Нису овакви изнуђени летови само руска специјалност. Дана другог фебруара 1970. изнад Монтане, током тренажног лета, ловац пресретач Конвер Ф-106 Делта дарт из састава 71. ловачког пука УСАФ упао је у ковит. На висини од 4.600 метара, док је авион падао као цигла, пилот Гери Фуст одлучио је да се катапултира јер није успео да стабилизује летелицу чак ни после укључивања форсажа. Као резултат помереног центра теже, авион је сам изашао из ковита и слетео на кукурузно поље, без видљивих оштећења и са укљученим мотором, како је констатовао локални шериф ! Када је позвао базу добио је савет да не дира ништа, већ да сачека да авион потроши гориво, што се догодило после сат и 45 минута. Током детаљног прегледа утврђено је да је материјална штета минимална и да он може одмах да полети у нову мисију! Након службе од 18 година ловац је изложен у Националном музеју америчког ваздухопловства.
Четвртог маја 1972. године пилот британског Хокер Херијера катапултирао се изнад Данске после судара с птицом која је улетела у усисник. Авион је наставио да лети према југу, ушао у ваздушни простор Западне Немачке где га је пресрео немачки Ф-104. После 38 минута неконтролисаног лета пао је у области Хутен, без пријављене штете на земљи.
Авион РАФ, Хокер Хантер Мк Ф 6 (рб КЦГ 197) којим је пилотирао поручник Алекс Николсон, отказао је током лета изнад Северног мора. Након катапултирања, мотор је прорадио и авион се усмерио према граду Тинтагел. Изнад самог града мотор је поново отказао и смичући се десним крилом са готово тону и по горива забио у прорез од 3.5 метара између две стамбене зграде. Оштетио је три аутомобила, пластеник и базен, а није се ни запалио ни експлодирао. С обзиром на то да се догађај збио током туристичке сезоне, право је чудо како нико није страдао.
Дана 22. октобра 1987. ловац бомбардер РАФ БАЕ Херијер ИИ , током пробног лета изнад Вилтшира пилот је ненамерно катапултиран , којом приликом је и погинуо. Авион је остао у ватдуху још сат и по и пао је у Атлантик на приближно 400 миља југозападно од обале Ирске.
Таквих случајева било је и у доба клипне авијације. Подсетимо се два најинтересантија. Палубни ловац Војт Ф4-У Корсер био је машина изузетно захтевна и тешка за обуку због специфичног облика крила (галебово крило), стајног трапа и веома снажног мотора са дугим капотажом који је знатно отежавао прегледност пилоту приликом слетања. Приликом једног ковита, пилот се уплашио и искочио из авиона. Ловац је наставио да пикира и при самој земљи нагло се извио и јурнуо , последњи пут, у висине. Када је коначно изгубио узгон , поново је пао у ковит и разбио се крај саме писте. Да ништа не може проћи без нас сведочи и податак да је пре Другог светског рата сличну судбину, на тренажном лету, доживео и један школски Бреге изнад Шумадије. Пилот је искочио из авиона, а онда је машина наставила ''за своју душу'' да крстари док јој није нестало горива. Крај знамо - као и код свих других. Земља и Њутн су урадили остало.
|