Nije baš lijepo kod BlueOrigin-a. Poslje leta Džefa Bezosa tuce vodećih inženjera zbrisalo iz BlueOrigina. Nekoliko njih iz tima zaduženog za slijetanje na mjesec. Svim suradnicima koji su ostali 10k bezvrijednih zelenih sličica nagrade -bezuvjetno.
^Toliko o "privatnom" razvoju. Čim se izgubi državni tender, bežanija, jer ljudi znaju da to Bezos finansirati neće. Meni deluje da je ovde priča da ti nešto privatno prčkaš i to oko neke komercijalne upotrebe, a onda ti Nasa da pare da radiš ozbiljne programe. E sad je svađa oko tog kolača koji za američke uslove i nije tako veliki.
Rogozin pozvao Ilon Maska, Dzef Bezosa i Ricarda Brensona na lansiranje Sojuza MS19 koji polece sa Bajkonura, 5. oktobra.
"Putnici" ce biti kosmonaut, glumica i neki "filmadzija". Snimice film.
mercedesamg ::Rogozin pozvao Ilon Maska, Dzef Bezosa i Ricarda Brensona na lansiranje Sojuza MS19 koji polece sa Bajkonura, 5. oktobra.
"Putnici" ce biti kosmonaut, glumica i neki "filmadzija". Snimice film.
Other companies are seeing impacts of the liquid oxygen shortage. In a tweet after the conference session, Tory Bruno, chief executive of United Launch Alliance, said that the government contractor that supplies nitrogen for its launch facilities at Vandenberg Space Force Base in California is now working on addressing the liquid oxygen shortage in Florida.
I ULA najavljuje kašnjenje letova zbog manjka tekućeg kisika. Za SpaceX ne vidim probleme dugoročno. Ako dobavljanje tekućeg kisika smatraju problemom, sami će ga riješiti. Sa druge strane uhljebi khm odlikaši... Teško
United Launch Alliance (ULA) prestala je sa prodajom raketa Atlas V i za njih više neće kupovati ruske motore I faze РД-180. Pre kraja operacije, zakazane za sredinu ove decenije, ovaj nosač treba izvršiti još 29 lansiranja. Sve relativne rakete su već prodate. Atlas V će biti zamenjen teškim nosačem Vulcan koji razvija ULA sa američkim motorima I faze Blue Engine 4 (BE-4).
Po rečima glavnog u ULA Tori Bruna, alijansa je unapred kupila od ruske strane sve motore РД-180 neophodne za preostala lansiranja tako da je saradnja završena.
Роскосмос је расписао тендер за истраживачко -развојне радове за обављање летова са посадом на Месец. Почетна цена истраживања је 1,7 милијарди рубаља, 399 милиона рубаља биће потрошено 2022. године. Ово је објављено на веб страници јавних набавки. Према тендеру, победник мора развити захтеве за свемирску технологију за такве мисије.
Задаци које треба да заврши победник тендера:
- поднесите низ препорука за мале месечеве летелице за полетање и слетање. Он мора да обезбеди слетање астронаута на површину сателита;
- развити нови изглед свемирских одела за мисију слетања човека на Месец и подношење његове макете. Такође, истраживачи морају идентификовати начине заштите здравља астронаута, укључујући нове приборе прве помоћи;
- представити модел грађевинског лунарног ровера, „луномобила“, усељивих и енергетских модула лунарне базе, брода за испоруку терета на Месец;
- развити три ракете: супертешки, велики транспортни брод са људском посадом и велики месечев брод за полетање и слетање.
Спровођење читавог програма требало би да буде спремно до 2025. године. Роскосмос прве резултате очекује крајем 2022. године. Руска орбитална сервисна станица имаће седам модула и центрифугу кратког радијуса. Роскосмос је први пут у званичним документима назначио да ће Русија користити ракету Ангара за летове до Месеца. Радови на томе почели су давне 1992. године, када је влада организовала конкурс за развој свемирског ракетног комплекса (СРС) тешке класе. Али Борис Јељцин је потписао декрет о развоју "Ангаре" тек 6. јануара 1995. године. До 2020. године пробни летови на њему изведени су само два пута.