Vojna tematika i sedma umetnost

513

Vojna tematika i sedma umetnost

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11645
  • Gde živiš: Vranje

Sa snimanja nekog filma, koji je u svom sadržaju imao operaciju "Dinamo"... snimci iza scene...
http://477768.livejournal.com/3090425.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 3036
  • Gde živiš: Zemlja čuda

Ja sam bio mlađi kad je prikazivan Nepokoreni grad ali sam sve odgledao. Teže mi je pala od Otpisanih ali neke scene nikad neću zaboraviti. Mučenje sa pacovom je poznatije i češće pominjano, ipak mene je posebno pogodila ona kada, izvinite što sam imena junaka zaboravio, čini mi se brat devojke junaka koji radi u nekoj radionici posle nastanka NDH napusti radnju i ode u ustaše. Kada se posle nekog vremena vrati u radnju nakon pozdrava sa drugom i sestrom on reaguje na uzdržanog prijatelja i na zaprepaštenje sestre vikne
Misliš da krijem? Ovo je tamo radilo! i lupi nož na sto. Parafraziram naravno jer stvarno sam davno gledao ali tako nekako mi je ostalo u sećanju. Ona nije znala da je visoki braca koji je drugar sa njenom simpatijom postao ubica i zločinac. Govorio je o onome što se desilo odmah na početku NDH u delovima Hrvatske i Bosne. Ta promena od veselog uprljanog mehaničara u zločinca puštenog sa lanca je strašno prikazana.



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26191
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Док се не посветим овој серији, само да напоменем: на каналу ''Класиктв'' тече филм ''Мирис дуња'' Мирзе Идризовића. Писао сам о њему, па да се не понављам. Један од филмова у коме се може видети покојно Сарајево. Где год су ових година кренуле избеглице из тог зачудног града, отворили би ресторан ''Мирис дуња''. И код нас је био један...Прејака су то осећања и сећања.

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2475


Mislim da ovaj film nije pominjan, ako grešim , izvinjavam se. Hm, al mi danas snimamo đubre od filmova. Odličan potez sa odevanjem švaba u MOL-ove, mnogo su zlokobnije ispali. Malo su ih napravili da liče na pajace u silnim serijama za rodoljubive narodne mase. Švabe u "Otpisanima" mi nikad nisu izgledali... kao vojska ..više kao utegnuti smetenjaci.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15334

Погледао сам на Јутјубу финалне сцене борбе из ”Белог тигра” и ”Фјурија”. Коментари на овој теми су ме, сасвим исправно, убедили да не треба трошити више времена на то.
Боже какви дрешеви. Па и оне Јапанке у "Girls und Panzer" су далеко реалније. Ове глупости су направљене као лоше сцене борби из ”World of tanks". Чак бих рекао да су оба филма сличнија игри него реалности јер су аутори гађали сличну публику којој је ближа игра него реалност.

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 3036
  • Gde živiš: Zemlja čuda

Po meni isto važi i za SAINTS AND SOLDIERS: AIRBORNE CREED
Gledao i stalno mi se motalo po glavi da sam ovo već video u nekoj video igrici ili u više njih pa je sve izmešano u film. Moram priznati da mi je dosadilo i da sam batalio pre kraja. Ako je na kraju sve došlo na svoje onda se izvinjavam na lošoj proceni.

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1269
  • Gde živiš: Srbija

Beli Tigar je trik, prava mala filmska prevara-poslastica. Diverzija.
I ja sam naseo na to da je to akcioni ratni film.

Ali zato me je bas dobro kupio drugom polovinom. Ko je to mogao da ocekuje?

Odjedanput iz nekakvih akcioni-ratnih scena krece nekakav polu-nadrealizam i pljuvacina po danasnjoj EU (ali i svim prethodnim).
Direktno u gledaocev mozak, pa ti vidi sad !
Zukov popljuva sve bas onako po redu, po spisku. Onda Hitler na kraju, odlican monolog.
A ti stanes onako, pocnes da se ceses: "Au bre sta me snadje"
Onda krecem da se cerekam, jer pocinjem vec da zamisljam face EU fanatika koji su eventualno slucajno ovo krenuli da gledaju sve sa umisljajem da stave u istu ravan Americkog snajpera ili Staljingrad i tu ratnu MACO propagandu Smile

Daleko da je ovo odlican film, ali nacin na koji se poigrao sa nama gledaocima je majstorski.
Danasnji americki filmovi ove tematike su 2-3 koplja nize, cista patetika, zatupljivanje mozga i nikakav pecat autora. Osecanja koja isporucuju u njih moramo da poverujemo na rec i na face koje slazu u kadrovima.

Beli Tigar je majstorska propaganda, neodoljiva. Taj film uopste nije o nekakvom tenku, nego o ljubiteljima tenkova (gledaocima) koje je reditelj pokusao (mozda uspeo) da natera da pogledaju drugi deo filma koji nema veze sa tenkovima.

Majstorska zamisao i ideja koja nazalost ni do samog kraja nije finisarana. Ovo je moglo da bude pravo malo remek delo.

online
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 18717

Мали прилог..


Kako je nastala serija 'Kuda idu divlje svinje'


Ivo Štivičić: Razgovor sa Fabijanom Šovagovićem (2/2)

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11739
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Sirius ::БЕЛИ ТИГАР


Странцима, или бар онима који не познају руску кинематографију и биоскопску праксу, тешко је да докуче због чега је овај филм, уопште, снимљен. Већ дуже од две деценије уживамо у изванредним ратно-патриотским филмовима којима нас кинематографије некадашњег СССР неуморно засипају (почевши од стварно културног филма ''Иди и гледај'' па све до ''Брестовске тврђаве'' и остварења Учићеља, Лунгина, Михајлова). Иза ове величанствене филмске школе заувек су остала времена у којима је руски војник био непобедив самим собом, техника неуништива, а смрт поетизована, стилизована и готово безболна – а изнад свега јуначка. Своје место у историји филма имају и таква остварења као што су ''Пад Берлина'' и слична, где се неумерено глорификује моћ руског оружја, храброст руског војника и, изнад свега, визионарство и генијалност државног и војног врха...а знамо да није било тако. Но, нека и таквих филмова, нека их – нека сведоче о једном времену, ауторима, удвориштву и линији мањег отпора. То време је, како рекох, иза свих нас и добро је што је тако. Ако ништа друго, послужило је као пример како неке ствари не треба радити. При том не заборављам да је у доба соц-реализма настало и обиље генијалних, вансеријских ратних филмова које су потписивали Бондарчуг, Озјеров и други.

Где, међутим, сврстати овај филм потпуно ''нератничког'' назива ''Бели тигар''?Зашто је неупућенима , како видим, тешко да се определе кад је овај филм у питању и шта им то изазива недоумице?

Продукциона перфекција? Наравно, како залазимо у дубину времена, све ће мање бити оригиналне ратне технике и продуценти ће све више потезати за дигиталним решењима или мање-више уверљивим макетама. Овај филм обилује квалитетном реквизиом и сценогафијом, чак и неким врло ретко показиваним елементима као што су онај агрегат на камиону, пољска болница, итд. Дакле, споља гледано, овај филм (ако изузмемо тенк тигар који и није баш бео и није баш детаљисан превише) задовољава просечног гледаоца како реквизитом, тако и униформом, личним оружјем па и пиротехником (не очекује нико, наравно, да продуцент спали и тенк и глумце како би постигао апсолутну уверљивост). Продукциона перфекција се ових година једноставно подразумева и ту овај филм има високу оцену. Наравно, зналци који прате руске филмске сајтове (а има нас таквих) знају да су запажене и ситније (за наш појам) грешке као што су неке врсте ордена, делови униформе, бајонети који су ношени супротно прописаној ситуацији, итд, али то са становишта овога приказа није од пресудне важности. Важно јесте, наравно, да је и то запажено (ишли су до таквих детаља да примете какву врсту блузе носи мајор и да ли је правилно носи, итд).

Шта ћемо с причом? Oна је разлог збуњивања и недоумица. Рекао бих и највећи извор неслагања и спорења око квалитета овога филма, његових порука и метафора. Хајдемо да то анализирамо јер, сасвим сигурно, када одбацимо спољне ефекте и кинематограско-занатску рутину, остаје , као и увек, прича која нас води (или не води) кроз филм до циљане поенте, односно поруке.
Не бих, као што то ни до сада нисам чинио, да препричавам филм јер је то најгори метод да се неком нешто објасни. Најкраће речено – аутори помоћу релативно једноставне сценaристичке линије покушавају да нас увере у надмоћ поруке: да је руски војник и Рус уопште непобедив, да је одувек имао непријатеља и да ће га увек имати. Судар са надреалним почиње сместа – од војника који преживи опекотине од којих се сигурно умире, преко његовог чудесног излечења, до необичног (благо речено) решења лекарске комисије. При том и мајор Федотов – фронтовски контраобавештајац, чак заменик начелника контраобавештајне службе корпуса, прилично лако пристаје на то да војник Најђонов (још једна метафора) не жели да се врати у живот пре рањавања, нити да било којим сигналом о својој судбини усрећи породицу коју, вероватно има.
Централни ток приче посвећен је тенковском окршају код ОК корала, а тај део приче нагло се прекида као у CoD, домишљатом цаком када се тенковски топ напуни блатом, цев експлодира и тако Господин Случај прекине и одложи двобој за неку другу прилику. Тада започиње практично нов део филма који је аутор тако замислио да га , залепивши га за до тада атрактивне акционе секвенце, употреби за објашњавање својих главних идеја. Одједном смо сведоци једне од ретко прецизно екранизованих сцена у којима се приказује акт капитулације Немачке. Ниоткуда појављују се , после оне фантазмагоричне приче, реални историјски ликови , као да је монтажер грешком спојио два различита филма. Ни то им није било доста, већ се на све то калеми и Хитлеров монолог у присуству НН саговорника.

Чему ова мистика, навођење публике да трага за метафорама и одговорима, а да им се при том ти исти одговори нуде '''на тацни''? Јасно је да је Најђонов персонификација издржљивости Русије, да је повлачење тигра само одлагање будућих сукоба. Међутим, сценаристи ни то није било довољно, већ је кроз уста Хитлера морао да се такорећи манифестом изјасни шта он мисли о светској историји, месту Другог св. рата у њој и будућности човечанства.

Одговор је дао сам Шахназаров, односно његов положај. Ово је први његов ратни филм и он га је посветио свом оцу, борцу, исто онако како је то урадио Михајлков, али и многи други. Међутим, не треба превиђати две веома битне чињенице како бисмо могли да , искуством српског гледаоца, ''сваримо'' ову дозу наивне мистике и симболике: најпре , за разлику од нас, руска кинематографија има веома развијен поджанр омладинског ратног филма. Почевши од ''Сина пука'', преко многих других филмова и серија (сетимо се '''дечје'' серије ''На безименом вису'' о којој сам већ писао), Руси се труде да младим нараштајима понуде мање тешку филмску грађу како би је стално подсећали на страшну чињеницу: да је за слободу и моћ овакве Русије (па и других чланица некадашњег СССР, посебно Украјине и Белорусије) погинуло незаборавно и неопростиво много људи. Друго, Шахназаров је директор ''Мосфилма'', највеће дистрибутерске куће у Русији и сигурно је да је као професионалац тачно знао које су му циљне групе на тржишту и шта тренутно недостаје како би се испунила порука иза које стоје многи аутори и преживели борци – ''да се не заборави''.

Рекао бих да је у томе успео јер овај филм за децу и омладину јасним (за моје појмове шаблонизованим и линеарним) језиком и изражавањем шаље новим генерацијама презизне поруке о томе где им је место на карти света и у историји и шта треба да раде да сачувају оно што су им преци крваво стекли . У том смислу филм је у потпуности испунио циљ.

Неколико речи о актерима филма: редитељу је ово, као што рекох, први ратни филм, а добри познаваоци филма памте га по изванредном остварењу какво је ''Ми смо из џеза'', а посебно место је обезбедио фантастичним филмом ''Град Зеро''. Два носећа глумца су такође веома познати широј руској публици, а и наши гледаоци памте Алексеја Верткова, возача, (''Туђи'' и ''Сморен сунцем-Цитадела'') и Виталија Кишћенка , мајора , а затим пуковника (''Ја, руски војник'', ''Језеро'', ''Чудо'', серијал ''Црне овце'').


Шта замерам? Наравно, када пристанете на то да је филм метафора и симболика, онда пристајете и на то да ''тридесетчетворке'' крену у напад без подршке ''каћуша'' и ''убице звери'', а затим и да их ''бели тигар'' масакрира као да је реч о првим данима рата. Међутим, на шта нећу никад пристати, бар кад је реч о овом филму? Поред одлично одабраних и карактеристаних ликова, појављују се непрепознатљив Жуков (кога мизерно игра мање познати глумац) и до сада најгори Хитлер кога сам имао прилике да видим.

ПС

Ко жели да види челичне јунаке овога филма, нека погледа мој албум који сам сликао у музеју Лењино-Снегири 2010. године, колико да види како те грдосије данас изгледају.



http://www.mycity-military.com/Opste-vojne-teme/U-Rusiji-nikad-dosadno.html


Детаљан приказ филма Бели Тигар...

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26191
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Не могу да верујем какве сам приказе умео да напишем....Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 946 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 2 sakrivenih i 920 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Cigi, darkangel, Dimitrije Paunovic, djuradj, galerija, Georgius, goxin, Karla, kayvan6079, ladro, laurusri, Leonov, Lošmi, mercedesamg, mile33, Milos ZA, MilosKop, milutin134, mnn2, nenaddz, TalicniTom, Trpe Grozni, VJ, x9