Mislio sam da je taj problem podorbitalnog leta aviona i lansiranje rakete lovca satelita već davno riješen , a ono ispade da im raketljina tresne ko krmača na zemlju , mora da su printali dijelove za nju.
Šala mala , vratimo se mi na tu nesretnu komru od bakra koju je NASA odprintala 70 godina nakon što ju je Gluško napavio, Vidio sam taj NASA uradak ali ga sad ne mogu nači , isto tako sam vidio i fotke printanih dijelova sa Dracona , budem to našao, i objavio ako me Stug ne prestigne.
Kad je Gluško vidio motor od V2 odmah je došao u sukob sa KGB om , ali je morao poslušati starije i jače i napraviti kopiju tog motora od Inox materijala. Švabe su inače kuburili sa niklom i malo je poznato koliku su ulogu u tome odigrali kapetan Leši , Boro i Ramiz i ostali izmišljeni likovi , Titovi partizani , u južnoj Srbiji i Kosovu koj su sabotirali proizvodnju i transport nikla .
Da su švabe čitali Gluškove radove iz madosti onda bi kužil da je bakar zakon , a bakar sa berilijem luduilo. Bilo kako bilo Gluško je vrlo brzo prešao na bakar i napravio te motore RD 107 i RD 108 koji još uvijek rade. Ključni problem je bilo spajanje unutrašnjih bakrenih dijelova sa rebrima sa vanjskim čeličnim plaštem , a taj vanjski plašt u biti drži sve na okupu i trpi tlak.
Oni su to nazvali difuzno zavarivanje sve se odvija u uvjetima vakuma visokih temperatura i sila koje stišču te dijelove tako da se dva raznorodna metala spoje , zavare na cijeloj površini , to je bio ključ uspjeha i raketne superiornosti ruja u to vrijeme.
Ja nemam informacija da su ameri probali tu rusku varijantu , o tome se nije pisalo , bile su skice po knjigama kao ova iz 1968 i naravno nasin 3D uradak.
Ovakva forma kanala , komore i vanjskog plašta je idealna za 3 D print još kad bi vanjski plašt bio čelični ... ali sve je to davna prošlost tu su tlakovi ispod 100 bara , a danas razgovaramo o tlakovima malo ispod 1000 bara.
Isto tako bi izrada 3D printom cijevne komore iz jednog dijela dala revolucionarne rezultate u odnosu na ono kako je rađena komora za F1.
Te cijevi su bile savijene deformirane u 3 dimenzije , blagi užas , a tek naćin spajanja i dovođenje kerozina za hlađenje motora
.
Sve je to ki bi da bi , nategnuto ko pračka kad su tlakovi od 1000 bara u pitanju, ali ima dijelova koji se zaista moraju raditi 3D printanjem a to su brizgaljke.
S jedne strane su tlakovi do 1000 bara , s druge strane temperature do 3000 i više celzija , medij koji ulazi može biti na skoro -200 C bilo kakav dodir dva medija recimo dušičnog oksida i hidrazina dovodi do požara i eksplozije motora . Takva glava sa brizgaljkama je promjera ispod pol metra i debljine manje od 50 mm , a cijena malo ispod milion dolara po komadu .
Dakle došli smo do pozicija koje ima smisla printati bez obzira ba sporo printanje i na visoku cijenu , a rezervoare ili Y prsten promjera 9 m ostavimo Klingoncima
To lansiranje (privatna kompanija sa putničkog aviona u svrhu startanja korisnog tereta u svemir) je još devedesetih uspješno obavljamo sa mlaznjaka- avion:
Izvinite što upadam ali da se podsetimo
U sredu, 27. maja raketa nosač Falcon 9, američke kompanije SpaceX, poneće u svemir kapsulu Dragon sa ljudskom posadom. Lansiranje je zakazano za 22:33 po našem vremenu. Ovo lansiranje možete pratiti i peko AM, već od 22 sata.
https://www.astronomija.org.rs/misije/14044-hoce-l.....a-falkon-9
Baš gledam stanje kladionica, NASA je objavila vrlo utješan podatak da su šanse za preživljavanje kao kod space shutlea 1 prema 68 i Tramp to smatra dobrim poslom
Sta se desava sa Dragonovim abort sistemom Kada vise nema potrebe za evakuacijom nakod razdvajanja od prvog tj drugog Stepena. Jel ga tegle sve vreme sa sobom? Za Tim vise nema koristi Kada kapsula zadje u LEO samo bude visak tereta (otrovnog)
Mislim ocigledno ga nece koristiti za sletanje jer ipak koriste padobrane.
Da li isprazne tankove u nekom trenutku?
Pokušavam to odgonetnut već par dana , ima tog otrova cca 1,4 tona u Dragonu , vidimo da je 8 motora u ravnini sa glavama posade , svaki motor je cca 8 tona potiska , lijepa cifra .
Prije godinu dana su morali ubaciti padobrane , nisam siguran da imaju rezervne , a vidimo da kad bučnu u vodu ne pale motore , ali što ako se ispod njih pojavi kopno , trebali bi upaliti motore na kratko da ublaže udarac o tlo. Ili ako več imaju te motore zašto odbacivati gorivo , a ko motori mogu poslužiti umjesto padobrana kao rezerva. Puno pitanj i puno nedorečenih situacija.
Neka groba analiza pokazuje da je prvi stupanj na knap sa gorivom jer se ne vrača na kopno nego po balistici produžava do onog splava i tamo koči i meko aterira ( il bučne u more ) , bilo bi logično da isprazne tankove iz Dragona kad se dignu na nekih 20 km visine jer im više ne treba gorivo za spašavanje, a s druge me strane kopka da li Dragon sa svojim motorima može izači na orbitu i nakon 150 dana sići sa orbite, usporiti sa prve kosmičke .
Pretpostavljam da drugi stupanj ne izlazi na orbitu , već da kod brzine od cca 7 km/ s otpada i izgori u atmosferi , o tom stupnju koji izgori Musk se nije baš puno hvalio na tviteru.
U ovim nišama omeđenim rebrima su motori, u prvom planu u sredini sa onim debelim cijevima, vidimo na nosaćima rupe za osovine , motori su na klackalicama i time se upravlja sa vektorom potiska , za valjenja kapsule vjerojatno služe neki drugi motorići , bilo je tu puno varijanti i izmjena pa se teško snači
zgodna fotka kompleta motora , desno je neki namotani karbonski tank
Printana vanjska komora, plašt , motora ( sad Stug uživa )
Danas u 22:30 CET ima uživo prenos poletanja iz baze Kenedy na Floridi sa Falcon 9 raketom i SpaceX modulom sa ljudskom posadom nakon 9 godina poletanja iz Kazahstana. Destinacija, ISS.