offline
- Pridružio: 21 Nov 2007
- Poruke: 235
|
Citat:Citat:"MiG-35 je daleko mocniji i bolji avion od Gripena, koji je kao i ostali zapadni avioni smesan u poredjenju sa najmodernijim ruksim migovima i suhojima. Dva motora daju avionu vecu zilavost u vazdusnoj borbi, jer u slucaju pogotka u jedan motor ili otkaza motora, avion kao skupo oruzje moze da se vrati u bazu sto je u ratnim uslovima od izuzetnog znacaja".
Ovo je veoma neozbiljna i neutemeljena recenica pa i ne znam odakle bi poceo sa odgovorom. Mrzim da pisem dugo pa cu ukratko da dam svoj odgovor.
Citat:Citat:MiG-35 je daleko mocniji i bolji avion od Gripena, koji je kao i ostali zapadni avioni smesan u poredjenju sa najmodernijim ruksim migovima i suhojima. Dva motora daju avionu vecu zilavost u vazdusnoj borbi, jer u slucaju pogotka u jedan motor ili otkaza motora, avion kao skupo oruzje moze da se vrati u bazu sto je u ratnim uslovima od izuzetnog znacaja.
Daj nemoj bubati gluposti da razjasnimo Mig-35 još nije u operativnoj upotrebi,kazati za zapadne zrakoplove da su smješni naspram ruskih je isto toliko smješno znači F-22,F-35,Rafale,Eurofigther su ništa prema ruskim zrakoplovima.
Ako več voliš ruske zrakoplove onda budi objektivan,a ne da omalovažavaš druge zrakoplove.
Po tebi su rusi pametni što stavljaju dva motora,a zapadnjaci su glupani za tvoju informaciju rafale i eurofigther imaju dva motora Tornado ima dva motora.
Citat:
Citat:ApsolutniPocetnik ::
MiG-35 je daleko mocniji i bolji avion od Gripena, koji je kao i ostali zapadni avioni smesan u poredjenju sa najmodernijim ruksim migovima i suhojima.
O.K. mi je da neko favorizuje Ruse ili ''zapad'' ali ovakve tvrdnje koje se zasnivaju na omalovažavanju i koje su bez pokrića, presmiješne su za ovakav ozbiljan forum
Pametni ljudi citaju izmedju redova, a neke stvari su same po sebi jasne.Da bi moje tvrdnje dobile pokrice, i da ne bi bile presmesne za ovakakv "ozbiljan" forum, pisacu danas malo opsirnije:
Ne kazem da Gripen nije dobar avion i nikako ne potcenjujem svedsku avio-industriju. Gripen jeste dobar avion, i najbolji za svedsko vazduhoplovstvo iz razloga jer ga Svedska proizvodi, ulaze u njegov razvoj vrhunac svog nacionalnog intelekta, a kao sto je i napomenuto u nekom od postova iznad umesto Eurofightera, Gripen bi trebao biti proglasen za "The Fighter of 21st century" jer je u nekoj od vezbi nad Italijom pokazano da je pilot Gripena bio uspesniji od pilota Eurofightera.
Cinjenica je medjutim, da je ono sto sam napisao u prethodnoj recenici stvar zapdne stampe koja medijski favorizuje svoje avione.Gripen je za Svedsku dobar i zato sto je na usavrsavanju ovog projekta i na proizvodnji dobro uposljena svedska nacija, sve to je stvorilo gomilu radnih mesta i tako dalje. Slicna stvar bi se desila i sa SFRJ da je opstala kao drzava i da je nastavila razvoj svog projekta NA (Novi Avion iliti YuSupersonic).
Da je projekat NA nastavljen YuSupersonic bi verovatno bio najbolji lovacki avion za drzavu koja nije opstala, i verovatno bi zamenio ruske migove. Najbolji u ekonomskom smislu, a samim tim zbog proizvodnje, i u vojnom smislu. Moguce bi bilo da je ovaj projekat nastavljen, da bi ovaj avion danas mozda i prevazisao svedski Gripen. Bas kao sto je i "Zeljava" prevazisla svaki svedski podzemni aerodrom.
Snaga MiG-29 videla se u vezbama koje je ovaj avion u svojoj najstarijoj verziji (9-12) imao u okviru NATO-a dok je pripadao RV-u Nemacke. Slovacki piloti takodje su u vezbama cesto odnosili pobede u bliskoj borbi boreci se protiv zapadnih aviona. Zadivljenost ovim avionom opisao je i americki pilot koji leti na F-16 Jon Lake u svojoj knjizi "How to fly and fight in the Mikoyan MiG-29". On ovde na kraju, sumnjicavo posmatra zapadnu tehniku u odnosu na najnovije dolazece verzije ovog lovca.Zadivljenost slovackog komadanta lovacke avijacijske eskadrile tek modernizovanim avionom MiG-29 moze se videti sa video snimka sa ove adrese:
http://www.aviapedia.com/videos/fighters/Mig-29/Slovakian_MiG-Smotr.wmv
Svaki moderan lovacki avion je dobar avion, tako da bolji pilot u losijem avionu ima prednost nad losijim pilotom u boljem avionu. Danas je pilot taj koji je presudan faktor u vodjenju vazdusne borbe kada se porede moderni avioni 4-te i narednih generacija. Naravno, ukoliko se avioni odrzavaju i ne stupaju nespremni u neravnopravni dvoboj kao nasi MiG-ovi 29 u toku NATO agresije. Em sto je protivnika na nebu uvek bilo brojcano mnogo vise kada god je poleteo nas avion, em sto su avioni bili tehnicki nespremni za vazdusni boj jer skoro ni na jednom nije bio ispravan radar ili nesto od drugih vaznih sistema kao recimo SPO. Ovo se vidi iz izvestaja koji je podneo pilot RV potpukovnik Slobodan Peric nakon agresije.Vrlo brzo nakon agresije svim preostalim migovima istekli su resursi pa vise nisu bili sposobni ni da polete. Danas leti samo jedan "cudno" modernizovan a to sto ih ne leti vise je greska drzave.
O krivicnoj prijavi pilota Slobodana Perica (koji danas pece rakiju u Sumadiji jer je smenjen kao i svi dobri oficiri, kao i pukovnik Zoltan Dani komadant PVO jedninice koja je oborila F-117, a koji pak, danas pece hleb) o losem stanju MiG-29 i upotrebi takvih u agresiji mozete citati na adresi:
http://www.vreme.com/arhiva_html/514/09.html
Pilot Peric katapultirao se iz neispravnog i pogodjenog MiG-29 za vreme NATO agresije.
Kada bi se dva podjednako dobra pilota nasla u MiG-u 29M i u Gripenu, pilot miga bi imao vise prednosti u svakoj borbi na nebu (pa i BVR) sto zbog naoruzanja koje poseduje, sto zbog potpuno novog lasersko-optickog sistema koji (uopste) ne postoji na Gripenu, sto zbog daleko nadmocnije manevrabilnosti i rezerve snage u odnosu na Gripen. Pretpostavljate, pilot Gripena koristi radar, pilot MiG-a se tiho sunja i koristi lasersko opticki napadno navigacijski sitem. U najnovijoj verziji cudo fizike i ljudskog uma. U smislu defanzivnog dejstva pilot miga ima obavestenje da je ozracen, pilot Gripena nema. Nadalje ako je na mig ispaljena raketa, pilot vidi dolazece neprijateljske rakete pomocu elektronsko - racunarsko termovizijskog sistema i u najboljem trenutku i pravcu koji predlaze racunar, vrsi manevar izbegavanja.Sto se tice bliske vazdusne borbe prednost u avionu cak bi bila na strani pilota u obicnom MiG-29 (9-12) a njemu u prilog isli bi daleko bolja manevrabilnost, malo stariji lasersko opticki napadni sistem, nisan na kacigi pilota te rakete R-73, danas sigurno najefikasnije rakete kratkog dometa. U "Beyond Visual Range" vazdusnoj borbi pilot Gripena bi bio u prednosti u odnosu na "klasicni" (najstariji) MiG-29 zbog generacijski novijeg naoruzanja.
Nas poznati vazduhoplovni publicista Milan Micevski naveo je u casopisu "Aeromagazin" da je MiG-29 u bliskoj vazdusnoj borbi na vezbama u Rusiji dobijao i Su-27. To jeste logicno posto je MiG-29 manji i laksi avion u odnosu na teski lovac Su-27, sto utice na manevrabilnost. U svojoj opitnoj verziji MiG-29 OVT sa vektorisanim potiskom u svim pravcima trentuno je avion sa najvecim manevarskim sposobnostima na svetu. I ovaj avion, kao i MiG-35 nisu daleko od prodaje. Dovoljno je da ih samo neko naruci..
Nisam rusofil, ali doktrina ruskog modernog naoruzanja ima izuzetnu moc u mogucem ratu u kojem bi se nasla ova zemlja. Rusi tek sada vrse uvodjenje avionike u svoje naoruzanje,tek sada posto su njihovi fizicari uspeli da odgonetnu funkcionalnosti rada iste u eventualnom nuklearnom ratu. I na dalje, pored uvodjenja modernih aviona sa novom avionikom i fly-by-wire sistemima VVS rusije ce zadrzati veliki broj aviona sa analognim instrumentima i klasicnim hidraulicnim sistemima upravljanja, jer su ruski naucnici ustanovili izuzetnu destabilizaciju u radu modernih avionskih sistema u nuklearnom ratu, tako da bi u uslovima visoke radijacije vecina zapadnih aviona bila spremna za borbu kao Mercedes bez goriva za duzi put.Cak i stara Raga poput MiG-15 u tom slucaju je bolje resenje od nogu. Zapitajte se samo koliko je na nebu bolje a jeftinije imati 4 MiG-a 31 koji imaju moc navodjenja kao E-3 AWACS, a pored toga su daleko manji, smami tim i tezi cilj,manevrabilniji brzi i jos nose izuzetne rakete dalekog dometa za borbu u BVR uslovima ?? O efikasnosti svih ruskih sistema naoruzanja u odnosu na zapadne trebalo bi procitati knjigu "Авиация ПВО России и НТП" cuvenog ruskog Vazduhoplovnog konstruktora, doktora elektrotehnike, akademika Fedosova. Knjiga je relativno nova i moze se naci na adresi koju sam dao ispod. Naravno ni jedan rat se ne moze voditi sa Rusijom a da on nije delimicno ili potpuno nuklearan.
Knjiga "Авиация ПВО России и НТП" akademika Fedosova moze se preuzeti sa adresa (u pitanju su dva dela iste knjige):
http://avia-kurs.narod.ru/books/apvor/apvo000_295.djvu
http://avia-kurs.narod.ru/books/apvor/apvo296_704.djvu
U pitanju je .djvu format pa skinite neki program koji ga moze citati.
Sto se tice ekonomije, cinjenica je da Rusija nudi "zubatije" naoruzanje svake vrste i to za manje pare od zapada.Uz to ne koristi princip "Stapa i Sargarepe" i ne postavlja ultimatume.Bolje je na nebu imati 10 MiG-ova 35 nego 6 Mirage-a 2000 pa cak i kada se sve ostalo zanemari. Ne zaboravite da su zapadni avioni uostalom kao citroeni i renaulti. Svaka popravka i odrzavanje skupo kosta...
Citat:Citat:Citat:
Dva motora daju avionu vecu zilavost u vazdusnoj borbi, jer u slucaju pogotka u jedan motor ili otkaza motora, avion kao skupo oruzje moze da se vrati u bazu sto je u ratnim uslovima od izuzetnog znacaja.
Ovo jeste prednost ali više hipotetska! Kolika je vjerovatnost da eksplozija V-V rakete ošteti samo jedan motor (a ne i drugi), a da ne spominjem šansu ne-oštećenja ostalih vitalnih dijelova lovačkog aviona pri eksploziji V-V rakete i rasprskavanju njenih fragmetirajučih dijelova. Oštećenje samo jednog motora (kod dvomotornog aviona) u vazdušnoj borbi je tako rijedak slučaj da je daleko skuplje njegovo održavanje u mirnodopsko vrijeme (pogotovo ako ih je čitava eskadrila) od vjerovatnosti gubitka lovačkog aviona usljed toga što bi pilot napustio avion zbog oštećenja jedinog motora koji ima.
Dva motora su O.K kod velikih vazduhoplovstava sa isto tako velikim izdvajanjima, a za manja poput srbskog je ipak bolja (jeftinija) opcija jednomotorac. Također dva motora ne igraju tako veliku prednost u dog fightu koji je sam po sebi rijetkost u današnje doba, a pogotovo nema nikakvu prednost u BVR borbi.
Dva motora po meni imaju više smisla kod čistokrvnih jurišnika (Su-25, A-10 pa čak i Orao) koji djeluju sa malih visina i u dometu su PAM i PAT-ova čija zrna pogađaju selektivnije nego eksplozija V-V rakete.
Ipak se pokazalo da je zilavost dvomotornog borbenog aviona veca prilikom pogodaka raketa, posebno raketa male snage kao sto su stinger ili strela-2M. Otkaz motora, koji je redak, ali se ipak desava, neretko i u mirnodoblju cesto zavrsava gubitkom letelice, dok dvomotorni avion, ipak ima vece sanse da se sacuva, vracajuci se na sletanje uz pomoc zdravog motora. Ipak je jeftinije placati malo vise goriva duzi period, nego izgubiti avion vredan 30tak miliona dolara zbog obicnog otkaza motora. Dalje, par Orlova je u ratovima 90-tih bilo pogodjeno sa zemlje u jedan motor i izresetano hrpom metaka. Uspeli su da se vrate na aerodrom. Ni jedan supergaleb ili jastreb pogodjen u motor nikada se nije vratio. Postoji i video snimak "Jedan je pao" gde hrvatske paravojne jedinice obaraju Galeb G-2 JRV u blizini jednog ostrva, a nas pilot gine.Dva hrvatska MiG-21 su oborena srpskim lakim PVO sistemima Strela-2M, jer su pogodjena u motor. Hrvatski pilot Rudolf Peresin (ranije oteo MiG-21 JNA sa Zeljave i prebegao za Austriju http://youtube.com/watch?v=_G2d9kBPgMw) preziveo je pogodak i katapultirao se a ubijen je kasnije.Eto kako zavrsava jednomotorac, da je bio dvomotorac ovej pilot bi mozda i preziveo i uspeo da vrati avion. PVO Republike Srpske uspela je da obori Mirage-2000 i zarobi dva francuska pilota. Jos jednom, u pitanju je jednomotorac. Tokom NATO agresije (cinjenica je sto postoji na dve fotografije) jedan F-18 (Sarajevo Bosna) i jedan A-10 (Makedonija) uspesno su se prizemljili nakon pogadjanja srpskim strelama-2M.Avioni su sacuvani. Motori na MiG-29 su dosta razmaknuti, a gomila pilota u ruskom VVS prilikom uletanja ptica u jedan od motora uspela je da sacuva avion. Slucaj pilota Anatolija Kvocura na medjunarodnom aeromitingu kada je izgubio avion, bio je sticaj okolnosti, avion se nalazio na minimalnoj brzini u penjucem polozaju, tako da uletanje ptice u drugi motor nije mogao da spasi ni rad prvog motora na punom forsazu. Medjutim dokazalo se sediste K-36 (bolje od svakog zapadnog) jer je pilot preziveo katapultiranje sa visine od 96 metara, pri cemu je katapultiranje bilo ne na vise, vec 2 do 3 stepena prema zemlji...
Imajuci u vidu da su avioni MiG-29 novih generacija kao i Su-30 visenamenski avioni, sto znaci da se koriste i za napade ciljeva na kopnu i moru, mogucnost od pogadjanja lakim prenosnim sistemima PVO kao sto je stinger ili strela-2M su moguci.Takodje pogodak PAA topom direktno u motor, pa cak i PAA mitraljezom 12,7mm moze dovesti do gubitka motora. Dvomotorni avion u ovom slucaju bolje je resenje od Gripena.
Prednost pema tome nikako nije hipotetska (srpski: hipoteticka), jer su u pitanju vise-namenski avioni. Cak i prilikom raprsavajuceg dejstva VV rakete, mogucnost prezivljavanja sa dva motora je veca.[/url]
|