Službeno priopčenje OSRH
Citat:Dana, 01. srpnja 2015. godine u 16,52h Središte za združene zračne operacije NATO-a u Torrejonu (Combined Air Operations Centre – CAOC ) podiglo je pripravnost NATO deklariranih snaga iz sastava OS RH (Središte za nadzor zračnog prostora b ZMIN i dežurni borbeni dvojac iz satava 91. zrakoplovne baze HRZ I PZO) i izdalo zapovijed za angažiranje snaga s ciljem otklona potencijalne ugroze integriteta zračnog prostora Republike Hrvatske.
Naime, u jedinstvenom zračnom prostoru koji je pod nadzorom i zaštitom NATO snaga pojavio se nepoznati avion s kojim se nije mogla uspostaviti radio veza (COMLOSS – gubitak veze).
Riječ je bila o Air-busu 321, putničkom avionu britanske tvrtke Monarch Airways koji se na letu iz Franfurkta, bez uspostavljene veze s kontrolorima leta, približavao zračnom prostoru Republike Hrvatske.
Budući da kontrola leta nije mogla uspostaviti radio vezu s navedenim avionom, nadređeno NATO Operativno središte iz Torrejona, Španjolska, hrvatskim je pilotima naložilo petominutnu pripravnost za polijetanje. No, kako se i dalje nije mogla uspostaviti komunikacija s avionom Air-bus 321, preko Središta za nadzor zračnog prostora bojne ZMIN HRZ i PZO, izdana je zapovijed za polijetanje i presretanje i identificiranje sumnjivog zrakoplova koji i dalje nije odgovarao na pozive kontrole leta.
U 16:58h, piloti dežurnog dvojca polijeću borbenim avionima MiG 21 te već prije ulaska nepoznatog aviona u zračni prostor RH isti uočavaju, identificiraju, a potom uspostavljaju kontakt s posadom civilnog aviona. Hrvatski piloti su brzim manevrom u paralelnom letu s civilnim avionom, članove posade upozorili znakovima da nemaju radio vezu, nakon čega je posada shvatila u čemu je problem te su uspostavili vezu s nadležnom kontrolom leta. Time je otklonjena i posljednja dvojba o terorističkoj ugroženosti Republike Hrvatske. Nakon uspostavljen radio veze, civilni zrakoplov je nastavio let prema planu leta, a hrvatskim pilotima je izdana zapovijed da se vrate u matičnu postrojbu.
Presretanja nepoznate i moguće opasne letjelice od strane hrvatskih pilota na dežurnom dvojcu odrađeno krajnje profesionalno, brzo i učinkovito uz poštovanje svih propisanih procedura.
Koordinacija zadaće Air Policinga i navođenje borbenih zrakoplova provedena je iz Središta za Nadzor Zračnog prostora bojne ZMIN iz sastava HRZ i PZO koje je zajedno s dežurnim borbenim dvojcem (2 x MiG-21) integrirana postrojba u sustavu NATINAMDS odnosno NATO integrirani sustav protuzračne i proturaketne obrane. Napominjemo da je borbeni dvojac zrakoplova u pripravnosti svaki dan puna 24 sata, 365 dana u godini.
Uspješna provedba ove zadaće uz brzi prijenos podataka i zapovijedi između operativnih centara zemalja NATO članica i brza reakcija dežurnog borbenog dvojca iz sastava HRZ i PZO potvrdila je učinkovitost europskog združenog sustava protuzračne i proturaketne obrane. Kada je riječ o OS RH, u provedbi ove zadaće je pokazana sinergija djelovanja i uvježbanost posada Središta za nadzor zračnog prostora i pilota na dežurnom borbenom dvojcu.
|