stegonosa ::Imaš možda nešto detaljnije o tome? Koliko znam, do sada nikada nismo proizveli iole značajniju količinu antimaterije, niti bi umeli da je obuzdamo, mislim na čuvanje u okvru nekog magnetnog polja kao rezervoaru. Mislim da su sva razmatranja takvog motora i dalje samo čista teorija.
To bi mogao da bude problem jer su donedavno uspevali da antimateriju cuvaju samo oko 1000 sekundi međutim kod ove sonde taj problem nepostoji jer bi je proizvodili na licu mesta. Prema projektu međuzvezdana sonda bi imala duzinu od oko 20 m i maksimalnu brzinu od oko 24 700 km/sekundi. Masa prazne sonde bi bila oko 400 kg a nosila bi 10 kg kriptona neophodnog za proizvodnju anitimaterije i 950 kg vodonika. Kao pocetni izvor antimaterije koristio bi se kripton 79 i to u kolicini od oko 100 mikrograma sto bi trebalo da bude dovoljna kolicina da proizvede dovoljno pozitrona da izazove nuklearnu fuziju. Izotop kriptona 79 je radioaktivan i ima poluzivot od oko 35 sati pri cemu se raspada na Br79, pozitron i neutrino. Proizvedini pozitroni bi se usporili i doveli do nuklearnog goriva koje bi se sastojalo od deuterijuma pri cemu bi doslo do njihove anhilacije sa materijom sto bi oslobodilo dovoljno energije za otpocinjanje nuklearne fuzije. Zbog toga sto kriptona 79 ima izuzetno kratak zivotni vek predviđeno je sonda nosi samo 100 mg kriptrona 79 dok bi ostatak proizvodila na licu mesta od kriptona 78 koji je stabilan uz pomoc neutrona. Kako planaju da dobiju neophodan neutron za prtizodnju Kriptona 79 i sta se desava pri fuziji deuterijuma mislim da nema potrebe da objasnjavam posto je vecini ovde to poznato.
Kakva crna antimaterija, pa i dandanas se zlopatimo sa kemijskim pogonom i kada postignemo 4000 m/s budemo sretni ko dijete na čokoladu. Druga stepenica i atomski pogon se očito kako vidimo ponovo iz prašine vadi i ako uspije onda može treća pa četvrta i dalje, ko živ ko mrtav, za jedno 500 godina.
Nemoj tako drug polkovnik , moj ljubljeni E. Musc samo što nije prešao tu granicu snova od 4000m/s, jeb. te koji će to dernek biti.. onaj mali fotograf će dobiti pjenu na usta bude skakao ko majmun po studiju i rikao kao King Kong.
Ne mogu shvatiti.. da u doba kad je ova civilizacija kleknula i skinula gaće pred nekim šišmišem , netko još vjeruje u te gluposti sa antimaterijom i osvajanjem galaktike , ma mi nismo kao zemljani u stanju doći do mjeseca za deset godina , a do Marsa u 2035 nema šanse, tek moji unuci ako budu dobro nažuljali guzice na tvrdim stolicama i znali napamet Suttona ili Alemasova mogu biti mali od kužine u nekoj naprednoj laboratoriji, i kao starci sudjelovati u nekoj misiji na Mars 2050
Dečki da li ste vi svjesni da trenutno gledate totalno amaterski reality show u kom je cilj da se šišaju ofce , a ne da se leti na Mars u ekspres loncu od inoxa .
Musc u svojoj koncepciji uopće ne računa na povratak sa Marsa , nema goriva , a nema ni ruske ni ukrainske pumpe tamo na Marsu da kupi gorivo.
Sabatheov proces je puka teorija , to se daje studentima na post diplomskom studiju da na bazi Gibsovih teorija izračunaju vjerojatnost nastanka metana od monoksida i vodika , ma ništa od toga , zaboravite to, bolje odite na
3 do 10 % od brzine svetlosti je dostižno i to sa tehnologijom od pre 50+ godina.
Radi se o nuklearnom Orionu, koncept je veoma jednostavan, izbacivali bi se male nuklearne/ termonuklearne bombe od nekoliko kilotona iza broda. U pogodnom trenutku dolazi do detonacije, udarni talas prima na sebe debela ploča koja je povezana sa brodom putem sistema amortizera. Trebalo bi 44 god. do najbliže zvezde, naravno bez posade i po ceni nuklearne kontaminacije.
Dizajn je efikasniji za velike mase broda.
Koristili su C-4 eksploziv da bi dokazali ispravnost koncepta.
Treba napomenuti (za one koji bi likovali ne opravdano) da je SN7.1 bio za to i predviđen - da kaže boom.
Dopuna: 24 Sep 2020 7:12
SN7.1 izdržao minimalno osam bari bez da kaže boom. Da se podsjetimo: 6 bar mu treba za start tereta i 8,5 bar za start sa ljudskom posadom. Tj da bi dobio certifikat za dotične radnje
Ovo oko likovanja bi se trebalo odnositi na mene ..zar ne.
Nemam što likovati kad se osjećam bjedno i poniženo kao inženjer , kao struka ,općenito, nema veze da li sam iz SAD , Rusije ili Ex Yu. Svi smo mi učenici Stepana Timošenka, doslovce svi, jer poslije njega je bilo hrpa plagijatora, koji su prešutili odakle su kopirali cijela poglavlja iz teorije elastičnost ili teorije ljuski. I sad cijelu struku ponižava jedan hohštapler koji je svo svoje bogatstvo stekao na prevaru.
Ovaj zadnji primjer ca buuum je tipični primjer ne znanja, nemara, i ljudske gluposti, naime odletilo je gornje dno, ako me oko ne vara, a ekspres lonac je ostao na nogama.
Taj je lonac trebao grunuti uzduž, kao kad mesar raspara krmaču po trbuhu, a nikako po šunkama ili plećkama . Da imalo znaju Timošenkove teorije , ma čak ni to, kod nas je to gradivo srednje škole, dali prvi ili drugi razred tehničke škole bio je autor Kruz Nauka o čvrstoći ili tako nekako .. E tamo piše da je na tom ekspres loncu zavar koji spaja dno sa cilindraom dva put manje opterećen od zavara na trbuhu . Lim na kaloti je isto tako dva put manje opterećen od lima na plaštu . Znaći ako ekspres lonac gune bil gdje osim po zavaru na trbuhu on ne valja, on je pogrešno dimenzioniran ili je tehnologija u kurcu.
Ovaj rus Dmitrij , dečko sa Baumana, na jednom uratku usporđuje N1 sa Sturnom 5, pa to se upravo sada događa samo sve kod Musca . Sovjeti nisu imali tehnologiju izrade aluminijske fafel strukture tih dimenzija , nisu to mogli zavariti , nisu mogli otprešati kalotu promjera 10 m , nisu imali motor od 800 tona potiska , a sve je to NASA mogla, odnosno mogla je amerika ili zapadna civilizacija, i nastao je Saturn 5 ( nastranu što ja u puno toga oko te rakete ne vjerujem )
Koroljev odnosno SSSR nije to mogao, pa je pravio rezervoare oblike kuge od aluminijskog lima debljine desetak mm , kojeg su mogli zavariti dečki iz instituta Paton , složili su 30 komada Kuznjecova NK 30 i teškom mukom poletili. Falilo im je pritiska u rezervoarima da zaustave kavitaciju i dobiju napuhanu tvrdu bocu Coca Cole itd.
Što radi Musc ???nema dovoljno jake motore pa kiti 30 komada Raptora u grozd , nema preše pa radi podnicu, isto kao Koroljev svoje kugle iz hrpe prcljeka koji se onda zavaruju. Nema tehnologiju izrade vafla pa se prći sa limom debelim 1 cm i to onda krpa sa uzdužnim i poprečnim rebrima.
Nema dovoljno čvrstoće i nikako da probiju tu barijeru od 8,5 bara , a gdi im je tehnološka sigurnost , ili faktor neznanja, kako smo od milja zvali faktor sigurnosti.
Mogu zamisliti gdi bi završili mi koji smo radili na Orkanu da nam komora grune na tlaku ispod 220 bara, a radni tlak je bio 120 bara. Vučur bi aktivirao Goli otok i onda bi sa malim žlicama kopali tinel do amerike
Kolega @raketaš: zadovoljstvo je čitati tvoje postove čak i kad si jako ljut. Moram priznati da te djelom bocu i provociram da nam nešto napišeš. Ne zlonamjerno, daleko bilo. I nadam se da ćeš nam još jako dugo biti živ i zdrav da čitamo tvoje postove.
8,5 bar je već sa sigurnosnom zadrškom od 100+%. Radni tlak bi trebao biti oko 4bar u tankovima. 6bar za teret ja 50% sigurnosne zadrške. Tamo neki drugi klinci tvrde da je to dosta. Može se naći i na teslarati čini mi se.
Što se tiče dosezanja 8,5 bari. Ne sumnjam da će je postići. U naredne godinu dvije sigurno. Dotle se mogu "igrati" bez ljudske posade, slati štošta na mjesec, Mars... A onda 2024-25...
PS Zar prvi stupanj SaturnV nije bio 15ak metara promjera? Nešto mi bilo tako u sjećanju.
PSS na duže ili kraće staze mislim da će i Musk morati ulagati u preše za kape tankova od 9 ili više metara. Možda to već radi a mi to ne znamo. Ne bi me, iskreno, vele ni čudilo. Ipak je to dugoročan projekt. Ovo što vidimo sad (zavarene kape tankova) je vjerovatno samo "ljuta muka".
Upravo tako ljuta muka , kao Koroljev onomad, da bi onda dvadeset godina kasnije ruje sa Energijom bili u rangu ili zero iznad Saturna , ali na žalost sve se raspalo .
Saturn je bio cca 10 , a N1 cca 16 m dolje na suknjici
Stug, gdje baš 2024-25 nađe za putovanje na Mars. Na novu godinu 2024. Mars će Zemlji biti skroz na drugoj strani, iza Sunca, da bi sredinom januara 2025. ušao u opoziciju, prišao najbliže, ali ta tadašnja najmanja udaljenost će biti 34 miliona kilometara veća nego što je sad ovih dana rastojanje Zemlja-Mars koje je jedno od najbližih.
Inače Mars se odlično vidi svako veče na istočnom nebu, svijetli ko vatra. Ovu sadašnju udaljenost (bliskost) će tek 2035. godina nadmašit za 5 miliona kilometara manje.
Dopuna: 24 Sep 2020 11:34
Nije baš ''u mjerilu'' ali je dobro za orijentaciju, simulator uzajamnog položaja planeta sada, prije i kasnije