Osvajanje svemira

259

Osvajanje svemira

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4865

Na prethodnim stranama pomenuto je klozetsko pitanje, malo sam se raspitao sa strane pa je ispalo da je to jedno od ključnih pitanja tokom dužeg boravka u svemiru bilo da se radi o svemirskoj stanici ili dugom putovanju u nepoznato i po mogućstvu isto tako dugom povratku na majčicu zemlju.
Sve se vrti oko vode i njenog bilansa. Mi smo većinski „napravljeni“ od vode, oko 60% ljudkog tela čini voda. Takođe potreban je određen unos vode svakodnevno tako i oslobađamo se iste količine vode. Unos sledi na jedan otvor vidu vode, različitih tečnosti i hrane. Koliko svako mora da unese tečnosti? To zavisi od godina, pola i mase. Postoje različite formule za proračun ali možemo se najjednostavnije ravnati prema volumenu plazme a to je 41ml na jedan kg. Više ili manje od toga šteti organizmu. Tako neki uprosečeni čovek bi morao uneti vode u raznim oblicima hrane oko 3l dnevno a žena oko 2,5l dnevno. Toliko se isto i izluči iz organizma ali različitim putevima. Najviše mokraćom a zatim stolicom, kožom i dahom. E kolibine izlučene tečnosti zavise i i od fizičke aktivnosti, ona ubrzava protok kroz bubrege mokri se više čovek se znoji, te postaje žedan i trudi se da nadoknadi izgubljeno kada gasi žeđ. Dolazimo do toga da tri astronauta moraju da unesu dnevno oko 9l vode, recimo puta 300 dana to je laganih 2700 l. 2,7 kubika. Da li mi na ISS imamo vodovod, akvedukt ili nešto slićno? Naravno da ne. Da li se sva ta voda doprema, ne, pretežno gubitak i nešto malo pride. Naime ISS poseduje sistem za preradu otpadnih voda, mokraća se brižljivo sakuplja i zajedno sa kondenzatom iz vazduha nastalim disanjem i znojenjem koji sistem za kondicioniranje pokupi pri preradi vazduha se ponovo se vraća kao pitka voda. Gubitak postoji kada se znoj nakuplja u tkaninama odevnih predmeta i naravno stolicom. Gubitak vode prilikom velike nužde tj tokom stvaranja minulog rada je trajan jer se isti iz toaleta vakumom usisava, pakuje i takav lageruje u servisni modul. Naime ne stvara se svemirski otpad eventualnim izbacivanjem iz stanice. Može se lako izračunati koliko bi se kamenica trajno ostavilo iz sebe u orbiti za godinu dana, 5 godina itd. Naravno da neko sedi i računa koliki je gubitak da bi se on mogao nadoknaditi pri nekoj dostavi. Naime neka 3 astronauta izgube dnevno 100mL putem minulog rada to je minimum 30 litara za 300 dana. Dakle naši astronauti plahnu usta izvorskom vodom o državnim i verskim praznicima ostalo je sve prerađena voda. E a sistem za preradu ima i podsistem filtera koji su iscrpljiv resurs i moraju se periodično menjati da slučajno ne bi bilo problema. Ovo sve se pri kratkim putovanjima može rešiti i pelenama i rezervom vode ali bilo šta duže ne. Princip se isprobava na duuugim kruženjema oko zemlje. Da li je prijatno saznanje poreklo onog šta se konzumira, ne, da li može biti sumnji u to naravno da, da zato su psihološka profilisanja kandidata izuzetno rigorozna.
A zvezdolet? Tu je stvar još gora. Bilans vode se mora poštovati jer se mora poneti rezerva koja bi pokrila trajni gubitak vode na svemirskom putovanju tamo i nazad i rezerva filtera za sistem da se ne bi naš posada pobila oko vode ili potrovala. Čvrsti teret se može tokom putovanja odbacivati jer bi se tokom vremena kumulirao i postao mrtav teret i potencijalni izvor zaraze.
Na kraju klozetsko pitanje postade veoma bitan elemenat svakog dugog boravka u kosmosu barem sa sadašnjem stepenu tehnološkog razvoja.
U to ime Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5488

Mr. Green



Sad ozbiljno Smile ГОСТ 50804 “СРЕДА ОБИТАНИЯ КОСМОНАВТА В ПИЛОТИРУЕМОМ КОСМИЧЕСКОМ АППАРАТЕ” opisuje potrebe astronauta po pitanju koječega pa i ovih sanitarnih stavki putovanja. Muški smrde i prde kao što svi znamo, a ženski astronauti imaju više vode na raspolaganju za tuš, umivanje, podapiranje nogu i pazuha...marvi muškoj da ocean daš opet bi smrdili pa je džabe rasipat vodu na njih Smile



offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4865

@Drug pukovnik
E, bravo na dokumentu, jedino po GOST-u standardni kosmonaut ima 70kg i vrednosti unosa i iznosa tečnosti su niže za oko 0,4 litra, meni su date orijentacione vrednosti za 75kg i po svemu sudeći zemaljske uslove. Mnoštvo detalja koga zanima, bukvalno do standardne brzine rasta dlake. Mr. Green

offline
  • Luka 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2011
  • Poruke: 3172

Članak o vodi objavljen pre okruglo 51. godinu, 30. 11. 1969. u Kosmoplovu br. 11.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5333

Gargantua , mala korekcija , procesom oksidacije u našim plućima gorivo ( prerađena hrana ) izgara i nastaje CO2 i vodena para , tako da je ukupni bilans vode pozitivan , naravno da taj višak vode ovisi i od toga koliko se koristi dehidrirane hrane , a koliko one sa nekom prirodnom vlagom.

Kod dugotrajnih letova kao što je let na Mars hrana bude sva dehidrirana, i tu bude neka ravnoteža količine vode na brodu.

Po pitanju kakice su različiti stavovi , trenutno na ISS postoje dva sustava vađanja vode iz kakice i korištenja iste za elektrolizu pri čemu se kisik vrača u atmosferu , a vodik koristi u procesu sa CO2 tako da kao konačni produkt imamo metan i kisik koji se opet vrača u atmosferu. Suhi ostatak kakice se toplinski obradi radi ubijanja bakterija i sprema u kontejnere u servisni modul ( modul za boravak kod Sojuza ) koji pri povratku u atmosferu izgori.

Na ISS se najviše vode troši na osobnu higijenu umivanje i pranje rublja , o čemu baš i nema puno detalja u literaturi. Znam da troše papirnate maramice i da ih kasnije dehidriraju , a papir završava sa ostalim otpadom i kakicom u kontejnerima, sa dosta peripetija oko toga.

Možemo govoriti samo o Sojuz- Progres u , jer su samo on letjeli zadnjih desetak godina, kod kojih je ta logistika sa otpadom dosta komplicirana i traži dosta ljudskog rada, a kako to bude napravljeno kod Dracona ili Oriona budemo vidjeli u skoroj budućnosti, za sada su sretni da su uopće poletjeli i vratili žive glave doma, tako da ne znamo kako su pospremili svoj otpad iz ISS a.

offline
  • 13892 
  • Super građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 1461

Koliko se secam Apolo uopste nije imao WC vec su umesto toga astronauti koristili pelene. Very Happy

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5333

Za te kratke letove nije bilo potrebno razvijati metode zbrinjavanja otpada i recikliranja, ameri su od početka radili APOLO kao civilni projekt sa ciljem osvajanja mjeseca , a rusi su od početka od Vastoka imali isključivo vojni cilj i sve je bilo podređeno što dužem boravku špijuna u svemiru, a on je morao negdje kakati.

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2485

Posle dva pucanja kablova, srušila se i centralna konzola radioteleskopa Aresibo. Izgleda da tu nema popravke. Jedino novi da prave.

offline
  • Luka 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2011
  • Poruke: 3172

E jebi ga Sad
Još letos su išle vesti o nekoj ozbiljnoj havariji, ali se govorilo da će biti popravljeno.

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2485

Da, još pre tri godine pukao je jedan kabl, pomoćni valjda. Pa ove godine jedan u avgustu, jedan u novembru a sad je sve otišlo. Čak i jedan od tri stuba.

Izgleda da su i predvideli ovo, ali nisu dočekali da birokratija odobri pare za popravku:
Citat:And since the Thanksgiving holiday, Lugo says, wires were breaking in these remaining cables at a rate of about one a day. He says he told NSF the structure only had a week or two remaining before it would collapse.
https://www.sciencemag.org/news/2020/12/arecibo-te.....7-year-run

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 847 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 3 sakrivenih i 827 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Boris90, BraneS, darkojbn, doloress, DPera, Fabius, Frunze, kikisp, Kriglord, Leonov, Miškić, nemkea71, Parker, vaso1, vladetije, VojvodaMisic, vukovi