Izbor novog visenamenskog aviona za Srpsko Vazduhoplovstvo

247

Izbor novog visenamenskog aviona za Srpsko Vazduhoplovstvo

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

@aramis_s
Znamo da su 9.13 povecali kapacitet goriva. Sto ga je malo otezalo. Ali su zato povecali snagu motora i moze se ugraditi OVT.
Trenutno ne dajem prednost Gripenu u odnosu na Mig 29.

Svakako da je Gripen noviji i da su Sovjeti uvek zaostajali u tim sekundarnim karkteristikama za zapadnim avionima. Mada je moje misljenj da su danas na dobrom nivou kako je stajalo tokom '90.

Jeste da su na pojedine avione uveli nisanjenje preko kacige i nove generacije Aim-9. Medjutim mislim da je prednost na tim manjim distancama i dalje na strani Ruskih aviona 4 generacije.

Mislim da su uveli dosta poboljsanja kod Miga 35.

E sad naravno kljucno pitanje. Borbe BVR, dolet i mogucnost da se napadju ciljevi na zemlji.

Ja bi trenutnu situaciju opisao kao Fw 190 VS P51.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12605

aramis s ::@mean_machine
prevedeno, ovi zaokreti se zovu
-forsirani zaokret
-kontinuirani zaokret
Zbog kanar koncepcije i nestabilnosti Gripen brže uvodi u zaokret(forsirani) i postiže bolju ugaonu brzinu, ali takav zaokret je neodrživ u punom krugu, pa se kao neki reper uzima i kontinuirani zaokret, tj max ugaono skretanje koje je održivo.
U proseku tu su negde, ali Gripen je agilniji na uvođenju i u početnom delu zaokreta, koji je po meni važniji jer niko neće da tegli opterećenje u istoj ravni da bi otresao nekog sa repa. To se kombinuje sa vertikalnim evolucijama i promenom smera. I tu opet kanar igra važnu ulogu.

Hvala na informaciji o zaokretima. Da li me secanje vara ali cini mi se da je tokom 1990' bio razmatran MiG-29 sa kanarima tzv. konfiguracija triplan(prvobitan crtez MiG-29M2). Od toga se odustalo pre svega zbog smanjenja radarskog odraza i zbog razvoja (trenutno) najboljeg 3d izduvnika koji je primenjen na MiG-29OVT.

Citat:
A šta ako lovac ne koristi forsaž?Ako ima mogućnost super krstarenja? Zato sam i napisao da su bolje srednje talasne dužine koje detektuju i toplotu oplate.
A to ispod usisnika je u stvari ta CCD kamera koja služi za osmatranje donje polusfere i verovatno ima zonu osmatranja 360°.


Supersonicni let bez forsaza je dobar sto se tice ekonomije goriva ali u tom slucaju se znatno povecava toplotni odraz u odnosu na transonicni let.Jednostavno motori sagorevaju vecu kolicinu goriva. Verujem da je OLS u stanju da detekuje F-22 pri supersonicnom letu na sasvim korektnim daljinama. Problem nastaje kada F-22 leti transonicnom brzinom. Tada sistem maskiranja toplotnog odraza dolazi do izrazaja a sam zmaj se ne greje mnogo pa je detekcija znatno otezana.

Mislim da OLS pre svega sluzi za praćenje aktivno vodjenjih raketa posle lansiranju.
O tome i pise u tekstu. Koliko sam razumeo OLS detektuje toplotu forsažnog motora rakete odmah po lansiranju.

OLS na usisniku služi pre svega za ciljeve na kopnu i moru i pruža 360° ali samo za donju hemisferu. F-22 ima odličan plafon leta, pa ako leti iznad i iza MiG-35, MiG je praktično slep za AMRAAM raketu sve dok ista ne uključi svoj radar ili dok ne udje u domet Zhuk-A. Zato sam i rekao da bi bilo dobro da su montirali još jedan OLS ali na ledjnu grbu. Time bi se stvarno dobilo skoro potpuna pokrivenost prostora oko MiG-35.



offline
  • Pridružio: 24 Avg 2007
  • Poruke: 998

Citat:Naglašena je mogućnost razvoja znanstveno-istraživačkih i obrambenih kapaciteta, školovanje i stručno usavršavanje tehničkog kadra u Francuskoj, oživljavanje suradnje između francuskih kompanija sa Zrakoplovnim zavodom "Moma Stanojlović" i Tehničkim remontnim zavodom iz Čačka i razvoj vođenih raketnih sustava i bespilotnih letelica na Vojnotehničkom institutu. Poseta je nastavljena obilaskom Zrakoplovnog zavoda "Moma Stanojlović", Vojnotehničkog instituta i Tehničkog ispitnog središta.

http://www.militarium.eu/article.aspx?ID=225

Eto možda i oživi NA

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2259

Pa pricam ja da ce glavni konkurenti biti nacionalni projekti - Rafale i Su-35, ali nema ko da slusa... Gripen pa Gripen...

Inace, vest je objavljena i na sajtu Ministarstva odbrane Republike Srbije:

http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=885

offline
  • Pridružio: 27 Jul 2006
  • Poruke: 2084

aramis s ::
Na zapadu se koriste matrice minimalno 256x256 pixela(128x128 je na AIM-9x, a na IRIS-T je bila 128x4-linijski skener) koje rade na srednjim talasnim IR područjima(uglavnom 8-12 mikrona) koji otkrivaju i malo hladnije objekte.Takva rezolucija otvara novu mogućnost, a to je određivanje udaljenosti cilja na osnovu analize objekta na snimku, bez upotrebe laserskog daljinomera(veoma demaskirajući element u sklopu OLS), čime su počeli da se bave i naši stručnjaci za potrebe PVO jedinica.

Код ОЛС на МиГ-35 уграђене су термовизијска и ТВ камера. Матрица за ТРВ камеру је 320Х256, а за ТВ камеру 640Х480.

Citat:A šta ako lovac ne koristi forsaž?
Ако се циљ посматра у предњу полусферу ефикасна детекција је до 45 km, а у задњу полусферу до 15 km.

Извор података:
http://www.entrepreneur.com/tradejournals/article/162298365.html

offline
  • Pridružio: 24 Avg 2007
  • Poruke: 998

aerodrom ::Pa pricam ja da ce glavni konkurenti biti nacionalni projekti - Rafale i Su-35, ali nema ko da slusa... Gripen pa Gripen...

Inace, vest je objavljena i na sajtu Ministarstva odbrane Republike Srbije:

http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=885


Pa za Rafale ti treba puno novaca,čiji nacionalni projekti.
Inače i Rafale kao i EF moraju nekome prodati pošto ih je razvoj koštao gomilu novaca.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4233

@mean machine,

f22 ima cirkulaciju goriva iz prednjeg u zadnji deo aviona i obrnuto, upravo zbog smanjenja toplotnog odraza. ne verujem da je time avion potpuno "hladan", ali je uradjeno zbog smanjenja defikasnog dometa ruskih ols.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

@kopriva
Da ne citiram.
NA sigurno nece zaziveti. Ali svaka zemlja moze da se prikljuci, spram svojih mogucnosti, nekim projektima.
Gde moze doci do saradnje kad je rec o avionama. Pa tu vidim bespilotne letelice, remont raketa, obuka pilota...

Kazes da za Rafal treba puno para. A da te pitam sta je to manje od onih F-16?
Mislim da je Hrvatska napravila dobru dluku sto nije krenula u nabavku. Treba sacekati da prodje ova ekonomska kriza. Da vidimo kako ce stajati proizvodjaci.
Ja ne mislim da bi nabavka za par godina recimo Tajfuna Hrvatsku puno vise stajalo nego za F-16. Sem ako se kupuje Holandski. Mada to je...

@aerodrom
Saradnja sa Francuzima je jedno, a nabavka Rafala drugo.
Koliko sam ja upucen u opticaju su bili do sada Gripen, Su-30 i F-16.

Pa ako imas neki validan izvor.

Cinjenica jeste, ukoliko imamo para da se pruzimo, a zelimo biti u samom vrhu, trebli bi nabaviti ili Su-35 (cija proizvodnja uskoro krece i trajace do pojave PAK-FA) ili Gripen NG ili Rafal. Eventualno Mig-35.

Dosta zavisi od tendera sa Indijom. Na Tajfun bi se moralo cekati i sumnjam da bi bili u stanju da odgovore na zahteve Indije. Jedino se moze doci do ranijih verzija koje zele prodati recimo Neci i Englezi. Ali nama treba visenamenski sto naravno prve serije Tajfuna nisu.

Ukoliko Indija kupi Mig-35, a nesto najvaljjuje i Belorusija, to je nekih 126 komada. Ta masina ce zaziveti, ali se postavlja pitanje koliki su kapaciteti Mig kompanije. Kojom brzinom bi isporucivali.

Mozda je najjednostavnije nabaviti Rafal, Suhoj 30/35 ili Gripen(bilo koji).

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28762
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@machak
Citat:Код ОЛС на МиГ-35 уграђене су термовизијска и ТВ камера. Матрица за ТРВ камеру је 320Х256, а за ТВ камеру 640Х480.

Lepa pixelaža za obe kamere, ali opet nedostaje podatak o talasnoj dužini, jer to može da olakša naslućivanje mogućnosti otkrivanja.Ovo je već pomak.

Citat:Ако се циљ посматра у предњу полусферу ефикасна детекција је до 45 km, а у задњу полусферу до 15 km.


Ovo si obrnuo Smile i u originalu je

Citat:Airborne targets can be detected at distances up to 45km in the tail-on position, or 15km in the head-on position.


i ne piše ništa o režimu rada motora(forsaž ili ne)

@ApsolutniPočetnik
Inače nemački AIM u trećoj generaciji FPA IIR senzora ima dual band matrice u ponudi od 128x128 do 640x512 pixela koje rade u LWIR/MLWR području sa rezolucijom od 25mK. To će se verovatno naći i na EFA i na Gripenu, tako da je malo smešno kada se pominje OLS kao sistem nad sistemima.

@leonard TVC Klivit može da pomogne u poletanju,evolucijama na malim brzinama i malo da poboljša karakteristike"mešanjem komandi", ali njegovi puni potencijali mogu da naškode i strukturi letelice, a pogotovo zdravstvenom stanju pilota, nadam se da me razumeš.To je prilično škakljivo u situacijama gde se navlače velika opterećenja. Kada su Britanci koristili tu tehniku na Harijeru u foklandskom sukobu, dobijali su Mirage manevarski, ali niko nije objavio eventualne posledice "klizanja" na kičme pilota u kombinacije sa velikim opterećenjima.

@mean_machine
upravo tako, letom tranzvučnim brzinama stelth avioni su najopasniji. Najteže vidljivi, dovoljna rezerva brzine,dovoljna rezerva snage.
Senzori za otkrivanje toplotnog odraza su ipak druga priča, mnogo su manji i dovoljno ih je 4-6 da se pokrije kompletno područje oko aviona. U zadnje vreme se razvijaju oni koji su takođe dual band, tako da mogu da otkriju raketu pri lansiranju(rad motora) ili u toku leta(termalni odraz oplate).Kao američki MIMS


online
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12605

sebab ::@mean machine,

f22 ima cirkulaciju goriva iz prednjeg u zadnji deo aviona i obrnuto, upravo zbog smanjenja toplotnog odraza. ne verujem da je time avion potpuno "hladan", ali je uradjeno zbog smanjenja defikasnog dometa ruskih ols.


Tacno ali to samo funkcionise na manjim brzinama Ako se koristi super krstarenje ili fosaz sistem za maskiranje toplote ne pomaze mnogo.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 912 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 6 sakrivenih i 883 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Apok, Ben Roj, bokisha253, djboj, esx66, HrcAk47, Kriglord, ladro, Leonov, mean_machine, mercedesamg, Metanoja, MiroslavD, mnn2, nebkv, Primus17, S2M, strelac07, virked, Vlad000, voja64, zuxbg