Sta se desava ako je avion dvosed i jedan od pilota izgubi svest, da li drugi moze da ga katapultira ili ne?
I da li su u fazi ispitivanja neki uredjaji koji ce pretiti stanje svesti i moci da katapultiraju pilota u besvesnom stanju ako je potrebno (naravno i padobran da bude takav da se otvori nakon nekoliko trenutaka posle katapultiranja) jer je i to bolje nego da padne sa avionom i razbije se o tlo?
Nije vezano bas za sama sedista ali tu je.
Davno postavljeno pitanje, ali reko da odgovorim. Znam konkretno za MK 10 LB YU da je moguce da jedan clan posade izbaci drugog. To se postize na taj nacin sto su sedista povezana piro-kanalima tako da inicijalni plamen iz recimo drugog sedista aktivira i piropatrone na prvom. Ovi su kanali sa ventilima koji omogucuju ili onemogucuju ovu funkciju, zavisno od toga kako se u oruzarskom odeljenju podese. Ovo je upravo i izvedeno da se spasi taj drugi clan posade ukoliko je ranjen ili na drugi nacin onesposobljen da se sam spasi izbacivanjem. Jedno sediste se izbacuje u blagom luku na levu a drugo u blagom luku na desnu stranu.
madza ::forestpk ::Da li može neko da mi kaže šta je standardna oprema pilota da bi bio lociran nakon katapultiranja (GPS, neki radio uređaj i slično)? Kod nas, kod Rusa i u NATO-u.
Ako vec postoji tema sorry, nisam uspeo da nađem.
@forestpk, Evo ovo su imali Rusi u Avganistanu, rekao bih neka vrsta GPS-a,
ako ne gresim i pistolj. Kaciga mu tu dodje kao ukras
Ova drga je vise kao sala.
I Jos jedna malo bolja.
Ne videh ranije poruku. Ovo sovjetsko na slici pored kacige nije navigacijski uređaj već pilotski podsetnik sa šemicama za navigaciju. Na njega je, verovatno u vlastitoj režiji, nalepljen mali digitron (zapazi ono "smetka") ili su rusi za svoje pilote napravili takav podsetnik. GLONASS je već ruski ekvivalent GPS-a.
@tucker
"kanali sa ventilima" kako ih zoveš na sedištima MB Mk Yu 10LB se ne podešavaju u oružarskim odelenjima već se to obavlja pre leta.
Inače da se nadovežem na madzine slike:piloti koji su iskočili iz ruskih aviona(da tako kažem) moraju da sa sobom nose kacigu ili šlemofon jer radio stanice u paketima za preživljavanje nemaju mikrofon i slušalicu pa se za to koristi kaciga(ili šlemofon).
Buva ::@tucker
"kanali sa ventilima" kako ih zoveš na sedištima MB Mk Yu 10LB se ne podešavaju u oružarskim odelenjima već se to obavlja pre leta.
Inače da se nadovežem na madzine slike:piloti koji su iskočili iz ruskih aviona(da tako kažem) moraju da sa sobom nose kacigu ili šlemofon jer radio stanice u paketima za preživljavanje nemaju mikrofon i slušalicu pa se za to koristi kaciga(ili šlemofon).
U pravu si naravno, moja greska i to debela. Kako ono bi pravo ime za te kanale?
Често се за Миг 29 дају ове упрошћене и поједностављене шеме процеса катапултирања:
Приказани процес за једноседа:
а-за висину изнад 4,5 км(барометарска висина)
б-за висину испод 4,5 км
в-на земљи
или код "спарке":
а-за висину изнад 4,5 км
б- за висину испод 4,5 км
в-на земљи
Ограничење по брзини лета, за катапултирање је инструментална брзина од 1350 км/час.
На цртежу за двоседа,наведена деобена граница 3 км, но то је променљива величина у зависности од рељефа земљишта где се авион експлоатише(подешава се и код једноседа и код двоседа).
Често се јаве логична питања:
-шта се дешава, ако кров кабине не отпадне?
-како пилот издржи страховит динамички удар ваздуха при катапултирању при високој безини лета?
-на коју висину седиште избаци пилота при катапултирању, када је авион на земљи?
-због чега је процес раздвојен-по барометарској висини при којој је извршено катапултирање?
За форумаше који не знају одговор или нису баш сигурни, поједностављено ћу одговорити, на напред наведена питања:
- уколико кров кабине не отпадне и "траком" не деблокира седиште за наставак процеса катапултирања, седиште ће се после задршке од око 1,5 секунде уколико га трака не деблокира, само деблокирати-и са пилотом иде кроз сталклени део крова кабине. Дакле конструисано је да разбије стаклени део крова кабине и безбедно "изнесе" пилота по својој програмираној путањи и процесу катапултирања.
- пилота од динамичког удара ваудуха штити телескопски дефлектор који излази из седишта и позиционира се у висини главе пилота и мрежице испод дефлектора која штити тело пилота.
- избаци га на висину од око 75 метара, што је довољно за отварање основног падобрана и безбедно приземљење
-на великим висинама,по изласку седишта из кабине- пилот борави у седишту све до барометарске висине од 4,5 км, када барометарски аутомат стартује наставак процеса катапултирања, кроз одвајање седишта од пилота и извлачење пилотског падобрана. Пилот на великим висинама, користи кисеоник из резервоара кисеоника из седишта. "Дуг је пут" са висине од например 18 км до 4,5 км, а пилоту треба обазбедити минимум услова за живорне функције, где на првом месту је потребна количина кисеоника, која на великим висинама не постоји у атмосвери.На малим висинама, све ово није неопходно и одмах иде процес одвајања пилота од седишта, кад је већ седиште на крају излазне путање..
МиГ 29 има једно од најбољих седишта од данас познатих у свету..које се доказало и потврдило као посебно успешно и у НАТО агресији на нашу земљу..