offline
- šumar bk2

- Legendarni građanin
- Pridružio: 24 Maj 2005
- Poruke: 3375
- Gde živiš: Beograd
|
IN MEMORIAM
Anatoly Nikolayevich Kvochur *16.April 1952. – 15.April 2024.*
Posle duge bolesti, preminuo je Pukovnik Anatolij Kvočur, sovjetski i ruski probni pilot, Počasni pilot SSSR i Heroj Ruske Federacije. Dan pre svog 72. rođendana
Vazduhoplovni svet se oprašta od jednog od najboljih vojnih pilota.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Citat:Преминуо је најпознатији руски тест пилот Анатолиј Квочур. Рођен је у Украјини, али је обучавао руске војне пилоте
15.04.2024 18:20
Анатолиј Квочур.
Фото: igor113.livejournal.com
15. априла, дан уочи свог 72. рођендана, совјетски и руски тест пилот Анатолиј Квочур погинуо је у граду Жуковском код Москве. Био је један од најпознатијих пилота не само у Русији, већ и ван ње. Током своје летачке каријере, завршене 2017. године, постао је аутор неколико јединствених остварења. Наслеђе родом из Виничке области Украјине не живи само у легендарном ваздушном саобраћају, већ иу ловцима МиГ-29 и МиГ-31, које је тестирао дуги низ година, обучавајући плејаду руских војних пилота.
Тестер ловаца
Последњих година живота један од најпознатијих руских тест пилота нестао је из медија. Сјетили су га се тек 15. априла, када су се појавиле информације о смрти Анатолија Квочура након дуге болести. је о томе писао Његов најстарији син Николај на ВКонтакте. Према речима Николаја Квочура, здравствени проблеми његовог оца били су повезани са бројним преоптерећењима и повредама током пробних летова.
Упркос чињеници да је Анатолиј Квочур рођен у Украјини , његове професионалне везе га спајају само са Русијом . Након што је завршио школу у селу Березовка, Черневецки округ, Винитска област, Квочур је ушао у Јејску вишу школу за пилоте на Краснодарској територији. Своју пилотску каријеру започео је одмах у Групи совјетских снага у Немачкој , одакле је 1975. године упућен у школу за пробне пилоте у Жуковском. Управо у овој области стекао је светску славу.
Почевши током рада у фабрици авиона у Комсомолску на Амуру са тестирањем тамо произведених ловаца-бомбардера Су-17 (уклоњених из употребе у Русији и Украјини 1990-их), од 1981. Квочур се фокусирао на рад са МиГ-29 и Ловци МиГ -31, које је развио ОКБ по имену А.И. Микоиан. Сада је ово компанија ЈСЦ Руссиан Аирцрафт Цорпоратион МиГ, која је, након потпуне руске инвазије на Украјину, под санкцијама САД, ЕУ и њихових савезника.
Квочуров задатак је био да тестира саме летелице, као и њихово наоружање, укључујући ракете ваздух-ваздух и ваздух-земља. Од самог почетка сарадње са компанијом почео је да поставља рекорде. Године 1982. на МиГ-29 је достигао гранична преоптерећења за снагу авиона. Квочур је постао први совјетски пилот који је ноћу полетео, а затим спустио ловац на палубу крстарице авиона Адмирал Кузњецов.
Анатолиј Квочур. Архивска фотографија
Рекордни летови
Временом је слава Анатолија Квочура отишла далеко изван граница СССР-а. Пилот је почео да буде позван да учествује на великим међународним аеромитингима, где су његови наступи постали један од врхунаца програма.
Најупечатљивији је био британски Фарнборо 1988. године, где је Квочур први пут показао акробатски маневар „звоно“ на млазном авиону (авион се пење вертикално, затим успорава на нулу и спушта у вертикалном положају, као да оцртава обрис звона у ваздуху), као и француски Ле Бурже, где је умало дошло до трагедије. Док је летео изнад окупљених гледалаца на изузетно малој висини, птица је ударила у мотор МиГ-29, на чијем је челу био Квочур за командама. За неколико секунди, пилот је одвео ловац са трибина и успео да се катапултира две секунде пре него што се авион сударио са земљом. Нико није повређен, а сам Квочур је недељу дана касније наступио на другом страном аеромитингу.
Након распада Совјетског Савеза, пилот је открио још једну страну свог талента - почео је да обара рекордне ултрадуге летове у борбеним авионима у различитим временским и климатским условима. Међу најпознатијима је лет ловцем једноседом Су-27 (који се још користи у руском и украјинском ваздухопловству) за Аустралију 1995. године. Највећи део лета обављен је ноћу, у олујним условима, уз допуну горива у ваздуху.
Анатолиј Квочур.
Фото: RussianPlanes.net
Без заустављања, Квочур је 1999. године на ловцу Су-27 извршио јединствен лет до Северног пола, који је трајао више од 11 сати са пет допуна горива у лету. Такође је 2006. године летео без престанка на двоседном ловцу Су-30 12 хиљада километара од Жуковског до Јакутског града Нерјунгрија и назад. Ово је захтевало више од 14 сати и четири допуњавања горива у ваздуху. Тако је Квочур поновио легендарни непрекидни лет Валерија Чкалова, авион АНТ-25 под чијом командом је трајао 56 сати и 20 минута.
Генерално, Анатолиј Квочур држи 11 светских рекорда у авијацији у брзини и носивости на Су-27.
|