https://rs.rbth.com/science/84277-sta-ruska-vojska.....LOGbQCpORA
Шта је руска војска ставила у орбиту док је цео свет гледао лансирање „Сојуза“?
Након хаварије мисије „Сојуз МС-10“ октобра ове године – која се захваљујући поузданим руским спасилачким системима није завршила трагедијом – цео свет је са пажњом ишчекивао јучерашње лансирање ракете „Сојуз МС-11“ којом је троје космонаута послато на Међународну космичку станицу у склопу редовних ротација посада на овој 150 милијарди долара вредној инсталацији.
Лансирање је извршено са космодрома Бајконур у Казахстану, стандардном ракетом „Сојуз-ФГ“, у 14:31 по московском времену. Посаду су чинили космонаут Олег Коноњенко из Роскосмоса, Ени Меклејн из НАСА-е и Дејвид Сен-Жак из канадске космичке агенције CSA/ASC. Олег је иначе ветеран космичких путовања, са укупно 533 дана проведена у свемиру, док је његовим сапутницима из ове мисије то прво такво искуство.
..........
Nakon lansiranja dragon-a ka MKS, SpaceX je imao otkaz hidraulicne pumpe koja pokrece upravljacke povrsine na prvom stepenu rakete Falcon-9. Tako da je i ako je izgledalo da je buster izgubljen, isti ipak uspeo da sleti u vodu nedaleko od LZ-1 i ostane u komadu.
Citat:For the first time ever, Virgin Galactic has reached space — by one definition, anyway.
Virgin's VSS Unity suborbital spaceliner reached a maximum altitude of 51.4 miles (82.7 kilometers) during a rocket-powered test flight over California's Mojave Desert today (Dec. 13) after firing its hybrid rocket motor for 60 seconds, company representatives said.
Advertisement
That's above the 50-mile (80 km) boundary that the United States Air Force uses when handing out astronaut wings, but below the more famous "Karman Line" at 62 miles (100 km) up. The Karman Line is perhaps more commonly accepted; for example, it was the target altitude for the Ansari X Prize, which offered $10 million to the first private team to launch a reusable crewed craft to space twice within a two-week span.
https://rs.rbth.com/science/84408-kompleks-tirada-2s-naredne-godine
Удар на непријатељске сателите са земље: Комплекс „Тирада-2С“ у наоружању од наредне године?
Против-сателитски систем „Тирада-2С“ ће наредне године ући у наоружање руске армије, наводи се у информативној служби Централног војног округа. Поред њега у наоружање ће ући и високо-аутоматизовани систем за противелектронску борбу „Палантин“ који ће паралисати електромагнетни спектар на оперативно-тактичким правцима извођења борбених дејстава
„Систем противелектронске борбе (ПЕБ) „Тирада-2С“ је способан да деформише електромагнетно поље путем којег комуницирају непријатељски сателити, и да их на тај начин у потпуности избаци из строја. Дакле, непријатељски сателити могу постати неупотребљиви дејством са земље“- саопштила је данас информативна служба Централног војног округа, а пренео интернет портал „Интерфакс“.
Тамо су прецизирали да поред „Тираде“ у наоружање улази још један савремени комплекс за противелектронску борбу „Палантин“ који такође у наоружање специјализованих јединица руске армије улази наредне године.
„Преоружавање војних састава за противелектронску борбу новим средствима ће у великој мери повећати укупне борбене способности овог рода руске армије за извођење обимних високо-софистивцираних операција у електромагнетном спектру“- наводи се у саопштењу.
Мобилни против-сателитски комплекс „Тирада-2С“ је намењен опструкцији везе између непријатељских објеката који се налазе у земљиној орбити. Представља против-електронско оруђе које генерише сметње у електромагнетном спектру које служи са пренос података. Елементи система „Тирада-2С“ се налазе на камионским платформама-точкашима. Иако се о њему релативно мало зна, познато је да су руски конструктори почели на њему да раде још од 2001.године.
Комплекс противелектронске борбе „Палантин“ је један високо-засићени и аутоматизовани електронски склоп, који у себи обједињује више средстава за противелектронску борбу која су у последње време ушла у наоружање руске армије. Његове основне функције представљају војну тајну, али се претпоставља да овај систем може да оствари поражавајуће ефекте на непријатељска средства за комуникацију, на оперативним и тактичким правцима развијања борбених дејстава.
Ево колико је космичких ракетних мотора Русија испоручила Америци
https://rs.rbth.com/science/84473-koliko-kosmickih.....la-americi
Од краја деведесетих година прошлог века, руско државно научно-производно предузеће „Енергомаш“ је Сједињеним Државама испоручило 130 космичких ракетних мотора типа РД-180 и РД-181 за потребе америчких лансирних возила, а од тога су 93 мотора већ искоришћена у свемирским лансирањима, рекао је за РИА Новости неименовани извор из ракетно-космичке индустрије у понедељак.
„До данашњег дана је Американцима испоручено 113 мотора типа РД-180 за ракету Атлас-5 и 17 мотора РД-181 за ракету Антарес“, прецизирао је овај извор.
Према његовим речима, до сада је изведено 85 летова коришћењем мотора РД-180 на првом степену ракете Атлас-5 и осам летова употребом мотора РД-181 у пару, и то на првом степену лансирања ракета Антарес.
„Ове године је америчким муштеријама испоручено 11 мотора РД-180 и пет мотора РД-181“, додао је саговорник агенције.
Први мотор типа РД-180 је испоручен Сједињеним Државама јануара 1999. године, а први РД-181 јуна 2015.
Илон Маск усхићен конструкцијом руског космичког мотора РД-180
https://rs.rbth.com/science/84478-ilon-mask-ushicen-konstrukcijom-ruskog-motora
Амерички бизнисмен, мултимилијардер и директор приватне космонаутичке компаније „Space X“ Илон Маск је оценио конструкцију руског космичког ракетног мотора РД-180 величанственом.
„Срамота је што Боинг и Локид морају да користе руске моторе за Атлас, али је структура мотора фасцинантна“, написао је Маск на Твитеру, у склопу објаве о својој компанији „Тесла“.
Космички ракетни мотор РД-180 на течни погон се користи за америчко лансирно возило Атлас-5, док се мотори РД-181 користе на ракетама Антарес. У новембру су САД одлучиле да продуже рок трајања уговора за набавку ових мотора од Русије.
Крајем октобра, руско државно научно-производно предузеће „Енергомаш“ је америчким муштеријама испоручило другу туру од четири ракетна мотора РД-180.
НАСА је изјавила да САД интензивно раде на развоју могућности које би их ослободиле зависности од мотора РД-180.
Руска космонаутичка компанија „S7 Space“ почиње да гради орбитални космодром
https://rs.rbth.com/science/84481-s-7-space-gradi-orbitalni-kosmodrom
Приватна руска космонаутичка компанија „S7 Space“, која већ поседује поморски космодром, објавила је почетак градње орбиталног космодрома за опслуживање и сервисирање летелица пре њиховог слања у дубоки свемир.
У поруци објављеној на званичној Фејсбук страници компаније се саопштава да су отпочели радови „са циљем имплементирања пројекта орбиталног космодрома, у шта ће бити укључено читаво богато искуство руске космонаутике стечено током дуготрајних летова са посадама“.