Po izjavama pilota kriterijumi su veoma strogi i nije bilo prastanja za raptora, inace rapotor ima takodje top tako da ne vidim da i dodje do dogfighta zasto bi on tu bio u nepovoljnom polozaju u odnusu na f 15.Amerkianci bi stvarno bili kreteni kada posle toliko ulozenog truda, ispitivanja,novca,vreman, testova, letova i cega sve ne napravili los avion.Plus raptor je imao konkurenciju u startu, i obadva Americka prozivodjaca aviona su imala iste uslove u startu, raptor je popedio zato sto je bolji,i po meni nista su tu Amerikanci nisu zajebali, trenutno imaju najboljeg lovca na svetu koji se seriski pravi.
Citam kako se F22 nosi za 4-5 F15 i izlazi kao pobednik. E sad, pitanje je, ako se on odlikuje velikom steltnoscu, zar u trenutku kad "gadja" jednog ili vise F15, posto je ta vezba u pitanju, i otvori vrata zarad ispaljivanja rakete, zar u tom trenutku on umnogome ne gubi stelt karakteristike i zar ga tad ostali F15 ne mogu lakse uociti i dejstvovati po njemu?
Po otvaranju vrata F-22 odma ispaljuje rakete i po ispaljivanju ih i zatvara. Gubi na steltnosti , ali nikada ne leti sa otvorenim spremistem za naoruzanje.
Znam da ne leti sa otvorenim vratima, nego me je samo to interesovao taj period sa otvorenim vratima koliki je, sekunda, dve, tri.. i da li se u tom vremenu moze nesto uraditi da se otkrije i dejsvtube po njemu.
Kratko traje da bi ga drugi avion otkrio, izvrsio zahvat i lansirao raketu. Govorim o vanvizuelnoj borbi. Naravno sve ovo zavisi sa kojim tipom aviona se sukobljava i kakve su radarske karakteristike drugog aviona, mislim na sposobnost radara.
vlada78 ::Kratko traje da bi ga drugi avion otkrio, izvrsio zahvat i lansirao raketu. Govorim o vanvizuelnoj borbi. Naravno sve ovo zavisi sa kojim tipom aviona se sukobljava i kakve su radarske karakteristike drugog aviona, mislim na sposobnost radara.
Kog F-15 SE koji su predstavili traje 30 do 35. Sto svakako nije malo. Treba uzeti snimak F-22 i pogledati koliko je to u realnom vremenu.
F-15 je u svakom pogledu inferioran u odnosu na F-22. Nema nisan na kacigi i adekvatnu IC raketu za borbu sa ovim avionom. Budimo realni i Mig-29 bi mogao pod odredjenim uslovima postici 50:1 u bliskoj borbi sa F-15 i F-16.
Jedan od nacin borbe protiv stelta bi mogao biti ovaj. U saradnji sa zemaljskim radarima. Ukoliko se zna odakle dolazi neprijatelj ili da se napadne pri njegovom napustanju zone dejstva. Ukoliko nije dovoljno vidljiv sa zatvorenim vratima. Uz pretpostavku da se pilot F-22 odlucio na borbu pri otvaranju moze postati vidljivija meta. I onda uz pomocu radara ili pasivnih senzora da se raketa koja je vec lansirana navede na metu.
Citat:MICA is designed to be capable of "lock-on after launch," meaning the missile can be launched at targets which its seeker can not yet detect.
Прва поређења у симулираним ваздушним борбама Су-27 и F-15:
Citat:The Su-30MKI is considered an unbeatable fighting machine. This has been borne out in air battles with potential adversaries. The first time it was done was in the early Nineties, when Su-27 pilots were invited to take part in military training with the F-15.
The rules of the “battle” required the Russian planes to get on the tail of the American jets, then the opponents changed places. In a real battle, this would allow directing a missile and hitting the target. In both scenarios, Sus were victorious. According to someone who took part in those exercises, chief of the Lipetsk Air Force Training centre Major General Aleksandr Harchevsky, due to its high manoeuvrability and thrust-to-weight ratio, the Su-27 gained speed on the upward trajectory faster than F-15.
The F-15 constantly needed to make a kind of a “step” – fly along a straight line for a certain period of time. The Russian pilots took advantage of that – they persuaded the Americans to go upward, at which point they lost speed, and the Sus, having made a sharp turn, found themselves on the tail of the enemy. A moment later and the target was “destroyed”.
Поређење индијских Су-30 и унапређених F-15, затим и F-16:
Citat:Thus, when the Americans learnt that India had acquired the more advanced Su-30s, they decided to pay them a visit. In their exercises they decided to use the improved F-15. The result of the meeting was 6:4 in favour of the Su-30.However, instead of the Su-30MKI, the Indians used the ordinary training Su-30, a machine without the new radar or thrust vector control. The next time Americans arrived in India, they brought the improved F-16.
“This fighter jet is smaller and lighter than our Su-30,” says Simonov. “Thus, logically, it ought to be more manoeuvrable and win in close combat. But everything was exactly the opposite. Su-30MKIs were used. The defeat was unquestionable.”