mean_machine ::Indija ima dva moguca fronta, ka Pakistanu i ka Kini. Ka Pakistanu bi mogli bez mnogo problema da dejstvuju iza neprijateljskih linija ali ka Kini to ne bi mogli.
Protiv Pakistana aasm je vise nego dovoljan a protiv Kine koristili bi pre svega krilate rakete malog radarskog odraza pa tek onda aasm.
Indija mora uspostaviti sopstvenu proizvodnju pametnog naoružanja. Sve što poruče sa strane, pored treninga, neće im biti dovoljno sem za neki produženi sukob nižeg inteziteta.
mareCar ::Raptor1 ::Sta fali SuperHornetima mozda nemaju letacke sposobnosti rafala , ali sto se tice bvr-a ne vjerujem da je Rafal ispred njih. Ameri su stavljali sve najbolje sto moze da stane u tim SHornetima, Rafal je izuzetan lovac, ali kad vec imaju Su30tke a sto se tice napada na zemlji mislim da se tu vec dokazao SuperHornet
Oni su kao jedan i po Rafala po masi. Rafale je lagan avion, kao F-16 Block 60, dosta laksi od Miga i Tajfuna, 1,5 puta tezi od Gripena, dok je Superhornet tezi od njih i tezak kao F-15 i blizi tezini Suhoja nego Rafala.
O tehnickim i tehnoloskim pitanjima da ne govorimo, tu ima dosta razloga zbog kojih F-18 nije prosao i dosta razloga po kojima je Rafale odlican i bas ono sta Indija trazi.
Indijsko vazduhoplovstvo je temeljnu i u raznim uslovima testiralo sve avione. Nema sumnje da je najbolji pobedio. Kod MiG-35 nije bio problem tadašnji nedovršeni AESA radar, već koliko smo čitali tromost aviona u odnosu na osnovnu verziju ili konkirenciju (Rafal/Tajfun).
@...
Indija ima vojni budžet za koji nisam siguran koliko može izdržati sve zamišljene izdatke. PAK-FA i Rafal nisu jedan drugome konkurencija, ali se očito Indija zalaže za ubrzano uvođenje Suhoja u odnosu na prvobitne planove.
Razlog zašto postoji tako jaka struja ka zapadnim proizvodima u Indiji, pored raznih lobi grupa, njihov izvoz u velikoj meri zavisi od EU i SAD. Tamo odlazi 30% izvoza uz dodatnih 10% ka UAE. Pored toga imaju veliku robnu razmenu (prvenstveno uvoz) još sa Kinom i recimo Saudijskom Arabijom.
|