Ti si se uhvatio te jedne podnice ko da je sveto pismo , vjerojatno zato što je to sada moderno , jer to sad Musk radi na 9 m promjera .
Treba se malo poigrati sa Ciolkovskim i vidjeti kako šta igra sa odnosima masa i brzinama strujanja . Taj odnos masa pune i prazne rakete je čudnovat , kad samo pogledaš galeriju fotografija sa Atlasa ... što su sve oni izvodili da dignu odnos masa i da sa jednoipostepenom raketom dođu do Moskve.
Sojuz RN (Raketa Nositelj) i Sojuz KK ( Kosmičeski Karablj ) su vezani jedan s drugim i jedan drugog limitiraju , i prosto je nevjerojatno koliko je nerada i ljenosti u tim ruskim svemirskim kompanijama koje su dovele do toga da im sada amateri otimaju posao, a Koroljev im je ostavio u amanet zlatnu koku, budem baš na primjeru Sojuz KK pokazao kuda su zalutali njegovi nasljednici.
Vrhunac licemjernosti je izjava Rogozina od jučer u smislu konačno( međedi) mogu malo predahnuti jer nemaju ameri pojma koliko je to bilo odgovorno i teško zadnjih devet godina održavati na životu ISS .
Jedino smisleno objašnjenje koje imam jeste to da je raspadom SSSR a hrpa firmi i vrhunskih inženjera ostala po Taškentima i drugim sličnim .... stanovima , te da su ruje teškom mukom obnovili carstvo, na svom teritoriju .
U toj obnovi za vrijeme onog pijanog Jelcina su im ameri jako" pomagali ", tek dolaskom cara Putina na vlast se stvar donekle konsolidira i ruska vojna industrija staje na naoge , a svemirska pomalo otaljava posao.
Nemojmo zaboraviti da su sve strateške rakete bile rađene u Dnjeprostroju u Ukrajini i da su do prije par godina tamo i bile servisirane , svi istraživački i proizvodni kapaciteti vezano za te strateške rakete su bili u ukrajini , počev od proizvodnje amonijevog perklorata , hidroksideterminiranog polibutadiena, karbonskih vlakana , epoxi smola , fenolnih ablativnih materijala , inercijalnih sustava , servo sustava za mrdanje mlaznicama ... sve osim nuklesrnih bojevih glava.
Raketa Zenit je trebala biti okosnica sovjetskog civilnog svemirskog programa , o njoj smo jako malo pisali , a kompletna proizvodnja , sve preše i naprave za zavarivanje i ispitivanje sve je ostalo u Ukrajini, na raspolaganju Muscu i sličnima koji su za male pare kupili ljude znanje opemu ili gotove dijelove, ili ih još uvijek tamo proizvode.
Musc se hvali da na Falconu koristi litij aluminij legure , pa naravno , već je MIG 29 bio rađen od te lagane , a čvrste legure , i sve dok se kretao u dimenzijama 3,6 -3,7 m bilo je dobro mogao je proizvoditi Falcone koristeći kapacitete u Ukrajini , ali prelaskom na veče promjere sukobio se sa sebi sličnima.
Malo je poznato da je u fazi raspada i bezvlašća u SSSR u Boing postao vlasnik udjela nekih velikih tvornica , bolje rečeno nekih velikih preša neophodnih za izradu velikih dijelova raketa ili aviona , čak i u Samari u zavodu gdi se proizvodi Sojuz RN glavna preša je u vlasništvu odnosno u nekom dioničarskom paketu Boinga, odnosno američke vojske. Ista situacija je i u zavodu za proizvodnju titana odnosno kovanje titanskih dijelova velikih aviona ili raketa.
U cijeloj toj priči ameri su kupovali i rudnike titana , litija i sličnih egzota po sibiru , ali samo zgrade i opremu na površini , ali ne i ono u dubini , tako da titan i litj dobijaju na kapaljku , meni to baš i nije jasno takav zajeb advokata , ali nek se oni češu s time.
Malo sam previše otišao u OFF , a počeo sam sa skidanjem "nepotrebnih" dijelova sa Sojuza , samo dok uhvatim malo vremena budem revidirao neke svoje prethodne postove ili napravio na jednom mjestu priču oko spašavanja posade o silnim padobranima i raketama koje brinu oko toga.
Nije pomodarstvo sa moje strane. Jednostavna činjenica da su tada oba tanka jedno tijelo je razlog. Sa tim ti, teoretski, ne treba vanjski plašt. Može to i drugačije (npr pješenje za spajanje stupnjeva) ali je ovako elegantnije
Koroljev je između te dvije podnice nabubao svašta nešto , kod jednostepenih raketa ili jednostepenih sa busterima , a R7 je u biti jednostepena sa busterima , je Koroljev trpao svu automatiku, žiroskope i integratore putanje. To je inače dobra fora , tu je negdje i težište rakete i ona se oko njega klati pa to ne smeta puno žiroskopima i integratoru brzine.
Ovdje je cijela lepeza raznih rezervoara jedna podnica je uvijek kad je dušična u pitanju , a dvije kad je tekući kisik , osim na busterima Energije , a to su zapravo Zeniti.
Znači netko je iskeširao lovu da se napravi preša za kovanje i rolanje tog prstena od lake legure , ta je preša vjerojatno u Saldi ili u Samari , e sad buduči su ruje trpali titan i lake legure i u podmornice , nije isključeno da je gore u sevmašu ??? Bez tog prstena sa Y profilom nema spajanja dva tanka sa jednom podnicom i nema elegantnog spajanja donje i gornje podnice sa bojevom glavom ili motorima.
Prosto je nevjerojatno koliko jedan bezvezni prsten može zadati problema i financijskih i vremenskih.
Već si nas upoznao sa problemima koje je zadavao taj "Y" u PROŠLOSTI. E tu dolazi 3d print u igru. Taj Y je školski primjer gdje je 3d print od velike koristi. Ima slika od "New Glen" čini mi se gdje dva robota jedan tank printaju. Taj Y tom tehnikom izvesti izgleda izvodivo. Mislim da bi i Rusi trebali raspolagati istom tehnologijom. Ipak je Rusija tehnološka velesila. Za nastavak proizvodnje je i klasika ok (zavarivanje). Print trenutno traje pre dugo (bar ono što sam ja do sada vidio). Btw raspored sporednih agregata na spoju je ok. Na centralnoj jedinici. Na busterima ne vidim potrebu za svim tim. Čak i na njihovom vrhu da se postave, blizu su sredini cijele rakete. Ponajprije jer bi sva ta oprema u današnjoj tehnici trebala biti maximalno deseti dio potrebnog prostora i težine.
3 D printanje ??? ima puno raketnih dijelova koji se več pintaju ili budu u bliskoj budučnosti , ali ima dijelova koji se nikada ne budu printali , a to su velike kalote za rezervoare i taj jebeni Y prsten . On je jedan od primjera u strojarstvu kojeg radiš kako treba ili taj dio ne radiš nikako . Taj dio je opterečen i na savijanje i na razvlačenje i na tlak , i ako mu " godovi " nisu pravilno usmjereni i ako hladnim kovanjem ,odnosno plastičnom deformacijom na hladno , struktura nije zbijena i usmjerena ništa od tog prstena. Plus dopunski problemi oko strojne obrade komada velikih 10 metara , a tankih 2-3 mm na krajevima za zavar .
Ima naravno stvari koje bi se daleko lakše napravile printanjem, tipični primjer su komore raketnih motora i kao prilog toj diskusiji dajem nekoliko skica iz knjige Dobrovoljski 1968 . i par fotki nastalih kanije
Vidimo presjeke kroz cjevastu strukturu komore motora F1 , cijevi polaze od zadnjeg dna motora pa preko mlaznice dolaze do izlaznog otvora , pri tome se profil cijevi mijenja . Cijevi su međusobno zalemljene sa zlatnim lemom ( tvrdi lem )
ovdje vidimo računalnu simulaciju temperatura na stjenci , desno cjevasta varijanta sa motora F1 , alijevo varijanta ukopanih kanala na mlaznici RD 107
[url=https://www.mycity-military.com/slika.php?
Kanali se na mlaznici od bakra ( legura Bakra i Berilija ) ukupavaju na običnom stroju za izradu zupčanika sa spiralnim ( kosim zubima )
Malo za relaksaciju, fini nacrt prve sovjetske rakete na tekuće gorivo, GIRD-10
Ima ipsilona i ova ali zapravo se puno ne razlikuje principijelno od sadašnjosti. Inače GIRD je skraćenica od grupe istraživača mlaznog pogona, a u grupi sve mozak do mozga, meni poznata imena Koroljev i Pobedonoscev, pa dotični Tihonravov, Zander koji je i konstruktor ove rakete i drugi.
Ovdje na slici je Tihonravov u društvu čika Ciolkovskog
On je konstruktor prethodne rakete oznake GIRD-9, to ne znam šta je, neki hibrid.
@raketaš: šta se danas printa mi je manje više jasno. NASA je čak i tu mlaznicu od bakra isprintala u 3d. Što se tiče kalote nismo istog mišljenja. Međutim, kako je do sada nitko nije isprintao (da ja znam), ja moram dokazati da sam u pravu a ne ti da nisam.
Stug, bez da ulazim u ovu raspravu ako je to uopće rasprava između vas dvoje, ali čisto moje neko, a bakćam se sa tim svaki dan zadnjih 20 godina, ne u tim i tom svojstvu, ali tehnika je proporcionalna...vjeruj mi, ta komponenta i taj splet naprezanja, svih mogućih, ne trpi išta drugo no do kompaktnog elementa usmjerene strukture i garantiranih svojstava.
Ma ne radi se tu o dokazivanju tko je u pravu , stvar je u tome da postoje neka pravila u strojogradnji koji materijal i kako obrađen ide na koje mjesto .
Ti limovi od kojih Musk radi taj svoj lonac ili limovi od kojih su rađeni dijelovi za Atlas imaju usmjerenu strukturu koja nastaja natezanjem na stotini valjaka kroz koje prolaze , to su hladno valjani limovi , i što su tanji to su bolje provaljani i boljih osobina. Koda tako napregbitih konstrukcija kao tankovi na raketama vodi se računa o smjeru " godova " u limu i on se kroji tako da največa naprezanja prima u povoljnom smjeru.
Iz one Atlasove galerije evo jedna od podnica , donja , najopterečenija , a gornje smo vidjeli na slikama , gdi je tu zavar , uopče je pitanje kako je to napravljeno , kao da je iz jednog komada lima, ili se ipak nazire struktura 12 kriški usmjerenog lima
Američki milijarder Ričard Brenson doživeo je neuspeh pri prvom pokušaju da uspešno lansira svoju raketu koju planira da šalje u svemir!
"Virdžin orbit", kompanija milijardera Ričarda Brensona, pokušala je testiranje rakete koja bi trebalo da nosi satelite u svemir. Testiranje je propalo, pošto se raketa srušila odmah po lansiranju.
"Virdžinov“ sistem za lansiranje sastoji se od prepravljenog "boinga 747“, nazvanog "Kosmička devojka“, koji nosi raketu i lansira je u vazduhu.
Kako je saopšteno iz "Virdžina“, proučiće podatke sa ovog testiranja i već pripremaju drugu raketu. Dodali su da su „ključni ciljevi testiranja postignuti“.
Ilon Mask, oglasio se rečima utehe da je on morao četiri puta da testira svoju raketu pre nego što je uspešno lansirana.