka harizma koja bi MOZDA izvukla na misice film.

E sad, nesto i dobro, da ne pljujem samo Smile
Zali boze fenomenalne produkcije, ovde se nije stedelo. Film je usnimljen takodje odlicno, zanimljive i neobicne psihodelicne muzike, meni po ukusu. Ono sto bi jos trebalo spomenuti kao kvalitet jeste zavrsna akciona scena oko zamka. Stvarno dobro, gruva na sve strane spektakularno i mogu da se zakunem da pripadnici JNA ispaljuju u nekim scenama pravu municiju. Koga briga sto su tenkovi t-34, sve dobro izgleda. Koga briga sto je cela ekipa mogla da odleti u tri lepe zbog ludog americkog pirotehnicara koji je gurao po scenografiji trotil dje je stig'o. Svi su ipak preziveli, a scene deluju opako.

Moracu da ponovim CATCH 22 (1970), koji sam gledao u srednjoj skoli, a koji me je potseca na ovaj film.Spomenuo bih i 9TH CONFIGURATION (1980), nesto mi sve to slicno, taj neuspeo pokusaj nekog ultimativnog anti-ratnog filma, a opet ima tu nesto.

SLEDI uskoro, unakrsni obracun KAVKASKOG ZATVORENIKA (1996) i BLOKPOSTA (1999) Smile

Pozdrav svima.



offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Sremac983:
Il što bi Atheist Rap rekao:

online
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26125
  • Gde živiš: I ja se pitam...

sremac983 ::Ја сам синоћ одлгедао Свет из доба јуре филм, просечан амерички филм, који захваљујући ефектима, згрће огромну лову. Мало текста, пуно јурњаве, спектакуалрних борби и то је то. Ал остадох у арени до краја филма. Да сам га којим случајем гледао кући, гледање би се сводило на силне прескоке и трајало би не 2,2 сата, већ можад 40так минута...то је та магија бисокопа, коју код куће нико нема..Ил гледаш филм у целини или га једноставно одгледаш на прескоке....

Код мене напунили салу...и касу. Wink

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Kako ne vjerujem da na ovom forumu nema niko ko nije pogledao barem jednu epizodu serije Alo Alo kopiram sliku na koju sam naletio maloprije...junaci serije danas:





Inače ovo mi je najdraža humoristička serija ikad...sasvim slučajno je ratna.

online
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26125
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Само да пријавим да сам при крају ''Битке за Севастопољ''...

offline
  • V. Uzelac
  • Pridružio: 28 Dec 2011
  • Poruke: 664
  • Gde živiš: Bačka Topola

Sirius ::sremac983 ::Ја сам синоћ одлгедао Свет из доба јуре филм, просечан амерички филм, који захваљујући ефектима, згрће огромну лову. Мало текста, пуно јурњаве, спектакуалрних борби и то је то. Ал остадох у арени до краја филма. Да сам га којим случајем гледао кући, гледање би се сводило на силне прескоке и трајало би не 2,2 сата, већ можад 40так минута...то је та магија бисокопа, коју код куће нико нема..Ил гледаш филм у целини или га једноставно одгледаш на прескоке....

Код мене напунили салу...и касу. Wink


Ко клинац сам обожавао те диносаурусе па сам и овај део испратио. Smile

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2288
  • Gde živiš: Rijeka

Po ko zna koji put pogledao sam ruski film Oslobođenje Smile

online
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26125
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Одгледах...


Битка за Севастопољ, или: како одабрати најлошији наслов?

Са овим филмом срео сам се у Русији када је он увелико ишао од руке до руке, као нека врста легалне, патриотске пиратерије. Било је то, наравно, у дане великог празника , Дана победе. У Русији, посебно у Московској области која је примила велики талас избеглица из Украјине и подноси главни удар њихових проблема, све што је везано за овај подмукли рат изазива другу и другачију врсту пажње - па и филмови. Све се сада посматра кроз другачији филтер. Једна огромна земља, са искуством вишевековног ратовања, прешла је на ''тихи ход'', односно ратни режим живота и тако се понаша у свим сегментима. О томе нико гласно не говори (безбедносна култура је у Русији веома висока), али је јасно да се сваки потез, који се испланира и повуче, усмерава и срачунава тако да поспеши ратне напоре и коначни успех. Све то делује безазлено (клипови на друштвеним мрежама, духовите слике и карикатуре, итд), али све то функционише. Руси су медијски рат добили на најважнијем могућем терену - у својој зони утицаја, па сада могу да се позабаве и тиме шта о њима мисле и на осталим деловима ове шарене планете. Зато је снимање овога филма у продуцентском смислу подвиг јер је рађено у копродукцији двеју страна које су , практично, у рату.

Ратни филм дели судбину свог жанра па и он служи као оруђе - отворено или прикривено. Зато је и филм ''Битка за Севастопољ'' понео потпуно нетачан наслов у сваком смислу речи. Већ сви знају да је оригинални назив филма ''Несаломива'', а после пројекције и последњем гледаоцу је јасно да је ово биографски филм , ратна драма-романса, прича о жени у којој је рат побудио све најбоље. Нема, дакле, приче о судару титана, нити херопјских фрески. Севастопољска операција јесте једна од највећих епопеја Другог светског рата, а сам град је један од малобројних носилаца највишег признања Руске Федерације - Града ратничке славе (Город воинской славы). Није ни чудо што су се прави филмофили и љубитељи историје Великог отаџбинског рата порадовали да ће, коначно, видети филм посвећен тој бици која је, иначе, сегментарно, обрађивана у многим филмовима и романима, па чак и у музичким делима. Али...уместо ратне сторије добили смо (заслужено снимљену !) биографску причу о девојци невероватног талента, посвећености, енергије и упорности. Редитељ се, како су већ приметиле многе колеге критичари, не бави прљавом страном руске историје (чистке, уравниловке, итд), нити покушава да непријатеља хуманизује на било који начин. Не, он се бави појединцима у ратном вртлогу. Предратна атмосфера је готово идилична, студенти полажу испите, иде се на плаже, брину се обичне бриге. Само упућени знају шта се спрема. А спрема се рачун свима. Када се све рачунице сведу, плаћају их појединци. Многи то ураде, ни криви ни дужни, својим животима. Људа је преживела. Њена цена била је погибија три човека које је волела, искушења и прозивке правоверних комесара, надмудривање са идеолошким непријатељима и - најстрашнији рачун: гледање смрти у очи. Она смрти у очи није гледала фигуративно и симболично, нити је ''имала срећу'' да је , као многи, погине и несвесна тренутка (''нико не чује последњи метак''). Она је у њене очи гледала кроз окулар снајперске пушке. Ниједан њен погодак није био производ насумичног решетања и рафалне паљбе или гелера ручне бомбе. Сваки метак је стигао зликовце којима је она одлично видела лице. Многи би од тога полудели. Она није, јер је на то имала спреман одговор (изречен директно у лице првој дами САД). На питање - колико је људи она убила - она је присебно, на енглеском одговорила: ''То нису људи...''. И била је у праву. Борба на Источном фронту је била терминаторска, на истребљење, на живот и смрт, па све хуманистичке рефлексије у том случају бивају непотребне и апсурдне. Таква Људа стигла је да после рата оствари и завидну мирнодопску каријеру која је, сама за себе, тема неког посебног филма.

Цео филм је, драматуршки анализирано, један велики флешбек, са више добро распоређених мањих сегмената. Сваки од тих мањих флешбекова (Америка, ратиште, мирнодопске успомене) правилно су рапоређени и не доводе у заблуду гледаоце нити их збуњују. Филм не пати од бољки претеране дигитализације, па су ефекти (напади авиона, екстеријери, итд) с мером урађени. Само у једној од првих ратних секвенци употребљен је онај бескрајно глуп и излизан ефекат успореног метка (исти онај који је упропастио ''Снајпер, оружје одмазде'' и многе друге жанровски сродне филмове) и више се није појављивао.
Пажљивијем гледаоцу, наравно, не треба препричавати филм (нити то икада радим), стога ћу скренути вашу пажњу на неке интересантне детаље , карактеристичне само за овај филм. На општа места, разуме се, нећу обраћати пажњу.
Да ниједан редитељ није савршен говори следећа секвенца: код Бориса (лекара), пријем у кући прекида комшиница која утрчава узбуђена и каже - ''зар ви нисте чули?''. Прилази радију, укључује га и чују се делови објаве рата. У чему је пропуст. Имао сам радио ''лампаш'' и добро се сећам да му је било потребно бар минут, ако не и више, да се загреје и никада није одмах почео да емитује. То нас је посебно нервирало када бисмо чули код комшије радио и пожурили да укључимо наш. Ето, детаљ је то, али о детаљима највише и треба бринути.

За похвалу је приказ реалистичког гађања панцирном муницијом у визир тенка. Ратна пракса потврђује да се то дешавало.

Одлична је секвенца када Људа упада са рањеним саборцем у јаму у којој затиче рањеног Немца. Сцена за тренутак подсећа на најбољу такву сцену свих времена у филму ''На западу ништа ново''. Ово се може сматрати сјајном посветом, пошто сцена није комплетно цитирана (Немац преживљава , извлачи се и отпузи према својима).

Секвенца у којој Људина другарица уместо свадбе приређује помен, јер јој је вереник непосредно пре славља погинуо није до сада, као таква, виђена у ратним филмовима, бар је ја нисам у овом облику видео. Потресно, необично и тачно. Сигурно је да су такве ситуације биле релативно честе и да је много деце рођено као посмрче, но не сећам се да се неко сетио да то овако обради.

Верно су пренесене Људине антологијске речи : ''Ја имам 25 година и убила сам 309 Немаца. Господо, није ли време да се престанете крити иза мојих леђа''.

Сценариста је од њене биографије одступио у једном значајном делу (без икакаве потребе), тиме што јој је ''пришио'' погибију троје несуђених вереника. У правом животу Људмила Белова се удала 1932. године , понела презиме мужа и родила му сина.

Не треба заборавити ни једну сјајну епизоду: у филму се појављује лик Вудија Гатрија! Зашто је он интересантан? Признати наследник Џоа Хила, родоначелника протесне песме (у САД су радницима забрањивали говоре на скуповима, па је Џо Хил певао своје говоре!), посветио је песму хероини.

Ето, то су неки моји, најкраћи утисци. Надам се да ће вас подстаћи да одгледате филм. Остаћете, како рекох, ускраћени за причу о граду-хероју, али ћете зато видети филмску биографију истинске хероине. Није ни то мало, напротив.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11645
  • Gde živiš: Vranje

Sirijus, kao i uvek kad je film u pitanju, pravo u centar...toliko da te natera da pogledaš film još jednom, kao ja.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1115 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 7 sakrivenih i 1080 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 8u47, A.R.Chafee.Jr., Apok, Brana01, dekao, Denaya, djordje92sm, Insan, Kandrbandrdzilo, Kenanjoz, Koridor, Kubovac, kybonacci, lcc, nikoladim, novator, predragc, procesor, proka89, risima, sap, savaskytec, Sirius, User98, vathra, voja64, 223223