offline
- Pridružio: 07 Dec 2011
- Poruke: 736
|
Ovo će malo zvučati kao prodika, al zanemarite očite dijelove. Onima kojima se ne da tražiti što koje slovo kod kojih varijanti kineskih aviona znači - evo sažetog opisa raznih varijanti koje su u službi kod kineza.
j7II (j7b) i j7IIa - stari avioni j7 bazirani na mig21f, proizvedeni krajem 70ih i u prvoj polovici u 80ih. Vrlo zastarjela oprema, od navigacije, komunikacije, oružja, ne može operirati noću i po lošim vremenskim uvjetima.
j7c- j7 baziran na mig21mf modelu. nešto novija oprema, može operirati u svim vremenskim uvjetima, no letne karakteristike su mu u kineskoj verziji malo narušene. Naoružanje i dalje staro.
j7d - dorada j7c modela, s nešto boljom avionikom, motorom, kokpitom, naoruažanje i dalje staro.
j7h - nastavak j7II modela, no relativno moderniziran. Prvi model koji rabi i relativno moderne pl-8 rakete.
j7e - temeljita prerada j7II modela - promijenjena interna konstrukcija, nova krila, kabina, mnogi podsustavi promijenjeni. Avionika i naoružanje također relativno moderni.
j7g - dorada j7e modela s još nešto novijom avionikom, novim pokrovom kabine. Proizvodnja borbenih j7 za kineze prestaje oko 2008/2009.
***
j8e - baziran još na osnovnom modelu j8 s čeonim usisnicima i majušnim radarom. posve zastario. proizveden u 80ima.
j8b - temeljita prerada prijašnjeg modela s bočnim usisnicima i poštenim prostorom za radar. Drukčiji radar, nešto bolja avionika i popratna oprema. proizvoeden krajem 80ih i početkom 90ih.
j8d - navodno isti kao j8b, samo što ima opremu za tankanje gorivom u zraku. Proizveden u 90ima.
j8h - opsežna dorada j8d modela - novi radar, novi motori. Prvi kineski avion koji ima BVR sposobnosti zračne borbe te koristi relativno pristojne pl-11 rakete. Proizveden krajem 90ih i prvom polovicom 2000ih. Neki od starih j8d modela modernizirani na ovaj stupanj.
j8f - poboljšana verzija j8h, ima sitne aerodinamičke dorade, relativno moderan kokpit, novu avioniku te koristi i pl-12 rakete. proizveden tijekom 2000ih, čini se da je proizvodnja do danas prestala.
Spomenut ću još i j8r odnosno j8fr - izvidiničke verzije, koje posebno u ovoj zadnjoj verziji nude relativno potentan taktički izvidnički avion za kratkodometne misije. Svojom brzinom, plafonom leta (i vrlo dobrim odnosnom mase i potiska) te modernom i integriranom izvidničkom opremom ovo predstavlja boljeg izvidnika od raznih taktičkih prerada za izvidnike na zapadu. Tu je još i j8g, koji se rijetko viđa i pitanje je koliko ih malo ima, koji je prerađen za SEAD misije te nosi yj91 rakete, kineske verzije kh31p.
***
Su27sk - 20+ godina stara tehnologija, no ipak i danas avion u gornjoj polovici flote po sposobnosti zračne borbe. Neki primjerci viđeni su i s r77 raketama, što bi reklo da je bar neki dio flote moderniziran s novim sustavom upravljanja paljbe.
j11- isto kao i su27, samo sklopljeno u kini. gdjegod se mogu naći daljnje podjele na npr recimo j11a koja navodno označava da ta verzija sadrži veći postotak kineskih podsustava. U suštini, ako nije moderniziran, i dalje relativno star avion, no barem ima bvr mogućnosti. Sklopljeni početkom 2000ih
j11b - temeljita prerada j11/a modela. Od unutarnje konstrukcije i materijala do podsustava koji su svi kineski (osim prve regimente koja je još imala ruske motore) te koriste i kinesko naoružanje. Nikad viđen opremljen za jurišne misije te vjerojatno nije ni predviđen za iste. Proizvedeni u drugoj polovici 2000ih, proizvode se i danas.
j11bs - dvosjedna inačica j11b. nije bazirana na su30 i najvjerojatnije nema jurišnih mogućnosti nego prvenstveno služi za napredni trening budućih pilota j11.
j15 - spoj dizajna mornaričkog su33 (ili nekih prijašnjih inačica istog) i tehnologije j11b. Moguće i dodatne dorade, no to je još nemoguće znati. Trenutno u fazi ispitivanja, nije u službi.
***
JH7 - teški jurišnik, po mnogočemu i prvi posve domaći borbeni avion u kineskim snagama. Proizveden krajem 80ih, no pravu službu radi raznih problema tijekom korištenja prvih primjeraka ulazi tek krajem 90ih. Koristi britanske motore. (kasnije su ovi avioni modernizirani avionikom da dođu na sličan stupanj kao i jh7a)
jh7a - dorada prijašnjeg modela s novim kokpitom, radarom, avionikom, sitnijim konstrukcijskim izmjenama, koristi licencno proizvedene verzije britanskih motora. Moguće da postoje dvije različite podverzije - za KRZ i za mornaričku avijaciju, gdje jedni imaju jedan set oružja integriran - npr vođene bombe i slično, a drugi protubrodske rakete. No isto tako je moguće i da sustav upravljanja paljbom podržava sve. Neki primjerci viđeni i s opsežnom i raznolikom podvjesnom opremom za elektroničko ometanje - moguće je da dio flote služi i kao kineska verzija američkih prowlera/growlera ili da je flota modularna i da svi mogu koristiti takvu opremu (kao npr australski Superhorneti)
***
q5d - sam q5 baziran je još migu19, no dakako s povećim izmjenama dizajna za jurišne misije. D verzija datira iz ranih 90ih. Ima relativno pristojnu navigacijsku i komunikacijsku opremu te može djelovati u svim vremenskim uvjetima, no zapravo je zastario avion, bez radara, bez mogućnosti korištenja vođenih bombi i projektila. Dolet i nosivosti prilično mala.
q5e/f - modernizirane verzije s nešto novijom avionikom i mogućnošću koirštenja laserski vođenih bombi, kao i podvjesnika za traženje ciljeva i označavanje ciljeva laserom, s početka 200ih.
q5L - modernizirini modeli q5d dovedeni na standard e/f modela. Imaju i nešto povećan dolet radi većih spremnika goriva. Modernizacija provedena tijekom zadnjih 5-10 godina, no vjeruje se da se q5 više u nijednoj inačici ne proizvodi. Valja spomenuti i q5j - dvosjednu inačicu za trening, jednu od zadnjih varijanti q5.
***
H6D - sam H6 potječe od tu16, a verzija D mornarička je varijanta aviona, proizvedena tijekom 80ih, opremljena relativno velikim radarom i avionikom potrebnom za korištenje dvaju velikih no zastarjelih yj-61 protubrodskih raketa.
H6H - varijacija na D model, rađena za ratno zrakoplovstvo. Umjesto protubrodskih raketa, rabi po dvije krstareće rakete za napad na zemaljske ciljeve. Ima određenih poboljšanja u odnosnu na D model jer se rabi od kasnih 90ih, no u suštini je to i dalje zastarjela oprema i zastarjele rakete.
H6G - nova varijanta s poboljšanjima u konstrukciji, materijalu, avionici. koristi se u mornaričkoj avijaciji i nosi po 4 yj82/83 rakete. U uporabi od sredine 2000ih.
H6M - varijanta G modela za ratno zrakoplovstvo. Nosi po četiri krstareća projektila za napad na ciljeve na tlu. Viđena i s podvjesnicima za elektronsko ometanje.
h6k - temeljita prerada h6 aviona - s promjenama u konstrukciji, posve novom kabinom, avionikom, radarima i novim motorima. Viđena u ratnom zrakoplovstvu gdje ispod krila nosi po 6 novih krstarećih raketa cj-10. u uporabi tek odnedavno te se zasad rabi u vrlo malim brojevima.
|