Vojna tematika i sedma umetnost

552

Vojna tematika i sedma umetnost

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1269
  • Gde živiš: Srbija

Sirijuse, da li si mozda upoznat sa produkcijom filma LENJINGRAD (2009) ?
http://www.imdb.com/title/tt0432314/?ref_=nm_flmg_act_20

Zasto ovo pitam ?

Bez obzira kojeg je (ne)kvaliteta ovaj film, radnja neodoljivo potseca na neostvareni ratni spektakl koji je 1989 trebao da rezira SERDJO LEONE sa Robert De Nirom, Morikoneom i Toninom Deli Koliem kao snimateljem.

Evo malo i sa Wikie:

Citat: Leningrad: The 900 Days

While finishing work on Once Upon a Time in America in 1982, Leone was impressed with Harrison Salisbury's non-fiction book The 900 Days: The Siege of Leningrad, and he planned on adapting the book as a war epic. Although no formal script had been completed or leaked, Leone came up with the opening scene and basic plot. According to the documentary Once Upon a Time, Sergio Leone, the film opened in medias res as the camera goes from focusing on a Russian hiding from the Nazis' artillery fire to panning hundreds of feet away to show the German Panzer divisions approaching the walls of the city. The plot was to focus on an American photographer on assignment (whom Leone wanted to be played by Robert De Niro) becoming trapped in Russia as the German Luftwaffe begin to bombard the city. Throughout the course of the film, he becomes romantically involved with a Russian woman, whom he later impregnates, as they attempt to survive the prolonged siege and the secret police, because relationships with foreigners are forbidden. According to Leone, "In the end, the cameraman dies on the day of the liberation of the city, when he is currently filming the surrender of the Germans. And the girl is aware of his death by chance seeing a movie news: the camera sees it explode under a shell .... "[7]

By 1989, Leone set the film's budget at $100 million, and had secured half of that amount in financing from independent backers from the Soviet Union. He had convinced Ennio Morricone to compose the film score, and Tonino Delli Colli was tapped to be the cinematographer. Shooting was scheduled to begin sometime in 1990. The project was cancelled when Leone died two days before he was to officially sign on for the film. Alex Cox hoped to replace Leone as director, but was unable to secure the remaining $50 million required to produce the film...


Projekat je ozivljen posle 2000-te, kada je film trebalo da rezira Djuzepe Tornatore, takodje sa Morikoneom.
Tornatore je imao uvid u celokupnu Leoneovu dokumentaciju i bio je bas zagrizao za projekat.
Koliko sam shvatio, bas je hteo da ga usnimi onako kako ga je chicha Leone zamislio.

Jako me interesuje da li mozda neko ima vise informacija zasto je snimljen (verovatno) identican film, sa dosta losim ucinkom, a jedna grandiozna zamisao otisla u nepovrat ?

Jos linkova:
http://www.americansuburbx.com/2012/12/interview-i.....-1987.html
http://cinetropolis.net/the-great-unmade-sergio-leones-leningrad/



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1269
  • Gde živiš: Srbija

Hm, upravo sada sam provalio da je ovaj film (LENJINGRAD) prvo napravljen kao serija, 210 minuta originalno trajanje.
Ovo je upravo ono sto je spominjano pre par postova.

A ja gledao samo film i tek sad provalio integralnu verziju.
Evo ima i titl i sve epizode.
Bez veze kako sam to onomad propustio.



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26129
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Napisano: 11 Jan 2017 21:39

Да, и писао сам о њему. Штавише, био сам у жирију фестивала када је он имао фестивалску премијеру...Wink Одох да пронађем тај текст, да се не понављам.

Dopuna: 11 Jan 2017 21:41

Лењинград


Град који многи називају Венецијом севера може , поред тог епитета, да понесе још много других, а да се у тој квалификацији не погреши. Ако за тренутак заборавимо на његов географски положај и историјски значај, онда Санкт Петерсбург (како се већим делом своје историје овај град звао и зове) јесте град филма, односно филмски град. Својом зачудном, прекрасном архитектуром, климом и природним феноменима дугогодишњи главни град Русије инспирисао је многе уметнике из света филма. Преко хиљаду филмова (!) снимљено је о царској породици у Питеру, како Руси ''тепају'' овом великом граду, а преко 250 је снимљено у граду или у студијима највећег продуцента , ''Ленфилма''. У овом граду - глумцу одржава се и неколико међународних филмских фестивала . Можда најзначајнији је међународни фестивал документарног документарног филма, у време чувених ''белих ноћи''. И ја сам био у прилици да се лично дивим документаристичким дометима ове куће јер сам као члан стручног жирија фестивала ''Волоколамски рубеж'' био у прилици да проценим и предложим за награду два филма из ове продукције и да се упознам с њиховим ауторима.
Рекох - ако за тренутак занемаримо историјски, географски, а онда и војни значај; тај тренутак је прошао , стога се враћам на тему овог прилога: када сам чуо да је снимљен филм једноставног назива ''Лењинград'', с нестрпљењем сам дочекао прилику да га одгледам...и остао у бубњу за ''следеће извлачење'' када су очекивања од тог филма у питању. Зашто? Лењинградска операција је до данас најмање уметнички покривен догађај Другог светског рата. Подсетимо: блокада овог прелепог града, карауле Русије са севера, трајала је практично од 1941. до 1944. године. Број жртава варира, али и у најмањој и у највећој бројци је огроман (од осамстотина хиљада , до преко милион и по жртава). Историјски и војни аспекти те операције су невероватни. Немци нису успели све време рата, иако им је он практично био под носом, да га освоје. Делимично због тога што су Финци (који су до 1918. године били руска кнежевина) стали на старим границама и нису хтели да их пређу на сва инсистирања ОКВ и самог Хитлера (па тако сачували целу северну страну одбране), или зато што је то било питање части (очувати град - извориште Октобарске револуције, заједно са именом).било како било, град је опстао...али - по коју цену? По цену да је све људско, и најбоље и најгоре, било тестирано. Против Лењинграђана је било све, па ипак су многи преживели, приносећи страшну жртву једној идеологији, политици и систему. Стога сам с нестрпљењем очекивао да видим како ће мешовита продуцентска и уметничка (руско-америчка) екипа то приказати.


Шта смо, међутим, могли да видимо у овом филму? Оно што је Американцима типично : сваки историјски филм праве као да пишу стратегију за предизборну кампању - морају да задовоље све циљне групе. И не само то: подседују невероватан таленат да и од најинспиративнијег историјског догађаја направе жанровску папазјанију и ''љигу'' , како су то урадили са, рецимо, ''Перл Харбуром''. Овај пут на мети мешовите копродукције нашао се истински град - херој и епопеја коју се нико до сада није усудио да опише свом својом дубином, трагиком и величином.
Најкраће речено: филм прати неубедљиву причу о енглеској новинарки руског порекла која чудним (?) стицајем околности остаје у Лењинграду. У њу је, исто тако неубедљиво, заљубљен њен колега, познати новинар, који из Лондона , по повратку из Москве, пише патетичан чланак о њеном крају, разоткривајући њену биографију. Гле чуда, у Москву, ''тамо где треба'', стижу баш те новине и хајка на новинарку почиње. Даље филм нећу препричавати и , без обзира што га не препоручујем за гледање, треба га одгледати управо из тих, филмофилских побуда. Треба се лично уверити како се не сме оставити недоречен посао и недефинисана порука. Филм лавира, кривуда између више мотива и порука, а ни једну не дотиче озбиљно:
-Дешава се у ратном окружењу, а рат је само декорација. О томе најбоље сведочи почетак, када камера у стилу ''Спасавања редова Рајена'' (што је већ стандард за ту врсту акционости ) обећава одличан ратни филм.
-Бави се љубавним односом - а новинар (кога површно и рутинерски глуми Габријел Бирн) осим колегијалне приврежности не показује стварну љубав према колегиници. И сама колегиница , Кејт (Мира Сорвино) више се бави ''хуманитарним радом'' него што јој је стало да се извуче из окружења и напише своје виђење истине.
-Док у Москви сијају сијалице, ради грејање, хотел ''Савој'' живи мирнодопским животом а стране новинаре чувају као мало воде на длану, у Лењинграду као да живе други људи - бубашвабе које се крију и разбеже на појаву страних дописника, итд, итд.
-Увредљиво је колико су аутори овога филма површно приступили овој трагичној и озбиљној теми. То је резултирало половичним резултатом - фимом који је стао на пола пута у свим сегментима своје естетичности. Једино су камера и фотографија остале на траженом нивоу, а то се, рекао бих, подразумева за онолики уложени новац. Подразумева се и то да костим, шминка, маска, реквизита, пиротехника, сценографија и све што је тзв. технички елемент у филму треба да буду професионално и прецизно урађени и то не треба да импресионира, напротив: за онолики новац могу да изграде нов град и да направе све што им треба (авионе, аутобусе, возила, оружје, сав реквизитарујум), међутим - сви ти елементи су само пратећи и не играју сами. Када сценарио изгледа као да га је писало више особа, када је филм жанровски недоречен (што је невероватно и недопустиво) па не знамо да ли је то ратни, љубавни, историјски или политички филм, тада ни глумци не играју свим срцем и из убеђења, већ за новац. Наравно да нико не очекује да глумци (поготово они у Лењинграду) изгледају као живи костури, али стварно неубедљиво делује њихов хабитус, што је још и најмања брига ауторског тима. Њихова далеко већа брига треба да буде то што су тако олако филм назвали само ''Лењинград''; сваки филмски посвећеник очекује да коначно неко проговори о том историјско-војном преседану (опсада је средњевековни начин заузимања града), а добија лепо упаковану превару јер је рат овде само алиби за промашену љубавну причу.

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1269
  • Gde živiš: Srbija

Sirijuse, onda ni ti nisi gledao ovaj TV integral ?

Evo ja ga upravo skidam ,dacu mu jos jednu sansu, ipak se radi o gotovo 100 minuta izbacenog materijala.

Ovde ostaje enigma ovaj reditelj, ipak je rus, a film je pa gotovo holivudski (u losem smislu).
Tornatore posle MALENE ima pauzu od 6 godina, kada mislim da je pripremao ovaj film.
On tacno 2006 ispada iz price i okrece se svom jos jednom remek delu UNKNOWN WOMAN (2006).
MALENA nije ratni film, ali je u ratnom okruzenju, mislim da je taj film bio jedna opasna varka, da se napravi SKICA, da se isproba period, tehnika, kostimi. Tornatore je LENJINGRAD hteo odavno da uradi, to je decenija razmisljanja sigurno. Morikone je hteo da oda pocast LEONEu kroz taj film.

Da ne mastam dalje...

Kako LENJINGRAD nastaje, ko su koproducenti (zapadni) i kako upada ovaj ruski reditelj, to mene interesuje.

Definitivno tvrdim da je ovo intelektualna kradja i da se chicha Serdjo okrece u grobu na ovaj film i sta su mu uradili od zamisli.

Steta, bilo bi jako uzbudljivo videti kako italijan anarhista i komunista, a pogotovo jedan vrhunski reditelj kao sto je LEONE, vidi i shvata rusku-slovensku dusu.

Ja bih ovaj film pogotovo u ideoloskom (Leoneovom) smislu stavio i kao nekakav nastavak legendarnom PAZI, DINAMIT aka ZA SAKU DINAMITA (1971), tako ga nekako zamisljam.
Samo umesto konja, revolvera i dinamita sad su shpagini, oklopna mehanizacija i molotovljevi Wink

Stvarno steta.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26129
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Не, нисам намерно јер нисам хтео да губим време. Ништа он ту није могао да поправи, без обзира на устаљену руску праксу (и белоруску) да се сними гомила материјала...Али не по систему: правимо серију од онога што нисмо бацили! Руси одмах праве и серијал и филм. Таква им пракса. Велика земља, па за популаризацију матичног филма користе и серије. То сам у Русији гледао више пута.

Све у свему, видим да си сагласан са мном када је ниво достигнућа овог филма у питању.

Има један мноооого бољи филм о Лењинграду а обрађује време Првог св. рата! Филм ''Улога'' који сам такође био у прилици да оцењујем као члан жирија и да га прикажем код мене. Трочасовна, убедљива, уметничка прича о животу у граду који се налази на размеђу култура, историје, менталитета, итд...Погледај обавезно. Вансеријски филм.

https://www.kinopoisk.ru/film/675500/

offline
  • Pridružio: 09 Feb 2015
  • Poruke: 1523

Večeras u 21 čas RTS daje film "Bitka za Sevastopolj", pa ako neko nije gledao ili želi ponovo... Čisto da ne promakne zainteresovanima.

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rts-1/2586249/bitka-za-sevastopolj.html

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 188

Evo dobre vijesti za sve koji čekaju prevod za film 28 Panfilovcev. Upravo se pojavio srpski prevod na titlovi.com. Ako se link koji sam postavio zabrlja traziti pod naslovom: Dvadtsat Vosem Panfilovtsev.
Evo ga i direktan link: titlovi.com/titlovi/dvadtsat-vosem-panfilovtsev-247683/

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5743

kontranapad ::Evo dobre vijesti za sve koji čekaju prevod za film 28 Panfilovcev. Upravo se pojavio srpski prevod na titlovi.com. Ako se link koji sam postavio zabrlja traziti pod naslovom: Dvadtsat Vosem Panfilovtsev.
Evo ga i direktan link: http://titlovi.com/titlovi/dvadtsat-vosem-panfilovtsev-247683/

http://www.milversite.me/milver/dvadtsat-vosem-pan.....8c6bc.html

Streaming! Smile

offline
  • Pridružio: 14 Mar 2016
  • Poruke: 49

28.Panfilovcev

Online verzija

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1269
  • Gde živiš: Srbija

Dok se gleda "Panfilovcev" da li neko ima ikakva saznanja (pazi sad) o bugarskom ratnom filmu ?

Evo ga jedan na koji sam slucajno naleteo i naveo da razmisljam na tu temu:

Не се обръщай назад ili ti Ne okreci se sine bugarce (1971)
http://www.imdb.com/title/tt0320145/?ref_=adv_li_tt

Dosta obecava, a ono sto me je uvuklo u celo razmisljanje su imena glavnih likova STEFAN, VELKO i RADO (!?).
Stefan, Veljko i Rade sto bi se reklo, tipicna bugarska imena Smile
(film je raritet cak i za ruske forume)

Bugari imaju par solidnih istorijsko/avanturistickih filmova, a sto ne bi i ratnih, nesto kao shatro Bugari partizani ovo ono.

Sirijuse ako imas neka saznanja o ovakvim egzotikama, recimo Causesku rumunski ratni film, jermenski, azerski, gruzijski...

Mislim, kapiram da nema smisla traziti neko remek delo, ali ako neko ima neku smernicu na nesto zanimljivo.

Ziveli

ps.
ima bugarinov mejl na IMDBu, cu si gi kontaktiram... Ajde si da mi sprasuvas o bugarskite akcioni i o bugarskite partizani filmovi, hehe... Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1140 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 5 sakrivenih i 1101 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, Apok, Bobrock1, Boris90, Brana01, cemix, Denaya, HrcAk47, Krusarac, Kubovac, kybonacci, laurusri, Lord Nem, mackenzie, mane123, mcgunner, mercedesamg, milimoj, moldway, platana., Prašinar, procesor, Prometeus, raptorsi, Ripanjac, Shinobi, skvara, StalniPromatrač, TheDictator, tmanda323, uruk, vathra, wolf431, wolverined4