Ruska (istocna) avijacija, nazalost,najverovatnije prestaje da postoji odnosno da proizvodi avione (transportne,putnicke kao i motore za njih).Proizvodnja je stala odavno to svi znaju,ali sada se govori o zabrani eksploatacije onoga sto je ostalo.
Avioni AN-24,26 i poneki JAK-40 su jedina veza severo-istoka Rusije sa maticom (iznad 60-e paralele).
Ono sto je ostalo da leti osudjeno je na propast jer do kraja godine moraju da ugrade opremu EGPWS,TCAS itd.koja je skuplja od samih aviona.Siromasne kompanije to ne mogu izdrzati odnosno platiti.
Katastrofa aviona TU-134 i prinudno sletanje ovog AN-24 je dovela do toga da reaguje Predsednik Medvedev http://lenta.ru/news/2011/07/11/ban/
Bio je prilicno jasan.Zabranice se eksploatacija TU-134 , AN-24 (verovatno i AN-2 i TU-154) za redovni saobracaj.Moci ce da lete samo posebne letove ili charter.Dolazi i do promene u nacinu obuke pilota odnosno povecanja ostvarenih casova leta u ucilistima.
Ove stvari se nisu desavale na avionima AN-24,26,30 (motori AI-24 (VT)).Jednostavno pozar na motoru je bio neverovatna stvar.Postoji vise upozorenja da se to moze desiti i tada se iz preventive izvrsi iskljucivanje tog motora u letu i vrsi se sletanje sa drugim motorom bez ikakvih problema.Medjutim dosta vremena je proslo od tada.Nije isti motor posle prvog,drugog ili petog remonta.Nije ni avion isti kada naleti 3 ili 5 ili 55 hiljada sati.
Nas 71386 ima oko 3500 sati a prodaje se u Rusiji jedan slican koji ima 55000 sati naleta.To je po papirima sve isto medjutim u stvarnosti nije.
Davnih godina (pre 20-30 god.) su se Vazduhoplovni propisi tretirali tako da sve sto ne pise je zabranjeno,dok danas se smatra da sve sto ne pise je dozvoljeno.
Takve stvari su i dovele do pozara ovog motora u vazduhu.Sve je tu jasno sta se desilo, ne bih da detaljisem,nema potrebe,moralo je to da se desi,danas, sutra ili kroz neko kratko vreme.
Heroj je Андрей Глызин, vodja vazduhoplova koji je posledice svega ovoga sveo na najmanju mogucu meru.Oni koji ga znaju kazu da takvih pilota kao sto je on moze se izbrojati na prste jedne ruke.
Poginulo je 7 ljudi.U avionu je bilo 33 putnika i 4 clana posade.Nazalost moralo je tako,nije bilo izbora.Da je drugacije postupio ne bi bilo prezivelih.Poceo je da leti 1984. bio je instruktor,dobar pilot i dobar covek.Takav je i danas kada ga tuzioc ispituje o svemu sta se desilo.
Pri pozaru u vazduhu u pitanju su minuti.Moze doci do pregorevanja komandi leta,eksplozije rezervoara,slamanja krila i slicno.Sve to ima isti rezultat na kraju price.
Nekada kada se obucavalo kako treba ucilo se da pri nelokalizovanom pozaru dolazi do sledeceg kroz:
4-5 minuta promene karakteristike upravljanja avionom zbog pregorevanja komandi leta i njihovog izduzenja
6-7 minuta totalno pregorevanje komandi leta tog kanala i nemogucnosti upravljanja po tom kanalu
8-12 minuta razrusavanje aviona u vazduhu.
Sreca je u tome da je Андрей Глызин prosao tu staru skolu.
Detalji ce se saznati kasnije,radi komisija.
Protivpozarni sistemi aviona i motora AN-24 i AN-26 su slicni-identicni skoro. AN-26 ima jos dodatno 3 boce CO2 (neutralni gas) koji moze da se iskoristi u svrhu neutralizacije pozara.
|