Osvajanje svemira

347

Osvajanje svemira

offline
  • Pridružio: 24 Jun 2015
  • Poruke: 788

Na ovoj temi dosta se govorilo o izboru metana za pogon raketa, za i protiv.
YT autor ovog videa ima svoje viđenje.
njegovi zaključci zašto je metan postao gorivo izbora za aktuelnu generaciju raketa su:
- budući da je metan hemijski homogen u odnosu na RP1 ( kerozin ) kompjuterske simulacije mehanike fluida unutar komore sagorevanja su znatno jednostavnije - skraćuje se vreme razvoja motora;
- za razliku od RP 1, u motoru ne ostaju naslage čađi što je problem ako se želi motor koji će se koristiti više puta;
- metan je jeftiniji od kerozina, a ne treba ni helijum za držanje rezervoara pod pritiskom ( visoka cena helijuma ).
Dodao bih da se iz videa da zaključiti da je prilikom korišćenja metana pojednostavljuje izrada rezervoara za gorivo i da je jednostavniji sistem ubrizgavanja u komori sagorevanja.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
PS
kako se ispravno kopira link sa YT?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • dac 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2020
  • Poruke: 949

^
Kada pišeš odgovor, klikneš na youtube ikonicu i kopiraš link u prozor koji ti izađe. Posle se samo formatira u poruci.



offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 3542
  • Gde živiš: Beograd

18. aprila 2025. Kina je lansirala 6 klasifikovanih eksperimentalnih satelita sa Long March 6A


Citat:HELSINKI - Kina je kasno u petak po istočnoameričkom vremenu lansirala šest eksperimentalnih satelita serije Šijian, koristeći raketu Dugi marš 6A sa kosmodroma Taiyuan.

Raketa Dugi marš 6A poletela je 18. aprila u 18:51 po istočnoameričkom vremenu (22:51 UTC) sa Centra za lansiranje satelita Taiyuan, na severu Kine. Državna Šangajska akademija za tehnologiju svemirskih letova (SAST - Shanghai Academy of Spaceflight Technology) objavila je da je lansiranje bilo uspešno, otkrivši da su tereti sateliti Šijian-27 (01-06).

SAST nije objavio slike ni detalje o satelitima, već je naveo da se oni uglavnom koriste za detekciju svemirskog okruženja i srodna tehnička ispitivanja. Ovakav opšti opis tipičan je za seriju Šijian, za koju neki zapadni analitičari smatraju da služi za ispitivanje novih tehnologija i ima ulogu u ranim fazama razvoja svemirskih sistema. To bi se moglo donekle uporediti sa upotrebom satelita sa oznakom USA u američkoj vojsci za demonstraciju poverljivih tehnologija.

Američke Svemirske snage registrovale su satelite u orbitama na visini od 1.000 do 1.010 kilometara sa nagibom od 99,7 stepeni, dok je gornji stepen rakete ostao u orbiti od 834 do 990 kilometara.

Mnogi Šijian sateliti funkcionišu u niskoj Zemljinoj ili blizu-polarnoj orbiti, iako su neki upućeni i u geosinhrone orbite, uključujući moguće "inspektorske" satelite Šijian-12-01 i 02. Sateliti Šijian-10, međutim, ušli su u Molnija orbite.
Raketa Dugi marš 6A, duga 50 metara i teška 530 tona, koju je razvila SAST, prva je i za sada jedina kineska raketa koja kombinuje tečnopropeglantno glavno telo sa bočnim raketama na čvrsto gorivo. Može da nosi 4.500 kilograma tereta u sunčano-sinhronizovanu orbitu na visini od 700 kilometara. Ima svoju namensku lansirnu rampu u kosmodromu Taiyuan.
Raketa je do sada imala 11 letova, sa prvim lansiranjem u martu 2022. godine. Sva lansiranja su bila uspešna, iako su se neki gornji stepeni raspali u orbiti stvarajući otpad. Gornji stepen Dugog marša 6A jedan je od prvih kineskih stepeni sa kerozinsko-tečnim kiseonikom kao pogonskim gorivom.
SAST je naveo da je ovo lansiranje bilo prvi put da je Dugi marš 6A koristio "višesatelitsko bočno kačenje", što znači da su sateliti bili raspoređeni oko centralne noseće konstrukcije, umesto da budu naslagani vertikalno. Ovakav pristup je, prema navodima SAST-a, doneo dodatne izazove u integraciji satelita i rakete.

Ovo je bilo 20. orbitalno lansiranje Kine u 2025. godini. Prethodilo mu je lansiranje poverljivog satelita TJS-17 raketom Dugi marš 3B sa kosmodroma Sičang 10. aprila.
Slingshot Aerospace je kasnije detektovao verovatno prisustvo motora za podizanje apogeja u blizini geostacionarne orbite, prateći sličan profil ranijem lansiranju TJS-15.

Kina se takođe priprema da sledeće nedelje lansira misiju Šendžou-20 sa posadom, koristeći raketu Dugi marš 2F sa Centra za lansiranje satelita Điućuan, na severozapadu Kine. Misija će trajati šest meseci, a kasnije tokom godine uslediće i lansiranje Šendžou-21.

Još jedna velika misija biće lansiranje misije Tjanven-2, koja uključuje povratak uzorka sa asteroida bliskog Zemlji i susret sa kometom iz glavnog pojasa. Očekuje se da će ova misija biti lansirana iz Sičanga u maju.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Citat:Kina lansirala misiju Šendžou-20 ka kineskoj svemirskoj stanici, javili državni mediji.



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Citat:Najnovija kineska posada stigla je na svoju orbitalnu destinaciju.
Tročlana misija Šendžou-20 stigla je danas (24. aprila) na kinesku svemirsku stanicu Tjangong u 11:49 po istočnoameričkom vremenu (15:49 GMT), započinjući šestomesečni boravak na stanici.
Njihova potera kroz svemir bila je kratka: Šendžou-20 je danas lansiran raketom Dugi marš 2F sa Centra za lansiranje satelita Điućuan na severozapadu Kine u 5:17 po istočnoameričkom vremenu (09:17 GMT; 17:17 po pekinškom vremenu).

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 3542
  • Gde živiš: Beograd

Citat:HELSINKI - Kina je odobrila više međunarodnih zahteva za pozajmljivanje malih količina uzoraka sa Meseca prikupljenih misijom Čang’e-5, uključujući zahteve dva američka univerziteta.

Kineska svemirska agencija (CNSA) je 24. aprila u Šangaju, na skupu povodom 10. po redu kineskog "Dana svemira", objavila da je odobrila zahteve univerziteta iz šest zemalja za pozajmljivanje uzoraka sa Meseca prikupljenih misijom Čang’e-5.. Odobreno je sedam zahteva univerziteta iz SAD, Japana, Nemačke, Francuske, Velike Britanije i Pakistana. Američke institucije su Braun i Stoni Bruk univerziteti.

Ova odluka dolazi uprkos napetostima u trgovini i ograničenjima američko-kineske svemirske saradnje. Uz to, CNSA je najavila izbor međunarodnih projekata za buduću misiju Čang’e-8 na južnom polu Meseca i pozvala na predloge za međunarodne instrumente na misiji Tianven-3 za povratak uzoraka sa Marsa.

Misija Čang’e-5 prikupila je 1.731 gram materijala sa Meseca 2020. godine, dok je misija Čang’e-6 2024. prikupila 1.935,3 grama sa njegove udaljene strane. Uzorci iz Čang’e-5 su dostupni i međunarodnim institucijama, dok će uzorci iz Čang’e-6 biti dostupni kasnije.

Ova razmena uzoraka deo je kineske strategije jačanja međunarodnih partnerstava u svemiru, dok konkurencija sa SAD u lunarnom istraživanju raste.


A panorama returned by the Chang'e-5 lander, showing robotic sampling arm and scoop marks in lunar regolith. Credit: CNSA/CLEP

Opširnije:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 104277

Uspešno prizemljena kineska svemirska letelica
Citat:Kineska svemirska letelica Šendžou-19 sa posadom prizemila se danas na severu te zemlje, nakon što je njeno sletanje na Zemljinu površinu odloženo za jedan dan.
Do odlaganja prizemljenja došlo je zbog nepovoljnih vremenskih uslova na lokaciji predviđenoj za to, prenela je državna televizija CCTV.
Kina je prošle sedmice lansirala letelicu Šendžou-20 sa tročlanom posadom na svoju svemirsku stanicu u okviru misije koja će trajati šest meseci.

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 3542
  • Gde živiš: Beograd

Citat:Sjedinjene Američke Države počele su da dele retke obaveštajne podatke o kineskom svemirskom oružju sa britanskim vojnim vrhom.

- Tajne satelitske snimke prosledila je Američka svemirska komanda, u nastojanju da obezbedi saveznike usled rastuće zabrinutosti zbog moguće svemirske konfrontacije s Pekingom.
- Iako američki zvaničnici nisu želeli da otkriju na koje zemlje se slike odnose, ponovili su da najveću pretnju po Zapad u svemiru predstavljaju Kina i Rusija. Pukovnik Remzi Horn, zadužen za neutralisanje orbitalnih pretnji, izjavio je tokom posete Velikoj Britaniji: „Narodna Republika Kina nam je trenutno najveća briga.“
- Pukovnik Horn je dodao: „Kina je razvila lasere koji mogu da zaslepe, ali i da uništavaju.“
- On je naveo da Kina poseduje sisteme sa mikro-talasma velike snage koji mogu onesposobiti satelit, i istakao da, iako do sada nije bilo direktnih sukoba, SAD su spremne da se bore protiv Kine.
- Izvori iz američkog odbrambenog sektora upozoravaju da Kina razvija oružje za uništavanje satelita kao deo „zapanjujućeg“ vojnog proširenja.
- Peking je „utrostručio broj satelita za izviđanje i prikupljanje obaveštajnih podataka“ u poslednjih šest godina.

U ratu velikih sila, verovatno je da sateliti ne bi dugo opstali.



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 24 Jun 2015
  • Poruke: 788

Dok se zapadnjaci brinu o mogućem kineskom naoružavanju u svemiru, kineski astronauti rade nešto korisno:
na kineskoj svemirskoj stanici, primenom uređaja za veštačku fotosintezu uspešno su proizvedeni kiseonik i etilen.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

"Sačekaj i vidi" kineska je poslovica. Trebaće godine dok se ovaj sistem ne razvije. Možda ne uspe da izađe iz laboratorijske faze, stvari mogu biti znatno komplikovanije kada treba napraviti opremu velikog kapaciteta i pouzdanosti.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 104277

Sovjetska svemirska letelica od pola tone nekontrolisano će pasti na Zemlju
Citat:U narednih nekoliko dana, međuplanetarna svemirska letelica teška oko pola tone nekontrolisano će pasti na Zemlju, procenjuju stručnjaci.
Ova svemirska olupina je modul za sletanje Kosmosa 482, lansiranog 1972. godine, na putu za planetu Veneru.
Međutim, tehnička greška ju je zadržala u Zemljinoj orbiti.
Procenjeno je da će Kosmos 482 pasti na Zemlju između 8. i 14. maja.
Jedan stručnjak je za BBC na ruskom rekao da postoji opasnost da udari u naseljene oblasti.
Naučnici kažu da su najverovatnija područja gde će letilica padti: Bliski istok, centralna Azija i jugoistočna Evropa.

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1576 korisnika na forumu :: 89 registrovanih, 12 sakrivenih i 1475 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 8u47, Alexa77, amonsrb, annon, armor, babaroga, Belac91, Bickoooo, Botovac, bukefal, ccoogg123, coaaco, cvrle312, DavidA, DejanSt, Dimitrije Paunovic, Djolek, Djota1, Dogma21, Dorcolac, draganl, dukajov, Frunze, g_g, Gligo01, Hakenpuc, IAR80, ikan, IQ116, ivica976, ivran064, Jan, jimi_agf, Kajzer Soze, Kenanjoz, Klass, Kobrim, kolateralnasteta, kovacicbozo, Krusarac, lcc, LeGrandCharles, littlebunny, ljs, lucko1, Macalone, Mi lao shu, milenko1980, MiroslavD, mishkooo, momcilob55, nazgul75, Nemanja Opalić, niksa517, nnovakis, pacika, pein, PrincipL, promajauglavi, pzoca, qurtamurta, raketaš, RAKITNICA, Rothmans, sekretar, sevenino, Sinduk, sixpac, Smajser, SR-3m, stefan95, stingD, Stoilkovic, tamno.nebo, TheBeastOfMG, Token, tubular, Tumansky, uruk, vaci, Veless, vensla, Viktor Petrenko, Vlado82, Voice1, W123, Zorge, Đurđevdan