Osvajanje svemira

191

Osvajanje svemira

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Samo mala ispravka. Termalni štit je predviđen za slijetanje na zemlju. Za Mars i nije potrebna. Određena količina tih pločica može biti poslana puno prije na Mars. Onim misijama koje nisu predviđene za povratak. To bi, po nekoj mojoj slobodnoj procjeni trebalo biti bar desetak StarShip-s u prvoj fazi, tankovi bi služili za pričuvu proizvedenog goriva a korisni teret za proizvodnju istog, prve nastambe bi pravili od onih koji im ne trebaju a motore po stanju održavati tj koristiti kao rezervne djelove. Pločice se u nekom kasnijem stadiju mogu proizvoditi na Marsu.

Polu prazni tankovi. Sa onim "mojim" protočnim tankovima zakočiš prvi put. E sad spektakl. Za drugo kočenje ti pomažu baš te keramičke pločice. Sa njima aerodinamički kočiš, pomjerio si gorivo prema pumpi i riješio si ono, što te po meni, žulja: pokrenuti raptore sa polu praznim tankovima.

Ovo je naravno samo moje viđenje problematike. Ne tvrdim da je točna.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

Napisano: 15 Maj 2020 10:35

Nije bilo predloga o broju članova posada , naravno da ja ne pomišljam na 100 putnika , računam na 6 kao neki minimum

Pilot, Kopilot ,Lječnik, Geolog i dva rezervna igrača , a budemo kasnije vidjeli da je bolje ako i njih odbacimo negdje usput ili ih uopče ne povezemo na misiju.

Po nekim norma čovjeku treba oko kilogram hrane 3 kg vode i 12 kg zraka dnevno , smatram da če reciklirati pišaku i da če reciklirati zrak tako da im treba samo kilogram hrane dnevno plus neka početna kolićina vode i zraka.

Za misiju koja traje 153dana mogu sa sobom ponijeti samo pola hrane jer ih druga polovica čeka u tankeru u orbiti oko Marsa . Uzmimo 80 dana odnosno 80 kilograma po članu posade što iznosi cca pola tone hrane.

I sa možemo tako u nedogled zbrajati i oduzimati ali njih 6 je teško cca 600 kila , i mogu tako u nedogled.

Ajmo za prvu iteraciju uzeti da je kugla sa astronautima teška 10 tona , to je jako nategnuta pretpostavka i uključuje neke tehnologije koje mi na zemlji još nemamo , ali budu razvijene ako se počne raditi na tome.

Dopuna: 15 Maj 2020 10:40

STUG daj pažljivo čitaj što pišem .. ne spominjem sletanje na mars ni sletanje na zemlju nema nikakvih pločica , i pogledaj koji impuls trebaš da bi nešto poslao sa orbite do orbite i vratio natrag na orbitu.

Ti "tvoji" među tankovi su ugrubo četvrtina ukupne veličine tankova , a to na Muscovim slikama ne izgeda baš tako veliko.

Budemo kasnije obradili i sporu varijantu i 100 putnika ako bude interesa nakon ove katastrofe sa brzom varijantom

Dopuna: 15 Maj 2020 10:48

odavdje sam pokupio tu brzu putanju

http://www.inet.hr/~brvasilj/put.html

Provjerio sam je po sovjetskoj literaturi i obradio jer mi je vrlo simpatična , daje mogučnost u prvoj fazi orbitalnog leta kao Apolo 8 , aonda i spuštanje na planet kao Apolo 11.



offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Ne želim raspravu. Čisto da napomenem da si u predzadnjem pasusu komentiranog teksta spomenuo termalni štit. Po SpaceX, to su upravo keramičke pločice koje sam i predstavio slikom par strana nazad.

Veličina. (Ako je rekla da nije važna, slagala te Smile ). Malko ozbiljnije. Naravno da na nekakvoj skici proporcije ne moraju biti ni približne. A i skice evoluiraju vremenom. Bar kod SpaceXa

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

Napisano: 15 Maj 2020 11:08

to sam spomenuo samo zato da upozorim da ih nema da idem po sistemu brigo moja pređi na drugoga , nastojim napraviti što jednostavniji model leta tamo i natrag , od orbite do orbite , bez puni šminke i nepotrebnih gluposti , samo zato da shvatite da je je i ovako spartanski pristup totalna glupost sa kemijskim pogonom , ali idemo redom.

prvo moramo pročitati što piše na netu o Zakonu Ciolkovskog , zanimljivo da ni Muscu ni NASI ne odgovara to rusko ime , teško ga izgovaraju , a i težak je za probavu , izaziva čir na želucu kod konstruktora raketa Very Happy

koristim rusku stranicu , ali lako se prebaci na engleski , na meni ooznatim jezicima bitne stvari su jednako napisane

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%BE%D1%80%D.....0%B3%D0%BE

Dopuna: 15 Maj 2020 11:27

Assume an exhaust velocity of 4,500 meters per second (15,000 ft/s) and a {\displaystyle \Delta v}\Delta v of 9,700 meters per second (32,000 ft/s) (Earth to LEO, including {\displaystyle \Delta v}\Delta v to overcome gravity and aerodynamic drag).

Single-stage-to-orbit rocket: {\displaystyle 1-e^{-9.7/4.5}}1-e^{{-9.7/4.5}} = 0.884, therefore 88.4% of the initial total mass has to be propellant. The remaining 11.6% is for the engines, the tank, and the payload.

Evo da prevedemo ovo što piše na engleskoj verziji gornjeg linka.

zamislimo da trebamo dati impuls raketi od 9700m/s sa gorivom vodik kisik koj eima brzinu mlaza 4500m/s , raketa je monovolumen , jednostepena , i u formulu umjesto 9,7 upišemo 31 km/s . Dobijemo da je na našoj letjelici 99,9 posto gorivo od početne mase .

Odnosno da je masa korisnog tereta i svih rezervoara i motora 0,1 posto od početne mase.

Ja sam radi jednostavnosti uzeo da je masa broda 10 tona , uzmimo da je masa ostataka , rezervoari motori i sve ostalo 90 tona , znači to je sve zajedno 100 tona i onda još goriva 9900 tona

Sve zajedno je to 10000 tona ( deset hiljada tona )

zaista dobije čovjek čir na želucu od spomena tog ruskog imena

Dopuna: 15 Maj 2020 11:52

Nemam kod sebe preciznu vagu , a ne nosim ni kurton u novčaniku Mr. Green , da mogu napraviti pokus sa vodom da vidimo koliko vode stane u kurton , ali to je tu negdje .. odnos masa kao u mom svemirskom brodu za Mars

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5481

Napisano: 15 Maj 2020 12:37

Lakše će biti objasniti preko dijagrama



Znači za postizanje brzine 31000 m/s sa našim motorima koji su kakvi jesu i imaju brzinu mlaza 4500 m/s nam treba četverostepena raketa da bi se tehnički uopće mogla sagraditi (jednostepena otpada iz čisto izvedbenih razloga) i pri tome je odnos masa 500. Znači masa pune rakete na startu i masa onoga što dođe do ciljane brzine je u omjeru 500.
Dopeljat 10 tona nečega traži raketu od ukupne startne mase 5000 tona, a u toj raketi je 4990 tona goriva ; okvirno i u grubo bez detalja suhe mase i ostalih kerefeka.

Dopuna: 15 Maj 2020 12:41

Ovaj to planira natankavati i tu isto imamo jedan problem, barem ga ja vidim kao problem, a o tome nismo do sada baš nešto pisali. Navigacija i kako postići da letjelica dođe do tankštele, a da je ne profula i propizdi pored nje.
Brojevi su takvi da odstupanje brzine od samo 1 m/s pri ulasku u međuplanetarno prostranstvo i greška od samo jedne minute vodi do toga da odstupanje u rejonu Marsa bude više desetina tisuća kilometara.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Napisano: 15 Maj 2020 12:43

Cisto radi tocnosti diskusije: StarShip nije SSTO (single state to orbit - jednostepena raketa za lansiranje u (pozeljnu) orbitu) kad poleti sa zemlje. Valjalo bi da nam i tu racuncu predstavis. Opet, cisto radi tocnosti diskusije. Lp

Dopuna: 15 Maj 2020 12:47

Rješio drug palkovnik

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Da se poslužim riječnikom ovog foruma. Netko ovdje uspoređuje babe i žabe.

Onaj dio sa kojim se slažem:
Imamo podatke da misija na Mars koja polijeće SA ZEMLJE mora biti četverostepena. Ili desetke tisuća tona ako je jednostepena

Onaj dio koji se, možda malko i zlonamjerno prešutkuje tj ne uzima u računicu, jeste: Imaš ca200t StarShip u LEO dignut sa bfr ali bez goriva. Odatle treba početi. Kolika je sad potrebna brzina (brzina StarShip-a više nije zemaljska nula! A nema potreba ni savlađivati više toliku gravitaciju). Gorivo se diže u orbitu zasebnim putem (bar dva tri dodatna dvostepena leta- tanker i bfr koja diže tanker u LEO).

Poštivao bi sve ovo da je računica prilagođena parametrima leta misije SpaceShipa, umjesto prepiske računa rakete koja JEDNIM STUPNJEM treba odletiti DIREKTNO na Mars.

Ovako se zlorabi ime i rad jednog velikog znanstvenika da bi se mutnim izjavama pokazalo kako nešto ne valja. Poštivam i to. Samo ne želim više biti dio takve diskusije.

Btw ne umanjujem rad Ruskih znanstvenika niti veličam SpaceX traženjem istine.

Primjedba za brzinu stoji. Samo se u zadnje tri decenije nije desilo da neka raketa omaši Mars radi pogrešne brzine. Prvi StarShips pravac Mars neće biti biti sa ljudskom posadom. I ako promaše večeru, baciti će samo pare.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

Stug .. sve sam ti lijepo napisao , netko je ranije u prethodnom periodu digao u zemaljsku orbitu gorivo hranu vodu i sve što treba . isto tako je netko dvije godine ranije poslao u orbitu oko Marsa gorivo hranu i sve što treba ., Sve je to u orbitama u neograničenim količinama to ti piše .

Onda nultog dana posada od 6 ljudi koju je opet netko ranije digao u orbitu na svemirsku postaju , pređe u Zvjezdolet , kojeg je opet netko ranije digao na orbitu , i krene odiseja koja traje 152 dana .

Sprdačinu od Ciolkovskog ne radim ja več Musk .

Pukovniče onaj dio zvezdoleta koji dođe u orbitu on je po meni drugi stupanj rakete i on kruži oko zemlje sa 7,9 km/s da bi došao do marsa treba mu impuls od 31 km na tih početnih 7,9 . Potpuno je svejedno na koji je način on doveden u orbitu i kako i kada je napunjen gorivom

Sa zemaljske orbite on kreče na Mars i pri tome potroši svo gorivo da bi ubrzao i usporio i ušao u marsovu orbitu. Za mene je to jednostepena raketa , ako ti vidiš gdi mu je drugi stupanj ispravi me.

Nema veze da li se spušta na mars ili ostaje u orbiti , on se opet kao jednostepena raketa nalazi praznih tankova u orbiti oko Marsa , puni tankove na pumpi , do pola, i kreče natrag , pri tome ništa ne odbacuje od sebe i po mome je on opet jednostepena raketa .

Ja sam samo pojednostavio problem i to sveo na neke brojeve, da vidite koji je to apsurd

Gdi ste vi svi vidjeli četverostepenu raketu ???? ja sam napisao da bi bilo puno bolje da ima više tankova koji se odbacuju kad se isprazne.

Izgleda da postoji pogrešno mišljenje da višestepena raketa mora imati i motore koji se odbacuju, ne , sve se može raditi sa jednom grupom motora ili jednim motorom sa dobrom regulacijom. Samo se prazni tankovi odbacuju .

Uostalom Space Shutle je to pokazao. Na zemlji se ple oni busteri na kruto gorivo i pale se tri motora na vodik kisik , kako se troši gorivo raketa je sve lakša i ubrzanje bi bilo preveliko , busterima se ne može smanjiti potisak , ali se zato smanji potisak motora na vodik.

Kad busteri otpadnu pojačava se potisak motora na vodik , kad se potroši gorivo veliki tank otpada , a space shutle sa gorivom koje ima u sebi nastavlja do orbite , nije odbacio motore več samo prazan tank.

U povijesti raketne tehnike imamo i drugo rješenje raketa Atlas odbacije dva bočna motora i nastavlja let sa srednjim motorom , a koristi iste tankove do raja leta , i to je ok bitno je da se suvišan teret odbaci da se ne troši gorivo na ubrzavanje nepotrebnih stvari

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15207

Да ли би за кочење капсуле са посадом на прилазу Марсу било могуће користити јонски погон?
Он је што се тиче горива доста економичнији, али има мањи потисак. У случају капсуле, имамо масу од свега десетак тона, можда би могао да успори довољно ако би радио пар дана?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

Napisano: 15 Maj 2020 14:01

vathra ::Да ли би за кочење капсуле са посадом на прилазу Марсу било могуће користити јонски погон?
Он је што се тиче горива доста економичнији, али има мањи потисак. У случају капсуле, имамо масу од свега десетак тона, можда би могао да успори довољно ако би радио пар дана?


Naravno da može i za ubrzavanje i za usporavanje , u svemiru ne igra ulogu koliki je potisak , možeš pet dana ubrzavati i 5 dana kočiti, po potrebi , ali i za yonski pogon moraš imati vodik u tankovima i nuklearku jer se sa solarnih panela ne mogu dobiti megavati snage, a to je onda malo više od deset tona.

Budemo došli i do jonskog pogona za Marsijanku misiju , samo da ovo rasčistimo , a kad to bude jasno bude jasno i zašto se ruje ne žure ni na mjesec ni na mars

Dopuna: 15 Maj 2020 14:30

Pukovnik , to naganjanje po orbitama i tankanje u svemiru je moguče jedino u orbitama planeta , i to je onih 0,5 km u sekundi kojeg rusi uzimaju u proračunima impulsa .

Mars i zemlje nisu u istoj ravni ekliptike , marsova ravnina je za 1,5 stupnja dignut iznad zemljine , i te dvije ravnine se sjeku u dva čvora , idealno bi bilo da se svemirski brod nađe u tom čvoru kad je i Mars tamo , tada mu ne treba korekcija . Inače je na krajnjim granicama putanja zbog te razlike Mars cca 7,5 miliona kilometara iznad zemljine ravnine.

Pod tim uvjetima postoji jedan uski koridor od nekoliko dana kad je moguče lansirati brod ka Marsu , ali se putanje ta dva broda bitno razlikuju po brzinama i putanjama , tako da neka lovica od par kilometara u sekundi ne dolazi u obzir.

Veliki je problem dovesti dva broda u istu orbitalnu ravan na marsu , ako je među njima razlika par mjeseci u trenutku lansiranja .

Pogledajmo u odnosu na ekvator sunca koliko hiljada kilometara se mijenja položaj Floride između jesenske i proljetne ravnodnevice, jednom je Floruida iznad Marsa , a drugi put ispod marsa, i sad ti pogodi istu orbitu da bi se spojio sa tankerom

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 733 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 0 sakrivenih i 723 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bane san, BraneS, dekan.m, Fog of War, grenadir, marsovac 2, misa1xx, Panter, vargas, zlatkoa987