@Cezar po fotografijama ulaznog portala u rupu na Zeljavi, cijev izgleda kao polulopta dimenzija cca 8 x 16 metara, dok je cijev tunela na autoputu dimenzija cca 7x 8 metara
@babaroga ,evo i cijene za tunel Sv.Rok iznad Zadra, 2 x 5,5km - 50 mil Eura, a cijena autoputa u Hr po nezahtjevnom terenu je oko 7 mil Eura po kilometru ( vjerojatno sa svim rodijackim i kumovskim ugradnjama).
I naravno vrijednost dolara danas i prije 60 godina nije ista.
Kada se divani o tem ko je šta radio i gradio a spominju se redovne inžinjerijske jedinice i druge namenske organizacije za izgradnju vojne infrastrukture ufrštuljim da nam fali krovna tema o ustrojstvu ne samo roda inžinjerije već i samih temelja za izgradnju ,održavanje pa i uređenje teritorije za tadašnji po doktrini Opšte Narodni Otpor ili Odbranu.
Te bi rađe tu temu udenuo u Inžinjeriju a za to valja malo čukanja i kopanja po literaturi ,netu i ...
Nešto bumo već zrihtali ...
Ako se slažete da ne trujemo temu o Željavi nije red ,mada sam je ja svojom objavom o godišnjici rušenja ovde ponovo razdrmao pa sad izvinte...
Rečeno učinjeno
Izvolte svratiti radi kao 101 tema u delu Inžinjerija.
komkom ::@Cezar po fotografijama ulaznog portala u rupu na Zeljavi, cijev izgleda kao polulopta dimenzija cca 8 x 16 metara, dok je cijev tunela na autoputu dimenzija cca 7x 8 metara
Tu je to manje vise za ovu nasu grubu racunicu, jedna cijev 8x16 ili dvije cijevi 7x8.
komkom ::
@babaroga ,evo i cijene za tunel Sv.Rok iznad Zadra, 2 x 5,5km - 50 mil Eura, a cijena autoputa u Hr po nezahtjevnom terenu je oko 7 mil Eura po kilometru ( vjerojatno sa svim rodijackim i kumovskim ugradnjama).
Kad se kaze cijena kilometra moze svasta da je ukljuceno. Mozda eksproprijacija? Koja zna da bude jako skupa, pogotovu u drustvima gdje procjene zemljista vrse strine, kumovi i pasenozi.
Pljesevica je bila drzavno vlasnistvo, kao i onaj krs ispod na Zeljavi, tako da tu sumnjam da je bilo neke velike eksproprijacije. Mozda par pasnjaka trece kategorije i necija sumica, i to je to
Ne zaboravi da cijena autoputa ukljucuje i cijene petlji, propusta za ljude i stoku, ograda i pjesackih staza, nadvoznjaka i podvoznjaka. Pa se sve to razmaze na neku kilometrazu i dobije se neka cijena po kilometru kao budzetski orjentir.
Aerodromska pista je prosta betonska ploca sirine 40 metara i duzine stajaznam jedno tri, tri i po kilometra. Cak se vidi da piste na Zeljavi prate teren, nisu ni nasipe radili da bi ih izravnali, toliko je dobro teren bio izabran. Znaci recimo 20-30 centimetara armirano betonska ploca u segmentima, koja lezi na recimo do metar sljunkovitog ili drobljenog nasipa nabijenog u slojevima, Malo iskopa, i malo nasipa da se poravna teren, otpucas par mina ako naletis na vecu kamencinu, ali to je krecnjacki teren, sve kamenje na povrsini se manje vise lomi bagerom ili kompresorom, jer su vecinom kameni samci.
Ono sto laici ne znaju, a jako je bitno kod Zeljave, je da su najjeftiniji tuneli za gradnju oni u tvrdom kamenu. Dok god imas kamen oko sebe, koji se drzi zajedno, mila majka. Izbusis dvije smjene, otpucas, natovaris i izvuces minirani materijal, i busis ponovo. Nema vode, ne urusava se, ne odronjava se, sjeces ga eksplozivom ko skalpelom. Malo iza ide ekipa koja odvaljuje klimavo kamenje, sredi se lice stjene injektovanjem ili ako treba mrezama sa ankerima, i onda armatura, oplata, i rokaj beton.
I drugi apsurd (na oko), sto je sire celo tunela, to lakse i brze ide. Lakse se radi i lakse se odvaljuje stijena ako je celo siroko. Lakse se i izvlaci materiljal, i lakse je postaviti oplatu i naliti beton. Veci front rada sto bi se reklo.
Dalje, materijali. Kamena puna Pljesevica, vadis ga iz rupe i bacas. Drobi i u beton.
Sljunka puna Una. Oplate, mozes da biras. Jal ces bukvu iz Like, il jelovu iz Gorskog kotara, ili hrast iz Slavonije i sa Korduna. Cement iz Splita, Dalmacija Cement, ili moze i sa sjevera. Bas zgoda, trula Kraljevina napravila Unsku prugu bas pred drugi rat, vezan si prugom sa Splitom, Sibenikom, Zadrom, Gracacem, Gospicem, Delnocama, Siskom, Zagrebom, Zenicom, Slavonskim Brodom, Sarajevom, kud oces ima voz.
Radne snage koliko volis. Puna sela oko Bihaca, sve sa osnovnom skolom, nesto srednjoskolaca, a posla nema.
Stvarno ne vidim sta bi tu kostalo milijarde dolara.
A razlika u snazi dolara je nebitna, pricam u danasnjim parama. Dolarska kupovna moc je tada bila bar par puta jaca, tako da i zbog toga nema govora o milijardama.
Recimo vecina nas ne zna da je celo selo iseljeno da bi se napravile piste za aerodrom, ne zna da je polje gde su te iste piste gradjene bilo puno useka i serpentina, tako da je dosta toga popunjavano i ravnano. Takodje ne znamo da cela planina nije bas monilitna karpa i da su gradjevinci tamo imali problema oko probivanja tunela i popuna prirodnih pukotina koje su postojale u stenama.
Takodje vecina nas ne racuna na ostalu infrastrukturu koja je tada ugradjivana na aerodrom, pocevsi od vrata na svaku od rupa (visoke devet metara, siroke 12 metara i debljine od jednog metra na posebnim klizajucim nosacima), resavana podzemne vlage koja je nakon rusenja vise ostetila objekt od samog eksploziva, sistema ventilacije za ceo taj objekt, posebnih bunara za tehnicku i pijacu vodu, generatore, komandni i kontrolni sistem i jos milion "sitnica" koje zivot znace u takvom objektu.
Ali ipak se slazem da je brojka od 4 milijarde dolara (tadasnjih, a j danasnjih) ne samo smesna, nego i glupa, racunajuci cak i kompletnu avijaciju, rezervne delove i opremu i pune rezervoare kerozina i ostalih maziva.
Evo jedna analiza koju je napravio @Hrundi na Palubi pre desetak godina o ovom problemu.
Ja sam stvarno laik po pitanju Zeljave i ono sto znam o tom aerodromu i podzemnom objektu je uglavnom sa foruma.
Ako je tako jeftin taj aerodrom i ako ga je tako lako napraviti kao sto se pise, zasto JNA nije napravila jedno 5-6 komada, zasto nije iskoristila svaku pogodnu planinu za takav objekat.
Strane bogatije zemlje su mogle da imaju mrezu takvih aerodroma.
Na krajhu ispade da bi i Srbija danas mogla da izgradi jedan, nesto manji, sa dve rupe i jednom PSS jer nije skupo.
Procitao sam ovu temu u detalje jos davnih dana. Bar na ovoj temi ima dovoljno informacija o gradjevinskom dijelu Zeljave da se donesu relativno tacne procjene kolicina radova.
Nema tu nista nepoznato. Tunel ko tunel. Ovaj je malo veci nego normalni saobracajni tuneli, ali je i dalje tunel.
Moja procjena je gruba da grublja ne moze biti, al dovoljno tacna da definitivno pokaze da sve ove price o milijardama nemaju smisla.
Sve sto kazes za stijene je isto kao kod svakog drugog tunela u krasu. Sve se pukotine ciste i injektiraju, sve se labave stijene uklanjaju. Toliko je takvih tunela iskopano sirom Jugoslavije pedesetih i sezdesetih i sedamdesetih pa nije propala narodna banka.
Podzemna voda se rjesava hidroizolacijom, i sistemom drenaze, koja se projektuje iza zidova tj obloge tunela, i ispod poda, cijeli sistem cijevi i sahtova. Nista komplikovano niti skupo. Sabirne cijevi koje idu sa obe strane, i odvodne cijevi koje idu sredinom galerije (ili sa strane, po volji projektanta). Problem ovakvih drenaza je sto moraju da rade, da su u funkciji, da bi odvele vodu. Ako ne rade, ako su prekinute, ako se ne odrzavaju, obnavljaju, provjeravaju, ciste od nanosa i prljavstine i mahovine i kamenca iz vode, ode mas u propas. Zato je i propalo sve nakon miniranja, jer je sistem drenaze urusen i nije odrzavan.
Kazes ventilacija? Cetri kilometra tunela svjetlog otvora 100m2 znaci oko 400-500 iljada kubika vazduha. Malo vece od Sava Centra.
Bunari? Sta je tu problem. Bar u Lici ima vode dje god zabusis. Malo jaci motor, pumpa, i imas minimum dvaes kubika na sat kad oces.
Generatori? Koliko generator moze da kosta? Koliko im je trebalo struje? Par megavata? Pa sa par miliona dolara i to si rjesio.
Komandni i kontrolni sistem? To ima svaki vojni aerodrom, i onaj na livadi. Nije trosak direktno vezan za Zeljavu.
Stvarno, projekat jeste veliki, ali nije ni blizu milijarde, nije cak ni blizu pola milijarde. Ne racunajuci avione, koji su ionako sjedili na Batajnici dok Zeljava nije otvorena.
Bajdvej, nisam registrovan na Palubi, ne znam da li mozes da preneses sta kaze clan tamo?
Uostalom, da ne tupim vise, evo pogledaj ovaj dokumentarac o izgradnji jednog mnogo zahtjevnijeg objekta, i tehnicki i staticki a pogotovu po nepristupacnom terenu gdje je gradjen. Kolicine iskopa (miniranja) su iste ili slicne kao na Zeljavi. Brana Mratinje.
Ako ovo nije kostalo milijardu, nije ni Zeljava
Uzivaj
PS: nadjoh na netu podatak da je Mratinje tada kostalo preko milijardu njemackih maraka, sto je po tadasnjem kursu (uzeo sam 1975) bilo "preko" 425 miliona US$
Да не улазим у политику, али није баш паметно упоређивати садашње цијене аутопутева по километру са изградњом Жељаве.
Мислим да су у то вријеме људи који су се бавили пројектом имали много мање простора за "уграђивање" Наравно, уграђивања је било и прије али ово данас је друга прича.
Прије 10 година, аутопут Бар-Бољаре је требао коштати 30 милиона евра по километру..
Не треба заборавити да је једна госпођа директном погодбом повећала цијену једног аутопута у Србији за неколико СТОТИНА милиона еура.
Mozda se ukupna investicija računala sa svom opremom, koja je bila bazirana na Željavi..
Ali i novinarima je interesantno, da malo naduvaju,.. Sve oko Tita i tajni je kostalo milijarde, pa narod zbog toga teško zivio, nismo imali sadnih jogurta.. : )
Investicija Zeljave nije samo sama baza nego mnogo sta oko baze vezano za Bihac,od kompletnog naselja sa svom infrastrukturom(preseljeno brdo kuca starosjedioca na druge lokacije u gradu),,bolnica nova sa kadrom koji je vecino dosao sa strane i svi odmah dobili stanove nove i to izvan Harmana.Okolne kasarne sa svojom infrastrukturom za gorivo mlazno i kompletnim cjevovodom direkt za Zeljavu.Rezervoari za gorivo motorno u Ribicu bez cjevovoda za Zeljavu.Magacini tj kasarne za naoruzanje baze i samih aviona kao i razni MMs u Racicu.Radarska postaja na Pljesevici sa smjestajem i sklonistem tj relejskom cvoristem,radio farovi ,nova putna komunikacija tj put AVNOJ,razno razna nova infrastruktura u samome gradu kao robna kuca Beograd ,Pionir itd.Ogromna skola Avnoj,a o hrpi novih zgrada i da nepricam sa svo exproprijacijom gradskoga zemljista.Hrpa ljudi mladjih koji su ucestvovali u izgradnji Zeljave iz Papara ,Gate,Izacica i okolnih mjesta koji su po zavrsetka otisli po naredbi u druge zemlje i to da biraju sa lijepim parama u dzepu.Itd itd,uglavnom ogroman projekat koji nije samo izgradio Zeljavu kao Zeljavu nego i ogromno podrucje oko nje i para se nije zalilo za te stvari i jos mnoge te stvari tj objekti i mnogo sta drugoga se i danas koristi i vrhunskoga su kvaliteta.Npr pored kuce mi prolazi kanal kojim ide veza i instalacije za Zeljavu,znaci centar grada i u kanalu se nalazi sace kroz koji ide 20 kablova i svaki je debljine oko 8-10 cm,sa time da je na svakih 30metara saht velicine 10m2 dubine 2,5metra i to ide neznam odakle i gradilo se dugo.Kada momcima iz PTT zafali para obavezno dodju sa kamionom putarom i otvore dva susjedna sahta te pilom prekinu kablove i kamionom ih izvlace i idu da ga prodaju na kilo.Sljedeci put kada dodju slikam i objesim slike da vidite kako izgleda i bog zna koliko su ti kablovi kostali tada i samo njihovo polaganje,kada ovi sada na otkupu SSS dobio lijepe pare.Zeljava nije radjena sa radnom akcijom omladine da bi se ustedjele pare nego su je radile najrenomiranije firme ex Yu i na nicemu se nije stedjelo.Pozdrav