offline
- Nostalgicar
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 25 Feb 2006
- Poruke: 7
|
PODRZAV LJUDI...
Ja zivim u Bihacu, studiram pravo i na zalost ili na srecu nisam bio direktni ucesnik tih dogadjanja ali me zaista FASCINIRA aerodrom ZELJAVA, barem iz prica ljudi koji su tu sluzili vosjku. Moj otac je tu bio par godina kao vezista i kad cesto mi je pricao o tome..sjecam se price. kako su morali spaljivati sve papire koje bi dobijali iz komande i ne samo spaljivati vec ih nakon toga trebalo smrtviti nekom lopatom ili sl...
A sjecam se i jednog covjeka koji je zivio gore mislim da je bio vojnik i zvao se Bogdan. znam da su mu rooitelji i danas gore.
Nekad cak smatram da je danasnja generacija donekle zakinuta za neke stvari iako ima i prednosti jer cesto sa nostalgijom gledam na ta vremena iako sam rodjen 1986 i prozivio rat i sve to ali ipak kad gledam ex-yu filmove i slusam price nekako me to privlaci... vojska,rock, tito, bratsvo i jednistvo, sport,proleterstvo,radnicke akcije......
Evo ja sam se bas zaintersirao za ZELJAVU jer sam od njega udaljen svega neki 10-tak kilometara ( pet minuta voznje) a dosad nisam znao da je to tako velika stvar ili je barem nekad bila. Kako je reko jedan EUFOROV vojnik koji je posjetio aerodrom "OSJECAM SE KAO U FILMU O JAMESU BONDU)
Nasao sam jos neki tekstova i slika pa cu objaviti mada vam se mozda neki nece svidjeti jer su autori "SA DRUGE STRANE " ali nema veze..
Planirao sam otici na aerodrom jednom prilikom i mozda probati uci u untrasnjost ali ne znam cuo sam da je jedan momak poginuo od mina.. zeznuto je...
Dopuna: 25 Feb 2006 2:18
evo jednog teksta koji sam pronasao:
Turisti na aerodromu koji je pilote JNA štitio od atomskog napada!?
Aerodrom Željava kod Bihaća jednom svojom polovinom nalazi se na teritoriji Bosne i Hercegovine, drugom u Hrvatskoj. Građen je i projektovan 20 godina, koštao oko četiri milijarde dolara, a trebao je poslužiti za sklanjanje aviona i pilota JNA u slučaju atomskog udara na SFRJ. Danas je ruina, test prijateljskih odnosa dviju država, ali i mogući turistički aerodrom
Na posljednjem zasjedanju Međudržavnog vijeća za suradnju Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske potekla je inicijativa da se Aerodrom Željava kod Bihaća, čiju su izradu projektne dokumentacije, sanaciju dijela prilazne piste i deminiranje terena, vlasti Unsko-sanskog kantona platile oko sto hiljada maraka, ponudi na međunarodnom tenderu.
Tako je jedan od najintrigantnijih objekata bivše Jugoslovenske narodne armije postao i (još jedan) dio testa prijateljskih odnosa susjednih država. Iskustvo, međutim, govori da su takvi testovi i "prijateljski odnosi" uvijek vezani za nešto više. To nešto je zaista i veliko. Da nije, ne bi već godinama aktuelna bila i mogućnost da podzemni svijet rata preuzme NATO.
Podzemni svijet Početak izgradnje Aerodroma Željava vezan je za daleku 1948. godinu, kada se počelo sa izborom i iznalaženjem mikrolokacija za pozicioniranje ovog velikog aerodromskog kompleksa. Izgradnja je, zajedno sa projektovanjem, trajala sve do 1968. i ta se godina ujedno smatra i godinom izgradnje: tada je sa Aerodroma Pleso u Zagrebu preletio čitav 117. lovački avijacijski puk (LAP) u Bihać!?
Infrastrukturu ovog aerodroma čini podzemni kompleks tunela i galerija ukupne dužine 2,7 kilometara, projektovan i dimenzioniran tako da može, na čuvanje od raketnog i atomskog udara, primiti između 60 i 80 supersoničnih aviona MIG-21. Istovremeno, taj je podzemni svijet pružao sve mogućnosti preživljavanja: imao je sopstvenu radionicu za opravku aviona, magacin za smještaj rezervnih dijelova aviona i opreme, kao i za smještaj i sigurno čuvanje i tehničko održavanje bitnih zaliha, tada izuzetno bogate palete oružja koje je avion MIG-21 nosio.
Aerodrom je raspolagao i velikom energanom za napajanje električnom energijom, te savremeni centar veze sa komandnim mjestom zrakoplovnog korpusa. Na ovom operatorskom centru su se objedinjavali svi podaci o stanju u vazdušnom prostoru bivše Jugoslavije, što je bilo omogućeno mrežom radara koji su bili postavljeni na Plješevici, u Zadru, na Kozari, Biokovu, u Puli, zatim na Vrhonici, u Sisku, Bjelovaru itd. Unutar aerodroma bile su i učionice i radni prostor za cijeli avijacijski bataljon: 110 pilota i ostalih tehničara, oficira, podoficira - ukupno oko 900 ljudi. Svi podzemni prostori za njih su bili osvijetljeni i klimatizirani sa mogućnošću konstantnog održavanja podnošljive temperature i vlage zraka.
Posebna pažnja vodila se o sustavu protupožarne zaštite: pored straže, aerodrom se čuvao i elektronskim kamerama na pet pista, od kojih su dvije bile poletno-sletne, sa dimenzijama za slijetanje i najvećih transportnih aviona. Tu se nalazilo i pet stajanki za avione na otvorenom kao i prateće staze za vožnje, koje su povezivale ove piste.
Sve je ovo pratio i kompletan sastav za navigaciju, a sve je zauzimalo prostor devet puta četiri kilometra, od čega je pola "parcele" na teritoriji Bosne i Hercegovine, a pola na teritoriji Hrvatske. Cijena gradnje aerodroma bila je između tri i četiri milijarde dolara! Što je ravno ulaganju u Bosnu i Hercegovinu od Daytona naovamo.
Nikad više vojni aerodrom Početkom 1992, tadašnja Jugoslovenska narodna armija je opremu i avione prebacila u Srbiju, a svi objekti su potpuno razoreni. Pričinjena šteta je fantastično velika, a posljednji udar je izveden u prvim satima 18. maja 1992, kada su od eksplozija Bihać i okolina podrhtavali.
Stručnjaci za zrakoplovstvo danas tvrde: Željava nikada više neće biti vojni aerodrom. Ipak, mogućnost obnove postoji, posebno nadzemnog dijela i ostale vanjske infrastrukture.
Što se tiče podzemnog dijela, projekat bi bio previše skup i nepotreban, s obzirom na lokaciju. Vanjska obnova bi, međutim, mogla značiti nešto privredama BiH i Hrvatske, posebno komercijalnim letovima domaćih kompanija i razvoju putničkog i teretnog saobraćaja, te čarter--letova. Ovo bi opet doprinijelo razvoju i afirmaciji turizma, jer u neposrednoj blizini su Nacionalni park Plitvice i sliv rijeke Une. Osim ako NATO ne procijeni drugačije.
Dopuna: 25 Feb 2006 2:19
U subotu 16 Maja 1992 godine u 5 časova i 30 minuta na ulazu u aerodrom „Željava“ iz pravca Bihaća, u blizini strelišta, odjeknula je snažna eksplozija Taćno pet minuta pre šest časova začula se serija eksplozija na pistama i svih pet pista je prekrio gust dim To su eksplodirala punjenja, koja se inače ugrađuju ispod ivica pista vojnih aerodroma
Trinaest minuta pre 8 časova i Bihać se zatresao od grandiozne eksplozije, a iz obronaka planine Plješevice suknuli su plamen i dim, planina je gorela, plamen je na horizonta dostizao do samog neba Plamen i eksplozije su uništile jedan od najvećih i najutvrđenijih aerodroma u Evropi, čija se vrednost procenjivala na sumu od 8 milijardi dolara, iako starno istrošena novčana sredstva ne odgovaraju procenjenoj sumi, prvenstveno zbog „besplatne“ radne snage koja je angažovana na izgradnji ovog aerodroma a i zbog dugotrajne 10 godina izgradnje aerodroma Uništena je podzemnja instalacija sa hangarima, radioničkim prostorijama, magacinima, iništen je velelepni div-aerodrom, a Plješavica kao da je propala, ulegla se i progutala nekad najčuvaniju vojnu bazu Jugoslavije, u koju je i za oficire bolo pitanje prestiža u časti da uđu, borave i rade u njoj Jedino nije uništena radarska stanica na vrhu Plješavice i administrativne granice između Hrvatske i Bosne, koja se protezala sredinom nekadašnjeg aerodroma Bilo je nepojmljivo, da je tu nekada radilo i živelo 200 zaposljenih vojnih i civilnih lica
Dopuna: 25 Feb 2006 2:20
Na vojnoj pisti "lete" poskoci
S brojnih pista s kojih su do početka rata u BiH polijetali supersonični zrakoplovi presretači i napadali hrvatske gradove diže se ljetna izmaglica, a na vrelim pistama bezbrižno se sunčaju poskoci...
Nekadašnji vojni aerodrom Željava, udaljen od Bihaća petnaestak kilometara u ove vrele ljetne dane kada se živa u termometru penje i do 38 stupnjeva, izgleda nekako sablasno. Neku nestvarnu tišinu na platou ispod planine Plješevice naruši graktanje vrana i drugih ptica čiji se glasovi gube u nesnosnim vručinama i u ovoj pravoj pustari.
S brojnih pista s kojih su do početka rata u BiH polijetali supersonični zrakoplovi presretači i napadali hrvatske gradove tijekom 1991. i 1992. godine, uglavnom migovi, diže se neka čudna izmaglica, a na vrelim pistama bezbrižno sunčaju poskoci. Uz brojne piste i stajanke za avione uzdiže se visoka trava i šipražje, a na poletno-sletnim stazama krateri od eksplozija kada su se 18. svibnja 1992. godine povlačile jedinice JNA i dignuti u zrak uglavnom svi objekti i onesposobljeni za uporabu.
Građen petnaest godina
U nekadašnji vojni aerodrom SFRJ je uložila šest milijardi dolara/Muhamed MULIĆNekadašnji vojni aerodrom prve kategorije u Europi, jedan od najmodernijih, građen je punih petnaest godina. Za njegovo dovršenje i stavljanje u funkciju utrošeno je više od šest milijardi dolara. Uz poletno-sletne staze na potplješevičkom platou, u utrobi planine Plješevice, sagrađen je pravi grad koji je bio dobro zaštićen i od atomskih udara. Četiri velika ulaza ili, kako Bišćani zovu, "rupe", godinama su od očiju znatiželjnika skrivale u to vrijeme superčuvane "vojne tajne".
U Plješevici je gotovo više od deset kilometara širokih tunela, staza, stajanki za četrdeset aviona, interna električna centrala, bolnica, poseban vodovod, radionice za popravak zrakoplova, protupožarne staze, prostori za mehaničare, tehničare i naravno zrakoplovce. U pola planine Plješevice u njenoj utrobi smještena je kontrola leta u koju se iz podnožja stizalo liftom.
Na Golom vrhu planine Plješevice negdje na oko 1800 metara nadmorske visine bila je smještena i radarska postaja koja je nadgledala cijeli prostor prema Italiji i susjednim zapadno i istočnoeuropskim zemljama. Sve je ovdje bilo precizno utvrđeno. S udaljenosti osam kilometara podzemnim cjevovodom dopreman je kerozin, gorivo za avione iz posebne baze u Pokoju pored Bihaća čiji su spremnici za gorivo bili duboko ukopani u brdo Grabež, ali i dobro čuvani.
Prilikom povlačenja JNA sa Željave sve je uništeno. Zapaljene su i minirane instalacije u podzemnim tunelima Plješevice, a uništena je i moderno opremljena kontrola letova. Piste su djelomično oštećene, ali za njihovo aktiviranje nisu potrebna golema sredstva, kaže jedan od nekadašnjih zrakoplovaca na ovom aerodromu.
Staze za utrke
Pri povlačenja JNA je uništila stajanke i minirala tuneleČuveni vojni aerodrom Željava kod Bihaća sada je granica između BiH i Hrvatske. Granična linija zapravo prolazi nekako sredinom aerodroma. Na jednoj strani pripadnici bosanskohercegovačke granične službe, a na drugoj Hrvatske. Brojne vojne i druge delegacije iz Europe i SAD-a boravile su na ovom objektu. Osim interesa i upoznavanja s golemim i skupim objektima dalje se nije otišlo. Bilo je razmišljanja da se podzemni tuneli iskoriste za uzgajanje gljiva, pa sve do toga da se piste pretvore u staze za automobilske i karting utrke. Što sa Željavom, kakav je njen status i hoće li i u koju namjenu biti iskorištena, ipak je pitanje o kojem trebaju zajedno odlučiti BiH i Hrvatska.
Premda je iz Bihaća ovo pitanje potencirano više puta, odgovor nije stigao. Prošlo je dosta vremena i od kada je hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u razgovoru s bivšim članovima kolektivnog šefa države BiH potencirao ovo pitanje i sugerirao da bi dvije države Željavu mogle ponuditi na međunarodni tender.
Očekivalo se da će Unsko-sanska županija i Predsjedništvo BiH kao i Vijeće ministara staviti ovo pitanje na dnevni red, a projekti o mogućnosti iskorištavanja Željave su se samo slagali jedan na drugi.
Dopuna: 25 Feb 2006 2:22
EVO IZVJESTAJA SFOROVI VOJNIKA NA ENGLESKOM:
Approximately six kilometres west of the town of Bihac exists the mysterious Zeljava airfield complex. It cannot be seen from the main road, nor can you see the labyrinth of subterranean offices, hangers and storage areas that exist inside Mount Gola, which dominates the BIHAC skyline. However, the complex becomes very apparent once you drive North past Bihac through the town of Vedro Polje, along the East Side of Mount Gola. An inspection team from Multinational Brigade Northwest went to investigate.
Bihac - It is obvious there is something strange and haunting about the surrounding area. Airstrips suddenly appear and a system of connecting roads cut into the side of Mount Gola. The Zeljava Airfield was an old JNA Airforce base that used to keep about 80 MIG 21s. The blast casements were designed to fit a single vertical stabilizer aircraft. There are four tunnels that are burrowed into the mountainside, which exit onto a quick response runway and this runway is paralleled by two smaller runways, all of which are cratered, and in ill repair.
Six Billion Dollars
The actual complex stretches over the Bosnian and Croatian border via Highway 5. It houses several de-commissioned military installations and two border crossing sites. The Zeljava Airfield Complex extends through Mount Gola to the Summit where a Canadian RRB detachment exists today. The connecting tunnel from the ground level to the summit has collapsed, but it was used prior to the war. The airfield was built between 1960 and 1970; it took 10 years to complete at a cost of 6 billion American dollars. Once operational, the airfield was manned by about 1500 troops inside the mountain and up to 5000, including the garrison serving to protect the airfield. "It is like being on a James Bond set" commented Cpl Yeves Gemus.
Golden Lily
The complex saw an incredible amount of fighting from 1992-1995. Ex-Airforce pilots from the Zeljava Airfield formed the Airborne Unit Bihac (not paratroopers) in August 1992 and proved proving to be an elite infantry force in the area, as well as an Airforce. Locals state that a member of this elite unit earned the "Golden Lily", a sort of Bosnian Victoria Cross.
One does not have to look far to see war scars and debris, a central tunnel entrance has had its solid concrete blast casement completely blown off, the interior of the tunnels are littered with debris and are overgrown with vegetation. Large chucks of twisted metal lay hundreds of meters from the tunnel entrances and the mountainside is scarred from indirect fire. Old maps indicate the complexity that exists inside but mine hazards prevent any further exploration.
Extreme caution must be used if you are visiting the Zeljava Airfield Complex. The local Police and the CPA use the area to train canines with the use of actual landmines due to the enormous amounts of mines that exist within the complex area. In November 2000, a Federation Airforce Major suffered a mine strike and died of injuries sustained by the explosion of a PROM-2 anti-personnel mine after searching for mushrooms.
The Zeljava Airfield is truly amazing and a must see if you are in Bihac. Just do not get too close for your own safety.
Dopuna: 25 Feb 2006 2:27
Sjecam se jos jedne price koja je izisla u novina mozda 1996 ne sjecam se svega ali znam da se spominje nesto da su tunelima zeljava 2-3 godine zivile stotine ljudi i da su se cak i djeca radjala dole. sad ne znam koliko je to istina i imali smisla... Znali neko vise o tome ??????
Dopuna: 25 Feb 2006 2:31
P.S. RON JEREMY mozes li molim te objaviti link za VIDEO SNIMAK ... ja ga nisam nasao na avijacijabezgranica.com
Dopuna: 25 Feb 2006 2:36
Zelim ti postaviti i jedno mozda osjetljivo pitanje u vezi sa Vasim misljenjem o ratu i svemu sto se zbilo i da li si ti direktno ucestvovao u njemu i gdje ?
ZASTO JE JNA SRUSILA ZELJAVU ???? Pa zar nije bilo dovoljno sto su sve pokrali i odnijeli u Srbiju. mislim da se tu ne radi o potrebi vec o ljudskoj gluposti i zavisti ili .. ne znam. ma pricam gluposti mozda......
Dopuna: 25 Feb 2006 2:39
JOS jedno pitanje DA I U SRBIJI POSTOJI IMALO KAJANJA I ZALJENJA ZA ONIM STO SE DESAVALO ??????? molim te odgovori zaista me to interesuje...
Dopuna: 25 Feb 2006 2:40
JOS jedno pitanje DA I U SRBIJI POSTOJI IMALO KAJANJA I ZALJENJA ZBOG ONOGA STO SE DESAVALO i DA LI IMA OSJECAJA ODGOVRONSTI KOD NARODA??????? molim te odgovori zaista me to interesuje...
|