offline
- Zorge
- Mod u pemziji
- Pridružio: 07 Nov 2007
- Poruke: 8384
- Gde živiš: Ravni Banat
|
Ово што следи могао бих да назовем "Рихард Зорге – прилози за биографију". Тај материјал је прикупљен из неколико чланака.
Први – скривени интелектуалац – Зорге, у чијој је библиотеци било хиљаду књига о Јапану, бележио је у својим исповестима из токијског затвора "Сугамо": "Стицање нових знања о местима у којима сам био, увек је била неопходност и представљало ми задовољство. То се посебно односило на Јапан и Кину.. Али ја та истраживања никада нисам сматрао као средство за остваривање других циљева. Да сам живео у мирним друштвеним и политичким условима, вероватно бих постао научник, али, без сумње не бих постао обавештајац. <…> Моја истраживања су била веома важна и због тога, да бих учврстио свој положај као новинара. Без такве позадине било би ми веома тешко превазићи невисок ниво немачког репортера почетника. Захваљујућу тој позадини, у Немачкој сам признат за најбољег немачког коресподента акредитованог у Јапану. Новина "Франкфуртер цајтунг", за коју сам радио, често ме је хвалила и изјављивала да су јој моји чланци подигли међународни престиж. <…> Новина и часопис "Геополитик" наваљивали су на мене са предлогом да што је пре могуће напишем књигу о Јапану. Завршио сам тристо страна рукописа, али су моји литерарни планови пропали са хапшењем.". Рукопис књиге је настрадао у време бомбардовања Токија. Исто тако је напознато где су пропали његови марксистички радови које је диктирао стенографкињи-љубавници у соби хотела "Метропол" и његов рад о Кини. Иначе, Зорге је за живота објавио три књиге: "Роза Луксембург – Скупљање капитала" (1924.), "План Даусеа и његове последице" (1925.), "Нови немачки империјализам" (1928.). Негов журналистички рад је тешко сагледати.
Љубав ка брзини је једном у Кини учинила одличну услугу Зоргеу. Чан Хај Шек је био ватрени аутомобилиста. Он је основао кинески аутомобилски клуб. Рихард Зорге, страствени љубитељ брзине, учланио се у тај клуб, почео да учествује у на скуповима. Једном је на једној од трка успео да исцеди све из свог скромног спортског аутомобила и приближавајући се финишу, претекне раскошни амерички аутомобил председника клуба. Лице Чан Хај Шека се искривило од гнева јер је он увек излазио као победник. Кош и ко је смео да претекне генералисимуса! Зорге је возио свој аутомобила пола дужине испред Чан Хај Шековог, да би тек код самог циља попустио гас и аутомобил супарника је први прошао линију циља. Генералисимус је сијао. Прошао је Зоргеу, руковао се са достојним противником, заинтересовао се ко је он и одакле. Од тада је Зорге могао да очекује благонаклоност Чан Хај Шека. Непрестано је био позиван у резиденције ван града и са њим су радо беседовали генерали из окружења владара државе.
За Зоргеа би сасвим оправдано могла да се помене она реченица из филма "Ми нисмо анђели": "Још само пар хиљада њих и смирићу се... ". Наиме, он је део информација сазнавао у постељи. Историчари, позивајући се на извештаје немачких и јапанских служби, утврђују да је Зорге, који се трипут женио, "одржавао сталне контакте" са чак 52 жене. Интересантно: наводи се да је једно време "одржавао сталне контакте" истовремено са женом, секретарицом и љубавницом немачког амбасадора у Токију, Ота. Још један начин добављања података биле су пијанке на које је он доводио њему потребне људе и из њих у пијаном стању извлачио податке важне Центру. Али ни сам Зорге није могао све то да преживи без последица: по сећањима Зоргеовог пријатеља, грофа Албрехта Еберхарта Карла Херо фон Ураха, извештача, потом и уредника централног органа нацистичке партије - "Der foelkische Beobachter", Зорге је "...пијући, пролазио сва стања пијанице: егзалтираност, плачну униженост, агресивност, параноју и мегаломанију, делиријум, и на крају мамурлук који се могао лечити само новом дозом алкохола...".
Јапанци, а не Совјети, први су поставили питање да ли је Зорге био совјетски шпијун у правом смислу те речи. Признавајући у испитивањима да је аналитичке информације предавао војној обавештајносј служби СССР-а, Зорге је у исто време одрицао оптужбе да је радио као совјетски шпијун. У томе су га следили и јапански правници. Како је у свом чланку из '97. написао Борис Шлаен, готово десет година и су десет адвоката из Јокохаме утрошили на подробно изучавање Зоргеовог деловања. Резултат њиховог рада био је обиман извештај у коме су аутори дошли до закључка: Зоргеа су 1. новембра 1944. обесили на основу погрешне пресуде. Конкретно, новинара су окривили за то да је дошао до информације о тајном заседању о тајном заседању Императорске конференције на којој је одлучено да се војна машинерија окрене не ка СССР-у, већ према Индокини. По мишљењу адвоката, ни једна од тих осуда није се могла назвати основаном. После неколико година пажљивог изучавања процеса и протокола саслушавања, правници су закључили да се Рихард Зорге бавио само анализом информација које је добио од другога, при чему се често ти подаци били противоречни. Новинар Зорјге их је интерпретирао тачно онако како би то урадио и сваки други човек на његовом месту. По мишљењу правника из Јокохаме, не може се говорити о некаквом случају шпијунаже, јер ту није било државних тајни нити шпијунског деловања.
О томе да је Зорге био "двоструки агент", макар и асиметрично двоструки, није било сумњи после исцрпне информације В. Малеваног из 2000-те године. Глава "Абвера", Вилхелм Канарис, а од '41. и Валтер Шелелнберг, користили су се информацијама чији је извор био Зорге. Исто тако, по аутору, у мемоарима "главног Хитлеровог шпијуна" објављеним 1956., после Шеленбергове смрти, суштина Зоргеовог дела је добила други облик. Берлин није знао да је "Абверов" агент у Јапану, Рихард Зорге, радио и за Москву. А у Москви су знали за "двојну улогу" обавештајца.
У својим мемоарима ("Лавиринт") Шеленберг о Зоргеу и његовим анализама констатује и ово: "Зоргеове информације су за нас добијале све више значаја јер смо ми '41. желели да знамо што је више могуће о плановима Јапана у односима са САД-ом. Зорге је већ тада предвиђао да пакт трију држава (Немачка, Италија, Јапан) неће за Немачку имати великог значаја (посебно војног). И већ после почетка кампање у Русији, он нас је упозоравао да ни под каквим условима Јапан неће нарушити свој мирни договор са Совјетским Савезом...".
Спољном изгледу Зоргеа и његовим манирима био је присутан дух, сасвим несвојствен пролетерском и коминтерновском аскетизму, али који је пред Зоргеом отварао врата добрих кућа, кабинете амбасада и министарстава, врата најбољих барова – дух природног аристократизма. Заелма Габелин, која га је блиско познавала из времена док је Био у Ахену, о њему говори: "Рихард Зорге је био веома елегантан мушкарац. Буржоаски опредељени људи – по тадашњим схватањима – чак нису не претпостављали да је он комуниста. Он је би ванредно пажљив према другим људима и имао велико искуство слушаоца. Веома весео, који је увек имао спремне анегдоте и шале, био је веома, веома млад. У то време, у поређењу са тадашњим мушкарцима од око 26-27 година, који су изгледали као старци, он није био такав – он је био ванредно симпатичан.".
Пошто је Зорге пао у немилост Стаљина и није се веровало његовим извештајима, не треба да чуди ни Стаљиново ћутање на предлог Јапанаца да се Зорге замени за неког ко је био од значаја Јапанцима. Такви случајеви размена нису били нешто ново у односима СССР-а и Јапана, а Валтер Шеленберг у својим мемоарима као гласину (а у високим обавештајним круговима тако се називала информација од извора чији се извор не објављује), навео да је и поред тога што су јапанске власти тврдиле да је казна извршена, било гласина да је Зорге жив и здрав и живи у Совјетском Савезу.
У Јапану су 2004. године нађени документи са описом извршења казне Зоргеа и његовог блиског помоћника Озакија. Новина "Асахи" је објавила факсимил четири листа са описивањем извршења две смртне казне 1. новембра 1944. године. Њих је, међу старим документима окупационих снага САД-а, случајно пронашао у једном књижари истраживач дела Зоргеове групе, Томио Ватабе. Како је саопштио Ватабе, тај налаз ставља тачку на низ варијанти о последњим минутима живота истакнутог обавештајца. У изводу из "Регистрационе књиге испуњавања пресуда смртне казне у затвору Итигаја, у токијском изолатору Сугамо од 1932 до 1945. године" о томе пише: "Начелник затвора Итиђима, проверивши име и узраст осуђеног, саопштио му је да ће, по наредби министарства правде, казна бити извршена истог дана и да се од њега очекује да се спокојно сусретне са смрћу. Начелник је питао жели ли осуђени нешто да дода свом тестаменту кога је раније саставио, а што се тиче свог тела и личних ствари. Зорге је одговорио: "Мој тестамент ће остати онакакв каквим сам га написао.". Начелник је питао: "Желите ли још нешто да кажете?". Зорге је одговорио: "Не, ништа више.". После тог разговора Зорге се окренуо ка затворским службеницима који су били присутни и поновио: "Захвалан сам вам на вашој доброти.". Потом су га одвели у просторију за извршење казне. Време извршења казне – од 10:20 до 10:36 сати. Ускладу са вољом кажњеника, а такође са чланом 73, параграфом 2 и чланом 181 затворске службе, тело је било сахрањено.".
|