MMRCA za IAF

47

MMRCA za IAF

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31296

Neki tamo njihov politicar kao ima info da se ispod zita favorizuje Rafal i da je pala neka kinta...

Indian Politician Says Sonia Gandhi Has Rigged M-MRCA Deal for Rafale

Citat:Swamy writes: "My sources indicate that the pre-determined decision to favour the French aircraft [Dassault's Rafale] was the outcome of several conversations between the wife of French President Ms. Carla Bruni and the Chairperson of the National Advisory Council Ms. Sonia Gandhi, and surprisingly also with two foreign nationals who are the sisters of Ms. Sonia Gandhi."

Citat:The operative part of his letter goes: "Based on some credible information given to me on the conversation between Ms. Carla Bruni and Ms Sonia Gandhi’s sisters, there has been an agreement of the French to pay a hefty bribe for favouring the purchase of French aircrafts."

Arrow http://livefist.blogspot.com/2011/05/indian-politi.....i-has.html

Inace su Francuzi dali kintu za najbolje mesto na aero Indija 2011. odnosno trazio im je neki iz organizacije, i oni su platili. Indijcima se nije svidelo sto su izneli to u javnost...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Cigi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 2880
  • Gde živiš: Novo mesto

Italian connection.... Mr. Green Mr. Green



offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 1548

Nije to ništa ispod žita(mislim možda i jeste, ali može bit i priprema od strane amera da ospu drvlje i kamenje na Indijce , kako su eto uzeli MITO, pa zato nisu odabrali NAJBOLJI avion koji jel američki)) ali ako strikno biraju na osnovu performansi, to trebao biti RAFALE.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12605

Hvale Britanci svog konja ali iznose i zanimljiv detalj o problemu koje je imao Super Hornet Mr. Green

http://www.sunday-guardian.com/news/typhoon-blew-off-us-fighter

Znamo da su neki avioni imali ozbiljnih tehnickih problema a izgleda da je jedan od njih Super Hornet.

Citat:F/A-18 lost out to its European counterparts because it was inadequate to meet India's needs. It did not perform well at the trials, especially in Ladakh's Leh where its engines refused to start, say sources. F/A-18 was also perceived to be too heavy and so lacking in speed and manoeuvrability. It is a 30-year-old aircraft with technology dating back to the 1980s.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31296

Hi hi hi super slow Mr. Green

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23389
  • Gde živiš: Beograd

Nesto bas nisam siguran da mu je tehnologija stara 30 godina. SH verovatno ima najbolji radar i deo elektronike od svih takmaca na tenderu.

Misli se mozda na dizajn.

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

zixo ::Nesto bas nisam siguran da mu je tehnologija stara 30 godina. SH verovatno ima najbolji radar i deo elektronike od svih takmaca na tenderu.

Misli se mozda na dizajn.


Neverujem uopšte da je dizajn "sporna" tačka jer F-18 Super Hornet ima izuzetno moderan dizajn, tačnije aeroprofil i fenomalnu aerodinimaku. Jedini trenutno poseduje kompletno operativan AESA radar AN APG/79, najsofisticiraniju avio opremu uz primenu zadnje generacije naoružanja.
Pa F-18 HORNET je sa izuzetnim rešenjem, naglašenih produženih strejkova krila, koji se protežu maltene do ispred samog kokpita, radi što boljeg opstrujavanja, uzgona, agilnosti-manevabilnosti bio primarni aerodinamički uzor sa dva vertikalca (izuzetno stabilna avio platforma) u svim režimima leta koliko god to neko negirao kako za MIG-29 tako i za Suhoje (dvorepaše sa produženim strejkovima-korenom krila, stopljenim uz trup) sem Mig-25 do kasnije 31 gde strejkovi nisu primarni već moćna pogonska grupa. Uopšte se ne stavljam ni na jednu stranu ( ni USA niti sam neki tzv. apriori rusofil) već iznosim apsolutnu istinu u pogledu aerodinamike.
- Normalno da je da primenjena avio tehnologija neumitno napreduje. Softverski i pojedinim rešenjima ( novi uvodnici vazduha, još naglašeniji strejkovi, potmuno novi procesori, opto-ir-reco podvesnici, inplementacija senzora , elektronska pasivna zaštita aviona, nova ergonomija kokpita sa novim glaskokpitom, već postojeća odlična preglednost iz kapljastog-buble kokpita, dalji razvoj FBW, FADEC ... itd...) gledajući F-18 od pre 20. godina (uz sadašnji odlični aerodizajn-zmaj aviona koji je još i poboljšan) i još unapređenom modularnom, lakšom pogonskom grupom a većeg potiska ... je kada se poredi sa današnjim F-18 Super Hornetom maltene nebo i zemlja. Brzine preko 2. maha Super Hornetu uopštu nisu imperativ. Avion je izuzetno agilan-manevarbilan. Odavno je imperativ modernih multirola, naravno uz pouzdanu, jaku pogonsku grupu, sem manevavarbilnosti, pod 1. - vrhunska elektronika, što moćniji radar, što preciznije i modernije naoružanje ( stand-off - dejstvo sa bezbedne distance), fire and forget, princip prvi videti i dejstvovati.

- Epiteti koji se daju F-18 Super Hornetu sa "super slowly" u modernom ratovanju i inženjeringu nepiju vodu !

- Uopšte nevelićam Super Hornet kao neko "grandiozno" avio dostignuće, već realno branim njegovu odličnu aerodinamiku koja je kao što sam već rekao bila uzor-standard za sledbenike sa istoka što u sferi aerodizajna i proverenih aerodinimačkih principa u aero tunelima i laboratorijama, što je danas normarlno i nespada pd termin "kopiranja ili grublji - krađe). Dokazani principi aerodinamike neprihvataju termin porekla zapad-istok.

- Moguće da je F-18 Super Hornet imao i ima, kao uostalom i mnogi savremeni multirol avioni problema sa avio-sofverskim delom, ali sam mišljenja da je primarna odluka u nabavci novih 126. multirola za Indiju i ogromnoj svoti novca u igi prevashodno politička odluka.

- Trenutno najbolji multirol avioni koje Evropa nudi su Dassault Rafal 4++ generacije koji tokom 2012 dobija serijski AESA - RBE-2 radar i aviodizajnom i primenjeom elektronikom je na samoj granici Stealth, ... kao i Eurofighter koji je preležao startne boljke odavno i jedini ima mogućnost supercruisa. U tu grupu sigurno spada i JAS-39 Gripen, izuzezan avion ali sa mnoštvo USA opreme, od pogonske grupe, naoružanja, NG vezije koja je tek demo platforma, mnoštvo kooperanata.

- Biranjem Rafala ili Tajfuna, Indija se kroz transfer tehnologija odlučuje na stabilan izvor-Evropu. Jaka je ekonomska, naročito politička veza Indija-Rusija - ( Indiji ruska moderna avionika kao i francuska nije strana a da ne pominjemo zajednički razvoj aviona 5. generacije HAL-Rusija).
- Odlukom za Super Hornet, indirektno bi se ekonomski-politički okrenula leđa Rusiji kao glavnom, strateškom partneru.
- Mislim da je tu ključ odgovora da se "kolač prelomi" ili na Rafal ili Eurofighter. Po mom mišljenju Dassault Rafale F3 a naroćito od 2012 još usavršeniji F4 je u prednosti jer mnogim primenjenim-dokazanim rešenima - SPECTRA, OFS ... je u prednosti nad Tajfunom koji tek sada primenjuje ono što je Rafal odavno prevazišao ( prevashodno mislim na sistem samozaštie aviona SPECTRA, OFS ... i neumorni inžejering THALES grupe koja iznova nalazi nova primenjenja rešenja). U domenu nošenja svestranog naoružanja i nosivosti Rafal i Tajfun su maltene egal. Mogu se vršiti razna slična poređenja. Npr. Rafal nosi moćnu krstareću raketu SKALP a Tajfun opet TAURUS. Meteor raketa v-v ( sa ramjet motorom naći će primenu na oba aviona. Verovatno će izuzetna Matra-Mica naći primenu samo na Rafalu, što nemora aprori da znači. Sa druge strane IRIS-t je sličnih perfomansi mada slabija (neposuduje tako sigurnu spregu radar-raketa) a i data-link je na Rafalu napredniji i dokazan.
- Pitanje je dali će Eurofighter za relativno kratko vreme da proizvede navy verziju, nuđenu na aero Indiji 2011 sa vektorisanim motorom.
- Sa druge strane, velika je prednost Eurokonzorcijuma, što proizvodna linija (assembly line) radi punom parom i što EU-tim ima moćan marketing.
- Koji tim ( Dassault ili Eukonzircijum) ima jači prevashodno politički pa marketinški uticaj odneće pobedu.
- Ono što je žalosno kad je u pitanju i Dassault Rafale i Eurofighter je što oba aviona trenutno demonstrijaju svoju "moć" nad Libijom. Lako je šepuriri se nad nedoraslim PVO Libije i potpuno tehnički inferiornim. Thales je brže bolje ubrzao razvoj nove generacije pametnih laserskih-temarlnih-ir navođenih bombi i dejstva sa distance od 18. Km i već iste pominje kao paket u eventualnoj budućoj ponudi. Jadno je kad rat i borbena dejstva služe u marketinške svrhe, sve u imperativu izvoza i obrta ogromnog novca.

- Aktuealan link Asiandefense i Rafalu i Eurofighteru kao jedinim kandidatima za indijsih novih 126 multirola :

- Tema je MMRCA - indijski tender za nivi multirol, a kako su Rafal i Tajfun jedini u igri prirodno je da sam gro izlaganja posvetio ovim aparatima. Pominjanje bilo kojih drugih multirola u indijskom tenderu ( šta, kako i šta bi bilo kad bi bilo ... sem gornja 2. direktna realna konkurenta nema svrhu) .

Arrow http://iphone3gsapps.net/blogs/Mikoyan-MiG-29.html

- Indija defence NEWS sa više korisnih aktuelnih linkova !

Dogfight over MMRCA - Videti DTN news - dogfight ( Indindian defence tehnolgy news).

- Ono što je izbacilo MIG-35 i pomenutih 14. stavki je pre svega krajnje neodgovoran i neagresivan marketinški pristup biroa MIG kao i zašitničkog stava na koji se odnosi država Rusija ka Suhoju i maltene svesno dopušta da biro sa tako bogatom tradicijom stavi katanac u bravu ili radi samo nadogradnju-modernizaciju na starim zmajevima, što nikako nije domen moderne avio tehnologije. A od stare slave se ne živi.
Rusija i tako namerava da krem flote MIG-29 SMT/ K još jedno vreme zadrži da bi kasnije Suhoji uzoli apsolutnu domunicaju (što već i jesu).
- Dok se država ka birou Mig ponaša kao maćeha a ka Suhoju majka ( plastično rečeno) biro Mig nema nažalost ozbiljnu budućnost.


offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 1548

Prvo VITEŽE@ nem'o da se ljutiš ali tebi je manje više sve "odlično" i "fenomenalno"(mislim na aero profil horneta) Zagrljaj
No šalu na stranu, Nije MIG-a sa MMRC-a izbacio neodgovorni i neagresivni marketing, već ono drugo što si sam napisao, a to je da MIG-praktično nije ponudio Avion, već "projekat"(nešto što nije završeno, nema svoju operativnu proverenost ni u jednoj armiji itd)..a siguran sam da je takvom nastupu doprinelo saznanje Rusa da Indijci ovog puta žele Zapadnu tehnologiju, osim u slučaju da im Rusi ponude nešto što bi sve ostalo bacilo u "zapećak" što opet nije moguče iz razloga puno puta navodjenog, a to je da Rusi već jako dugo "samo" prate zapadne trendove, a nisu ti koje trendove stvaraju.

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2259

@VITEZFOREVER
F-18 kaska u pogledu aerodinamike za Rafalom i Typhoonom. To su avioni koji su 20-ak godina mladji, kada je rec o dizajnu i to je i bio jedan od vaznijih elemenata da se odaberu 2 evropska aviona.
Pored toga, F-18 ima fiksne uvodnike vazduha, pa je to jedan od razloga sto moze samo do 1,8Maha i to teskom mukom. Ubrzanje aviona je lose, pogotovo u transonicnom delu.
Poznati su problemi sa strejkovima, gde su se javljale naprsline (propust u konstrukciji).
Takodje, kod F-18E/F postoji problem sa vibracijom krila i tendencijom aviona da se svali pri srednjim napadnim uglovima. Svetla tacka ovog aviona je AESA radar.

offline
  • Pridružio: 21 Mar 2005
  • Poruke: 1190
  • Gde živiš: Niš

F-18 ne prodaje savršena aerodinamika , već "prateća oprema" u vidu odličnih motora i elektronike.

Nego, imajući u vidu da su finalisti EF2000 i Rafale, a obzirom da EF2000 guraju Englezi koji imaju ne tako blistavu istoriju u Indiji da li mislite da bi to mogao biti jedan od faktora za njegovo odbacivanje ?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 807 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 1 sakriven i 800 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: babaroga, Koridor, lcc, Milometer, mnn2, UAV operator