stalker ::Ја сам мислио на историјски тачан филм,без много "романтизирања" уз подршку материјално техничких средстава која су неопходна за такав један подухват.Добар сценарио се подразумева наравно.
Нешто као "Рат и Мир" С.Бондарчука...али уз све благодети данашње технологије
(Наравно,без сувишне дигитализације)
То јесте овде немогућа мисија,зато сам и рекао да у оној варијанти није требало ни снимати филм док се не створе услови за тако нешто.
Одлично смо се разумели. Данас су канали као што су ''Хистори'' или ''Дискавери'' дали пример како се осмишља и режира историјска реконструкција, па имамо прилику да на изузетно леп, допадљив и веран начин сазнамо многе ствари. Није то више неки баук. Само треба урадити перфектан сценарио, што такође није тешко.
Да посетим: те, 1989. године, у оној невероватној еуфорији (чак је и наша тонска техника је била ангажована на Газиместану, а о колонама аутобуса организованих добровољаца и ''случајних посетилаца'' да не причам), НИН је посветио практично цео број Косовском боју. Али...у њему је објавио текст из турских архива с њиховим виђењем боја. Погоди шта се догодило? Разјурили су ту редакцију као метлом јер су написали истину о том боју. Турци , као победници, нису имали разлога да објашњавају и лажу. Ту потребу имају само поражени.
Ајд кад сам већ отворио пост, да ставим једну фоткицу . Реч је о фотографији коју сам снимио у ЦАМО, а препознаћете о чему је реч. Прво сам се поклонио па сам онда фотографисао.
Сиријусе, што се тиче самог боја данас углавном све може да се заврши рачунарском графиком (Computer-generated imagery-CGI), али она је изузетно скупа и захтева доста времена да се све сложи како треба. Не верујем да код нас има људи који то могу квалитетно да одраде, па би морао да се ангажује неко из иностранства. За потребе снимања епизоде Битка копилана (серија Игре престола), која је снимана 25 дана, коришћено је око 70 коња, 500 статиста, 25 каскадера. Они су симулирали битку у којој је требало да учествује око 7-8000 људи. Ево клипа у којем је објашњено како је та епизода снимана:
Већи проблем би били аутентични костими, пошто наши увек теже да нешто исфушеришу и смандрљају. Већ сад могу да се кладим да ће ова серија коју снимају о Немањићима да изгледа овако:
Sirius :: Турци , као победници, нису имали разлога да објашњавају и лажу. Ту потребу имају само поражени.
Jok da se slazem sa tobom i ovaj put. Lazu i pobjednici i gubitnici. Prvi da bi svojoj pobjedi dali vecu blistavost, drugi da bi umanjili bol poraza.
Inace, ni sami istoricari nisu nacisto sa rezultatima Kosovskog boja, koliko se meni cini. Zagovornici i jedne i druge teze (pobjeda ili poraz) imaju jake argumente. A za Sotru imam jednu olaksavajucu okolnost, i to vrlo bitnu. Film je sniman toliko usiljenim tempom da jednostavno nije mogao da ispadne vrhunski, bez obzira na onakvu glumacku ekipu i sve ostalo.
... интересује ме ваше мишљење. Ја не могу бити објективан, пошто је такву једну књижицу мој покојни отац спасао од бацања...
Да, наравно, али нисам био те среће да је неко, мени познат, спасе од бацања...Жао ми је што је немам, покушаћу да је набавим. Иначе - претпостављам да си приметио примедбу уз књигу? ''Некоришћено''..
NiZdr
Све је то мени одлично познато, наравно. Зато сам онако и писао, а могу да то и раситним и кренем са подврстама проблема.
Филм ''Адмирал'' има једну лепу секвенцу на почетку , то је борба миноловца са оном немачком стрвином. Та секвенца траје десет минута , а снимана је - месец дана. Огроман је посао снимити реалне сцене тако да се она уклопи у дигиталну обраду. Колико се сећам, својевремено је у Холивуду избио штрајк глумаца када је Денис Хопер снимио своју главу из свих углова и положаја , а остатак је обавило туђе (јевтино) тело статисте. Тако данас Денис Хопер и не мора да иде на снимање, већ само да уступа (продаје) своју снимљену главу.
Костими? Управо тако. Исто важи и за , не мање важну, реквизиту, маску, шминку, итд. Ми смо фушери. Има људи који знају посао (на крају крајева, цртежа из тог времена, али и аутентничних костима има по разним музејима и архивима у Турској ако ништа друго), али те људе нико не пита ''како'', већ ''колико кошта''. Те костиме треба сашити, али тако да буду уверљиви и из највеће близине, а да се не види да су сад изашли испод игле. И супротно, наравно. Јежим се ратних филмова у којима видим раздрндане , музејске примерке оружја...која су у време снимања филма (дакле у филмско време) били нови. Исто важи и за костиме.
Остајем код тога да ми знамо, али нисмо способни. Опет ћу подсетити на филм ''Св. Георгије убива аждаху'' када је редитељ натерао реквизитере да пољски топ ставе у ров пешадије (!!!!), а поручника Тасића представио као напаљену будалетину која витла сабљом...
Не мислим да анимације могу у потпуности заменити живог човека.Бар не још увек.
Осим тога,где је ту драж снимања масовних сцена?Није проблем да компјутер умножи 100 људи 300 пута да би изгледало да их има 30 000,али где је ту грандиозност?
120.000 статиста,замислите колико је костима направљено,колико реквизита,топова,пушака...итд.
ПС
Резултат Косовског Боја је вероватно ~"нерешен"!
С тим што је за нас све касније било поражавајуће...
Истина жива - за масовне сцене треба вам права маса. Као у филму ''Колберг'' . Мислим да вам је он свима познат. У време када Немачкој гори под ногама, Гебелс прави филм о ратном успеху Немаца из времена Наполеона. Користи готово 200.000 статиста (!) , од тога 50.000 војника, повлачећи чак једну дивизију са Источног фронта, да би у јануару 1945. имао премијеру и игран само у Берлину. Ето, Немци су знали шта значи филм као оружје.
ПС
''Ганди'' је , кад већ спомињемо статисте, надмашио и тај број. када је преко 300.000 људи учествовало у сценама сахране.
ЛК
За то ко је победио а ко је изгубио на Косову, историја је рекла своје, а мит такође. Има , наравно ту и разних Деретића који досољавају нову историју и спомињу звона са цркве Нотр Дам, али тебе никад нисам доживљавао као део те екипе... Стварно мислиш да је било нерешено пошто су обе екипе остале без капитена?
Мислим да је то грешка када се каже 120 000 војника црвене армиеј да је учествовало у снимању битке код Бородина. Мислим да је исам бондарчук негде 1986. године рекао у интервјуу за Националну гографију, да је имао нажалост свега 12 000 војника на располагању и то пуна три месеца...
Sirijuse, mislim da si potpuno u pravu da takve filmove treba snimati do ili od spektakla. Mi za to vise nemamo nikakve uslove.
Ti si rekao da bi kraj trebalo da bude odlazak u boj, a ja licno mislim da film treba da pocne posle bitke jer ima gomila stvari koje se desavaju:
Gradjanski rat, upad Ugara, postavljanje despota, odlazak Olivere, spasavanje Bajazita, pomirenje sa Brankovicima...
Opasne se tu korelacije mogu izvuci za ovo danasnje mutno vreme.
Neki takav film bi po meni trebao da se ugleda na recimo EKSKALIBUR od Burmana.
Da to bude minimalisticki, u magli, u kaljuzi, na razvalinama kula iz kojih viri nadogradnja, sa malo mitologije i vere naravno. Tu je reditelj sve rupe i minimalizam ispeglao onim bljestavilom oklopa, koji naravno ima i svoju simboliku. Nema ni tamo kula do nebesa niti je bitka sa hiljadama ljudi...
Dobar je to koncept.
Znam da ce te me mozda pokopati, ali meni je BOJ NA KOSOVU dobro napisan, dobri su dijalozi, samo je tu trebalo malo procistiti od politike neke stvari. Film upravo bljesne na momente u nekim malim scenama, gde je cisto scenario (dijalozi) glavni.