offline
- Sirius
- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 26131
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Ево и мог текста о ''Времену првих'':
Не замерите што га нисам писао класично методолошки, већ овако, уз утиске (које сам, наравно, по навици, уредно записивао гледајући филм):
Окрени-обрни, углавном је сваки овакав филм војно-патриотски када су Руси у питању. Када сам био у прилици да се на таквом (војно-патриотском) фестивалу изјасним о филму “Легенда 17“ сместа сам гласао за главни приз фестивала…а филм је о спортисти који се у та времена (каква су да су , њима су била борбена) паком и хокејашким штапом борио за своју земљу и њен престиж.
Космонаути , наравно, имају и много више покрића. Реч је о врхунским, борбеним пилотима, пробраним од пробраних. Сада тај тзв. “хладни“ рат делује анахроно, али у то време Руси су обарали и путничке авионе који су скретали с руте. Ратовало се, наравно.
Мене овакви филмови обавезно подмладе, бар док их гледам или док их се присећам. Сви смо се ми у то време дописивали са неким у СССР и – навијали, наравно за Совјете. И сада чувам оне лепе разгледнице са ликовима космонаута. Сви смо то имали и знали смо их напамет. Када је Леонов ступио у космос, настао је и израз “леоновање“. Сада је то, наравно, рутинска операција, а тада је било подвиг.
Филм је врло веран! Руски пилоти и пилоти - космонаути су стварно тренирали на авиону “МиГ-15“ и то не на У верзији, већ на нормалној, борбеној. Наравно, вежбе су нешто друго, онда се лети на својим летелицама. Динамички скокови ради постизања бестежинског стања примењују се без икаквих измена и данас. То сам гледао и у одличном кинеском филму “Полетање у небо“ које говори о пионирима кинеског космичког програма. На руским сајтовима има много “тривија“ о овом филму, потражите их да их ја не препричавам. Углавном, све говоре о томе да се посвећивала пуна пажња детаљима и да се на анимацију ишло тек када им друго није преостало, што је за сваку похвалу. Навешћу неке детаље које вреди запамтити: монолог Леонова пред главним конструктором којим га убеђује да полете кад је и планирано (“Ми смо народ који у оковима лети од рођења“). Новине “ Огонек“ (чувени “Агањок“, пламичак, који је свима нама био обавезна литература и из ког смо учили савремени руски језик), праверзије рачунара, итд, итд..
Глумачка екипа је изванредна! Хабенски је изабран (позван) мимо аудиције, а и Миронов (генијални тумач Достојевског у серији) ништа мање добар у главној улози. Ту је и много познатих лица где треба издвојити Владимира Иљина који је у Русији много познатији као комичар. Лекара глуми Александр Коршунов, мајор Гаврилов из “Брестовске тврђаве“, итд, итд.
Све у свему, сагласан сам – бољи је од филма о Гагарину. Има људскију димензију. Морам да кажем и да је бољи од “Апола 13“ (у чију категорију су га сврстали) из истог разлога – није прављен као маркетишка операција која слави и успех да се победи и у непредвидиво тешким условима. Руси су , једноставно, направили филм аутентичности на граници документаризма, не бавећи се саморекламерством. Напротив.
Да додам – подвиг ове двојице био је и техничка база да се приступи формирању космичке војске СССР. Она, наравно, постоји и данас.
И још један истинит детаљ који треба пажљиво вредновати са свих страна: на почетку филма Леонов је принуђен да изведе пилотску мајсторију, очајнички подвиг , да спаси наравно себе (тако што ће спасити летилицу), када установи да не може да се катапултира. Не може јер је техничар оставио осигурач у пиропатрону!! За те ствари се губи служба, а можда иде и на робију, а у другом стицају околности - носи на души погинулог пилота, летилицу, породицу пилота, итд...Много одговорности за један пропуст. Шта Леонов ради? Када је видео главешине, он му ћушне у руку осигурач који је сам извадио по слетању , глумећи да му честита добру припрему авиона...Ако то није колегијалност и људска солидарност, права једна минијатура, не знам онда шта је.
ПС
Сремац, не двоуми се уопште око тога да ли је овај филм бољи од ''Апола 13''. Написао сам већ и зашто. ''Аполо 13'' је шминка да се прикрије или улепша оно што се објективно сваком могло десити, а њима се дешавало и горе од тога (два спејсшатла су завршила у пламену, мало ли је).
|