Najbolja praktična demonstracija. Na početku avion i autić ubrzavaju istim ubrzanjem kao i točak (relativno u odnosu na točak - avion ide po nešto većem radijusu nego auto pa mu je ubrzanje veće, ali je tu i ubrzanje točka/trake proporcionalno veće). Dobro je što je traka obojena pa se vidi koliko je vremena potrebno za 1 krug i to vreme se može uporediti sa vremenom koje treba avionu da obiđe krug.
Avion prvo ide malo unazad ili zato što se traka ima nešto veće ubrzanje nego što bi imao avion da trake nema, ili zato što je gravitacija+trenje točkova pri maloj brzini veće od ubrzanja aviona u odnosu na vazduh. Kasnije ubrzava normalno dok autić stoji u mestu.
Traka prestaje da dobija ubrzanje čim se avion odlepi (šteta što je nisu vrteli malo duže) i kada stane radijalne brzine aviona i automobilčića su posle 1 kruga izjednačene. Traka kreće ponovo da se okreće i automobilčić opet usporava i najzad staje.
Na momente se vidi da ubrzanja vozila i točka nisu 100% idealno usklađena ali da su veoma približna jesu.
Da, ali je u pitanju kružna pokretna traka.
Frizbi ne bi leteo da se ne zarotira. Baci ga kao kamen (linijska pokretna traka), pašće - pa, kao kamen.
U ovom videu se vidi "jedan veliki ventilator" koji stvara uzgon avionu. Da li bi autić poleteo, da je imao krila - bi! (UZGON je ključna reč)
Na početku teme se insistira na linearnoj pokretnoj traci.
gloyer ::Da, ali je u pitanju kružna pokretna traka.
Frizbi ne bi leteo da se ne zarotira. Baci ga kao kamen (linijska pokretna traka), pašće - pa, kao kamen.
U ovom videu se vidi "jedan veliki ventilator" koji stvara uzgon avionu. Da li bi autić poleteo, da je imao krila - bi! (UZGON je ključna reč)
Na početku teme se insistira na linearnoj pokretnoj traci.
Traka je kružna iz praktičnih razloga (da bi eksponat mogao da stane u sobu - to je sa izložbe Mitbastersa), grešiš ako misliš da to bitno menja postavku mozgalice. Krila aviona su takve geometrije da stvaraju uzgon ako vazduh naleće spreda na njih, ili kada postoji ČEONI vetar ili ako se vozilo koje ih nosi kreće unapred. Da je autić imao krila naravno da ne bi poleteo jer ga je točak sprečavao da se pomeri pa ne bi ni bilo opstrujavanja oko krila a samim tim ni uzgona na njima koji podiže vozilo uvis. Nasuprot autiću avion se kretao skoro kao da traka stoji pa je zato i poleteo.
Razlog za sve to leži u tome što se kod automobila snaga motora prenosi na točkove koji trenjem guma o podlogu stvaraju kretanje, tako da traka može da anulira brzinu autića. Kod aviona se snaga motora prenosi na elisu koja potiskivanjem VAZDUHA unazad stvara kretanje aviona i to je ono što treba ukapirati, a uzgon i poletanje su tu prosta posledica tog kretanja i postojanja krila. Traka ne utiče na kretanje vazduha i samim tim ne može uopšte bitno uticati na potisak koji elisa daje .
Da bi se avion zadržao u mestu po x osi bio bi potreban snažan čeoni VETAR, ali onda bi sam taj vetar stvorio uzgon na krilima pa bi avion mogao da se penje u vis (y osa) iako bi lebdeo u mestu.
Da bi avion bio sprečen da poleti (y osa) bio bi potreban snažan vetar ali iz pravca repa, koji bi sprečio čeono opstrujavanje oko krila koje daje uzgon - avion bi jurio po zemlji (x osi) ali nikada ne bi poleteo.
Još jednom osnovni postulat iz aerodinamike: Za stvaranje aerodinamičke sile uzgona na krilu(uslov da avion poleti) je potrebno opstrujavanje. Sve jedno da li se avion kreće a vazduh miruje, ili se vazduh kreće a avion miruje.
Ako avion sve vreme drži svoj zamišljeni položaj na pokretnoj traci bez pomeranja u odnosu na ostali prostor, kako tu dolazi dolazi do opstrujavanja krila?
To je kao i vožnja sobnog bicikla, brzina postoji samo na brzinomeru. Avion brzinu okretanja točkova koristi samo za poništavanje brzine okretanja trake. Progresivne brzine nema, nema opstrujavanja samo se točkovi okreću. Dodajte samo jak fen u nos i avion će poleteti, u uslovima koje ste postavili-neće.