Кина ствара суперзидаре који ће моћи да производе цигле од месечевог тла
Више од стотину кинеских научника и истраживача недавно се састало на конференцији у познатом кинеском граду Вухану да би расправљали о могућностима градње на Месецу.
Динг Лиеyн, стручњак кинеске Академије инжењерства, рекао је да развијају роботе назване „кинески суперзидари“, који би могли да производе цигле од месечевог тла, пише „Чангђиан Дејли“.
Месечеве цигле
„Изградња станишта на Месецу потребна је за дугорочна истраживања која ће сигурно бити реализована у будућности“, рекао је Динг признавши краткорочне тешкоће с тим пројектом.
Робот са задатком производње „месечевих цигли“ биће лансиран с кинеском мисијом Чанг`е-8 око 2028. године, најавио је кинески стручњак.
Додао је да је циљ да се донесе први узорак тла са удаљеније стране Месеца до 2025. године.
Кина је раније у мисији Чанг`е-5 из 2020. донела узорак тла с ближе стране Месеца. Пекинг жели да кинески астронаути проведу дуже време на Месецу када тамо успоставе базу, пренела је „Бука“.
Poleteo, prošao Max Q, vrpoljio se, stigao do 39km i tu mu je bio kraj. Ne rekoše da li se raspao sam ili su ga namerno eliminisali. Ali dobro, poleteo je.
Тежак старт, брзина релативно мала, неуспјела сепарација, вектор потиска одудара од осе средине ракете, улазак у ковит и после тога оде све у ПМ.
Мислим да имају великих проблема са моторима, али немам доказа за то.
Са овако дугачким и "габаритним" ракетама је проблем што минимална одступања у симетрији конструкције и минимална одступања у вектору потиска у односу на осу дужине ракете бацају саму ракету у неконтролисану "спиралну" путању.
Dopuna: 20 Apr 2023 15:28
Sim.a ::Bez obzira na kraj sve je izgledalo neverovatno a samo lansiranje tj start je stvarno impresivan.
Ogromna je.
Можда ја не видим добро, али ракети је требало 7 секунду од момента паљења главних мотора да се створи довољан потисак да ракета може да преовлада сопствену гравитацију. Изгледа као да се вуче на небо.
Pratio sam na poslu i prvi utisak je kako mi kao gledaoci sa ovom tehnologijom i njihovim pristupom da to bude javno možemo da vidimo dosta interesantnih stvari. Neki motori nisu bili prikazani kao da rade (to su ti koji i pominješ) a mi smo to mogli da pratimo u realnom vremnu.
Zbog ugla ne mogu da kažem šta je tačno izvela raketa ali već posle prvog naginjanja ja sam očekivao da je ili oni unište ili da se raspadne ali na moje iznenađenje mrcina se okretala (bar je tako izgledalo) i ostajala čitava.
Scena kad gledamo u motore kao u glavu suncokreta gde ih praktično možeš prstom brojati je neprocenjiva
Publika što aplaudira i vrišti je vesela što je prasnulo ili oni misle da to tako treba
Dopuna: 20 Apr 2023 17:38
@nemkea71
Kod motora postoje sekvence predpuska i puska, izlaska na puni režim rada itd, tako da prvih 7 sekundi i nije nominalni puni potisak. Kad grunu motori u puni režim kreće odvajanje i dalje je čisto odbrojavanje po matematici jednoliko ubrzanog gibanja
Samo što je ovdje već u startu falilo cca 600 tona potiska i to se odrazilo na onako kilav polaz. Predugo je ona kilavila na rampi dok drugi motori nisu preuzeli taj potisak koji nedostaje. Oštećena je rampa oštećeni oni rezervoari.
Mislio sam da su nešto naučili iz ruske rakete N1, ali nisu, generalno to je loš koncept .