Hm...ima toliko pitanja ali na svako se brzo nađe odgovor na netu...
Evo jedno...
Koji je sport, indirektno, SSSR-u donio ravnopravnost u razvoju aviona na mlazni pogon?
100% misliš na posetu Sovjetskih vazd. konstruktora V. Britaniji i priču po kojoj su čini mi se Artem Mikojan lično i jedan britanski vazduhoplovni glavonja igrali partiju bilijara u kojoj je ulog bio vezan za motor RR Nene. Mikojan je dobio.
Lično sumnjam da je priča, ako i istnita bitno uticala na Sovjetski pristup Nene motoru.
Da, na bilijar sam mislio...nastavljaš.
A što se tiče same koristi, naravno da je SSSR sve to mogao i možda je po svom, ali ovako je bilo brže.
U pitanju je bilo ako se nevaram, koji materijal koristiti za lopatice turbine.
Inžinjeri su inače svojeglavi i tvrgoglavi, i sam sam takav, ali kad se pojavi prilika za škicnit, zašto ne
Japanci nakon rata kad su posjećivali tvornice po americi se fino dosjetili, e kad ne možemo slikati mi ćemo u naše timove uključiti umjetnike sa fotografskim pamćenjem pa će oni nama to nacrtati...i tako bi.
Postoji mišljenje da je to usporilo sovjetski program motora jer je bio centrifugalni kompresor, koji je isitna bio bolji recimo na MiG-15 nego na Sejbru aksijalni. Međutim već nekoliko godina kasnije sovjeti su imali problema da razvijaju aksijallce koje su ameri u tom trenutku već savladali.
Tako da mnogi smatraju da bi bilo daleko bolje da su razvijali nemački pravac.
P.S. nije moje mišljenje samo ga prenosim. Ja se lično ne slažem u potpunosti sa njim.
Navodno je partija bilijara odlučila da Britanci prodaju motor Sovjetima, a to sa legurom je nezavisan štos - kada je sovjetska delegacija konstruktora bila u poseti proizvodnoj hali Rols Rojsa jedan član je imao specijalne cipele sa delom đona koji je bio sunđerast pa je pokupio opiljke legure za lopatice koje su strugovi bacili na pod koji su analizirani u sovjetskom savezu pa su Sovjeti i pre nego što je prvi kupljeni RR Nene stigao u SSSR znali sastav legure za lopatice što je ubrzalo nelicencirano kopiranje motora.
Ovo za leguru je samo ubrzalo kopiranje, a ovo za bilijar mislim da je lovačka priča jer jedan čovek nikako nije mogao sam da donese odluku da se tako osetljiva tehnologija izveze, pogotovu ne u zemlju potencijalnog neprijatelja. U filmu se spominje da je u pitanju bila laburistička vlada i njen pokušaj mirne koegzistencije sa SSSRom te deo većeg trgovinskog ugovora i najzad naivna greška...
Ja bih dodao svoju teoriju da je možda u pitanju bilo to što su u tom trenutku SAD jedine imale atomsku bombu (koju su već i dvaput upotrebile!) i da je balans snaga u svetu bio žestoko poremećen i da su u tom trentuku Britanci mogli da vide interes da tehnološki pomognu SSSR (kao tada jedinu državu sa potencijalom da bude protivteža SAD) i time smanje mogućnost da Ameri u svojoj trenutnoj nadmoći u odnosu na ostatak sveta započnu 3. sv. rat (u kome bi i Britanska imperija mogla da se nađe na strani žrtve). Način dopremanja atomskih bombi su tada bili samo bombarderi - mlazni lovci-presretači su bili najbolja kontramera. Ravnoteža odnosa SAD-SSSR je omogućavala slabijoj Britaniji da preživi - Britanci su i kroz istoriju imali politiku podržavanja slabije od dve najjače sile - možda je ovo bio tihi nastavak te politike (koji s obzirom da su svo vreme zvanično saveznici sa SADom - neće smeti da javno priznaju kao takav).
*********************************************************************
Ko je i kada izvršio prvi napad avionom na brod?
američka mornarica u okviru testiranja upotrebe aviona protiv brodova, 1920 godine, a nakon zagovaranja billya mitchella. kasnije je govoreno da je brod bombardovan dummy bombama, a brod potopljen eksplozivom.