offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25713
|
http://www.vreme.co.rs/cms/view.php?id=1056463
Istorija varanja
Prva poznata maketa u istoriji ratova verovatno je Trojanski konj, a prva značajna pojava lažnih objekata je bila u rusko-japanskom ratu 1904–1905. godine, zbog razvoja artiljerije i automatskog oružja. Upotrebom aviona za izviđanje u Prvom svetskom ratu povećava se i razvoj lažnih objekata, grade se lažni bunkeri, osmatračnice, položaji, oruđa, skladišta, vozila, vojni logori.
U Drugom svetskom ratu, lažni objekti se koriste u mnogim velikim bitkama. Sovjetska vojska je u Kurskoj bici koristila lažne artiljerijske jedinice, Britanci su kod Tobruka, u današnjoj Libiji, 1941. godine imali lažne tenkove i avione, a kod El-Alamejna 1942. godine lažne artiljerijske položaje, logore, skladišta municije, železničke stanice, aerodrome, čak i lažni naftovod. Pred desant u Normandiji u Britaniji su građena lažna pristaništa, a sam desant je počeo spuštanjem hiljada lutaka – maketa padobranaca, koji su imali puške koje same opaljuju da bi se što bolje prikrilo stvarno mesto napada.
U korejskom ratu prave se lažni tenkovi, artiljerijska oruđa, mostovi, kao i tokom Vijetnamskog rata kada Vijetnamci u borbi protiv Amerikanaca prave lažne mostove od bambusa i trave. Kasnije se prave lažni putevi, na primer prolaskom valjaka, lažni aerodromi rađeni bojenjem ili posipanjem površina peskom ili cementom za piste, sa maketama aviona, zgrada. Često se koriste i lažni raketni položaji, baze snabdevanja, poletno-sletne staze, maskirne mreže...
Pre dve godine je objavljena vest da je rusko ministarstvo odbrane naručilo kopije "na naduvavanje" raketnih lansera "S-300", tenkova "T-80", aviona "MiG-29", radara i drugih vrsta oružja iz svog arsenala. Viktor Talanov, direktor marketinga firme Rusbal, koja makete proizvodi, izjavio je da su različiti delovi opreme prekriveni tankim slojem metala i da je u njih instalirano grejanje, pa su kopije potpuna imitacija u svakom pogledu, vizualno, toplotno i na radaru. Potrebno je svega četiri minuta da se naduva replika tenka, a pet minuta za raketni lanser. Tačna cena ovih kopija nije objavljena, pominjalo se oko 2500 evra po komadu. Vojni analitičari su odluku Ministarstva dočekali sa nezadovoljstvom, poručujući da bi bilo bolje da se novac troši na kupovinu pravog naoružanja nego na kopije od gume. Talanov je u odgovoru na kritike rekao da su Sjedinjene Američke Države i Kina već uložile znatne svote novca u kopije svojih oružanih kapaciteta.
Ima na ovoj strani još interesantnog teksta al da ga ne reklamiram..
|