offline
- Erich Hartmann
- Ugledni građanin
- Pridružio: 27 Dec 2010
- Poruke: 357
|
Kao prvo, da skrenem pažnju da su prošle 4 godine od postavljanja teme, a u te 4 godine se puno toga promenilo!
Malo mi je čudno bodovanje i neke stvari koje se boduju. Kako se mogu uporediti dva vazduhoplovstva? Naravno, sukobom! Dakle, treba da se napravi analiza potencijalnog sukoba, a ne da na listi bude Izrael ispred Kine, jer bi ga kina zbrisala za jedan dan! Čitavo izraelsko vazduhoplovstvo! Iz prostog razloga što - ako izraelci ispale sve rakete (a ispaljuju se po 2 na jednu metu, jer procenat uspešnosti skače sa oko 60% na preko 90% ), a da u proseku nose po 8 raketa, oboriće sa svojih 300 aviona oko 1200 (neka bude najsavremenijih) kineskih, a onda bi ih onako ogoljene onih 800 kanti otresli ko Piksi (ili bilo koji fudbaler) slinu!
Te virtuelne sukobe treba zamisliti kao da su zemlje na, recimo, 1.000 km jedna od druge (jer koji će moj Brazil da ide 20.000 km da napadne Tajvan), pa da im se jedinice angažuju u istom trenutku.
Konzervirani aparati treba da se uzmu u bodovanje. Mislim da oni više znače nego GDP ili broj stanovnika. Ovde se upoređuju vazduhoplovstva, a i ti aparati u rezervi imaju ulogu, jer bi to bio sveopšti rat. Prvo treba analizirati lovačke avione, jer bi oni prvi zaigrali. Šta nekom znači ako ima 1.000 bombardera, ako je izgubio sve lovce, a protivnik kontroliše VP sa, recimo, 300 lovaca?!
Tako da:
- Treba oceniti broj aparata po generacijama: Ako SAD imaju najviše aparata 4. generacije, dobijaju 10, sledeći (zbog velike razlike u istim) 7 ili 8, pa tako naniže. Tako i za ostale generacije, gde bi u ovim nižim Kina dobila 10, jer ih ima na hiljade, pa ostali kako ko zaslužuje.
- Treba odvojiti miltirole i lovce posebno ocenjivati od bombarderske, jurišne i helikopterske avijacije.
- Treba promeniti ocenjivanje: ako Kina i Indija imaju preko milijardu stanovnika, oni dobijaju 10, SAD sa 300 miliona nek dobiju recimo 6, Rusija i Brazil, jedan manje...
- Income: SAD dobijaju 10 jer već imaju u upotrebi avion 5. generacije, a razvija se novi koji je poleteo. U Rusiji i Kini su poleteli avioni 5. generacije, tako da dobijaju 5, 6 ili 7, Indija jedan manje, jer nasleđuje Pak Fa, a ocenu-dve manje oni koji imaju takve projekte, kao, recimo, Japan; programi modernizacije vazduhoplovstava (varijante Suhoja i Migova u Rusiji i dovođenje na više standarde, uglavnom 4+)...
- Nezavisnost u resursima: U slučaju dužeg rata, protivnik bi blokirao snabdevanje Izraela, tako da bi mnogo pre ostali bez goriva nego S. Arabija; neću da uzmem u obzir hranu, ali bi možda imali problema sa materijalima za proizvodnju i popravku...
- Strateški položaj posebno ocenjivati: Izrael nema dubinu teritorije kao Rusija, gde bi sklonio fabrike koje snabdevaju, povukao se... Jednostavno je ranjiviji. Tako da se površina i oblik teritorije ocenjuju posebno...
- TREBA IMATI ŽIVACA i napraviti virtuelne ratove ligaškog karaktera , tj, svak sa svakim. Ako uzmemo u obzir i PVO, onda treba dvomeč, jednom da je gost (napadač - Pantelić ili Messi), drugi put domaćin (zgodan ili nezgodan).
E, sad, ako ćemo da uopšte uzimamo u obzir jurišnike i bombardere, šta će ih dočekati na protivničkoj teritoriji?! PVOooooo . E, zato bi ga trebalo oceniti, ali ne detaljno. Ne znam detalje, ali po sposobnostima, savremenosti, kategoriji i količini, može se brzo uporediti po istom principu (u kat. velikog dometa S-400 da dobije 10 poena, pa dalje; Tunguski (lupam) ima više od Tor, pa ocene 10 i 9...), ali bih zamolio moderatore da to naprave kao posebnu temu, koju bi smo na kraju prilepili na neku konačnu, a to bi bilo "Upoređivanje RV i PVO zemalja vodećih RV". Više je Migova-31 formacijski pri PVO nego RV, ali predlažem da se avioni razmatraju kao i do sada, u RV-u.
p.s. Mislim da su Grčka i (pogotovo) Turska nepravedno izostavljene, jer pored značajnih modernih aviona, pre par godina sam čuo da imaju neverovatan broj sati naleta (pogotovo Grci, koji su sada zbog krize u totalnom kanalu. Pošto im je Nemačka preuzela dugove, postoji nezvanična priča o kasnijoj kupovini EF od Nemačke, čije bi se plaćanje utopilo u program vraćanja onih 300 milijardi evra ). A Turska ima kakvu takvu proizvodnju, tako da vas mlim da ih analiziramo kao igrače sa klupe za rezervne.
p.p.s. Jeb'o sam vam znanje za dobro jutro! . Pisao sam deo juče, a deo jutros. Imao puno toga, pa mi žao beše da cepkam.
|