offline
- VITEZFOREVER
- Super građanin
- Nikola Vukota
- Multimedija , creativity work- world of disajn
- Pridružio: 08 Sep 2010
- Poruke: 1060
- Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.
|
zixo ::Nesto bas nisam siguran da mu je tehnologija stara 30 godina. SH verovatno ima najbolji radar i deo elektronike od svih takmaca na tenderu.
Misli se mozda na dizajn.
Neverujem uopšte da je dizajn "sporna" tačka jer F-18 Super Hornet ima izuzetno moderan dizajn, tačnije aeroprofil i fenomalnu aerodinimaku. Jedini trenutno poseduje kompletno operativan AESA radar AN APG/79, najsofisticiraniju avio opremu uz primenu zadnje generacije naoružanja.
Pa F-18 HORNET je sa izuzetnim rešenjem, naglašenih produženih strejkova krila, koji se protežu maltene do ispred samog kokpita, radi što boljeg opstrujavanja, uzgona, agilnosti-manevabilnosti bio primarni aerodinamički uzor sa dva vertikalca (izuzetno stabilna avio platforma) u svim režimima leta koliko god to neko negirao kako za MIG-29 tako i za Suhoje (dvorepaše sa produženim strejkovima-korenom krila, stopljenim uz trup) sem Mig-25 do kasnije 31 gde strejkovi nisu primarni već moćna pogonska grupa. Uopšte se ne stavljam ni na jednu stranu ( ni USA niti sam neki tzv. apriori rusofil) već iznosim apsolutnu istinu u pogledu aerodinamike.
- Normalno da je da primenjena avio tehnologija neumitno napreduje. Softverski i pojedinim rešenjima ( novi uvodnici vazduha, još naglašeniji strejkovi, potmuno novi procesori, opto-ir-reco podvesnici, inplementacija senzora , elektronska pasivna zaštita aviona, nova ergonomija kokpita sa novim glaskokpitom, već postojeća odlična preglednost iz kapljastog-buble kokpita, dalji razvoj FBW, FADEC ... itd...) gledajući F-18 od pre 20. godina (uz sadašnji odlični aerodizajn-zmaj aviona koji je još i poboljšan) i još unapređenom modularnom, lakšom pogonskom grupom a većeg potiska ... je kada se poredi sa današnjim F-18 Super Hornetom maltene nebo i zemlja. Brzine preko 2. maha Super Hornetu uopštu nisu imperativ. Avion je izuzetno agilan-manevarbilan. Odavno je imperativ modernih multirola, naravno uz pouzdanu, jaku pogonsku grupu, sem manevavarbilnosti, pod 1. - vrhunska elektronika, što moćniji radar, što preciznije i modernije naoružanje ( stand-off - dejstvo sa bezbedne distance), fire and forget, princip prvi videti i dejstvovati.
- Epiteti koji se daju F-18 Super Hornetu sa "super slowly" u modernom ratovanju i inženjeringu nepiju vodu !
- Uopšte nevelićam Super Hornet kao neko "grandiozno" avio dostignuće, već realno branim njegovu odličnu aerodinamiku koja je kao što sam već rekao bila uzor-standard za sledbenike sa istoka što u sferi aerodizajna i proverenih aerodinimačkih principa u aero tunelima i laboratorijama, što je danas normarlno i nespada pd termin "kopiranja ili grublji - krađe). Dokazani principi aerodinamike neprihvataju termin porekla zapad-istok.
- Moguće da je F-18 Super Hornet imao i ima, kao uostalom i mnogi savremeni multirol avioni problema sa avio-sofverskim delom, ali sam mišljenja da je primarna odluka u nabavci novih 126. multirola za Indiju i ogromnoj svoti novca u igi prevashodno politička odluka.
- Trenutno najbolji multirol avioni koje Evropa nudi su Dassault Rafal 4++ generacije koji tokom 2012 dobija serijski AESA - RBE-2 radar i aviodizajnom i primenjeom elektronikom je na samoj granici Stealth, ... kao i Eurofighter koji je preležao startne boljke odavno i jedini ima mogućnost supercruisa. U tu grupu sigurno spada i JAS-39 Gripen, izuzezan avion ali sa mnoštvo USA opreme, od pogonske grupe, naoružanja, NG vezije koja je tek demo platforma, mnoštvo kooperanata.
- Biranjem Rafala ili Tajfuna, Indija se kroz transfer tehnologija odlučuje na stabilan izvor-Evropu. Jaka je ekonomska, naročito politička veza Indija-Rusija - ( Indiji ruska moderna avionika kao i francuska nije strana a da ne pominjemo zajednički razvoj aviona 5. generacije HAL-Rusija).
- Odlukom za Super Hornet, indirektno bi se ekonomski-politički okrenula leđa Rusiji kao glavnom, strateškom partneru.
- Mislim da je tu ključ odgovora da se "kolač prelomi" ili na Rafal ili Eurofighter. Po mom mišljenju Dassault Rafale F3 a naroćito od 2012 još usavršeniji F4 je u prednosti jer mnogim primenjenim-dokazanim rešenima - SPECTRA, OFS ... je u prednosti nad Tajfunom koji tek sada primenjuje ono što je Rafal odavno prevazišao ( prevashodno mislim na sistem samozaštie aviona SPECTRA, OFS ... i neumorni inžejering THALES grupe koja iznova nalazi nova primenjenja rešenja). U domenu nošenja svestranog naoružanja i nosivosti Rafal i Tajfun su maltene egal. Mogu se vršiti razna slična poređenja. Npr. Rafal nosi moćnu krstareću raketu SKALP a Tajfun opet TAURUS. Meteor raketa v-v ( sa ramjet motorom naći će primenu na oba aviona. Verovatno će izuzetna Matra-Mica naći primenu samo na Rafalu, što nemora aprori da znači. Sa druge strane IRIS-t je sličnih perfomansi mada slabija (neposuduje tako sigurnu spregu radar-raketa) a i data-link je na Rafalu napredniji i dokazan.
- Pitanje je dali će Eurofighter za relativno kratko vreme da proizvede navy verziju, nuđenu na aero Indiji 2011 sa vektorisanim motorom.
- Sa druge strane, velika je prednost Eurokonzorcijuma, što proizvodna linija (assembly line) radi punom parom i što EU-tim ima moćan marketing.
- Koji tim ( Dassault ili Eukonzircijum) ima jači prevashodno politički pa marketinški uticaj odneće pobedu.
- Ono što je žalosno kad je u pitanju i Dassault Rafale i Eurofighter je što oba aviona trenutno demonstrijaju svoju "moć" nad Libijom. Lako je šepuriri se nad nedoraslim PVO Libije i potpuno tehnički inferiornim. Thales je brže bolje ubrzao razvoj nove generacije pametnih laserskih-temarlnih-ir navođenih bombi i dejstva sa distance od 18. Km i već iste pominje kao paket u eventualnoj budućoj ponudi. Jadno je kad rat i borbena dejstva služe u marketinške svrhe, sve u imperativu izvoza i obrta ogromnog novca.
- Aktuealan link Asiandefense i Rafalu i Eurofighteru kao jedinim kandidatima za indijsih novih 126 multirola :
- Tema je MMRCA - indijski tender za nivi multirol, a kako su Rafal i Tajfun jedini u igri prirodno je da sam gro izlaganja posvetio ovim aparatima. Pominjanje bilo kojih drugih multirola u indijskom tenderu ( šta, kako i šta bi bilo kad bi bilo ... sem gornja 2. direktna realna konkurenta nema svrhu) .
http://iphone3gsapps.net/blogs/Mikoyan-MiG-29.html
- Indija defence NEWS sa više korisnih aktuelnih linkova !
Dogfight over MMRCA - Videti DTN news - dogfight ( Indindian defence tehnolgy news).
- Ono što je izbacilo MIG-35 i pomenutih 14. stavki je pre svega krajnje neodgovoran i neagresivan marketinški pristup biroa MIG kao i zašitničkog stava na koji se odnosi država Rusija ka Suhoju i maltene svesno dopušta da biro sa tako bogatom tradicijom stavi katanac u bravu ili radi samo nadogradnju-modernizaciju na starim zmajevima, što nikako nije domen moderne avio tehnologije. A od stare slave se ne živi.
Rusija i tako namerava da krem flote MIG-29 SMT/ K još jedno vreme zadrži da bi kasnije Suhoji uzoli apsolutnu domunicaju (što već i jesu).
- Dok se država ka birou Mig ponaša kao maćeha a ka Suhoju majka ( plastično rečeno) biro Mig nema nažalost ozbiljnu budućnost.
|