Izbor novog visenamenskog aviona za Srpsko Vazduhoplovstvo

29

Izbor novog visenamenskog aviona za Srpsko Vazduhoplovstvo

offline
  • Pridružio: 29 Okt 2006
  • Poruke: 1991
  • Gde živiš: nedaleko odavde

UriahHeep ::...da li je tacan podatak da je Juzna Afrika platila svojih pedesetak Gripena 58 miliona dolara po komadu? I koje su to izmene dovele do tako visoke cene?

Prvo neznam otkuda ti informacija o pedesetak Gripena.Koliko sam ja upoznat radi se o 28 kom.(19 jednosjeda i 9 dvosjeda)

Drugo,cijena borbenog aviona nemože se predstaviti fiksno kao cijena npr.automobila.To su složeni i skupi aparati koji se kupuju na osnovu međudržavnih ugovora.Razlika je u cijeni pojedinačnog aviona i cijene paketa aviona.U prvom slučaju nisu uključeni npr.rezervni dijelovi,pripadajuće naoružanje,letni simulatori,obuka pilota i mehaničara, priprema domaće industrije za samostalno održavanje kroz period od nekih 30g.Onda, vjerovatno se radi o dugoročnoj otplati (leasing) aviona gdje je uključena i kamata (kao i kod automobila).Pa onda kad se uzme u relaciju i kakav offset ide u čitav deal...Cijena može skočiti i do 100% od početne cijene koja je po principu ''plati i vozi''.Ja čak imam informaciju da će pojedinačna cijena po avionu po paketu koji će uzeti Južna Afrika(nije mi poznato šta je sve uključeno) biti čak 65 mil.$ po komadu!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 11 Okt 2006
  • Poruke: 173

...trazeci vise podataka o Gripenu naisao sam na clanak u nekom finansijskom zurnalu u kojem je navedeno da je naruceno cak 54 aparata i da je cena po komadu 58 miliona dolara...pa se zapitah sta su onda od elektronike nagurali unutra... Smile

...na drugom mestu sam nasao da je u pitanju 28 aparata ful opremljenih, a pojedinacna cena je 57,6 miliona dolara...



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12581

Pa mi onda mozemo da kupimo samo makete tog JASa ako cena bude tolika. UZAS!!!

Nesto cisto sumljam da mi mozemo da prodjemo jeftinije od JAR jer ipak je to bogata zemlja.
Znate kada kupujete vise dobijate povoljniju cenu a kada se mi pojavimo sa porudzbinom od 8 aviona ima da bude veselo.

Izgleda da je najbolje kupiti ocuvan Mig-29 za nekih 8 do 10 miliona evra a posle ako budemo ulazili u NATO modernizovati ih na NATO standard.

Tako mozemo da kupimo za jedan JAS cak 5 Mig-29.

A te price o nekim buducim ratovima pa zato treba uci u NATO ajte molim vas, sve sto su mogli uzeli su nam.

offline
  • kNikS 
  • Moderator u penziji
  • Pridružio: 31 Maj 2006
  • Poruke: 4640

lalenbg ::
Tvoje licno misljenje i oko ovoga mozemo da se sporimo do sutra, jer niti si ti taj koji odredjuje dugorocne ciljeve americke spoljne politike, niti ja znam sta donosi sutra a izneo sam nekoliko primera kako su se okretali kako im odgovara (Irak, Afganistan)

To da li je ovo moje licno misljenje ili ne, nije bitno. Ono sto je bitno je da se zasniva na odrednjeoj zakonitoj tendenciji u razvitku istorijskih procesa. To je nesto sto se uci na prvoj godini pravnog fakulteta.

U ovom slucaju zakonita tendencija je da zemlja gubitnik koja se priklonila SAD nije kapitalizovala promenu u svojoj politici. Tacnije, da bi se priklonila SAD morala je odustane od nekih svojih politickih ciljeva. Sto se savrseno podudara sa onim sto SAD danas traze od nas.

Dalje, o Iraku i Afgansitanu, jos jednom - sta je Afganistan dobio podrskom SAD? Nista. Bio je topovsko meso u Hladnom ratu. Dobio je talibane, bedu i americku intervenciju. Sta je SSSR tj. Rusija dobila ulaskom SAD u Afganistan? Nista. Prisustvo SAD blizu granica.

Irak tj Bliski Istok - sta su Iran i Irak dobili podrskom SAD? Jel neko od njih ostvario svoje spoljnopoilticke ciljeve? Nije. Irak nije dobio Kuvajt, izgubio je dva rata, dobio je bedu, unutar etnicka trvenja, ekspolataciju i politicku i vojnu zavisnost. Sta je Iran dobio? Nehotice je dobio mogucnost da utice na unutar etnicka trvenja u Iraku. Samim tim je u perspektivi dobio sukob sa SAD. Igrac SAD u regionu ostao je Izrael.

lalenbg ::
... prema tome niko sa sigurnoscu ne moze reci sta ce im biti interes na ovim prostorima kroz nekoliko godina, ali stvarno ne bih da se ponavljam, i da konstantno idemo u pravcu OT-a...

Moguce je sa solidnom sigurnoscu utvrditi osnovne smernice politike SAD u regionu. A to je (1) da hoce da zavrse svoje vojno i politicko angazovanje koje je prilikom raspada SFRJ zapocela demokratska administacija, (2) da novonastale drzave drze vojno, politicki i ekonomski zavisne, (3) da na taj nacin onemoguce ponovno rasplamsavanje krize, i (4) da krizom mogu da upravljaju u slucaju njenog potencijalnog rasplamsavanja.

To je izvesno. A verzija u kojoj ce SAD nama prepustiti da izigravamo policajca i ispravljamo krive drine se podvodi pod sto je babi milo to joj se i snilo.

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2061
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

@kNikS
Porediti Irak ili avganistan i nije neko poredjenje da bi se ocjenio uspjeh ili neuspjeh Americke politike, poredis zemlje od kojih jedna imala drustvene odnose iz doba...ma ne moogu ni porediti odnose u avganistanu, posebno poslije ruske okupacije za vrijeme vladavine talibana, ili Irak gdje si imao jedan totalitaran rezim...kako objasnjavas njemacku, Japan, itd i niz drzava koje su izgubile prave nacionalne(citaj imperijalne ciljeve) srusene do temelja, i opet postale jedne od najvecih americkih saveznika...i nisu koristene kao sredstvo podpucavanja unutar njemacke nacije, ako probas spomenuti berlinski zid pokusaj se sjetiti ko ga je podigao...
Iran je bio prosperitetna zamlja dok je bila u dobrim odnosima sa amerima, islamska revolucija nije bila bazirana na ekonomiji sto je narodu bilo lose nego iz drugih ciljeva sam naziv ce objasniti...
Irak nije bio americki saveznik u ratu protiv Kuwajta, ali znam da Kuwajt ima dosta ekonomske dobrobiti iz americkog rata protiv iraka, kao njen najveci saveznik.
emirati uzivaju u blagostanju (licno preporucujem da provedete makar jedan vikend Smile) jedan od razloga je i taj sto je americki saveznik, znaci kapital zasticen.
i da ne nabrajam vise sa korejom, ili tajvanom...

za drugi dio posta se slazem da je uvjetno moguce da se desi, ali i razumljivo, da je srbija na mjestu SAD predpostavljam da bi makar isto radila to sto si pobrojao...
Ne, SAD za sada sigurno nece dati Srbiji tu moc da izigrava bilo kakvog policajca, ali siguran sam da ipak zeli srbiju drzati kao "uvjetnog" saveznika, a to ima neku cijenu...kao ce to platiti ostaje da se vidi, pa mozda davanjem vojne opreme, i ja se slazem da ima para lako bi bilo naci najpogodiji avion i kolicinu koja je potrebna...ali nema.

offline
  • Pridružio: 04 Mar 2006
  • Poruke: 30

Ako nemate nista protiv, hteo bih i ja da izjavim nesto za dnevnik Cool

Citat:Porediti Irak ili avganistan i nije neko poredjenje da bi se ocjenio uspjeh ili neuspjeh Americke politike, poredis zemlje od kojih jedna imala drustvene odnose iz doba...ma ne moogu ni porediti odnose u avganistanu, posebno poslije ruske okupacije za vrijeme vladavine talibana, ili Irak gdje si imao jedan totalitaran rezim...kako objasnjavas njemacku, Japan, itd i niz drzava koje su izgubile prave nacionalne(citaj imperijalne ciljeve) srusene do temelja, i opet postale jedne od najvecih americkih saveznika...i nisu koristene kao sredstvo podpucavanja unutar njemacke nacije, ako probas spomenuti berlinski zid pokusaj se sjetiti ko ga je podigao...

Nemacka i Japan su bile velike sile svetskog ranga jos i pre II SV Rata. Americi su bila poterbna 2 jaka uporista (u Evropi i Aziji) protiv SSSR-a i ulozeno je u njihovu izgradnju ogroman kapital....Srbija (ili bilo koja druga bivsa YU republika) nece nikad imati taj status ili vaznost za SAD.

Taliban je stvoren pomocu Pakistanske tajne sluzbe sa Americkim blagoslovom. Plan je bio da se uvede "novi igrac" u Afganistanski civilni rat koji ce ujediniti zemlju i uvesti kakav takav red....t.j. stvoriti uslove za planirani nafto-gasovod....to sto se taj "novi igrac" oteo kontroli je druga prica.

Nazvati Irak nekakvom zaostalom rupom je za mene nesvhatljivo. Irak je u 70-tih godina bio jedna od zemalja sa velikom perspektivom, sa impresivnom infrastrukturom, obrazovanom srednjom klasom, odlicnog zdravstvenog sistema..... Posle Iranske revolucije (1979) postao je i neformalni vojni saveznik SAD-u.

Sve je to otislo dodjavola jer je Sadam postao pre-ambiciozan i pretnja za Izrael....ostalo su price za malu decu i evro-centricno izdrkavanje.


Citat:Iran je bio prosperitetna zamlja dok je bila u dobrim odnosima sa amerima, islamska revolucija nije bila bazirana na ekonomiji sto je narodu bilo lose nego iz drugih ciljeva sam naziv ce objasniti...

Iranski Sah je bio ako ne veci onda slican diktator kao i Sadam (krajljevska tajna policija je bila poznata po okrutnosti) koji je trosio ogromne svote novca na zapadno naoruzanje a ne na razvoj drzave. Ali sve je bilo u redu dok su zapadne kompanije mogle slobodno da crpe Iransku naftu.

Velika podrska naroda koji je Homeini imao za vreme revolucije objasnjavas cime?....narod sigurno ne bi rusio vladu sa takvim zarom da je sve bilo u redu.


Citat:Irak nije bio americki saveznik u ratu protiv Kuwajta, ali znam da Kuwajt ima dosta ekonomske dobrobiti iz americkog rata protiv iraka, kao njen najveci saveznik.
emirati uzivaju u blagostanju (licno preporucujem da provedete makar jedan vikend Smile) jedan od razloga je i taj sto je americki saveznik, znaci kapital zasticen.
i da ne nabrajam vise sa korejom, ili tajvanom...


Kuvajt i tzv. Emirati su vestacke tvorevine koje ce nestati prvom zgodnom prilikom. Oni uopste ne bi ni postojali da nije Americke zastite (ili Engleske pre njih).


Citat:za drugi dio posta se slazem da je uvjetno moguce da se desi, ali i razumljivo, da je srbija na mjestu SAD predpostavljam da bi makar isto radila to sto si pobrojao...
Ne, SAD za sada sigurno nece dati Srbiji tu moc da izigrava bilo kakvog policajca, ali siguran sam da ipak zeli srbiju drzati kao "uvjetnog" saveznika, a to ima neku cijenu...kao ce to platiti ostaje da se vidi, pa mozda davanjem vojne opreme, i ja se slazem da ima para lako bi bilo naci najpogodiji avion i kolicinu koja je potrebna...ali nema.


Mozda gresim, ali mislim da u Srbiji jos uvek ima dosta negativnog misljenja prema Americi tako da njihova dugo rocna dominacija nije zagarantovana....nije tako tesko zamisliti izglasavanje anti americke vlade.

Sto se buducih aviona tice, to i nije toliko vazno posto ce da ih bude samo simbolicnom broju.

offline
  • Pridružio: 27 Nov 2006
  • Poruke: 149

@ Kniks:

To sta se uci na prvoj godini pravnog fakulteta nema toliku tezinu koliko nesto sto se uci na geopolitici ili geoekonomiji, ali stvarno ne bih smarao ovde prisutne ljude time - slazem se sa tvojim stavkama od 1) do 4) sta su americki interesi i kratkorocni planovi, ali stvarno ne vidim zasto ne bismo iskoristili sve od tih tacaka u svoju korist (narocito broj 4)). Smatram da mozemo da to iskoristimo, a to sto ti smatras da necemo NIKAD moci, e to je tvoje licno misljenje. Sve ostalo sto si naveo kada je prostor Balkana u pitanju je potpuno tacno i slazem se sa tobom. Razilazimo se samo u pogledu pravaca razvoja te situacije, jer smatram da svaka situacija moze da se iskoristi kao potencijal za nesto sto nama odgovara - treba samo biti jedinstven po tom pitanju i delovati pravovremeno.

Mogu da navodim mnogo primera iz svakodnevnog politickog zivota zemalja slicnih nama, ali to mozemo da pricamo na pp, jer je tema ovog posta ipak novi avion za nasu vojsku, i to pitanje ima znacajne veze s politikom, ali nismo na politickom, nego na vojno-tehnoloskom forumu. Vidim da si veoma upucen u politiku i da je tvoj pogled na temu baziran na politickom aspektu, ali to nije sve sto moramo razmotriti prilikom nabavke novog aviona

Samo kratak reply na Afganistan, i sta je dobio americkom pomoci - dobio je to sto je izbacio Ruse iz svoje zemlje, plativsi prilikom veliku cenu, ali su zahvaljujuci sto pomoci Amera, sto zahvaljujuci neorganizovanosti i nagrizenosti sovjetske imperije, uspeli da se odbrane i naprave od Afganistana "ruski Vijetnam"... Ostalo mozemo na pp, ako zelis...

@Mean machine:

Slazem se da je MiG-29 jeftiniji ,ali moram da podsetim da kupovina polovnih "dvadesetdevetki" resava pitanje najvise do 2015. godine , kada tim avionima isticu resursi, i to je bila jedna od boljki tih starijih generacija ovog aviona, jer su mu resursi jako brzo isticali, servisni interval bio veoma kratak, itd... (Mixelotti je u ovo upucen) To je ispravljeno vec sa verzijom SMT, i svim novijim od toga. Tako da uvidjas da nama glavni problem nastupa posle tog perioda, kada ipak moramo da kupimo nove avione, a oni su kao sto smo vec videli jako skupi, tako da obrni - okreni, ako hocemo lovacku avijaciju, moramo da istresemo debele pare (500-700 miliona evra)

Zeleo bih malo da obradim i americke predstavnike u ovom takmicenju, jer sam za njih ostao duzan TT podatke. Dakle da saznamo nesto malo vise o F-16, F-18 i F-35

Boeing - Mc Donnell Douglas F-16:

TT podaci:

mycity.rs/must-login.png

Specifications (F-16C Block 30)
General characteristics
Crew: 1
Length: 49 ft 5 in (14.8 m)
Wingspan: 32 ft 8 in (9.8 m)
Height: 16 ft (4.8 m)
Wing area: 300 ft² (27.87 m²)
Airfoil: NACA 64A204 root and tip
Empty weight: 18,238 lb (8,272 kg)
Loaded weight: 26,463 lb (12,003 kg)
Max takeoff weight: 42,300 lb (16,875 kg)
Powerplant: 1× Pratt & Whitney F100-PW-220 afterburning turbofan
Dry thrust: 280pk (64.9 kN)
Thrust with afterburner: 23,770 lbf (105.7 kN)
Alternate powerplant: 1× General Electric F110-GE-100 afterburning turbofan
Dry thrust: 17,155 lbf (76.3 kN)
Thrust with afterburner: 28,985 lbf (128.9 kN)
Performance
Maximum speed: >Mach 2 (1,320 mph, 2,124 km/h) at altitude
Combat radius: 340 mi (295 nm, 550 km) on a hi-lo-hi mission with six 1,000 lb (450 kg) bombs
Ferry range: >3,200 mi (2,800 nm, 4,800 km)
Service ceiling: >55,000 ft (15,000 m)
Rate of climb: 300 ft/min (260 m/s)
Wing loading: 88.2 lb/ft² (431 kg/m²)
Thrust/weight: F100 .898; F110 1.095
Armament
Guns: 1× 20 mm (0.787 in) M61 Vulcan gatling gun, 511 rounds
Rockets: 2¾ in (70 mm) CRV7
Missiles:

Air-to-air missiles:
6× AIM-9 Sidewinder or
6× AIM-120 AMRAAM or
6× Python-4
Air-to-ground missiles:
6× AGM-65 Maverick or
4× AGM-88 HARM
Anti-ship missiles: 4× AGM-119 Penguin
Bombs:

2× CBU-87 cluster
2× CBU-89 gator mine
2× CBU-97
4× GBU-10 Paveway
6× GBU-12 Paveway II
6× Paveway-series laser-guided bombs
4× JDAM
4× Mk 80 series
B61 nuclear bomb


Slike:

mycity.rs/must-login.png

mycity.rs/must-login.png

mycity.rs/must-login.png



Boeing - Mc Donnell Douglas F-18:

TT:

mycity.rs/must-login.png

Specifications (F/A-18E Block II)
General characteristics
Crew: 1
Length: 60 ft 1¼ in (18.31 m)
Wingspan: 44 ft 8½ in (13.62 m)
Height: 16 ft (4.88 m)
Wing area: 500 ft² (46 m²)
Empty weight: 30,564 lb (13,864 kg
Basic weight: 31,500 lb (14,288 kg)
Fighter configuration: 47,000 lb (21,320 kg)
Internal fuel capacity: 14,000 lb (6,350 kg)
External fuel capacity: 5× 480 gal tanks, totaling 16,380 lb (7,430 kg)
Max takeoff weight: 66,000 lb (29,900 kg)
Powerplant: 2× General Electric F414-GE-400 turbofans
Dry thrust: 14,000 lbf (62 kN) each
Thrust with afterburner: 22,000 lbf (98 kN) each
Performance
Maximum speed: >Mach 1.8 (1,188 mph, 1,911 km/h) at high altitude
Range: 681 mi (592 nm, 1,095 km) on hi-hi-hi interdiction mission with 4× 1,000 lb (450 kg) bombs, 2× AIM-9 Sidewinder missiles, and 2× drop tanks
Combat radius: 150 nm (173 mi, 278 km) 135 min maritime air superiority mission with 6 AAMs and 3 drop tanks
Service ceiling: >50,000 ft (15,000 m)
Wing loading: 92.8 lb/ft² (453 kg/m²)
Armament
Guns: 1× 20 mm (0.787 in) M61A1/A2 Vulcan cannon
Hardpoints: 11 with a capacity of 17,750 lb (8,050 kg),with provisions to carry combinations of:
Rockets: LAU-series multiple launchers for 70 mm (2.76 in) Hydra 70 air-to-surface unguided rockets
Missiles:

2× AIM-9 Sidewinder on wingtips
AIM-120 AMRAAM
AGM-84 Harpoon
AGM-88 HARM
AGM-84E SLAM
SLAM-ER
AGM-65 Maverick missiles
Bombs:

AGM-154 Joint Standoff Weapon
Joint Direct Attack Munition
B57 or B61 freefall nuclear bombs
Paveway LGBs
Mk 80 series general-purpose bombs
Mk-20 Rockeye II and CBU-series cluster bombs
Avionics
Raytheon APG-79 AESA


Fotke:

mycity.rs/must-login.png

mycity.rs/must-login.png


(multinacionalni projekat) F-35:

TT:

mycity.rs/must-login.png

mycity.rs/must-login.png

Specifications (F-35 Lightning II)
Some information is estimated.

General characteristics
Crew: 1
Length: 50 ft 6 in (15.37 m)
Wingspan: 35 ft 0 in (10.65 m)
Height: 17 ft 4 in (5.28 m)
Wing area: 459.6 ft² (42.7 m²)
Empty weight: 26,000 lb (12,000 kg)
Loaded weight: 44,400 lb (20,100 kg)
Max takeoff weight: 60,000 lb (27,200 kg)
Powerplant: 1× Pratt & Whitney F135 afterburning turbofan
Dry thrust: 28,000 lbf (128 kN)[31])
Thrust with afterburner: 43,000 lbf (191 kN w/AB)
Secondary (High Performance), in development: 1× General Electric/Rolls-Royce F136 afterburning turbofan, >178 kN (40,000 lbf)
Lift fan (STOVL): 1× Rolls-Royce Lift System in conjunction with either F135 or F136 power plant, 18,000 lbf (80 kN)
Performance
Maximum speed: >Mach 1.6 (1,200 mph, 1,930 km/h)
Range: ≈1,200 nm (1,400 mi, 2,200 km) on internal fuel
Rate of climb: classified (not publicly available)
Wing loading: 91.4 lb/ft² (446 kg/m²)
Thrust/weight:

With full fuel: 0.968
With 50% fuel: 1.22[31]

F-35A and F-35C ArmamentArmament
1 × GAU-12/U 25 mm cannon — slated to be mounted internally with 180 rounds in the F-35A and fitted as an external pod with 220 rounds in the F-35B and F-35C.
Internally (current planned weapons for integration) — up to four AIM-120 AMRAAM, AIM-9X Sidewinder or AIM-132 ASRAAM internally or two air-to-air and two air-to-ground weapons (up to two 2,000 lb weapons in A and C models; two 1000 lb weapons in the B model) in the bomb bays. These could be AMRAAM, the Joint Direct Attack Munition (JDAM) — up to 2,000 lb (910 kg), the Joint Standoff Weapon (JSOW), Small Diameter Bombs (SDB) — a maximum of 4 in each bay, the Brimstone anti-armor missiles, Cluster Munitions (WCMD) and High Speed Anti-Radiation Missiles (HARM). The MBDA Meteor air-to-air missile is currently being adapted to fit internally in the missile spots and may be integrated into the F-35.
At the expense of being more detectable by radar, many more missiles, bombs and fuel tanks can be attached on four wing pylons and two wingtip positions.[citation needed] The two wingtip pylons can only carry short-range air-to-air missiles (AIM-9's), while the Storm Shadow and Joint Air to Surface Stand-off Missile (JASSM) cruise missiles can be carried in addition to the stores already integrated. An air-to-air load of 12 AIM-120s and 2 AIM-9s is conceivable using internal and external weapons stations (as well as a configuration of six two thousand pound bombs, 2 AIM-120s, and 2 AIMs), but highly unlikely in any operational scenario.

Avion:

mycity.rs/must-login.png

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12581

Ma super pola milijarde samo za avijaciju ODAKLE BRE!!!

Bolje mi da kupimo jos par mig-29 sredimo ih i cekamo tu 2015 pa tada cemo videti sta i kako. Sada je extra glupo uopste uletati u bilo kakav arazman jer nemamo hleba da jedemo a pogotovo sto ne znamo kako ce stajati stvari sa NATO-om. Sta ako Amerima odgovara da budemo izvan NATO-a pa da imaju vrelu tacku u Evropi?

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11155
  • Gde živiš: Banja Luka

@mean_machine.......

Interesantno razmisljanje, mada mislim da NATO zeli stabilnu situaciju iza svojih ledja na daljem prodoru prema istoku.

offline
  • Pridružio: 11 Okt 2006
  • Poruke: 173

...huh, ljudi, jurcajuci podatke o nasoj avijaciji naleteo sam na interesantan link...
acig.org/artman/publish/article_380.shtml
...one nesretne 29-tke su kupljene polovne! Zaista novi detalj! Inace i tada se pricalo o varijantama: Miraz 2000 ili F-16...
...mada je OT, pominju se tipovi aviona i piloti koji su bili sa nasima u dogfightu...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 877 korisnika na forumu :: 12 registrovanih, 4 sakrivenih i 861 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Boris90, BraneS, darkojbn, DPera, Frunze, kikisp, kljift, Leonov, Miškić, sabros, vladetije, VojvodaMisic