Osvajanje svemira

253

Osvajanje svemira

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

stug ::Idemo dalje sa razkrinkavanjem "zlih jezika":
Raspored atmosferskih motora na StarShipu je takav kakav jeste iz sljedećeg razloga- da su atmosferski motori postavljeni na vanjskom rubu bilo bi gotovo ne moguće ispeglati otkaz jednog motora pri slijetanju. Tako kažu "neki drugi klinci". Da je naj povoljnije rješenje sa gledišta upravljačkih osobina broda, možda nije, ali je jedno rješenje sa pravim osvrtom na sigurnost broda i posade.

Btw, sljedeći tjedan ako vrijeme dozvoli ću se malo vratiti na čelik. Koga ne zanima ne mora čitati


Slažem se potpuno s tobom odnosno sa tim drugim klincima, koji kažu da tri motora u blizini centra osiguravaju taj manevar slijetanja sa samo dva motora.

U nastavku priče dodajem odmah da je onda suludo istjerivati neke visoke tlakove i potiske na tim motorima, visoki tlakovi skidaju pouzdanost pogona. Drugo visoki tlakovi daju nepotrebno visok potisak jer ta kanta kod slijetanja nikada ne bude teška 600 tona , nikada ne bude ni 400 tona , možemo procjenjivati da to bude oko 200 tona na zemlji , a to onda traži pouzdan rad Raptora na 60 -70 tona, i brz izlaz na režim ako jedan stane u kritičnom trenutku.

Već sam pisao o tome da vidim potrebu za barem 5 modifikacija Raptora, za sada vidimo na fotkama dvije modifikacije, a naravno da ne znamo sa kojim tlakom ili potiskom bude ta kanta poletila ovaj tjedan.

Mislim da je iza nas period kad se Musc kurćio sa najvećim tlakom u motoru, sada smo u fazi smirivanja tlakova i svođenja u neku normalu , ako netko smatra da je normalno paliti motore na 30 m od rezervoara. Naime bedem kojeg rade od pijeska nije još gotov , ali ona velika dizalica valjda može podići prazan zvezdolet i pomaknuti ga malo dalje, malo mi je to sve kilavo , dizalica ispod gusjenica ima pragove , grede da ne potone u pijesak..... GUZ - Glavom U Zid

Ne radi se to tako, tako se branio Staljingrad ili Berlin, a tako se ne rade rakete.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 20 Jun 2018
  • Poruke: 2042

20 година МКС



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

Prije par dana je STUG pitao da li tu na farmi plinova ima dovoljno mjesta, on je to nazvao farmom , a na farmi se nešto radi proizvodi,ili uzgaja , a ja sam to nazvao priručnim skladištem jedne bolje Covid bolnice ili boljeg autolimara. Malo sam se šalio ali ima tu i dosta zbilje.

Već sam nekoliko puta spominjao logistiku i transport jer se na toj farmi očito ništa ne proizvodi već samo dovozi, a treba toga dovesti na tisuće tona.





Spominjao sam neke silne megavate i rashladne tornjeve za vodu ili brane na Rio Grande, kojih nema na lokaciji, a sve pod dojmom nekih tvornica kisika koje sam vidio.

I sad mi je naleti neki studentski rad od prije par godina, i čini mi se da je mali to ok napisao http://repozitorij.fsb.hr/7341/1/Knezi%C4%87_2017_zavr%C5%A1ni_preddiplomski.pdf
Da je nešto nalupao ne bi ga pustio mentor na ispit , tako da možemo sa velikom dozom sigurnosti uzeti da je to sve ok .

Mali je tu nadrobio puno termodinamike i izračunao koliko mu treba energije i vode , a ja bih samo napravio zaključke :

Trebao je projektirati uređaj za proizvodnju 5 litara ( cca 7 kg ) tečnog zraka na sat , i konstatirao je da mu treba 7,5 KWh za kilogram , pa ispada da mu treba kompresor snage 50 KW za tih 5 litara na sat

Tu još nije obradio postupak razdvajanja kisika od dušika , i činjenicu da se sav tekući dušik može koristiti za hlađenje zraka prije kompresije pa su rezultati nešto povoljniji , pa možemo ugrubo uzeti da je od tih 5 litara zraka 1 litar kisik i da se sva energija dušika vrti u krugu ( što nije točno ali ajde de nije beg cicija), pa sa dosta komocije možemo uzeti da mu treba motor od 10 KW snage da radi sat vremena da napravi litru kisika.

Elom Musc planira tamo na toj farmi lansirati ono čudo sa par hiljada kubnih metara kisika , ajde nek je 1000 metara kubnih pa to ispada milion litara ili 10 miliona KWh , nek radi 20 sati

Ma boli glava od kilowata.

Čitam jučer da će Roskosmos dati svoje kapacitete za proizvodnju kisika bolnicama za Covid 19, što mi se čini ozbiljna potrošnja, možda su mislili samo na onaj kisik kojeg šalju na ISS, budemo vidjeli za koji dan o kojim se kapacitetima radi.

A oni tamo u Roskosmosu nisu tako loši kao ovaj naš student, imaju bolji stupanj djelovanja. Bio je tamo kod njih neki lik zvao se Kapica patio se on sa tekućim helijem i dobio Nobela za to, a onako usput napravio nešto bar pet put bolje od Lindea. Dobio je on za to par godina u Sibiru Mr. Green kako se i šika za vrijeme Staljina, i hrpu ordenja nakon što je ovaj otego papke , svjetsku slavu , i nešto što malo tko zna .. dobio je mogućnost da kaže unucima , ja sam napravio milione tona kisika potrebnih čeličanama u Sibiru da satru Hitlera , i radio sam na bombi koja je smirila jastrebove u americi

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BF%D.....0%B8%D1%87

Čisto sumnjam da su oni Ukrajinci koji su se prodali amerima za sitniš ovo preveli Muscu na engleski , a stvar radi 5- 8 puta bolje od procesa po Lindeu o kom se piše po netu.

Pokušavam već par dana naći nešto kvalitetno o procesu ukapljivanja po Kapici, i sve je to tanko, moram opet u civilizaciju po predavanja prof. Frana Bošnjakoića koji nas je davio sa tim Kapicom prije 50 godina Ziveli

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2314

Hmmm baš u ovom Wiki članku, ako sam dobro pročitao, piše da cccp NIJE koristio Kapicina postrojenja za proizvodnju kisika za vrijeme wwII. U inozemstvu da, u cccp-u ne. Stanje se mijenja sa smrti staljina i hapšenjem berije 1955te.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

Taj je detalj dosta nejasno opisan u literaturi , sigurno je da je nekoliko čeličana koje su ruje kupili od švaba prije rata bila Lindeova oprema ogromnih kapaciteta, i niskog stupnja djelovanja , Kao što rekoh uvođenjem ekonomajzera koji je koristio otpadni tekući dušik za hlađenje zraka stupanj djelovanja se dizao za nekolio puta.

Kapica je bio na položaju "ministra za kisik ", a osobno mislim da su ruje tek nakon zapljene raketa V2 i tehnologije za njih bili u stanju napraviti turbinu na na duboko rashlađeni dušik i sa njom voziti kompresor za zrak .

Imao sam priliku posjetiti centralu Lindea, vidjeti muzej i novu proizvodnju, ali ne znam 100% sigurno po kom procesu ameri rade tekući kisik ili ukapljuju metan, ne znam kako to stoji sa patentima , a ima tu i ponosa , ako i rade po Kapici to kriju.

Ovu tupažu o proizvodnji kisika sam napisao samo zbog toga što ne vidim tehničku mogućnost da se tamo na toj farmi ukaplji ili uskladišti 5000 tona plinova, tako da to sve vidim kao probno postrojenje za jedno do dva lansiranja godišnje nekog ozbiljnog broda, za razliku od onoga što ima NASA ma Kapeu

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4850

Možda ovo malo pomogne...



Citat:
Получение жидкого кислорода

Воздух сжимается в турбокомпрессоре до 6 бар и далее охлаждается в теплообменнике-регенераторе и ожижителе, после чего часть воздуха направляется на разгонку в ректификационный аппарат для получения концентрированного кислорода. Оставшаяся часть сжатого воздуха поступает на расширение в турбодетандере Капицы до 1,3 бар, где охлаждается и идет в обратном направлении в ожижитель и теплообменник-регенератор для охлаждения поступающего сжатого воздуха.

Разгонка жидкого воздуха ведется при давлении 1,3 бар. Концентрированный кислород сливается из нижней части ректификационного аппарата


Pozajmljeno sa linka:

http://vivovoco.ibmh.msk.su/VV/PAPERS/KAPITZA/KAP_17.HTM

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%80

tu je slikovito prikazano kako zračni stroj vrti zračni kompresor , pa se dio energije vrati na početak , kasnije je to Kapica napravio sa zračnom turbinom i puhalom za zrak.

U ranoj mladosti je Isajev radio u tim čeličanama tako da možda nađemo poveznicu Kapice i Isajeva i njegovog kasnijeg rada na razvoju raketnih motora sa turbopumpama.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4850

Na domenu iz prethodnog linka postoji i tekst "Kiseonička epopeja":

http://vivovoco.astronet.ru/VV/PAPERS/KAPITZA/OXYGEN.HTM

Ako je Isajev u ratnom periodu bio na objektu No1 ili 2 iz teksta možda smo blizu veze.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5321

To ćemo teško utvrditi, upoznat sam sa sustavom kruženja tajnih informacija u JNA , a bio je preslikan iz SSSR a , onda je jasno da je Isajev čitao sve što je Kapica pisao. Mi smo imali Institut Naučno Tehničkih Informacija i Dokumentacije INTIDI , a sovjeti VINITI Vsesojuzni Institut Naučnih informacija itd. Oni su izdavali biltene , sažetke svih važnih radova iz svih područja značajnih za armiju ili vojnu industriju.

Kad već pišemo u Lindeu bo je on velik znanstvenik i inženjer u ono doba

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4850

Kada smo kod Isajeva da postavim njegovu knjigu "Prvi koraci ka svemirskim motorima":

https://www.mycity.rs/must-login.png

Fajl je djvu format, PDF knijge je nažalost veći od 5mb te se ne može postavljati na forum.

Ziveli

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 899 korisnika na forumu :: 31 registrovanih, 6 sakrivenih i 862 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Battlehammer, bigfoot, bokisha253, BSD, Dannyboy, Denaya, Dežurni pod palubom, djuradj, Dorcolac, HrcAk47, ILGromovnik, indja, Kriglord, Metanoja, milos.cbr, Miškić, Nemanja.M, nemkea71, nenad81, nizam, Parker, R_038, ruma, Srki94, Trpe Grozni, Tvrtko I, zillbg, Zoca, Žoržo