Odeca i oprema pilota i vaz. teh. sastava

2

Odeca i oprema pilota i vaz. teh. sastava

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

a aj nek neko meni objasni razliku između kombinezona pilota aviona MiG-21 i plavih letačkih odijela, pa i onog na MiG-29...unaprijed zahvalan.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2061
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

Napisano: 26 Okt 2013 13:43

EOD ::a aj nek neko meni objasni razliku između kombinezona pilota aviona MiG-21 i plavih letačkih odijela, pa i onog na MiG-29...unaprijed zahvalan.

Rani Mig 21 nisu bili (odnosno kabine naravno) presuranizovani, pa je i ant G odjelo kod pilota Mig 21 bilo kao kosmonautsko vidjet ces da i kaciga kod pilota 21-ca (osim cini mise BIS modela) drugacija, odnosno cvrstom vezom se spajala sa odjelom. KAsnije posto su sve kabine u novijim avionima kliomatizovane, nije bilo potrebe za tom vrstom odjela, vec samo anti G pantalone (i na MIg 29) koje su sprecavale povlacenje krvi u nize extremitete prilikom velikig G opterecenja...eto najjednostavniije objanjenje...

A BTW, posto mislim da nemamo temu o pilotskoj opremi generalno...preimenovacu temu da mozemo da malo sire pokrijemo modele i razne proizvodjace specijalizovane pilotske opreme od kombinezona, anti G dodataka do kaciga i opreme za prezivljavanje...pa izvolite Smajli

Dopuna: 26 Okt 2013 14:15

USAF tip anti G "nogavica"



Ruski tip Anti G "nogavice"




offline
  • Pridružio: 11 Feb 2009
  • Poruke: 3328
  • Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)

Generalno gledajuci razlike u kombinezonima kod prvih verzija Miga-21F-13 i Mig-29 nema. I jedan avion i drugi imaju klimatiziranu,hermetički zatvorenu kabinu . Problem je u visini i nagloj promjeni visine aviona odnosno obrnuto penjanja na visinu tokom poljetanja ili jakih i naglih manevara.

Recimo kod prvih 21ca se koristila plava pilotska odjela koja su zapravo samo plavi kombinezon i preko njih isle na noge i preko donjeg djela stomaka anti -g hlace ,gore maskirna vesta ili bez veste i kaciga tipa Gš-3.Takva se kombinacija koristila tokom letova do 5000m (nisam siguran 100% za tu visinu) tj. letova na malu i srednju visinu.

Stvar se generalno mjenja sa letovima na velike visine . Tu se koriste odnosno koristila su se VVK-6M odijela. Više poznata prostom narodu kao "svemirska". Ta odjela se sastoje od posebnih čarapa,pominjanog odjela VVK-6M i politske kacige GŠ-6A ili B . Onda su tu bile i posebne rukavice . Odijelo je bilo kljucno za zivot pilota jer je kao jedino odijelo od koriscenih u JNA sprecavalo nastanak hipoglikemije i tzv. bolesti od velikih visina.Stvar je u tome da pilot cime naglo mjenja visine u krvi mu se pocnu stvarat mjehurici ili postaje rjeđa ,ili šta vec i pilot postaje dezorijentisan.Neradi se o black out pojavi usljed pretjeranog "G" opterecenja. Pilot jednostavno izgubi pojam o svemu.Pri svjesti je ali napisat jednu prostu recenicu ja nadljudski tezak zadatak.
To odjelo osim sto ima ugradene anti g hlace ima posebno membranastu strukture i tokom naglih promjena napusese po potrebi cime stvara odrziv pritisak i time stvara normalne uslove za funkciju i normalan rad pilota.Znaci kabina i pritisak u njoj je jedna stvar,nebitno da li je u pitanju 21ca ili 29tka,ali stabilan i uredan pritisak je druga stvar. VVK odjela su jako neudobna,neki kazu da je to kao da sjedite u napuhanom balonu i sama odjela su pravljena za sjedeci polozaj tako da uspravno hodanje je u njima kao da vas neko naguzi da oprostite,nista zavidno. Kaciga GŠ-6 je isto tako prica sama za sebe posto sam je remontovao vec jednom.Ko ima klaustrofobiju poludio bi u njoj. Ta odjela su se pravila u 6 velicina ,vjek trajanja je bio 200 sati ili 3 godine,posle toga istekla garancija od datuma preuzimanja.

Plavo pilotsko odjelo ili obicni kombinezon je obicna krpa naspram VVK-6,nema neku funkciju koliko ja znam ali je poznatije jer vecina pilota ga rado oblacila i naravno letovi iznad 5000 su bili rjetki pa se plavi cesto dužili. Danas su ih kod 29tki zamjenila standardna zelena odjela ili kombinezoni. Preko njih idu anti g hlace, uz kacigu Gš-5 ili Gš-7.

To bi bilo sto se tice razlike odjevanja za prve migove 21 i danasnje 29tke.Druga je stvar u ratnim uslovima ili zimskim uslovima.Tu se opet mjenja dodatna oprema za prezivljavanje itd, ili ako je zima onda idu na kombinezone pilotske jakne ,i recimo prije dok se koristila kacige GŠ-3 sa podkapama ili šljemofonima (to je jedno i to isto) postojale su tanke podkape za ljetni period danas viđane kod pomočnog personala oko 29tki (npr. sad kad su docekale A319) i postojale podkape sa krznom koje su bile naravno toplije i deblje .

Ehe to ,tako nekako to bi Ziveli

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36009
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Američki letački kombinezon iz 50-tih Flying very light type K-2B


offline
  • Pridružio: 11 Feb 2009
  • Poruke: 3328
  • Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)

A ima li gdje onih iz JNA odnosno PVO RV ? Za sada smo spominjali MB-2 koji se koristio na T-33,F-86 pa na dalje čak i kod G-2 (posle preuredenja uključka dovoda zraka) ,standardnog plavog kombinezona (proizvođac INEX UKUS Beograd) i VVK ruske proizvodnje .

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36009
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Pilotski kombinezoni CWU-1/P iz 60-tih i CWU-27/P iz 70-tih...

CWU-1/P


CWU-27/P

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10383

@frenki1986, odlican post za kombinezone, samo mala ispravka za koja se potkrala i meni u temi o miG-29, kaciga se obelezava sa Zš-3/5/6/7... Ziveli

Inace da li znas nesto vise o onim belim kapicama koje se stavljaju pre nego sto se stavi Zsh-5/7? vidjam to uvek kod ruskih pilota....

offline
  • Pridružio: 11 Feb 2009
  • Poruke: 3328
  • Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)

Izvorna oznaka šljemova ruske proizvodnje je ZSH-3,5,7...itd.

One bjele potkape su nešto kao potkosulja i ameri su to koristili vec davnih dana. Zapravo to je higijenski ulozak ako mislimo na istu stvar.Pilotu nije uvijek čista kosa,uz to pilotiranje je zahtjevan posao i piloti se često oznoje.Pošto je pranje kacige jako tezak posao koristi se ta kapica koja se opere ili po potrebi zamjeni .

Dok se recimo kod GŠ-6A ili GŠ-4 koristile podkape koje se hemijski čistile.Kod 6A se radilo o zelenoj platnenoj podkapici koja je imala u sebi ugradene slusalice i mikrofon.Bila je radena od tvrog vlakna i slušalice su bile od neke vrte kože. Ako budem imao vremena slikat cu to. Mada unatoč tome i kod GŠ-6 i kod zŠ-3 se skidalo pamucno platno ,unutrasnja obloga kacige i kaciga se komplet remontovala.Vizir ispolirao,kaciga ofarbala,stavilo se nova pamučna postava iznutar i islo se na dalju upotrebu.A unutrasnje platno se ljepilo nekim posebnim ljepilom. Sve se to radilo u Batajnici. Znaci da bi se izbjegao ovaj naporan i skup posao koriste se te higijenske obicne kapice.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

^

Drugar moram te ispraviti malo . Smile

Dakle postoji razlika izmedju oznaka Zsh i Gsh ( nema tu nasih oznaka sem onih nasih originalnih poznatih `Galebarki` PK-75/ Pilotska Kaciga / cini mi se ) .

Znaci Zsh je Zastitni- slem a Gsh je Germo -slem i on ide samo uz VKK-6/6M.

Na ovom sajtu imas sovjetsku originalnu oznaku za Gsh

Arrow http://www.icollector.com/1985-SOVIET-SPACE-TYPE-P....._i10124332

Uostalom uz Germo- slem ne ide KM ( Kiseonicka maska ) Wink

Ziveli

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2061
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

Napisano: 26 Okt 2013 23:01

Italianski mornaricki pilotski kombinezon:






Dopuna: 26 Okt 2013 23:15

Kad vec pricamo o anti G odjelima treba pomenuti i tvorca koji je razvio prvo anti G odjelo:



Professor Wilbur Rounding Franks developed the first G-suit used in combat


Given the airborne talents of astronauts and fighter pilots, it’s easy to overlook the role of their high-tech uniforms. This picture from 1962 shows Wilbur Rounding Franks, a professor in U of T’s Banting and Best Department of Medical Research, posing with the Franks Flying Suit. It is the first anti-gravity or G-suit used in combat, and is still the foundational design for contemporary fighter-pilot and astronaut pressure suits.

Franks earned his BA at Victoria College in 1924, graduated from medical school at U of T in 1928 and worked in cancer research. After the death of his mentor Frederick Banting in 1941, Franks continued Banting’s research into aviation medicine and the problem of Allied fighter pilots losing consciousness during high-speed exercises. The pilots were subject to immense gravitational forces, making it difficult for the heart to pump blood to the brain.

Franks initially came up with the idea of a water-filled G-suit. By filling an outer layer with water that pressed on the legs and abdomen to prevent blood from pooling in the lower parts of the body, Franks could keep the pilots’ blood circulating normally. His preliminary tests were on mice surrounded by condoms filled with water, and Franks eventually subjected himself to a barrage of successful tests in real aircraft. Later designs used air pressure instead of water pressure, and included an inflatable bladder. The Franks Flying Suit was first used in combat by the Royal Navy Fleet Air Arm in an invasion of North Africa in November 1942.


--------------------------------------------------------------------------------

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 991 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 5 sakrivenih i 972 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, Bane san, cuculo, draganca, jackreacher011011, KUZMAR, Milos ZA, Misirac, nikoladim, Parker, procesor, suton, Vlada1389, W123