ja sam mislio da smo to odavno riješili. tri podnice , dome , su sa kutnim zavarom . Gornja i donja su mogle biti direkno, čeono obostrano zavarena , a ta srednja mora imati Y prsten.
Mišljenja sam da su počeli stanjivati limove , da su podnice tanje od plašta. Bilo bi u redu da je i plašt dolje par milimetara deblji od plašta na vrhu
Evo za usporedbu Atlas
da pomognem u prijevodu
Blok je dug 18 m promjera 3m, plašt je izrađen od 23 sekcije . u sredini je sferična pregrada dno. Materijal je hladno valjani inox lim sa granicom čvrstoće na vlak 1400Mpa i granicom plastičnosti 1120 Mpa. Debljina je promjenjiva, u prednjem dijelu 0,25 mm , a kod zadnjeg dna 1,2 mm.
U toku eksploatacije i proizvodnje rezervoari su pod tlakom od 0,07 Mpa. Za vrijeme leta je rezervoar od kerozina na tlaku od 0,42 Mpa , a rezervoar kisika 0,18Mpa.
Rezervoari su statički nestabilni i skloni urušavanju i ne mogu primiti na sebe atomsku bombu odnosno aksijalnu silu veću od 48 kN , ali tim napuhivanjem od 0,18 Mpa se stvara aksijalna sila prema gore od 1300kN.
Inače taj Y prsten nije neka nauka , to se sluša na nekom diplomskom kursu iz stroiteljne mehanike raketa, na katedri stroiteljnaja mehanika i pročnost leateljnih aparatov na Moskovskom aviacionom institutu. Ništa posebno to bi mogao biti 5 semestar studija na MAI .
Ovako izgleda Atlas koji je kod tankanja goriva izgubio nadpritisak u rezervoaru , mali je pao
U prvih tridesetak minuta emisije pokazuju sadržaj paketa za preživljavanje i ostalu opremu koju koriste.
Zatim o orbitalnom svakodnevnom životu pa slede pitanja i odgovori.
Automatski prevod je solidan.
Taj famozni Y bi trebao biti jako dobro poznat svima koji se bave sa konstrukcijama gdje se ima takav splet sila i momenata. Mi recimo Y izbjegavamo jer prvo treba to izraditi, a drugo i da nije Y, sučeoni spojevi traže svoju pripremu koja nije uvijek jednostavna. Zapravo je uvijek FUUUUJJJJ
Ali i samo ali, jedno je tank vode, pare ili mazuta, a drugo je kosmička raketa.
Ove slike rascvjetane konstrukcije svima koji se ovim bave kažu da je konstrukcija skroz promašena. Jedni segmenti su predimenzionirani što je u raketnoj tehnici piši kući propalo, a drugi sa spojevima koji su toliko jadni da i i oni predimenzionirani da nisu bili predimenzionirani bi izdržali bez kabuuum.
Već sam pisao o nepogrešivom primjeru koji svatko može napraviti u svojoj kuhinji...hrenovka, viršla...prekuhana NIKADA neće prvo pući popreko nego uvijek puca uzdužno.
Napravimo analogiju sa Atlasom, dao sam podatke jučer. Debljina lima donje podnice je 1,2 mm, a gornje 0,25 , plašt je isto tako promjenjive debljine , dolje je 1,2, a gore 0,25 . Ne znam koliko je debela, srednja podnica , ali mogu pogledati u knjizi Stroiteljnaja mehanika raket iz 1984 godine, u računskim primjerima i vidjeti koliko bi to trebalo bilti .
Nema tu nekih nepoznanica, ruje su o tome sve napisali u uđbeniku za MAI 1984 godine, siguran sam da su dvadeset godina ranije preko GRU dobili sve podatke o Atlasu, ako ne i cijelog Atlasa . Pretpostavljam da Muscova ekipa koja se igra i crta te ekspres lonce ( da ne kažem da dizajniraju raketljin ) ima te podatke i pretpostavimo da su završili barem tehničku školu i neki kurs za menađere ili dizajnere, i sa tim minimalnim znanjem su morali dolje staviti deblji lima , a gore tanji, itd.
Ovo što vidim na fotkama od zadnje hidroprobe je katastrofa , naime prvi put vidim taj lonac iznutra , pa tu nema ničega nikakvih ukruta nikakvih uzdužnih i radijalnih rebara, nema nikakvih pregrada koje služe da smanje bučkanje kisika i metana.
Bavio sam se komorama raketnih motora , zapalo me slučajno da se bavim i rezervoarima za propan butan od čelika i stakloplastike , znači nekog vraga znam o tome i to se tako ne radi , to ne valja.
Ako je zahtjev NASA da rezervoar mora na hidrotestu izdržati 8,5 bara da bi dobio cerifikat onda to mora biti , tu nema filozofije , ali to znači da tehnologija i konstrukcija svim prethodnim postupcima istraživanja u fazi razvoja u fazi modela moraju osigurati tlak od cca 12bara.
Jednostano se ne smije dozvoliti u fazi prototipova da stvar pukne ne 8 bara.
Vračam se na analogiju sa Orkanom , radni tlak je bio 120 bara, ispitni tlak je za svaku komoru je bio 220 bara , a komore su pucale na 300 bara .Čelik je od proizvođača pa do komore bio pod nadzorom , ulazna kontrola kemijski sastav i mehanička svojstva , nakon prvog kovanja opet mehanička svojstva i struktura zrna , i tako redom do završne kontrole dimenzija prije i nakon hidrotesta.
Za serijsku proizvodnju .. za hidrotest je razvijena oprema za brzo navijanje čepova , brzo punjenje komora , sigurno odzračivanje, i nabijanje tlaka. Kod hidrotesta su na komori bili montirani senzori pomaka odnosno senzori deformacija komore u 12 točaka, komora je morala izdržati 30 sekundi taj tlak bez deformacija , sve je bilo kompjuterizirano , nije tada bilo PC računala radili su to Komodorci od 64 kbita , ako se tko sjeća te igračke.
U fazi istraživanja smo deformacije komore pratili preko holograma, radili smo uređaje za dinamičko razaranje ohlađenih komora na -30 ili -50 C
Do sada je uvijek taj lonac letio u zrak zato što je donja podnica prva popuštala jer je u njoj osim tlaka dušika i hidrostatski tlak, od visine stupca, a to je par bara razlike, sad su ostvarili napredak .. jak im napredak, da im popuca podnica na bezveznom mjestu
Ne znam šta da mislim o ovome. Dal astronauti uspaljuju pancirna g*vna nadzvučnom brzinom pa mora titanijum, ili tolka frka u orbiti da se često koristi pa ne može od plastike. Ili se neko "malo" ugradio od ovog poslića.
Citat:23 million dollar toilet made of titanium! NASA tests new space toilet
https://www.financialexpress.com/lifestyle/science.....t/2096407/
Mislim da je 23 miliona malo da se napravi solidan WC , pogotovo ako se uzme u obzir da do dolaska na ISS odnosno na ruski dio ISS ameri nikada nisu pišali i kakili u WC ili neku rupu na daski nego su to lijepo radili u Pampers pelene.
I ova dva pokusna kunića iz Space X Drakona su i na polasku i na povratku bili zasrani ko grlice, trebalo im je skoro 24 sata da se spoje na ruski šekret i malo više da se spuste iz orbite i bučnu u Meksički zaljev.
Mogu si misliti kako im je bilo u pelenama , a more je tu par centimetara od njih , a oni ne mogu van , jer je oko njih dušični tetraoksid . I kad su ih digli na palubu umjesto da je sve gotovo za minutu i da se ljudi lijepo popišaju u more , oni su još satima čekali da ekipe ispere i zadnje molekule dušičnog tetraoksida koji se zavukao u strukturu letjelice.
I naravno nakon tog slavnog leta i bučkanja u američko more nakon 9 godina Kazahtanske stepe , E Musc pun sebe naravno šuti o tome da su ovi puni govana sišli s orbite i da naravno Dracon nije više upotrebljiv, zbog tog nesretnog curenja tetraoksida i oštećanja termalnog štita
Sve mi se ne da da pokrenem tu temu WC i ostalih sranja sa tim super Draconom , nekako su me više okupirali ovi ekspres lonci od INOX a i ta lakrdija sa letovima, a zapravo zaboravljamo nekoliko ključnih tema.
1. WC i uvjeti života i preživljavanja u Drconu u slučaju sa se nije spojio sa ISS ili je došlo do nekog oštećenja kod spajanja.
2. Uvjeti spašavanja posade u slučaju havarije motora na Falkonu u bilo kojoj fazi leta iznad atlantika
3. Uvjeti spuštanja , prinudnog sletanja , na kopno , jer znamo da je dalje od baze Schanon u Irskoj sve kopno do iza Indije
Ispravlja me kolega i kaže da sam zeznuo stvar ono WC znači Water Closet, a tu nema vode nego neka vakuum pumpa za kakicu i pimpek gurnu u neki šlauf , ne znam šta žene gurnu , ali ajd da ne širimo temu , bolje i taj vakum i šlauf nego Pampersice
Pa nek taj svemirski pampers košta i 5 dolara po komadu, za pare od wc šolje mogu srati svi sledećih 100 godina u gaće. Za platu koju primaju, ne verujem da će se iko buniti.