Zamiljivosti i objasnjenja naziva:
Mig-35S - Serijski Mig-35, znaci gotovo sigurno je da ulazi u sluzbu
LMFS - Laki visenamenski frontovski avion - verovatno laki stelt lovac od Miga. Do skoro je se pricalo kao da je projekat ukinut i da se nece pokretati, sad stoji u zvanicnim planovima posle 2021e.
МАРК - Nepoznato, ali moguce da se radi o BPL velikog dometa, slicnoj Альтиус-М / Altius-M
СВТС - Srednji Vojni Transportni Avion - Il-214
Ястреб - A-90
Звено-3С - Il-80 je bio Звено-2, znaci ovo mora da bude isto Vazdusni Punkt Upravljenja
"Форвард-М" - Helikopter Kontrole i Releja
СМС СУС - verovatno komandni avion (vazdusni komunikacioni centar - самолёт-узел связи) baziran na MS-21, SUS se slaze sa Tu-214SUS (Ту-214СУС ), SMS verovatno stoji za Specijalni Magistralni Samoljet, od kojeg su MS vec u nazivu MS-21.
УТК ПНП - учебно-тренировочный комплекс первоначальной летной подготовки летчико - avion za pocetnu obuku , verovatno novi Yak-152 (ne radi se o modernizovanom Yak-52, nego o varijanti Yak-54M, koji je drugaciji avion).
ЛМЦВ - Laki visenamenski helikopter. Moze da bude Ansat ili AS350/AS355.
ПСТДВ - Perspektivni Srednji Transportni Desantni Helikopter - Verovatno Mi-383 kao zamena za Mi-8.
ПМЦВ - Perspektivni Visenamenski Helikopter - Ka-62 ili RACHEL (Inace, nova slika tog helikoptera: ), verovatno ovaj drugi.
Боевой вертолет 5 поколения - Borbeni helikopter 5. generacije. Ima ga na jednom posteru kao "UVK" sa kaoksijalnim rotorom (ali dosta nizim od trenutnih kamovih) i sa dodatnom elisom na repu (kao Boeing X-2), slican konfiguraciji kao Ka-52.
Ми-8МТВ-5-1(М) - Ima novi motor TV3-117VMA-SBM1V sa snagom od 2500ks (obicni: 2200ks) i "emergency" snagom od 2800ks, i u "emergency" mode-u moze da radi i do sat vremena. Normalno u tom modu ne mogu da rade duze od "emergency" situacije da se ne bi ostetio motor.
Ил-112В pise u planu
ПСЗ - перспективный самолет-заправшик
МАРК - многоцелевой авиационный разведывательный комплекс
СВТС - средний военно-транспортный самолет
ПСШ - перспективный самолет-штурмовик
ЛМФС - легкий многоцелевой фронтовой самолет
УТК ПНП - учебно-тренировочный комплекс первоначальной подготовки
ЛМЦВ - легкий многоцелевой вертолет
ПСТДВ - перспективный средний транспортно-десантный вертолет
ПМЦВ - перспективный многоцелевой вертолет
Ono šta je najbolje od svega je LMFS - to je lovac na kojem mogu zaradit ogromne novce i mnoge države imaju potrebu upravo za takvim lovcima uz rusiju naravno.
irkutsk ::Ono šta je najbolje od svega je LMFS - to je lovac na kojem mogu zaradit ogromne novce i mnoge države imaju potrebu upravo za takvim lovcima uz rusiju naravno.
Interesantno da nijedna država u poslednjih 20 godina nije uspela/htela da napravi moderan, kvalitetan, jeftin i sposoban laki višenamenski avion koji bi na svetskom tržištu nasledio 21-cu. Jedini ozbiljniji pokušaj je kineski JF-17.
Potencijalna tržišta za takav avion bile bi:
Velike ali ne prebogate zemlje koje kupuju manje količine modernih zapadnih ili istočnih aviona jer nemaju para za velike brojeve, zemlje trećeg sveta koje kupuju polovnjake iz druge ili treće ruke ili kineske F-7 i zemlje poput Srbije, Hrvatske itd koje muku muče da skrpe pola eskadrile modernih lovaca. Ali verovatno ni LMFS neće biti baš "narodni lovac". Da smo izgurali NA možda bi smo danas mi "pokupili vrhnje".
Korejski T/FA-50 pa i Gripen (malo preskup za uspoređivaje sa Mig-21) ali zato jako potentan. Su zamena za Mig-21. Zavisi koliko para očeš da potrošiš.
U ovom primeru Rusi su bili pametniji. Svesni ogranićenosti Mig-21 u nošenju borbenog tovara i raznoraznim borbenim mogučnostima kontra lovcima 3 generacije.
Celoj situaciji dosta je doprineo pad SSSR-a. 1990 širom sveta i u SSSR-u bilo je 1500 operativnih MiG-23. Proizvodnja je završena sredinom '80, a prioritet je postao MiG-29 i njegova prodaja. Inače nema sumnje da se na 23-ki ranije mogla izvršiti integracija novog V-V naoružanja, pa čak i turbofan motora. Mislim da niko nije planirao prerano povlačenje tog aviona. Da je sve išlo po planu proces modernizacije bi se sproveo tokom '90 i posle.
Ne sme se zaboraviti da su Rusi sa tim avionom uspostavili potpunu dominaciju u odnosu na F-4. Prve verzije F-16 su bile nešto agilnije, ali lošije naoružane. Naravno bilo je nekih karakteristika koje su bile na strani MiG-23 u odnosu na F-16. Praktično jedino su sa F-15 i F-14 mogli ostvariti prevlast u vazduhu. Velika šteta što su ih prerano povukli zbog perestroike, inače bi verovatno veliki broj još služio. Sa datumom povlačenja između 2020-25. Perestroika je poremetila prodaju i MiG-29 i Su-27, doduše 27-ca se dosta dobro izvukla.
Rusi su inače nudili razvoj jednomotorne verzije MiG-29, ali nisu našli zainteresovane spoljne partnere. Kako gotovo svi oni sa dovoljno dubokim džepom imaju danas svoje projekte lakih lovaca.