Dobri stari F1 najveći izazov i uspjeh tehnologije onog vremena , a i danas , ujedno največi promašaj . Deset godina istražiaja i razvoja nekoliko tisuča vatrenih proba i na kraju 13 letova i 65 potrošenih motora, desetak potpuno isprvnih skuplja prašinu , a nekoliko je poklonjeno muzejima .
U nekoliko navrata je NASA pokušala iskoristiti, prodati , to blago ali su sve analize pokazivale da je to loš odabir, ispalo je da je bolje koristiti bustere na kruto gorivo ili kupiti stare ruske motore nešto novije generacije ( RD 190 ili NK 33 ) .
A sve je počelo megalomanskom željm da se napravi motor od 1000 tona potiska , pa se to polako spuštalo na 750 tona odnosno 500 tona po nekim ruskim analizama.
U istom se dreku našao i Gluško samo što je on krenuo par godina kasnije i mogao je imati obaveštajne podatke o stanju radova i problemima sa vibracijama , ja sam tada bio student i imao sam u nekoliko navrata priliku i čast da prisustvujem kongresima IAF a i da iz prve ruke slušam predavanja na temu vibracija i gušeja vibracija motora. Bilo je veličanstveno vidjeti snimak eksplozije 100 grama hexogena u komori motora i naknadne prigušene oscilacije tlaka u motoru i uspostavu ravnotežnog tlaka.
Kasnije se ameri više nisu tako intenzivno bavili kerozinom i kisikom i ne u tako velikim potiscima , otišli su na kruto gorivo na vodik , na primjer tri motora na Shutleu su slabija od jednog F1.
Rusi su ZENITOM i motorima na kerozin otišli puno dalje , a vidimo da taj koncept i danas živi kroz Atlas 5 odnosno kroz Sojuz 5.
Osnovna zamjerka motoru F1 je nisko iskorištenje goriva odnosno mala brzina isticanja cca 2300m/s prema 3000 kod drugih motora na kerozin, ovaj snimak dobro pokazuje mlaz neizgorelog ugljika koji struji iz motora , a onda se na par metara van mlaznice taj ugljik zapali i lijepo izgara , ali niš koristi od toga , osim što dobro izgleda.
E sad nejgore od svega je to što je Arkadij u 90 % stvari koje je napisao ili prepisao u pravu , i teško je povući granicu između istine i onoga što je namjerno prešutio
Da li se slazete sa Maksom da je nova teska raketa SLS promasaj i sta mislite o toj raketi, svemirskoj stanici Gateway i Nasinim planovima za slanje prve zene na Mesec ?
Puno pitanja , ai ih možemo jedno po jedno protabiriti .
Pođimo od tvog zadnjeg pitanja sa kontrapitanjem .. čemu uopče slati čovjeka na mjesec ( pod pojmom čovjeka mislim na muškarca ili ženu , osim problema sa konstrukcijom WC, ne vidim razlike između muškarca i žene astronauta ili kosmonauta).
Velike rakete poput SLS doživljavam kao nosaće velikih teških satelita sa robotima koji se spuštaju na mjesec ili bliske planete, i o toj raketi vrijedi popričati.
Kosmički brod Orion i njegovi sustavi su tema za sebe i o njemu se isto vrijedi popričati .
Donekle mogu shvatiti, prihvatiti , stanicu Gateway u orbiti oko mjeseca jer bi upravljanje sa robotima sa zemlje dovodilo do velikog kašnjenja signala i to istraživanje bi ličilo na vrlo usporeni film.
Ali su zemljni još jako , jako daleko od toga da se ta stanica u orbiti mjeseca ostvari i da traje u smislu kao što traje ISS.
Do ove lakrdije koju je Musc napravio oko lansiranja "prvog" amerikanca u svemir ja nisam ni pratio rutinske letove u svemir na ISS i rad posade , to je normalni svakodnevni rad znanstvenika u svemiru , i tako bi trebalo i ostati.
Do sada nismo pisali ozbiljno o osvajanju mjeseca , možda bi trebalo ispočetka postaviti , odnosno objasniti , neke temeljne zakone mehanike leta na mjesec , vidjeli smo da ni ovo nedavno lansiranje Dracona na ISS ne ide kad se nekom digne , nego se lansira onda kad se otvari vremenski koridor.
Sa putovanjem do mjeseca je još gore, ameri sa Floride imaju jednom u 9,3 godina idealne uvjete , mjesec im je iznad glave u zenitu na prvi dan ljeta , Rusi i Kinezi ga nemaju nikada i moraju utrošiti enormne količine goriva da satelit sa nagnute orbitalne putanje dovedu do ekvatora i onda u ravnini ekvatora , odnosno ravni ekliptie upute svemirski brod ka mjesecu.
Ja sam se nadao da če morski start kojeg su koristi ruje i ameri poslužiti u tu svrhu , ali izgleda da su ga dovukli u rezalište starog željeza, tako da ne vidim neki realan način da netko drugi osim amera sa Floride u povoljnom trenutku , pošalje išta vrijedno ka mjesecu , a i onda se pitam čemu .. koji bi interes imala ova civilizacija od toga.
Takva orbitalna stanica upučena sa Floride u idealnom trenutku paše samo amerima, jer i u periodu kad nije idelno trebaju izvršiti korekciju od cca 10 stupnjeva , što je podnošljivo. Takva orbitalna stanica koja bi kružila oko mjeseca bi pokrivala zonu ekvatora oko mjeseca i ništa više.
Sasvim je druga situacija ako bi se dogovorili recimo ruje , ameri i kinezi i lansirali tu stanicu u orbitu oko mjeseca pod kutem od 60 stupnjeva ili čak polarnu mjesečevu orbitu, tada dobijaju puno veču površinu za istraživanje , snimanje , mjeseca ali i za deset posto veče troškove svih letova ka mjesecu.
Idealno bi bilo kad bi se putanja te nove postaje u orbiti oko mjeseca postavila u istu ravan kao i sadašnja ISS , u tom slučaju bi ISS bila tranzitna stanica za let do mjeseca i natrag.
Možda smo na pomolu takvog dogovora , naime NASA je tražila od Roskosmosa da analiziraju mogučnost spašavanja posada takve stanice sa brodovima Sojuz ili Orao.
Pustimo na stranu šarlatane i šoumene sa loncima od Inoxa koji če maznuti lovu naivnim investitorima i nestati sa lovom, to je ozbiljan posao koji se planira i dogovara desetlječima unaprijed.
ORION je ozbiljan projekat i oni rade vrlo ozbiljno , godinu dvije su mladi inženjeri kopali po arhivama NASE da se upoznju sa sustavima na programu APOLO , a onda na računalima simulirali uvjete leta odnosno spašavanja astronauta i kad su na računalima dobili iste rezultate ko njihovi djedovi realnim ispucavanjem kapsule APOLA dobili su dozvolu da dalje usavršavaju APOLO i dovedu ga do ORIONA
Pođimo od tvog zadnjeg pitanja sa kontrapitanjem .. čemu uopče slati čovjeka na mjesec ( pod pojmom čovjeka mislim na muškarca ili ženu , osim problema sa konstrukcijom WC, ne vidim razlike između muškarca i žene astronauta ili kosmonauta).
Odgovor na to pitanje je veoma prost. Kina je objavila da planira da posalje coveka na Mesec pa zele da je preteknu. Uostalom znas sta je postao najvazniji cilj NASE u istrazivanju Marsa kada je Kina pre par godina obavila da zeli da prikupi uzorke sa površine Marsa i donese ih na zemlju do 2030? Verovao ili ne bas prikupljanje uzoraka sa Marsa i to slucajno svega nekoliko meseci posto je Kina objavila svoje planove. Hocu reci da je njihova politika planiranje misija i odredjivanja prioriteta toliko katastofalna da bi im da je Kina objavila da zeli da prikupi uzorke sa Merkura ili Venere umesto sa Marsa kako bi ispitala da li tamo ima zivota verovatno to postao priritet.
Aha to je preventivno zapišavanj terena. Tako i moj žućo kad ga ujutro pustim s lanca prvo zapisa cvijetnjak i misli da je glavni paša u dvorištu..sve dok se moja baba ne probudi i raspali ga metlom po dupetu
Taj visoki toranj i vektoriranje potiskom u svim smerovima daje mogučnost da se Orion postavi u povoljan položaj za otvaranje padobrana i minimalno opterečenje posade , za razliku od toga Muskovo čedo lomi vrat posadi ako se dogodi ovo sa fotke
.
U trenutku otvaranja padobrana i kočenja posada visi na gurtnama , a trenutak kasnije se naglo kapsula zarotira oko težišta i posada tresne o sjedala pri tome vratni mišići nose i glavu i skafander i glava tresne malo nazad malo naprijed i usput se zarotira.