Vojna tematika i sedma umetnost

604

Vojna tematika i sedma umetnost

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2475



Pesmica je starija od filma, tj nije neka namenska recitaljka pravljena samo za film. Inače, da se razumemo jedan... davnih dana mi je ogadio pacova...i zeca sa naglaskom iz Bronksa. Sad



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Dec 2014
  • Poruke: 331
  • Gde živiš: Zemun

Mercury ::VES 11119 ::Mercury ::
Inace zadnja scena, kad idu po zapaljenim rusevinama i pevaju Miki maus pesmu...mi smo se na poslu toliko izlozili da smo klince naterali da to usvoje kao ''unit cheer" Mr. Green


То да им утврдите Српство и дигнете културну самосвест, ако ако



Bez brige, nema potrebe za utvrdjivanjem srpstva medj amerima, meksosima, kolumbijancima... Smile


Извини, мислио сам да радиш у жандармерији

kunktator ::
^
"U orlovom gnezdu" - hit u to doba. Jedan od onih visokobudžetnih akcionih ratnih filmova šezdesetih.
Kao i "Ekspres pukovnika Rajana":


i "Topovi sa Navarona":


,,The Great Escape" и овај си гледао сигуран сам, исто у тој класи, блокбастер '60-их.



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26006
  • Gde živiš: I ja se pitam...

sakota79 ::i Južnjačka uteha i Džejkobova lestvica straha...


Данку и мени још стоји у припреми књига о Вијетнаму . Ја сам писао о културолошким аспектима тог рата. Он је изазвао културну револуцију у САД (поред свих других) јер је то први локални рат у историји који је имао глобалне последице.
Снимљено је преко 200 високоуметничких филмова и низ филмова ''б'' продукције. Десетине серија, а о романима и музици, да не причам. Сви филмови о Вијетнаму углавном обилују изванредном музиком.
Моји, али и светски фаворити?
Наравно, ''Апокалипса сада'' за који музички критичари тврде да је најбољи рок-филм свих времена (!) и ''Ловац на јелене''. Објаснићу касније, ако треба...

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2475

Čuj "ako treba?" Smile
Može predavanje u svako doba, ako imate volje...vremena.. P...sad... dal je izazvao revoluciju ili je vešto iskorišćen od strane "revolucionara" da "premese" društvo po njinoj volji...Šta je starije, koka ili jaje. Ovo je neki moj pogled na svet.

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2409

VES 11119 ::
,,The Great Escape" и овај си гледао сигуран сам, исто у тој класи, блокбастер '60-их.

Naravno. Šezdesetih i sedamdesetih nije se štedelo, bar na zapadu. Snimani su ratni spektakli mnogo češće nego danas. Pristojna lista može se videti recimo ovde:
Arrow http://www.filmsite.org/greatwarfilms.html
Većina tih filmova poznata je svima ali i u B produkciji bilo je odličnih.
Početkom osamdesetih Muzej kinoteke organizovao je ciklus ratnih filmova koji je trajao celu godinu dana! Možda i više. Sva sreća pa su tamo karte bile toliko jeftine da sam i ja kao klinac mogao sebi da priuštim po film bukvalno svaki dan. A nekad i po dva. Mr. Green

A sad me to podseti na još jedan film (ne baš toliko nepoznat), "Kasno je za heroja":

i čuvenu repliku kada poslednja dva preživela treba preko brisanog prostora da pobegnu japanskoj poteri:
" Don't forget to Zig Zag."
" You zig i'll zag"
(Ne zaboravi da trčimo u Cik-Cak)
(Ti ćeš cik, ja ću cak)

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26006
  • Gde živiš: I ja se pitam...

sakota79 ::Čuj "ako treba?" Smile
Može predavanje u svako doba, ako imate volje...vremena.. P...sad... dal je izazvao revoluciju ili je vešto iskorišćen od strane "revolucionara" da "premese" društvo po njinoj volji...Šta je starije, koka ili jaje. Ovo je neki moj pogled na svet.


По обичају , Данко је био неупоредиво вреднији и практично сам саставио књигу Ziveli Мој део је, уствари, само скуп теза који треба да се разради, али ни то није спорно. Кад се нађе пара за штампу, ето мене да тезу по тезу отворим ову причу. За сада - оволико, за почетак:

Поред тога што је у историју ушао као један од најкрвавијих и најдужих, овај рат био је и својеврстан социолошки и културолошки „земљотрес“. Његови одјеци никога нису оставили равнодушним широм света. Без обзира на то што је то био у географском смислу , локални сукоб, то је практично био трећи светски рат , или бар глобални поремећај који је изродио многе популарне идиоме. Преко леђа Вијетнама снаге су одмеравале највеће светске силе. Нема човека у Америци, па и у свету, који не зна шта је то „Вијетнамски синдром“. Још у току самога рата у Америци константно је јачао антиратни покрет и ширила се идеја пацифизма. Интересантно је приметити – као што су Северни и Јужни Вијетнам били подељени, тако су и САД биле подељене, али на другачији начин, у сваком случају огорчен: заступници рата и његови противници ушанчили су се иза својих теза и ставова и тек је историјски стицај околности учинио да се рат заврши и једна страна докаже да је била у праву.
Међутим, прави талас реакција уследио је не од америчке јавности (у чијим коренима постоје чак још увек атавизми Севера и Југа), већ од уметника : најпре и највише од синеаста јер је њихов уметнички језик могао најкраћим и најуочљивијим путем да допре до свести просечног Американца и протресе га до темеља. Никога Форд није могао да убеди да је Америка победила у Вијетнаму јер се рачун за ту ''победу'' очитавао у хиљадама (!) оборених авиона, милијардама потрошених долара и десетинама хиљада живота. О вијетнамском рату написано је хиљаде књига историјографске и мемоарске грађе, но филмови су ти који су дефинитивно учинили да један локални рат прерасте своје границе и постане глобални догађај без преседана у дотадашњој историји. Снимљено је преко 500 филмова (биоскопских, телевизијских и серијала) . Многи се Вијетнамом баве директно, као подручјем операција, а други Вијетнам користе као повод за размишљање и естетичке анализе. Од тог обиља критичари се слажу да треба издвојити следећих десет филмова:
Taxi Driver (1976) – филм Мартина Скорцезеа који се бави вијетнамским синдромом на врхунски начин, не приказујући сам Вијетнам.
Coming Home (1978), маестрални филм Хола Ешбија са лауреатима Џејн Фондом и Џоном Војтом. Можда и најбољи антиратни филм и класа за себе.
The Deer Hunter (1978), филм Мајкла Ћимина који у стилу Сема Пекинпоа не прећуткује најогавије и најпрљавије тренутке рата, али и најдубље људске врлине.
Apocalypse Now (1979), филм Френсиса Форда Кополе за који многи критичари кажу да је „најрокерскији“ филм свих времена. Заиста, сви филмови о Вијетнаму илустровани су врхунском рок и поп музиком тога доба, а сам филм је случајно завршен јер су се средства за њега прикупљала у току филма, што је врло неуобичајен поступак у продукцијском систему Холивуда.
Full Metal Jacket (1987) Стенли Кјубрик овај филм чак није могао ни да сними у Америци већ у Великој Британији, колико је много отпора било на сам спомен сценарија.
Casualties of War (1989) Брајан де Палма је овим потресним филмом доказао да с правом припада чувеној тројци најталентованијих редитеља своје генерације јер је са успехом режирао не само хороре, већ и врухунска уметничка дела.
Наравно, ту је незаобилазни вијетнамски ветеран, Оливер Стон са својом трилогијом „Platoon“ (1986), „Born on the fourth of July“ (1989) и „Heaven & Earth“ (1993). Треба истаћи да је за филм „Вод“ сценарио написан према књизи Дејла А. Даја, вијетнамског ветерана, који игра мајора Синка у истом филму. Ову листу свакако бисмо могли проширити и с „Форест Гампом“, „Били смо поносни ратници“, „Пољима смрти“ и многим другим филмова који не заостају за набројаним остварењима.
Књижевна остварења такође су врло запажена, а набројаћемо само нека: „Sympathy for the Devil“, „The 13th Valley“, „The Unknown Soldier: A Novel of Vietnam“, итд. Рок музика и хипи генерација такође су дале свој велики допринос, у чему посебно предњаче „The Doors“, „Jefersson Airplane“, „Grateful Dead“, „Canned Heat“ и многе друге групе и солисти.

ПС

О неким филмовима сам већ овде писао, па да се не понављам...

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2409

^
Interesantno bi bilo uporediti kako su publika i kritika prihvatili dva filma snimljena iste godine, Kjubrikov "FMJ" i Levinsonov "Good morning Vietnam". Koliko li je preostalo od antiratnog raspoloženja do te 1987. godine. Ili da li je Formanova "Kosa" stvarno antiratni film ili obična zabava uvijena u antiratnu oblandu?
Takođe je interesantno da su bar dva filma sa ove liste na neki način imala svog "preteču". Prvo "Casualties of war" koji se, mislim da je to baš dePalma i spomenuo, naslanja na istu priču kojom je bio inspirisan i film "The Visitors" (1972) Elije Kazana. Za taj film kažu da se prvi u američkoj kinematografiji bavio problemom povratnika-zločinaca. Drugi je "Open season" (1974), kod nas preveden kao "Sezona lova", koji navodno u osnovi priče ima slične elemente kao "Lovac na jelene". Ja tu vezu baš i nisam video, osim scena lova. Da ne grešim dušu, film sam gledao jako davno, nije mi se dopao pa mu se nikad nisam ni vraćao niti mogu da se setim nekog izvora za poređenje sa "Lovcem na jelene". Prosto mučan film, činilo mi se da je priča o odlepljenim veteranima vijetnamskog rata koji love ljude iz zabave tu tek kao potka za običan brutalni triler-horor. Rata tu nema nigde.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19876

I sjajni 84 Charlie MoPic.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26006
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Замало да заборавим, а после ћу још мало да се укључим у ову причу ( Cool ) Ћимино је направио и један апсолутно петпарачки филм - ''Ловац на сунце'' . Ко је тај филм гледао, ни ''Немањићи'' му неће тешко пасти... GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5744

Dve serije koje se bave Vijetnamom - a po meni odlične -
MASH i China Beach

Iako je MASH smešten u korejski rat, sniman je u doba ehoa Vijetnama i jasno ej da u stvari govori o Vijetnamskom ratu.

Što se tiče "Nemanjića" - nisam ih gledao. Ali ovde smo milion puta govorili o nebrizi države i RTS-a za kulturu. A ona se ogleda ne u tome da se ne daju pare - naprotiv nego roknu pare i u opšte se ne interesuju z akrajnji rezultat (Sveti Georgije npr.).
Dakle moraju da se uzmu u pamet - za sve ali sve serije i filmove - postoji PROCEDURA!

Snimanje, pa kontrola toka snimanja, pregled snimljenog materijala. Na Zapadu koji to profesionalno radi, koliko puta im se desilo da otpuste režisera u toku snimanja, izmene scenario jer niej dobar pa onda sve u montažu.
Tek onda PROBNO PRIKAZIVANJE pred odabranom slučajnom publikom. Pa se slušaju reakcije publike - pa onda ili je OK ili ponovo u montažu

Za serije - PRVO PILOT EPIZODA - ali ne pilot epizoda a sniem još 15!
Pa u pilot epizodi se vidi da li valja ili ne. Ako ne valja, onda neka propadne pilot. Ako valja, ide na pola sezone (13 epizoda) pa da se vidi ako je OK u pola sezone nasnime još 13, pa ako je i onda dobro idemo na sledeću sezonu od 26 epizoda. Ali desi se da je pilot dobar, ali menjaju uloge. Publika niej dobro reagovala na neki lik, izbaciju ga, ne vole nekog glumca, zamenjuju ga.

Ovo ovde po stoti put daj pare, pa ko ga jebe!

Krajnji rezultat je povlačenje serije u montažu.

Inače i legenarni "Ratovi zvezda", prvi filma iz 1977 - morao je da ide ponovo u montažu. Kada su videli film, ljudi su rekli da je dosadam predugačak, radnja paralelna, i u montaži su film doveli do perfekcije.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 990 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 6 sakrivenih i 944 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., avijacija, babaroga, bestguarder, bobomicek, Bojan85, Boris90, BORUTUS, borya90, ceman, cifra, Excalibur13, gile58, GORDI, Gosha101980, Kubovac, kubura91, laki_bb, Marko Marković, mean_machine, milimoj, Milometer, milutin134, MiroslavD, nemkea71, novator, opt1, pein, Posmatrac77OKB, Shinobi, Smiljke, stegonosa, Tandrkalo, theNedjeljko, VJ, vobo, vrag81, Zmaj Ognjeni Vuk, Čivi, 1107