Osvajanje svemira

183

Osvajanje svemira

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

STUG nešto si pobrkao , o tim unutrašnjim tankovima sa vakuumskom izolacijom smo diskutirali prije par mjeseci i oni služe da dopreme metan i kisik do Marsa.

A mi se još nismo makli sa zemlje odnosno još nismo nadrukali rezervoare a da se ne razlete. GUZ - Glavom U Zid

Raptor je sasvim druga priča kao da ga ne radi ekipa koju vodi E. Musc . Pogledajmo ovaj presjek to bi trebala biti neka službena varijanta motora od 200 tona potiska , da bi se dobilo 300 tona treba u tom postotku diči tlakove u svim dijelovima ili u tom postotku povečeti površinu kritičnog otvora i proporcionalno sve druge dijelove. https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Raptor#/media.....Scheme.svg

Pogledaj te MegaWate i tlakove , to je negdje na vrhuncu i ne postoje takvi kvantni skokovi sa 650 na 1000 bara , to može samo na Tviteru, a u inženjerskoj praksi ne , jer to je jako jako puno .

Gluško je imao daleko više love i znanja iza sebe pa nije forsirao preko 300 bara , čak je nešto skidao tlakove da može ako treba forsirati .

Meni bi bili sasvim simpatični Raptor motori na nekom drugom bolje rađenom rezervoaru i na raketi pametnije koncepcije , no sačekajmo desetak mjeseci dok se otvore ponude za Mjesec.

Vidimo da na usisu pumpi treba biti 3 bara nadpritiska , ali od rezervoara pa do tog usisa ima čudo koljena cijevi ventila i filtera , svi oni nose neke gubitke sa sobom tako da možemo uzeti da treba još tri bara da se to savlada.

Ako se motor pali na zemlji onda tih tri bara imamo od visine stupca goriva plus tri bara od naduvavanja tankova , i to je ono što kaže Musk da je za početak ok .

Ali ima tu još kvaka , vidimo da dio plinova iz predkomora vode prema gore za naduvavanje tankova , i o tome brine neka automatika , najednostavnije je pustiti te vrele plinove u tekući metan ili kisik da se ohlade i našto malo zagriju tekuče plinove i oni isparavanjem stvore potreban tlak naduvavanja, ali ako plinove iz generatora metana vodimo u tank metana u njima ima puno metana ali ima i vodene pare i nešto malo ugljičnog dioksida i monoksida , svi se oni lede u tekučem metanu i dobijamo sante leda u tanku. Isto tako je i u tanku kisika , a kako je vodeni led težak u odnosu na tečne plinove evo ga pred pumpom i imamo dar mar.

Vjerojatno su išli na složeniju shemu da preko izmjenjivača topline zagriju te tekuče plinove i da ih onda upuhuju u tekuču fazu i potpomažu isparavanje i naduvavanje tankova, treba to još ,alo istražiti , nisu baš rasipni sa informacijama

Znači bremenito je to problemima do prvog ozbiljnog leta , a onda nastipa POGO kojeg se samo u stvarnom letu može ostvariti.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 2918

Proba motora na Staršipu uspešno prošla.
http://www.parabolicarc.com/2020/05/05/starship-static-fire-successful/



offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Napisano: 06 Maj 2020 9:04

@raketaš: ništa ja nisam pogrešno shvatio. Samo jedno pitanje. Zašto se oni ne mogu koristiti kao protočni tankovi pri polijetanju sa zemlje? Kao međuspremnik sa 15ak bar tlaka u njima? Ako je i bocu više, pomaže pri slijetanju na mars

Dopuna: 06 Maj 2020 9:05

Tako sam i napisao na prošloj stranici

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

ali kako misliš puniti te male tankove iz velikih tankova opet neka pumpa opet neki motori samo ovaj put ne treba od 20 MW.

Taj nadpritisak u tankovima treba iz nekoliko razloga

1. več pomenuti problemi sa kavitacijom pumpe.
2. taj nadpritisak smanjuje brzinu hlapljenja tekučeg kisika i metana , tako da ne treba toplinska izolacija na tankovima .
3 nadpritisak daje čvrstoču konstrukciji djeluje kao tlak na bocu Coca Cole , dok je u njoj 6 bara tvrda je ko kamen , a kad je otvoriš splasne.

4 ako nema tlaka u tankovima onda na rampi imamo recimo 3 bara od hidrostatike i kad dobijemo ubrzanje imamo kod 3 G 9 bara znači promjena tri puta.

Ako imamo tlak od hidrostatike 3 bara i deset bara od nadpritiska to je 13 bara , onda kod ubrzanja imamo 9 bara plus 10 bara od tlaka pa je to sve 19 bara prema 13 početnih , manja je promjena tlaka pumpa i reguacija lakše to podnesu i POGO efekat je manji

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Pogledaj vodove oko tankova i indikativni ne proziran doljnji dome. Tako je, sa dodatnom pumpom tlaka oko 20bar. Nit veliko nit teško nit ne izvodivo. Moglo bi čak u ispušni dio glavne pumpe. Jedan "dodatni mali turbo koji se "hrani" sa "waste gas" (ispuh) glavne pumpe recimo. A može i zasebno. Ali sve ovo sam napisao u prvom postu. Samo ne toliko detaljno. Dobar ti taj vinski podrum Smile . Jednostavno pa zato genijalno rješenje

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

Ma gledam ja ovu moju bačvu sa vinom i pokušavam u njoj zamisliti još neku manju ili neku veču oko ove moje, vrtim ideje, ma Musc je mala beba prema meni kad je preatakanje vina u pitanju.

Pokušavam i tebe pratit ,i mislim da sam dovoljno fleksibilan, ali da smo u Pretisu, ti bi već davno klečao u kutu na kukuruzu Very Happy i učio napamet citate iz knjige Židkosnije raketnije dvigatjelji , Dobrovoljski Moskva 1968 g.

Mislim da je večini nas koji smo tada počinjali to bio početak , prva ljubav . Knjiga napisana tako da je jedan gotov inženjer strojar pročita kao lektiru za sedam dana , i nakon toga može ukapirati svaku treču rečenicu Gluška Mr. Green

Nema bačve u bačvi i nema pomočne pumpe , ima sustava gdi glavna pumpa preko injektora pomaže sama sebi , to je na tragu tvojih ideja, kad imaš 50 MW u turbinama koje voze pumpe , možeš si dozvoliti koji kilovat za pompčnu pumpu , ali ona nije sa lopaticama ona je strujna pumpa injektor.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Napisano: 06 Maj 2020 18:00

Pa i nisam se ograničio na jednu vrstu pumpe. Smile . Uglavnom. Saglasni da je moguće da SpaceX po svoj prilici bačvu u bačvi koristi kao prolazni tank? Kad završi sa svim ubrzanjima zatvaraju se ventili prema pomoćnoj pumpi i prolazni tank (koji to sada više nije) ostaje pod tlakom do negativnog ubrzanja. E sad, koliko dugo mogu ostati pod tlakom i kolikim tlakom na putu od dvije godine... Jeste ovo vratolomija. Ali tako ostaje jeftina gradnja slabašnih tankova od "nekog" čelika za lonce.

A što se tvoje bačve tiče. Rado bih probao tvoj uradak. Ali samo crne boje. Niskotlakaš....

Dopuna: 06 Maj 2020 18:03

A pretis... drugi svijet, drugo vrijeme

Dopuna: 06 Maj 2020 20:54

Nisam baš za rješenje bez međuspremnika. Što će napripravit potrebnu količinu, kvalitetno i to cijelo vrijeme rada (ne isključujem da je to djelomično moguće) za zadani predtlak? Ali prvo pročitam zadano štivo. Malko će duže trajati od tjedan dana (manjak vremena i Ruski mi je na niskom nivou). Ako ništa, čini se da si prihvatljiviji za"druga rješenja" mimo Ruske škole. To smatram napredak sa tvoje strane. I uopće ne tvrdim da sam u pravu sa mojim teorijama. Lp i svako dobro

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

Kad več spominjemo rusku školu odnosno Dobrovoljskog , ja nemam pojma ko je on , nisam istraživao da li je bio profesor na nekom faksu ili je to bio pseudonim za nekoga od velikana raketne tehnike. Bio mi je prvi na tekuče gorivo pa ga pamtim , kasnije sam kupio još pedesetak knjiga koje se bave konstrukcijom motora na tečno gorivo , tako da zapravo imam sve vrijedno i sa istoka i sa zapada , i sve je napisano i sve te nove ideje su utefterene prije leta na mjesec .

Rusi su masovno bez autorskih prava prevodili amerikance od korica do korica , a Dobrovoljski se više bavi analizama knstrukcije motora za Saturna 5 nego onim od Vostoka , tako da je to zapravo američka škila gradnje raketa samo na ruskom.

To sa međuspremnikom budem još analizirao , potpuno je jasan matematički model , tako da ču tek nakon toga moči reči nešto knstruktivno.

A dotle bi trebali svi zajedno , naravno koga zanima , pogledati barem 5 godina unatrag što je Musc tvitao.

Mislim da su stvari krenule naopako unatrag godinu dana , ja sam smatrao da če glavni tankovi biti od kompozita , smatrao sam to jednim konačnim rješenjem i u kombinaciji sa metanom bi jedna takva raketa bila superiorna u odnosu na vodik . Metan sa kompozitom daje bolji odnos masa nego vodik sa kompozitom i u konačnici bi čak i prvi stupanj mogao biti metanski.

A onda se dogodio preokret prije godinu dana i počeli su nas zabavljati oni šatoraši koji vani na vjetru sa TIG aparatima zavaruju čelik za lonce i poklopce. I tu sam "puko" počeo sam ozbiljnije analizirati sav rad ekipe oko Musca , odnosno sve što je vezano uz njega od prvih koraka u businesu pa do ovih sada ispada sa dionicama i prodaje imovine .

Sve mi to liči na lanac sreče , mislim da se tako zvala igra koja je omogućila prvim dioničarima da maznu lovu , a ostale je zavelo u crno.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Dva puta startan "Raptor" u 30h, demoniran pa ponovno kryo test:

https://www.teslarati.com/spacex-starship-second-static-fire-success/

Po svemu sudeći test mogućnosti ponovnog korištenja StarShip-a.

Nije naj jasnije dali će SN4 imati skok od najavljenih 150ak metara ili tek SN5

offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 2918

Ako sve srećno reši sa tankovima i izvari oplatu da valja, ima li gde render kabina za smeštaj posade? Put je malo duži do Marsa, treba omogućiti sve uslove da ljudi žive i prežive, a to je malo komplikovanije od zavarivanja inoksa.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 744 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 0 sakrivenih i 733 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bane san, BraneS, dekan.m, Fog of War, grenadir, KUZMAR, marsovac 2, misa1xx, Panter, vargas, zlatkoa987